23° Parçalı az bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

CHP’Lİ TAN FAALİYET RAPORUNU ÇELİŞKİLİ BULDU!

İstanbul - 11 Nisan 2021 21:19 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Sultangazi Belediyesi’nin 2020 Yılı Faaliyet Raporu Görüşmeleri tamamlandı. Görüşmelerde söz alan CHP’li Meclis Üyesi Yarcan Tan Faaliyet Raporu’nun Stratejik Plan ve Performans Programı ile çeliştiğini söyledi ve iddiaları ardı ardına sıraladı.

 

CHP’li Tan sözlerine kendisine söz vermekten imtina eden, Meclisin kararı ile 2. Başkan Vekilliğine çekilen Av. Hasan Esat İlhan’a çatarak başladı. CHP’li Tan Meclis 1. Başkan Vekili seçilen İmdat Kamacı’ya “Sayın başkan size de hayırlı olsun. Görevinizde başarılar dilerim. Umarım selefiniz gibi davranmayıp, Faaliyet raporunun girişinde yazıldığı gibi Demokratik adil, şeffaf ve tarafsız olursunuz.” dedi.

 

Tan bu eleştirisinin ardından Faaliyet Raporuna ilişkin eleştirilerini ardı ardına sıraladı ve şöyle dedi;

 

Faaliyet raporu da geçen yıllara göre daha kalın bir kitapçık olarak basılmış. Belediye başkanı Sayın Abdurrahman Dursun bey slaytlar eşliğinde uzun uzun anlattı. Yetmedi geçen yılı da anlattı. Sn. Cahit Altunay döneminde yapılan işleri de anlattı. Milli Eğitim bakanlığı, Emniyet müdürlüğü, Gençlik ve Spor bakanlığı, Valilik, Hayırsever vatandaş ve İBB’nin yaptığı işleri de kendileri yapmış gibi anlattı. Zaten grup başkan vekili sayın Kemal Eyyüpoğlu da ocak ayından beri her meclis saatlerce anlatıyor.

 

Siz okudunuz mu dedikleri kadar var mı? Yoksa resimlerle şişirilmiş bir kitapçık mı gördünüz?

 

Evet, faaliyet raporuna baktığımızda bütçesi ayrılmasına rağmen üretim amaçlı mal ve hizmet alımı hiçbir şekilde yapılmamış. Sıfır lira harcanmış yani şu pandemi döneminde maske dezenfektan üretip okullara vs dağıtsaydınız hem de birkaç kişi istihdam ederdiniz. Olmaz mıydı? Ama temsil ve tanıtım giderlerine bir güzel 3 milyon küsur harcıyorsunuz. Faize de 8 milyon civarında bir para harcanmış. Görev zararları ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara 3,5 milyon civarında para aktarılmış.

 

Belediye personel sayısı 395 den 405 e çıkmasına rağmen kadın çalışan sayısı 97 den 92 ye düşmüş. Buradaki kadın meclis üyeleri bakalım bu konuda tek laf edecek mi?

Belediyemiz beş yıllık stratejik planda 2020 yılı için 8 adet Hizmet tesisi, sosyal, kültürel, gençlik ve spor merkezi yapacağını yazıyor. 2020 yılı Performans programına da işliyor. Bütçesini 72.270 bin olarak ayırıyor. Bütçe, aktarma ile 85 milyona çıkıyor. Ve bütçe harcama kalemi yüzde 78 olarak gerçekleşiyor. Yani 66 milyonluk bir harcama yapılıyor. Bu açıdan bakarsanız 19 milyonluk bir tasarruf olduğunu düşünebilirsiniz ama öyle değil.

 

Bitirilen tesis sayısı yalnızca 1 adet evet yanlış duymadınız Orhan Gazi Ortaokulu bahçesine yapılan 610 m2 lik bir spor salonu bitirilmiştir. Uğur Mumcu Mah kültür merkezinin güvenlik önlemleri alınarak temel çalışmaları yapılıyor. İsmetpaşa Kültür Merkezi inşaat, Habipler Mah inşaat. Ha bitirilen bir tane saat kulesi var. O da kendini sosyal tesis sanıyor çorba çeşmesi ve 3 adet kulübe şeklinde kitap kafe saya saya bitiremedikleri sadece ve sadece bunlardır. Geriye kalan diğer tesisler nerde? Eğer bunları sosyal kültürel hizmet tesisinden sayıyorsanız vallahi bu paraya bu tesisler olmaz bu işte bir yanlışlık var. Yanlışlık yok diyorsanız kandırılmışsınız. Ayrıca Faaliyet raporu hedef değerinde 7 adet hedeflenmiştir ama 4 tane bitirilmiştir yazıyor. Stratejik plan ve performans programında 8 yazıyor.

 

Faaliyet raporu stratejik plan ve performans programı ile çelişiyor.

 

Az önce söylediğim saat kulesi çorba çeşmesi ve kitap kulübeleri tesisten sayılmış Sultangazi halkı bunu bilsin. Yine belediyemiz, 2019 yılında kişi başı 5m2 olan yeşil alan metrekaresini 5,5m2 ye çıkaracağını stratejik planda belirtmiş performans programına işlemiş bütçesini de 31.546 bin lira olarak ayırmış. Ve bütçeyi yüzde 87 lik bir oranda harcamış. Şimdi Sultangazi’nin nüfusu 523 bin olarak resmi kayıtlarda geçiyor. Yarım m2 ile çarptığınızda 261.500 m2 yapar. Say say hizmetlerimiz bitme z diyenler ne kadar yapmış dersiniz 10.460m2 evet 261.500m2 nerde 10.460m2 nerde para nerede?

 

Geçen yıl alelade bir faaliyet raporu hazırlamışsınız dediğimde alınmıştınız. Gerçekten öyle ama şimdi beş yıllık stratejik planda 2020 için 5,5 m yazıyorsun performans programına aynı şekilde işliyorsun bütçesi de ayrılıyor. Ama faaliyet raporunda 5,02 ye çıkarabiliyorsun. Ve faaliyet raporundaki performans hedefine de bizim hedefimiz 5,05 ti yazıyorsun kişi başı 50 cm2 yerine 2 cm2 yapmışsın 48cm2 si nerede? Nasıl olsa kimse stratejik palan ve performans programına bakmaz diye mi düşündünüz? Kişi başı yeşil alan için yüzde 10 artış öngörmüşsünüz gerçekleştirdiğiniz oran, binde 4 say say binde 4 çıkıyor. Bütçenin de yüzde 87 si harcanmış. Yüzde 10 luk hedef binde 4 olarak tutturulmuş.

Ayrıca Faaliyet raporunda yapılmayan tesisler, tutturulamayan hedefler için bir gerekçe veya açıklama neden yok? Faaliyet raporuna yapamadığın işleri neden yapamadığının gerekçesini yazacaksın. Faaliyet raporu yönetmelik ve yasalara göre hazırlanmalıdır. Halk yapılanları ve yapılmayanları bilmelidir. O zaman beş yıllık stratejik plan ve performans hedefi neden yapılıyor? AKP meclis üyeleri içinde Faaliyet raporunu tam olarak okuyan var mı bilmiyorum. Temizlik hizmetleri memnuniyet oranına yüzde 92 yazmışsınız yani 100 kişiden 92 si çöp toplama sokak süpürmelerinden memnun öylemi? İçinizde bu orana inanan var mı? Yine kurum içi ve kurum dışı araç talepleri karşılama ve memnuniyet oranı yüzde 100 yazıyor. Ya bu pandemi döneminde araçlar ne kadar istendi ki talep karşılama ve memnuniyet oranı yüzde yüz olsun. İnsan biraz gerçekçi davranır dimi?

 

Evet devam ediyoruz ulusal ve yerel gazetelere 334, Ulusal TV lere 45, Ulusal ve internet gazetelerinde 8136 adet haber yaptırılmıştır. Billboard el ilanı afiş davetiye bastırılmış tanıtım filmi vs çekilmiş bunlar için de 2.873 bin lira harcanmış. Tamam da bu kadar şatafata ne gerek var pandemi yok mu fakir fukaraya dağıtsaydınız bu parayı hem Sultangazi de faaliyet gösteren basın emekçileri burada kendileri bundan ne kadar pay aldılar? Öyle görünüyor ki paraları yandaş medya ya mı aktarmışsınız. Hani bir laf vardır. Az laf çok iş diye. Bizim faaliyet raporunda az iş çok para harcama var. Birde açıklama yok keyfilik var kanun ve nizama uymak yok. Bir işi eksik yaptın açıklama yap deki ülkede dolar 1 gecede bilmem şu kadar arttı faizler yükseldi enflasyon yükseldi yapamadım de açıklama zorunluluğun var. Faaliyet raporu yönetmelik ve kanunlara göre hazırlanmamıştır.

 

CHP 50 MİLYONLUK BORÇLANMAYA HAYIR DEDİ

 

Faaliyet Raporu görüşmelerinin ardından gündem maddelerinin görüşülmesine başlandı. CHP Grubu gündemin 15. Maddesi olan Çöp Toplama ve Nakli ile ilgili Genel Temizlik Hizmetleri için 50 milyon TL’lik araç kiralama yetkilendirmesi için hayır oyu kullandı. CHP’li Tan bu konu için Sultangazi Belediyesi’ne Başkan Dursun’un dediği gibi özetle kendi yağınız ile kavrulun dedi.

 

 

İstanbul - 21:19 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  SEYİT ATEŞ’TEN MHP’Lİ BAŞKAN ÖZEL’E DOSTLUK ZİYARETİ
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi’nin Kanaat Önderlerinden ve 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde Ak Parti Belediye Başkan Aday Adayı olan Seyit Ateş, MHP Sultangazi İlçe Başkanlığı’na dostluk ziyaretinde bulundu. MHP İlçe Başkanı Yusuf Özel tarafından karşılanan Seyit Ateş ziyareti iadeyi ziyaret olarak tanımladı. Başkan Özel ve Seyit Ateş Sultangazi ve sorunları hakkında fikir alışverişi yaptı. İkili […]
 • 02
  CHP’Lİ ÇELİK AK PARTİLİ EYYÜPOĞLU’NU YANDAŞ HABER KANALINA BENZETTİ
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi Belediyesi’nin Eylül ayı ilk oturumunda söz alan Ak Parti Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu İBB’ye yönelik ulusal gazetelerde çıkan iddiaları gündeme taşıdı. CHP Grup Başkan Vekili Av. Mithat Çelik ise Eyyüpoğlu’nu yandaş haber kanalına benzetti. CHP’li Çelik özetle “Kemal Beyi dinlerken sanki yandaş haber kanalını dinliyorum gibi oldu, Kemal Beyin […]
 • 03
  MÜLTECİLER VE RAYİÇ BEDELLER TARTIŞILDI
  HABER: ENGİN BELLİ   Fatih Belediyesi’nin Eylül ayı ilk oturumunda mülteciler ve emlak vergisi rayiç bedel tespitleri tartışma çıkarttı. CHP’liler Fatih’in kanayan yarası olan mültecilerin Fatih Belediyesi önünde kurulan çadırda niçin Covid-19 aşısı olduğunu sordu, 57 mahalle için belirlenen rayiç bedelleri yüksek bulduklarını da dile getirdi. AK Partililer ise aşılamanın İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yapıldığını […]
 • 04
  Yaz Spor Okullarında Muhteşem Final
  Sultangazi Belediyesi’nin düzenlediği Yaz Spor Okullarında yüzmeden okçuluğa, voleyboldan güreşe farklı spor dallarında verimli ve eğlenceli saatler geçiren çocuklar, yaz boyunca geliştirdikleri yeteneklerini Yaz Spor Okulları Kapanış Töreni’nde sergiledi. Yaz Spor Okulları Kapanış Töreni, Sultangazi Mimar Sinan Şehir Ormanlarındaki Büyük Amfi’de yoğun katılımla ve coşkuyla gerçekleşti. Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ve eşi Tuba […]
 • 05
  Sultangazi’de Yeni Balık Sezonu Bereketi
  İstanbul Valiliğince 2021-2022 Su Ürünleri Av Sezonu başlatıldı. Sultangazi Belediyesi, vatandaşları yeni sezonun ilk balıklarıyla buluşturmak için harekete geçti. Belediye ekipleri sokak sokak gezerek iki günde 10 ton taze balık dağıttı. Av yasağının sona ermesinin ardından “vira bismillah” diyerek denize açılan balıkçılar için yeni sezon oldukça bereketli başladı. Yeni sezonda denize atılan ilk ağlar bereketle […]