12° Açık
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

CHP’Lİ TAN FAALİYET RAPORUNU ÇELİŞKİLİ BULDU!

İstanbul - 11 Nisan 2021 21:19 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Sultangazi Belediyesi’nin 2020 Yılı Faaliyet Raporu Görüşmeleri tamamlandı. Görüşmelerde söz alan CHP’li Meclis Üyesi Yarcan Tan Faaliyet Raporu’nun Stratejik Plan ve Performans Programı ile çeliştiğini söyledi ve iddiaları ardı ardına sıraladı.

 

CHP’li Tan sözlerine kendisine söz vermekten imtina eden, Meclisin kararı ile 2. Başkan Vekilliğine çekilen Av. Hasan Esat İlhan’a çatarak başladı. CHP’li Tan Meclis 1. Başkan Vekili seçilen İmdat Kamacı’ya “Sayın başkan size de hayırlı olsun. Görevinizde başarılar dilerim. Umarım selefiniz gibi davranmayıp, Faaliyet raporunun girişinde yazıldığı gibi Demokratik adil, şeffaf ve tarafsız olursunuz.” dedi.

 

Tan bu eleştirisinin ardından Faaliyet Raporuna ilişkin eleştirilerini ardı ardına sıraladı ve şöyle dedi;

 

Faaliyet raporu da geçen yıllara göre daha kalın bir kitapçık olarak basılmış. Belediye başkanı Sayın Abdurrahman Dursun bey slaytlar eşliğinde uzun uzun anlattı. Yetmedi geçen yılı da anlattı. Sn. Cahit Altunay döneminde yapılan işleri de anlattı. Milli Eğitim bakanlığı, Emniyet müdürlüğü, Gençlik ve Spor bakanlığı, Valilik, Hayırsever vatandaş ve İBB’nin yaptığı işleri de kendileri yapmış gibi anlattı. Zaten grup başkan vekili sayın Kemal Eyyüpoğlu da ocak ayından beri her meclis saatlerce anlatıyor.

 

Siz okudunuz mu dedikleri kadar var mı? Yoksa resimlerle şişirilmiş bir kitapçık mı gördünüz?

 

Evet, faaliyet raporuna baktığımızda bütçesi ayrılmasına rağmen üretim amaçlı mal ve hizmet alımı hiçbir şekilde yapılmamış. Sıfır lira harcanmış yani şu pandemi döneminde maske dezenfektan üretip okullara vs dağıtsaydınız hem de birkaç kişi istihdam ederdiniz. Olmaz mıydı? Ama temsil ve tanıtım giderlerine bir güzel 3 milyon küsur harcıyorsunuz. Faize de 8 milyon civarında bir para harcanmış. Görev zararları ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara 3,5 milyon civarında para aktarılmış.

 

Belediye personel sayısı 395 den 405 e çıkmasına rağmen kadın çalışan sayısı 97 den 92 ye düşmüş. Buradaki kadın meclis üyeleri bakalım bu konuda tek laf edecek mi?

Belediyemiz beş yıllık stratejik planda 2020 yılı için 8 adet Hizmet tesisi, sosyal, kültürel, gençlik ve spor merkezi yapacağını yazıyor. 2020 yılı Performans programına da işliyor. Bütçesini 72.270 bin olarak ayırıyor. Bütçe, aktarma ile 85 milyona çıkıyor. Ve bütçe harcama kalemi yüzde 78 olarak gerçekleşiyor. Yani 66 milyonluk bir harcama yapılıyor. Bu açıdan bakarsanız 19 milyonluk bir tasarruf olduğunu düşünebilirsiniz ama öyle değil.

 

Bitirilen tesis sayısı yalnızca 1 adet evet yanlış duymadınız Orhan Gazi Ortaokulu bahçesine yapılan 610 m2 lik bir spor salonu bitirilmiştir. Uğur Mumcu Mah kültür merkezinin güvenlik önlemleri alınarak temel çalışmaları yapılıyor. İsmetpaşa Kültür Merkezi inşaat, Habipler Mah inşaat. Ha bitirilen bir tane saat kulesi var. O da kendini sosyal tesis sanıyor çorba çeşmesi ve 3 adet kulübe şeklinde kitap kafe saya saya bitiremedikleri sadece ve sadece bunlardır. Geriye kalan diğer tesisler nerde? Eğer bunları sosyal kültürel hizmet tesisinden sayıyorsanız vallahi bu paraya bu tesisler olmaz bu işte bir yanlışlık var. Yanlışlık yok diyorsanız kandırılmışsınız. Ayrıca Faaliyet raporu hedef değerinde 7 adet hedeflenmiştir ama 4 tane bitirilmiştir yazıyor. Stratejik plan ve performans programında 8 yazıyor.

 

Faaliyet raporu stratejik plan ve performans programı ile çelişiyor.

 

Az önce söylediğim saat kulesi çorba çeşmesi ve kitap kulübeleri tesisten sayılmış Sultangazi halkı bunu bilsin. Yine belediyemiz, 2019 yılında kişi başı 5m2 olan yeşil alan metrekaresini 5,5m2 ye çıkaracağını stratejik planda belirtmiş performans programına işlemiş bütçesini de 31.546 bin lira olarak ayırmış. Ve bütçeyi yüzde 87 lik bir oranda harcamış. Şimdi Sultangazi’nin nüfusu 523 bin olarak resmi kayıtlarda geçiyor. Yarım m2 ile çarptığınızda 261.500 m2 yapar. Say say hizmetlerimiz bitme z diyenler ne kadar yapmış dersiniz 10.460m2 evet 261.500m2 nerde 10.460m2 nerde para nerede?

 

Geçen yıl alelade bir faaliyet raporu hazırlamışsınız dediğimde alınmıştınız. Gerçekten öyle ama şimdi beş yıllık stratejik planda 2020 için 5,5 m yazıyorsun performans programına aynı şekilde işliyorsun bütçesi de ayrılıyor. Ama faaliyet raporunda 5,02 ye çıkarabiliyorsun. Ve faaliyet raporundaki performans hedefine de bizim hedefimiz 5,05 ti yazıyorsun kişi başı 50 cm2 yerine 2 cm2 yapmışsın 48cm2 si nerede? Nasıl olsa kimse stratejik palan ve performans programına bakmaz diye mi düşündünüz? Kişi başı yeşil alan için yüzde 10 artış öngörmüşsünüz gerçekleştirdiğiniz oran, binde 4 say say binde 4 çıkıyor. Bütçenin de yüzde 87 si harcanmış. Yüzde 10 luk hedef binde 4 olarak tutturulmuş.

Ayrıca Faaliyet raporunda yapılmayan tesisler, tutturulamayan hedefler için bir gerekçe veya açıklama neden yok? Faaliyet raporuna yapamadığın işleri neden yapamadığının gerekçesini yazacaksın. Faaliyet raporu yönetmelik ve yasalara göre hazırlanmalıdır. Halk yapılanları ve yapılmayanları bilmelidir. O zaman beş yıllık stratejik plan ve performans hedefi neden yapılıyor? AKP meclis üyeleri içinde Faaliyet raporunu tam olarak okuyan var mı bilmiyorum. Temizlik hizmetleri memnuniyet oranına yüzde 92 yazmışsınız yani 100 kişiden 92 si çöp toplama sokak süpürmelerinden memnun öylemi? İçinizde bu orana inanan var mı? Yine kurum içi ve kurum dışı araç talepleri karşılama ve memnuniyet oranı yüzde 100 yazıyor. Ya bu pandemi döneminde araçlar ne kadar istendi ki talep karşılama ve memnuniyet oranı yüzde yüz olsun. İnsan biraz gerçekçi davranır dimi?

 

Evet devam ediyoruz ulusal ve yerel gazetelere 334, Ulusal TV lere 45, Ulusal ve internet gazetelerinde 8136 adet haber yaptırılmıştır. Billboard el ilanı afiş davetiye bastırılmış tanıtım filmi vs çekilmiş bunlar için de 2.873 bin lira harcanmış. Tamam da bu kadar şatafata ne gerek var pandemi yok mu fakir fukaraya dağıtsaydınız bu parayı hem Sultangazi de faaliyet gösteren basın emekçileri burada kendileri bundan ne kadar pay aldılar? Öyle görünüyor ki paraları yandaş medya ya mı aktarmışsınız. Hani bir laf vardır. Az laf çok iş diye. Bizim faaliyet raporunda az iş çok para harcama var. Birde açıklama yok keyfilik var kanun ve nizama uymak yok. Bir işi eksik yaptın açıklama yap deki ülkede dolar 1 gecede bilmem şu kadar arttı faizler yükseldi enflasyon yükseldi yapamadım de açıklama zorunluluğun var. Faaliyet raporu yönetmelik ve kanunlara göre hazırlanmamıştır.

 

CHP 50 MİLYONLUK BORÇLANMAYA HAYIR DEDİ

 

Faaliyet Raporu görüşmelerinin ardından gündem maddelerinin görüşülmesine başlandı. CHP Grubu gündemin 15. Maddesi olan Çöp Toplama ve Nakli ile ilgili Genel Temizlik Hizmetleri için 50 milyon TL’lik araç kiralama yetkilendirmesi için hayır oyu kullandı. CHP’li Tan bu konu için Sultangazi Belediyesi’ne Başkan Dursun’un dediği gibi özetle kendi yağınız ile kavrulun dedi.

 

 

İstanbul - 21:19 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  HOŞ GELDİN MÜDÜR DEMİR!
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi’nin 20 yıllık Başöğretmeni ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir başlattığı hukuk mücadelesinden yüzünün akıyla çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın oluru ile Kıdemli Eğitimci Demir görevine nihayet başladı.   Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir’in “Deprem Mağduru Türk Çocuklarını Suriyelilerin Bütçesinden Servislerle Yeni Okullarına Taşıttığı” gerekçesi ile haksız, hukuksuz ve […]
 • 02
  23 NİSAN COŞKUSU PANDEMİYE YENİK DÜŞTÜ
  HABER: ENGİN BELLİ   Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 101. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle Sultangazi Hükümet Konağı bahçesindeki Atatürk Anıtı’na çelenk takdim merasimi gerçekleştirildi.   Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çelenk takdiminin ardından CHP Sultangazi İlçe Başkanlığı da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıktı. Çelengini sunan CHP İlçe […]
 • 03
  CONAX SULTANGAZİSPOR 2. KEZ KAMPA GİDECEK !
  Pandemi nedeniyle liglerin başlama tarihi Mayıs ayının son haftasına ertelendi ama Conax Sultangazispor çalışmalarına ara vermiyor. Beykozspor ile hazırlık maçı yapan ve kazanan BAL Ligi temsilcimizi bu hafta sonu da Yeşilköyspor ile karşılaşacak. Hedefleri 3. Lig olan temsilcimiz Antalya kampını bitirip ilçemize dönmüştü ancak şimdi 2. Kez kampa gidecek. Şampiyonluk için büyük özveri ile çalışan […]
 • 04
  BARAJLARIMIZ YÜZDE 80 DOLDU
  HABER: ENGİN BELLİ   Geçtiğimiz Aralık ayında yüzde 20’lere kadar gerileyen İstanbul’un barajlarındaki doluluk oranı Nisan ayı itibariyle yüzde 80’lere ulaştı. Yağış sistemlerinin etkili olması ve su tasarrufunun sonucu olarak görünen doluluk oranında İSKİ’nin verilerine göre doluluk oranı yüzde 80,14’e ulaştı. İstanbulluların su sıkıntısı çekmeden rahat bir yaz mevsimi geçireceği yüzleri güldürdü. İSKİ’nin verilerine göre […]
 • 05
  HOŞ GELDİN YA ŞEHR-İ RAZAMAN
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   İnsanlık korona virüs illeti ile boğuşurken on bir ayın sultan Ramazan-ı Şerife nihayet kavuştuk. Bir yanımız sevinç bir yanımız hüzün oldu bu yıl. Mübarek ayda ibadetlerimizi gerçekleştirirken pandemi durumunu yaşamak zorunda kalıyoruz. Camilerimizde okunan Kur’an-ı ve teravihin maneviyatını yaşayamamak da ayrı bir hüzün oluyor. Ama her şeye rağmen İslam Âleminin […]