18° Açık
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

FATİH’İN DEV YATIRIM VE HİZMET BÜTÇESİ ONANDI

Manşet - 15 Ekim 2020 01:52 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Fatih Belediyesi’nin 2021 yılı Performans Programı ve Bütçe görüşmeleri nihayet tamamlandı. Gelecek yıla ışık tutacak ve Fatihlilerin yüzünü güldürecek vizyon projelerin art arda tanıtıldığı görüşmelerde Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan hem siyasi hem de teknik tecrübesini konuşturdu. Başkan Turan yaptığı konuşma ile geçen yıla oranla yüzde 38’lik artışla 641 milyon 328 bin TL olan bütçenin “yatırım ve hizmet bütçesi” olduğunu ortaya koydu. İstanbul’un ilçeleri arasında bütçesinde ki artış ile birinci olan Fatih, 2021 yılında adeta altın çağını yaşayacak. Görüşmelerde Başkan Turan Fatihlilere pek çok müjde de verdi. Oturuma damga vuran müjde ise depreme dayanıksız 10 bin binanın yerinde dönüşüm yapılabileceği plan notu değişikliği oldu. İlçede yapılan kütüphaneler, sanat merkezleri ve tarihi yapılara dokunuşlar Fatih’te 2021 yılında Kültür ve Sanat atılımı yaşanacağı sinyallerini verdi. Başkan Turan 11 stratejik amaç, 95 hedefi yaklaşık 1 saatte Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri ve görüşmeleri izlemeye gelen Fatihlilere tanıttı. Dev ve Denk Bütçenin teşekkül etmesinde dikkat çekici kalem ise Başkan Turan’ın Devlet Adamlığı tecrübesi ile Fatih’e kaynak sağladığı Özel Bütçeli Kamu Kurumları bağışları olduğu dikkatlerden kaçmadı. Bütçe Özel Oturumunda MHP Grup Başkan Vekili Murat Omurtag söz alıp Başkan Ergün Turan’a destek konuşması yaparken, CHP Grup Başkan Vekil Kazım Akşahin yaptığı konuşma ile çözüm odaklı birlikte karar almanın önemine dikkat çekti. Yaklaşık 3 saat süren görüşmeler sonunda Ak Parti ve MHP Grubu dev bütçeye yeşil ışık yaktı, CHP Grubu hedeflerin tutmayacağını savunarak bütçeyi veto etti. Oturum sonunda ise Başkan Turan, CHP’li Meclis Üyelerine İBB’nin Fatihliler için daha fazla yatırım yapması gerektiğini söyledi. Başkan Turan yaptığı konuşmada en dikkat çekici satır başı ise ihalelerin şeffaf olduğunu söylemesi ve istenirse her bir ihaleyi canlı yayında yapabileceğini ifade etmesi oldu. CHP’liler ise 2019 seçimlerinde Fatihlilerden aldığı denetim yetkisini kullanacaklarını dile getirdi. Belediye Başkanı Ergün Turan CHP’nin iddialarına da cevap verdi, 2021 yılında borçlanma yapmayacaklarını, geçmiş dönem borçlarının hızla azaldığını ve toplam borcun 423 Milyon TL olduğunu söyledi. Geçen yılın bütçe gerçekleşme oranının ise yüzde 99 olduğu ilan edildi.

 

 

 

Fatih Belediye Meclisi Bütçe Özel Oturumunu için toplandı. Meclise, Meclis 1. Başkan Vekili Av. Faruk Gökkuş Başkanlık yaptı. İBB Meclis 1. Başkan Vekili ve Fatih Belediyesi Meclis Üyesi Zeynel Abidin Okul’un da katıldığı oturumda Ak Parti Grubuna Mehmet Sarıtemur, CHP Grubuna Kazım Akşahin ve MHP Grubuna Murat Omurtag Grup Başkan Vekilliği yaptı. Belediye Başkanı Ergün Turan’ın da katıldığı ve sunum yaptığı oturuma ilgi siyasilerden de yoğun oldu. Ak Parti İlçe ve Grup Başkanı Orhan Narin ve Başkan Yardımcıları, CHP İlçe ve Grup Başkanı Soner Özimer ve kurmayları, MHP İlçe ve Grup Başkanı Mehmet Celep ve Dava Arkadaşları, Belediye Hizmet Müdürleri oturumu izleyici sıralarından takip etti. CHP’li Ayşegül Görgü Okumuş Covid-19 virüsü bulaştığı için, CHP’li Gizem Medine Küçük çalıştığı işyerinden izin alamadığı için ve CHP’li Gazanfer Koyuncu son dakika hastalandığı için oturuma katılmadı.

 

DEV VE DENK BÜTÇE FATİHLİLER İÇİN MÜJDELERLE DOLU

 

Oturum başladıktan sonra ilk sözü Belediye Başkanı Ergün Turan aldı. Tecrübesini konuşturan Turan dersine hazırlıklı gelmişti. Fatihlilerin temsil edildiği Yerel Parlamentoya 1 saatlik sunum yapan Başkan Turan siyasi tecrübesi ve teknik bilgisi ile her bir konuyu tek tek açıkladı. Perfornans Programı sunumu ile 2021 yılı hedeflerini anlatan Başkan Turan, Fatihlilere dev bütçe ile hizmet edeceklerini söyledi, kültürden, sanata, eğitimden, kentsel dönüşüme pek çok konuda müjdeler verdi. Başkan Turan’ın ilçede yaptığı teknik çalışmalarda Mekansal Stratejik Plan oluşturduğunu söyledi. Sözlerine devam eden Başkan Turan özetle şunları söyledi; “10 ay boyunca çalışma yaptık ve Mekansal Stratejik Plan oluşturduk. Kültürel Mirası Koruma programımıza baktığımızda 10 bin 400 tarihi eser ile m2’ye en çok tarihi eser düşen ilçede yaşıyoruz. Türkiye’de ki toplam kültürel envanterin yüzde 10’u ilçemizde bulunmaktadır. Tüm tarihi eserlerimiz envanterimizi çıkartıyoruz. Kültürel Mirası Koruma Müdürlüğümüz de kuruldu ve çalışmalarını yapıyor. Yedikule Hisarı’nı da yeniliyoruz. Turizme kavuşturuyoruz. Fatih’i Türkiye’nin en önemli Kültür, Sanat ve Turizm destinasyonlarından biri olacaktır gelecek yıl. Kapalıçarşı’yı restorasyon yapıyoruz. 150 yıllık bir dokunuş olacak. Kubbe ve Ahşap atölyemiz faaliyet geçecek. 98 adet çeşmenin bakım ve onarımını yapacağız. 31 çeşmenin ihyasını yapacağız. Haliç kıyısında 250 binada dış cephe yenilemesi yapıyoruz. Ayvansaray, Draman Spor Kompleksleri projelerimiz devam ediyor. Kahvehane Cerrahpaşa projesi ile kültür atılımı yaşanacak.”.

 

 

KARA SULARI MİLLET BAHÇESİ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

 

Konuşmasını sürdüren Başkan Turan Topkapı-Mevlanakapı arasında başlanan Kara Suları Millet Bahçesi Projesini de video gösterimi ile tanıttı. Millet Caddesini köprü ile geçecek projede bisiklet ve yaya yolu yapılacak. Bunların dışında Başkan Turan hayata geçireceği projeleri art arda sıraladı. Bu projeler arasında Sirkeci Meydan Projesi de var ve 2021 yılında start alacak. Uncu Hafız Sanat Üretim Merkezi, Haliç’te ki Gençlik Merkezi, Topkapı Semt Konağı, Mevlanakapı çok amaçlı salon projesi, Atık toplama merkezi de 2021 yılında bitirilmesi hedeflenen projeler arasında.

 

YENİLEME ALANLARI YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK

 

Fatih’te bulunan 19 Yenileme Alan Projesi de yeniden ele alınacak. Başkan Turan’ın göreve başladığı ilk gün söylediği gibi bazı alanlardan vazgeçilecek ve yeniden düzenleme yapılacak. 2021’de Sur Dibi Kamulaştırması tamamlanacak, 10 bin binanın yerinde dönüşümü gerçekleştirilecek, otopark projeleri hayata geçirilecek, Süleymaniye başta olmak üzere yayalaştırma projelerine başlanacak.

SİRKECİ-KAZLIÇEŞME ARASINA YAYA VE BİSİKLET YOLU GELİYOR

 

Fatih için vizyon projelerini anlatmaya devam eden Başkan Turan Sirkeci’den başlayıp Kazlıçeşme’ye kadar uzanacak olan yaya ve bisiklet yolu projesini de anlattı. 2021 yılında Uzun Yusuf Mahallesine 400 araçlık otopark, Sümbülefendi Mahallesi 240 araçlık otopark yapılacak. İlçede Trafik Sirkülasyon Projesi, Yenikapı-Sirkeci ve Yedikule’de yenileme projeleri hayat bulacak. 2021 yılında Topkapı da Kültür Bahçesi, Kadırga Sanat Merkezi, Yedikule Hisarları Kültür Sanat Merkezi olacak, açık hava sinema ve tiyatroya etkinliklerine önem verilecek, Yeditepe Bienali bahar aylarında yapılacak. Fatih Sempozyumu, Uluslararası Enstrüman Buluşması, Sahaf Fuarı da yapılacak. Mahalle Kültürü Projesi kapsamında semt kültürünü aşılamak için 33 semt 33 kitap çalışması hayat bulacak.

MADDE BAĞIMLISI GENÇLER İÇİN İKİ MERKEZ AÇILACAK

 

Başkan Turan konuşmasında Silivrikapı’ya polis merkezi yapılacağını duyurdu. Balat ve Yedikule’de ise uyuşturucu batağını düşen gençler için merkez yapılacağı müjdesini verdi. Parkların güvenliği ise emin ellerde olacak.

 

10 PARK, 10 SPOR MERKEZİ VE 15 KÜTÜPHANE AÇILACAK

 

Başkan Turan ilçede 10 adet yeni park, 10 spor merkezi ve 15 kütüphane projesi olduğunu söyledi. Turan, 7 kütüphanenin bittiğini ve 20 bin m2 spor alanının 2021 yılında Fatih’e kazandırılacağını müjdeledi. Su Sporlarının hayata geçtiğini söyleyen Başkan Turan, Dragon Bot Yarışları yapıldığını da ifade etti.

FATİH SURİÇİ KART İLE GENÇLER DAHA MUTLU

 

Gençlere önem veren Başkan Turan “Fatih Suriçi Kart” projesi ile gençlere daha fazla hizmet ettiklerini söyledi. Bunların dışında gençlik ve kitap fuarı, kültürel miras elçileri, Fit Fatih ile sağlıklı yaşam vaat ettiğini söyleyen Başkan Turan, 2021 yılında göç alan Fatih için Sultanbeyli Belediyesi’nin örnek alındığını söyledi. Göçmenlerin Fatih’te ki sosyal hayata uyumu için Sosyal Uyum Birimi’nin hayata geçeceğini müjdeleyen Başkan Turan Online Belediye Hizmetleri için de bilgi verdi. FABİM’e bir yılda 110 bin talep ve şikayet geldiğinden de bahseden Turan bu ihbarlara müdahale edildiğini söyledi.

 

MHP’Lİ OMURTAG BAŞKAN TURAN’A GÜVENİYORUZ DEDİ

 

Konuşmasını tamamlayan Başkan Ergün Turan salonu dolduran kalabalıktan alkış ve takdir aldı. Başkan Turan’ın konuşmasından sonra MHP Grup Başkan Vekili Murat Omurtag söz aldı ve Belediye Başkanı Ergün Turan’a güvendiklerini dile getirdi.

 

CHP’Lİ AKŞAHİN ELEŞTİRİLERİNİ SIRALADI VE NİÇİN HAYIR DEDİKLERİNİ SÖYLEDİ

 

Oturumda söz alan CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin oturumda söz aldı. Akşahin bütçeyi eleştirdi, kendilerine pek çok konuda bilgi verilmediğini söyledi, yapıcı eleştirilerini sıraladı. CHP’li Kazım Akşahin yaptığı konuşma ile çözüm odaklı birlikte karar almanın önemine dikkat çekti. Akşahin Bütçe ve Performans Programına hayır dediklerini söyledi.

AK PARTİLİ SARITEMUR BÜTÇE BÜYÜKLÜĞÜNE DİKKAT ÇEKTİ

 

Grubu adına söz alan Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Sarıtemur konuşmasında denk ve dev bütçeye dikkat çekti. Sarıtemur yüzde 38’lik artışa ve büyüklüğe dikkat çekti. Gerçekleşme oranının yüzde 99 olduğunu vurgulayan Sarıtemur, Başkan Turan’ın tecrübesine dikkat çeken konuşma yaptı.

MHP’Lİ MUHARREM CAYMAZ BAŞKANA TAM DESTEK DEDİ

 

MHP’li Muharrem Caymaz da oturumda söz aldı. Caymaz Belediye Başkanı Turan’a güvendiğini dile getirdi, Devlet terbiyesinin ve tecrübesinin bütçeye yansıdığını söyledi. Sözlerini sürdüren Caymaz; yaşanabilir, göç vermeyen ve cazibe merkezi olacak olan Fatih’e inançlarının tam olduğunu söyledi.

CHP’Lİ ÖNEM ŞEFFAFLIK İLKESİNE DİKKAT ÇEKTİ

 

Bütçe Özel Oturumunda CHP’li Meclis Üyesi Recep Önem de söz aldı. Önem şeffaflık ilkesine dikkat çekti. CHP’lilerin Müdürlüklerden bilgi alamadığını söyleyen Önem, 100’e yakın önergelerinin cevaplandırılmadığını dile getirdi. Önem, Belediye Meclisi’nin denetim görevine de değindi. Önem konuşmasında bilgisayar ve yazıcı sayılarının farklarına değindi, Mal ya da hizmet alımlarının pazarlık ya da doğrudan temin ile değil ihale ile yapılmasını istedi. CHP’li Önem bütçenin oluşturulmasını mantıklı bulmadığını da sözlerine ekledi.

AK PARTİLİ SÜLEYMAN SARPKEN BÜTÇEYİ SAVUNDU

 

Oturumda söz alan Ak Partili Meclis Üyesi Süleyman Sarpken Zabıta Giderlerine açıklık getirdi. Sarpken bütçenin hazırlanışını teknik olarak anlattı.

 

BAŞKAN TURAN; “423 MİLYON TL BORCUMUZ VAR! ARTIŞ DEĞİL AZALMA VAR!”.

 

Belediye Başkanı Ergün Turan oturumda konuşmaları dikkat ile takip etti. Muhalefet grubunun iddialarına cevap veren Başkan Turan; “Bütçemiz çok iddialıdır. Bütçeyi hangi kalemden karşılayacağımızı yazdık. Grup odanızı ziyaret edince çok açıklıkla söyledim. Keşke 741 milyonluk bütçe yapabilsek. Yılların belediyecilik hafızasını taşıyorum. 2019 yılında 391 milyonluk bütçeydi. Çalışacağız çok çalışacağız ve gerçekleştireceğiz. Kazım Akşahin Bey tablo gösteriyor, tahmini rakam veriyor. Veri değil. Borcumuz 342 milyon TL Kamu Borcumuz var. Cari Borçlarımız ise 81 Milyon TL borcumuz var. Yani toplamda 423 Milyon TL Borcumuz var. Artış yok. Azalma var. 2021 senesinde borçlanma ön görmüyoruz. Diğer belediyelerin borçları da var. 2019 yılında devir aldım, benim kendi dönemimle dikkat ediyorum. Emekli sandığını ödeyen tek Belediye biziz. CHP’li Belediyeler bunu yapmıyor. Düz lise ihtiyacımız var. Seyitömer Mahallesinde ve Ayvansaray’da düz lise açtıracağız. Halkın talebi neyse o olur. İBB’de benim de fikrimi sormuyorlar. Halk bize yönetme size denetleme yetkisi verdi. Her bir arkadaşım potansiyel Belediye Başkan Yardımcımdır. İlçe Başkanım da siyasi yol arkadaşımdır. Kamulaştırma yapıyoruz, kimseyi zorlamıyoruz, sizin arkadaşlarınız vatandaşı başka bir yere sevk ediyorlar. Aynı görüşte davranmıyorsunuz. Siz yanımıza almak durumunda değiliz. Vidanınız el veriyorsa tehdit eden varsa soruşturma açayım. Böyle bir yetkimiz yok. İBB için kreş yeri çıkarttık. Bunların maksadı yapmak değil dedim arkadaşlara. Kimseye nezaketsizlik etmem. Ben size kreş yeri söyleyeyim, İGDAŞ’ın yanında sattığınız bir arsa var. İstanbul’un en büyük kreşi olur. Orayı satmayın kreş yapın. İhaleler dendi, hepimizin şerefi haysiyeti var, ihaleler konusu hassas olduğumuz konu, ben eski kurumumda Türkiye’de en çok ihale yapan kurum bu, 100 milyar TL’lik ihale yapan bir kuruluşun başından geliyorum. Orada yanlış yapmadık kanaatindeyim. Sayıştay, TBMM KİT komisyonu denetler. TBMM’ye de gider. Yapın yapılandırın canlı yayınlayın dedim. Kimseden çekincem yok. Meclis Üyelerimizin kişisel talebi olmadı. Kimsenin boynu önünde gezemez. Hepimizin amacı milletimize hizmet etmektir. Parklarda ki siyasi afişlere karşıyım, hata olmuş, ama CHP’nin Çaba Ortaokulun içinde afişi var. Uyarılarınız var. Haklıda konular var. Ben İBB’de herhangi bir birimi açıp iş yaptıramam. Siz CHP’li olarak yaptırıyorsanız başarıdır. Bu belediyede siz arayıp iş yaptırıyorsunuz. Demek işinizi çözen arkadaşlar var. Çok güzel uyum var. Halka hizmet için yapıyorsunuz. Siyaset kendi mecrasında yürür gider, insan ölür eseri kalır. Bu konuşmalar bir anlam ifade etmez. Eserlerle anılacağız. Bu bütçeye destek veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Destek vermeyen arkadaşları anlamaya çalışıyorum. Bütçelerde ret oyu verilmez. Belediye Başkanı bütçeden terbiye edilmez. Belediye Başkanını yargılayacağız yer Faaliyet Raporudur. Bütçeye ret veriyoruz kavramı doğru değildir. Çalışmada yoran birisiyim, çalışıyorlar. Sokakları süpüren arkadaşlarımıza kadar teşekkür ederim.” dedi.

Tüm bu konuşmalardan sonra 2021 yılı Performans Programı ve Bütçesi Ak Parti ve MHP’li üyelerin oluru, CHP’li üyelerin veto etmesi ile oy çokluğu ile kabul edildi.

 

OTURUMDAN FOTOĞARAF KARELERİ

 

Manşet - 01:52 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  HAYAL SATAN BAŞKAN DEMİR NİÇİN GELDİ?
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   Fatih’in eski Belediye Başkanı Mustafa Demir CHP Fatih İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etmiş. Fatih’i hayal projeleri ile enkaz yapan Bay Demir’i CHP İlçe Başkanı Soner Özimer, Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin ve 3 ilçe yöneticisi karşılamış.   Trajikomik bir manzara ile karşılaştım!   Fotoğraf karesine baktım, eski günler geldi aklıma, bütçe […]
 • 02
  AK PARTİ SULTANGAZİ YENİDEN YİĞİTOĞLU’NA EMANET!
  HABER: ENGİN BELLİ   Ak Parti İstanbul İl Teşkilatı kulislerini hareketlendiren asılsız dedikodunun ardından Ak Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak Sultangazi teşkilatını ziyaret etti. Başkan Şenocak teşkilat mensupları ile yaptığı toplantı sırasında Ak Parti Sultangazi 5. Olağan Kongresine dair de değerlendirmelerde bulundu. Başkan Şenocak yeni dönemde teşkilatın mevcut Başkan Süleyman Yiğitoğlu’na emanet edileceğini ve […]
 • 03
  TEŞEKKÜRLER GELECEK PARTİSİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla Gelecek Partisi Sultangazi İlçe Başkanı Ramazan Altan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gazeteciler ile bir araya geldi.   Kahvaltılı toplantıda Başkan Altan ve Gazeteciler, Gelecek Partisi’nin Sultangazi serüvenini ve gelecek siyasi hedeflerini masaya yatırdı. Konuşmasında Gazetecilerin gününü tebrik eden, Gazetecilik mesleğinin önemine değinen, kendisi de eski […]
 • 04
  SÖYLENTİSİ BİLE YETTİ!
  Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı’ndan alınan bir bilgi diye kamuoyuna duyurulan asılsız söylenti Ak Parti Fatih İlçe Teşkilatı’nı karıştırmaya yetti. Teşkilatın whatsapp grupları hareketlendi, herkes meçhul soruya cevap aradı!   Meçhul söylentide Tecrübeli Siyaset ve Dava İnsanı Ak Parti Fatih İlçe Başkanı Orhan Narin’in görevinden alındığı iddia edilmişti. Ancak gerçeğin öyle olmadığı kısa sürede anlaşıldı. […]
 • 05
  MHP TEŞKİLATI BEŞİKTAŞ’TA ŞAHA KALKIYOR!
  HABER: ENGİN BELLİ   MHP Beşiktaş İlçe Başkanı Metin Kılıç Beşiktaşlıları ziyaret etmeyi sürdürüyor. Beşiktaşlıların Hayvan Sever kimliği ile tanıdığı Beşiktaşlı Hayırsever İş İnsanı Metin Kılıç halen yürüttüğü MHP İlçe Başkanlığı görevinin de hakkını layıkıyla veriyor.     Seçildiği günden bu yana ilçesini sokak sokak gezen Başkan Kılıç’a ilgi de haliyle büyük oluyor. Teşkilata yeni […]