17° Parçalı bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

MECLİS İHALEDE SINIFTA KALDI

Güncel Haberler - 4 Ekim 2020 01:52 A A

GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN

 

CHP bir iddia atıyor ortaya, yetmiyor hatalı yöne sevk ediyor Belediyeyi ama Ak Parti, MHP ve İYİ Parti fikir beyan edemiyor. Neden? Çünkü bilgileri yok! Ama bizim var! Biz Gazeteciler işimizi geç olsa da eksiksiz yapmaya özen gösteriyoruz! Meclis oturumu öncesi hafızalarınızı tazeliyoruz!

 

Sultangazi Belediye Meclisi’nde ki koltuklarda oturan Grup Başkan Vekillerinin Belediyenin yaptığı ihalelerden bilgisi olmadığı son oturumda ortaya çıktı. Bu söz meclisin 4 kutbunu oluşturan AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti için de geçerlidir. Ancak Sultangazililer şanslı çünkü 5. Kutup yani Gazeteciler Mecliste varlar, var olmaya da devam edeceklerdir!

 

Kıymetli okurlarım “Bu iş nasıl oldu? Grup Başkan Vekillerinin ya da ilgili Meclis üyelerinin tamamına ihalelerden habersiz demeniz doğru mu?” diyebilirsiniz.

 

Hemen cevap vereyim; EVET DOĞRU!

 

Ak Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti’den sonra Meclisin 5. kutbu olarak, Gazeteci Kimliğimizle, üzerine CHP’nin şaka gibi muhalefet ettiği konuyu araştırdık. Hadi açıklayayım sizlerde okuyun, bilgilenin!

 

İHALEDE HER ŞEY NORMAL!

 

Sultangazi Belediyesi 18 Haziran tarihinde aldığı bir kararla plakaları belli olan 30 araç için “Hizmet Amaçlı Kullanılan Araç ve İş Makinelerinin Tamir, Bakım ve Onarım (Yedek Parça Dahil) Hizmet Alımı İşi” ihalesi açıyor. Bu ihaleyi 23 Haziran tarihinde ilan ediyor, ihale için 4 firma şartname alıyor ancak 2 firma kendine güvenip ihaleye giriyor ve 14 Temmuz tarihinde ihale gerçekleşiyor. İhaleyi Bahçelievler’den Kocasinan Sanayi Sitesi Başkanı Durmuş Korkmaz’ın firması verdiği 509 bin TL ile kazanıyor ve 12 Ağustos tarihinde ihaleyi kazanan firma ile sözleşme imzalıyor. 7 Eylül tarihinde ise bu sözleşme yine ilan ediliyor.

 

CHP’Lİ ÇELİK DERSİNE ÇALIŞMAMIŞ!

 

Kamu İhale Kanununa göre uygun Kamu İhale Kurumu denetiminde gerçekleşen, itiraza da açık ihale CHP Grup Başkan Vekili Mithat Çelik’in özetle şu sözleri ile hedefine giriyor; “Burada işin enteresan tarafı şudur; ihaleyi alan arkadaş Başkan Bey ile aynı mekânların açılışına gidiyor. Bir Başkan Yardımcısı ile uzun zamandır yakın ilişkileri olan bir kişi. Öncelikle hem siyaseten hem yönetime yakın ilişkileri olan bir kişi olması nedeniyle ihaleyi ben etik bulmuyorum. Ben bu ihalenin yapılmasını da doğru bulmuyorum. Bizim burada oto sanayi sitemiz var. Ustalarımız var. Buranın kahrını çeken esnafımız var. Belediye kendi aracının bakımını gidip burada ki esnafımızdan yaptıramıyor mu? Doğrudan temin usulü diye bir şey var arkadaşlar. Arızalanır gider yaptırırsınız.”.

BU SÖZLER BAŞTAN AŞAĞI SİYASİ ŞİRİN GÖZÜKME ÇABASIDIR!

 

Köşe yazımın alt bölümünde hem videoyu hem de konuşma metninin dökümünü yayınlayacağım. Ama CHP’li Çelik şaka gibi bir itirazda bulunuyor. Çelik’in siyasetini severim, siyasi üslubu naiftir. Ancak olmaz. Çelik itirazı yaparken de İhaleye yapılmasın Doğrudan Temin yapılsın diyor! Olmaz, olamaz, olmamalıdır! Muhalefet ihale yolunu işaret etmelidir!

 

Bakın kıymetli okurlarım bu bölümü dikkat ile okuyun;

 

Türkiye’de ki ihaleler 4734 sayılı KİK’e göre yapılır. Türkiye’nin neresinde olursa olsun ihaleler Kamu İhale Kurumu’nun sayfasında ilan edilir. Bu ihaleleri takip eden firmalar istedikleri ihaleye girerler. İhale haricinde ilgili yasanın 21/F yani Pazarlık ve 21/D yani Doğrudan Alım metotları da vardır. Ancak ihaleye çıkmak yani şartname hazırlamak süreler vs hem zahmetli hem de zordur. Tercih edilmesi gereken doğru yol ihaledir. Çoğu Yerel Yönetim ihale yerine Pazarlık ya da Doğrudan Alım Yöntemini seçer. Bu metotlar da yine KİK tarafından denetlenir. Ancak Pazarlık ve Doğrudan alım asla tercih edilmemelidir. Çünkü ihale kadar şeffaf değildir. Hele ki muhalefet iktidar belediyesine aman doğrudan alım yapın demez, diyemez, dememelidir! Neden mi? Çünkü iktidar denetimin zayıf olduğu bu metotları suiistimal edip yandaşa peşkeş çekebilir. Hal böyleyken CHP Grup Başkan Vekili Mithat Çelik çıkıp diyor ki ihale yapmayın karşıyım, doğrudan alım ile Sultangazi esnafından faydalanın. Peki soruyorum size Sayın Çelik; Bu durumu nasıl denetleyeceksiniz? Her doğrudan alım için limit 97 bin TL. Pazarlık usulünde ise 323 bin TL. Siz resmen sözde muhalefet yapayım, esnafa şirin gözükeyim derken Belediyeyi olumsuz yöne sevk ediyorsunuz!

İHALEYİ GAZETECİ OLARAK BİZ KİK’TEN BULDUK, OKUDUK VE İNCELEDİK! PEKİ SİZ MUHALEFET OLARAK OKUDUNUZ MU?

 

CHP Grup Başkan Vekili Sayın Çelik Avukat. Mesleği bu. Bakın Sayın Çelik, biz Gazeteci olarak sizin yandaşa kıyak var gibi gösterdiğiniz ihaleyi KİK’ten bulduk inceledik. İhalede yazılı araç sayısı 30, ihale iş günü 150 gün, ihale bedeli 576 bin TL. Üstelik 450 kalemlik alım listesi de var ortada. Belediyenin kademesi tek tek yedek parça listesi yapmış ve bunları sıfır olacak demiş. Dolar Euro arttı zarar ettim diyemezsin demiş firmaya. Sayın Çelik, siz de yoktu, onun için açık edemediniz ama biz Gazeteci olarak araştırdık bulduk, araçların plakalarını açıklayalım. Bu araçların tamamı hizmet aracı, binek araç değil!

 

İşte o araçlar;

 

İHALE YAPILMASIN DEĞİL, İHALENİN İÇERİĞİNİ ELEŞTİRİN

 

CHP Grup Başkan Vekili Mithat Çelik ihaleye karşıyım diyor. Bu ihale Başkanın yandaşına peşkeş çekildi demeye çalışıyor. Yahu akıl var mantık var, KİK’de ilan edilmiş, madem öyle Sultangazi’den de ihaleye girselermiş. Bu olay bu kadar karmaşık değil. Bu ihaleleri takip eden özel aracı firmalar da var. Sektörün bunu duymaması mümkün değil. Sadece sektörün işine gelmiyordur!

 

BAŞKAN DURSUN NET KONUŞTU; “TANIMIYORUM!”

 

Üstelik ben bu iddialarınızı Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun’a da sordum. Başkan Dursun açıkça diyor ki çok net konuşarak; “Ben bahse konu şahsı tanımam, açılışlarda yanıma gelmiştir gelmemiştir bu söylemler kötü niyetlidir. Vatandaşı yanıltmaya yöneliktir. Asla bu tip iftira içerikli söylemleri kabul etmem, zaten ihale yapılıyor, doğrudan alım yapmadık, Sultangazililer nezdinde de bu iddia ciddiye alınmaz!”. Başkan Bey ile sadece ayaküstü bir etkinlikte karşılaşıp bu konuyu kalabalık arasında sordum.

 

Hiç çekinmeden cevap aldım. Siz komplo teorisi üretmeden bu ihalenin içeriğini inceleseydiniz doğru olurdu Sayın Çelik! Belediyeye Doğrudan Alım Yapın demek hatadır! Gaflettir! Asıl bu metotlar yandaşa kıyak için kullanılır! Siz sonuna kadar ihaleyi destekleyin! Hem siz bu iddiayı böyle yüzeysel yapınca biz de bir an size inanıyoruz ama bakıyoruz ki işin rengi bu değil! Haberi yazmakta acele etsek Sultangazilileri yanıltacaktık!

AK PARTİ, MHP VE İYİ PARTİ NİÇİN SINIFTA KALDI?

 

CHP Grup Başkan Vekili Mithat Çelik konuştu, yandaşa kıyak demeye getirdi, Türkiye’nin her yerinde geçerli Kamu İhale Kanunu ile düzenlenen ihale için olumsuz metot olan Doğrudan alımı (sadece acil ve 97 bin TL’yi geçmeyecek ihtiyaçlar için) tercih edin dedi. Bu metot ki denetimi muhalefet tarafından yapılmayacak kadar güçtür!

 

CHP’li Çelik konuştu ama AK Partili Grup Sözcüsü Fatih Sultan Mehmet Çiçek, MHP’li Fatih Sayın, İYİ Partili Enver Hamzaoğlu ne yaptı? Sustular, çünkü bilgileri yoktu. Çıkıp Belediyenin ihalesi için yorum dahi yapamadılar. Çünkü onlar da Çelik kadar ihale konusunda bilgisizdiler. Yorum yapan Meclis Üyesi de olmadı!

Oturumları firesiz takip ediyoruz ve vatandaşla oturumlarda olan biteni paylaşıyoruz!

 

GAZETECİLER MECLİSİN 5. KUTBUDUR, SULTANGAZİLİLERİN ŞANSI BİZ GAZETECİLERİZ!

 

Evet kıymetli okurlarım, CHP’li Çelik’e tam anlamı ile inansak, konuyu araştırmasak başlığımız “yandaşa kıyak” olurdu ama biz iddiayı araştırdık! Bu ihale 450 parçanın belirlenip 30 iş makinesi ve kamyon gibi araca takılması ihalesidir. Yani bozulacak aracın tamiri merkezli bir ihale değildir. Hem öylede olsa evlerimize deprem sigortası yaptırıyoruz ama deprem olmayınca ödediğimiz paraya acımıyoruz!

 

Belediyenin kademesi tespitleri yapmış, liste hazırlanmış tek tek parçalar orijinal alınmak üzere hatta teste tabi tutulmak üzere ilan edilmiş. Biz bu haberi yazmak için baya bir süre bekledik. Çünkü araştırdık. Kaynağımız KİK’in resmi sayfasıdır! İhaleler burada vardır.

 

CHP Grubu eğer bu ihalede bir haksızlık, usulsüzlük ve yolsuzluk varsa fesat karışmış ise hemen KİK’e başvurabilir. 6 bin 139 TL harcı yatırıp ihale için inceleme hatta durdurma ve iptal yolları da mümkündür. Ama CHP Grubu bu itirazı yapmayacaktır. Çünkü ihale şeffaf olmuştur, bunu CHP’li Çelik biliyor ama sadece siyasi şirin gözükme çabası içerisindedir. Ancak biz de tavsiye verelim; sakın Belediyeyi Doğrudan Alım Metoduna yönlendirmeyin! Çünkü bu olumsuz yöne sevktir. Siz ihale yapılmasını doğru bulmuyorum diyorsunuz, biz de diyoruz ki sizin bu söyleminiz siyaseten sakattır, eksiktir, hatalıdır, Sultangazi halkının size verdiği muhalefet yetkisine ters düşmektir!

Evet kıymetli okurlarım, bir ihale ve ortaya çıkan siyasi bilgisizlik örneği ortadadır. Takdir siz kıymetli okurlarımızındır. Biz yorulmadık, yılmadık, çalıştık ve tatlı bir eleştiri ile konuyu kapatıyoruz. Türkiye’nin aydınlık günleri iş bilen siyaset insanları ile yakındır. Esen kalın.

 

İHALEYE KONU 450 YEDEK PARÇANIN LİSTESİ

 

 

CHP’Lİ ÇELİK’İN MECLİS OTURUMUNDA Kİ KONUŞMASI

 

İlçemizin oto sanayisi var. Oto tamirinde de iyi bir ilçeyiz ve birçok da esnafımız var. Belediyemizin de birçok iş makinesi araçları vs var. Bu araçların bakımının vs nasıl yapıldığını bilmiyorum ama bu dönem şöyle bir şey ile karşılaştık. Bu bakım işleri oto sanayimizde doğrudan temin ile yapılabilecekken Sultangazi Belediyesi’nin bir ihale açtığını gördük. Bu ihale ile Sultangazi Belediyesi’nin hizmet amaçlı kullanılan araç ve iş makinelerinin tamiri, bakım, onarımı yedek parça dâhil hizmet alımı işi ihalesi yapılmıştır. 12.08.2020 tarihinde ihale ile sözleşme yapılıyor. Temmuz ayında da ihale yapılmış.

 

Burada işin enteresan tarafı şudur; ihaleyi alan arkadaş Başkan Bey ile aynı mekânların açılışına gidiyor. Bir Başkan Yardımcısı ile uzun zamandır yakın ilişkileri olan bir kişi. Dolayısıyla Siyaseten etik bulmuyorum. Sultangazi esnafına da yapılmış bir haksızlık olarak görüyorum. Yapılacak işler birleştirilmiş, ihale ortamına sokulmuş ve açık ihale ile başka bir ilçenin oto sanayi sitesi başkanı bu ihaleyi almış.

 

Öncelikle hem siyaseten hem yönetime yakın ilişkileri olan bir kişi olması nedeniyle ihaleyi ben etik bulmuyorum. Ben bu ihalenin yapılmasını da doğru bulmuyorum. Bizim burada oto sanayi sitemiz var. Ustalarımız var. Buranın kahrını çeken esnafımız var. Belediye kendi aracının bakımını gidip burada ki esnafımızdan yaptıramıyor mu? Doğrudan temin usulü diye bir şey var arkadaşlar. Arızalanır gider yaptırırsınız.

 

İhale bedelini de söyleyeyim; 576 bin TL. İhale süresi 150 gün. 30 araç ile ilgili tamir bakım işleri. Bu araçlar toptan arızalanmıyor. Arızalandığı zaman doğrudan temin yöntemi ile gidersiniz Sultangazi’de ki esnafımıza bu hizmeti alırsınız. Yazık değil mi? Gerek var? Özellikle bunu belirtmek isterim. İktidara yönetime yakın bir ismin almasını doğru da etik de bulmuyorum. Şimdilik söyleyeceklerim bunlar.

 

CHP’Lİ ÇELİK’İN KONUŞMA VİDEOSU VE BELEDİYEYİ HATALI YOLA SEVKİ

 

 

MECLİS SON OTURUMUNDAN FOTOĞRAF KARELERİ

 

Güncel Haberler - 01:52 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  ÖNCE PROTOKOL KRİZİ SONRA ÇELENK TEPKİSİ
  HABER: ENGİN BELLİ   19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için Sultangazi’de gerçekleştirilen çelenk sunma merasiminde AK Parti, Deva ve Gelecek Partisi arasında önce protokol krizi çıktı sonra Atatürk’ün büstüne bırakılan çelenk 5 dakika geçmeden kaldırılınca bu kez CHP’liler duruma “Atatürk’ü gönülden sevin, zoraki yapmayın, Ata’ya saygınız 5 dakika mı? Varlık sebebimiz o […]
 • 02
  GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI
  HABER: ENGİN BELLİ   19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Sultangazi’de coşkuyla kutlandı. Sabah ilk iş olarak Atatürk’ün huzuruna çıkan Sultangazililer daha sonra gençlerin sergiledikleri performanslarla keyifli anlar yaşadılar. Sultangazi Hükümet Konağı’nda sabah saat 09:00’da Atatürk’ün büstüne sunulan çelenkle başlayan kutlamalar Sabri Ülker İmam Hatip Konferans Salonu’nda gençlerin Gazi Paşa’yı anan ve armağan […]
 • 03
  19 MAYIS’TA ATATÜRK’ÜN HUZURUNA ÇIKTILAR
  HABER: ENGİN BELLİ   19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Çelenk Sunma Töreni Sultangazi Hükümet Konağı’nda ki Atatürk Büstünde gerçekleştirildi.   Tertip edilen program İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Naci Usta himayesinde yapıldı. Saat 09:00’da Hükümet Konağı’nın bahçesinde gelen İlçe Protokolü mensupları Siyasi Parti Temsilcileri, Mahalle Muhtarları, Belediye Meclis Üyeleri, Kamu ve Belediye […]
 • 04
  BAŞARISIZ YÖNETİM MUHALEFETE MECLİSİ TERK ETTİRDİ
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi Belediye Meclisi’nde Meclis Başkan Vekili İmdat Kamacı göreve başladığından bu yana kavgalar, atışmalar ve sataşmalar adeta zirve yaptı. Nezaket dışı olarak kabul edilen oturumu terk etmeler ise Başkan İmdat Kamacı’nın yetersiz yönetimi nedeniyle oluyor ve bir türlü bitmiyor. Muhalefete söz hakkı tanımaktan imtina eden Meclis Başkan Vekili İmdat Kamacı çok […]
 • 05
  3 YILIN ARDINDAN SÖZ ALDI ELİNE VERİLEN METNİ OKUYAMADI
  HABER: ENGİN BELLİ   Fatih Belediye Meclisi 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde teşekkül ettiğinden bu yana ilk defa söz alan Ak Partili Meclis Üyesi Selahattin Kara eline verilen metni okuyamadı. Kara önce diğer meclis üyesinde gözlük ödünç aldı sonra heyecanlandı ama bir türlü eline verilen metni okuyamadı. Kara konuşmasına 19 Mayıs’tan girdi, İstanbul’un Fethi ile devam […]