12° Açık
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

HADİ BU AY SULTANGAZİ’Yİ KONUŞUN!

Genel - 6 Temmuz 2020 00:49 A A

GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN

 

Sultangazi Belediye Meclisi 2019 yılının Mart ayında teşekkül ettiğinden bu yana sataşmaların, atışmaların, boş konuşmaların ve siyasi poz kesmelerin adresi olmuş durumda. Öyle ki bir gün önce izlenen TV programından ezberlenen sözler fütursuzca karşıt görüşlü Meclis Üyesine ardı ardına sarf ediliyor. Kalpler kırılıyor, gönüller parçalanıyor ancak hizmet bekleyen Sultangazililer ve ilçemiz evelenen gevelenen sözler arasında mağdur ediliyor. Biz de diyoruz ki “Hadi bu ay Sultangazi’yi konuşun, büyük alkışı hak edin!”. İBB’nin intikamı Sultangazi’de alınmaz bunu bilin!

 

Bu işe bir dur demek elzem oldu!

 

İlk başlarda “acemiler, olur böyle vakalar!” dediğimiz tutum sene-i devriyesinde halen sürüyor. Hal böyle olunca Sultangazi Belediye Meclisi’ni yıllardır firesiz takip eden Gazeteciler olarak bizlerin de iki çift kelam etme zamanı gelmiş oluyor.

 

Ne yapmamak lazım?

 

Çok konuşmamak lazım, boş konuşmamak lazım, eline diline sahip olmak lazım. En önemlisi de Yerel Parlamentoyu TBMM zannetmemek lazım! Muhalefet cephesi açısından Cumhurbaşkanı Erdoğan düşmanlığı yaparken sapıtıp hakaret etmemek lazım! Yerel Siyaseti layıkıyla yapmak için az biraz düşünmek lazım! Sevgi değil ama Saygı duymak zorundasınız.

 

4 kutuplu Belediye Meclisinin üyeleri her oturuma sayfalar dolusu gündem dışı konuşma ile katılıyor. Konuşmayı seven, siyasi poz kesmeye doymayan kimi Meclis Üyeleri söz alabilmek için Meclis 1. Başkan Vekili Av. Hasan Esat İlhan ile tartışma yaşıyor.

 

Hata yapılıyor!

 

Her oturum yaklaşık 2 saat sürüyor. Uzun uzun konuşmadan meramınızı, eleştirinizi kısa kısa açıklasanız, zaman kaybı yaşatmasanız kim kazanır? Sultangazi kazanır, Sultangazililer kazanır! Gündem dışı konuşmalarda harcadığınız zaman olmasa Sultangazi’ye bir hizmet daha gelir. Kavgacı siyaset kime ne fayda getirir!

 

Bugünkü köşe yazımda biraz iktidara biraz muhalefet dokunduralım sözlerimizi. Umarım ders alınır ve bir daha tekerrür etmez hatalar.

 

CHP’li Görer ve Meclis 1. Başkan Vekili İlhan’ın arasında ne sıkıntı var?

 

Eleştirilerimin ilki Meclis 1. Başkan Vekili Hasan Esat İlhan’a olacak. Başkan İlhan’ın CHP’li Zeki Görer’e kişisel bir kin beslediğinden şüphe duyuyorum. Ak Partili İlhan her oturumda CHP’li Görer ile atışmadan yapamıyor. Görer her konuştuğunda ya süresi sıkıntı oluyor ya konuştukları İlhan tarafından eleştiriliyor. Hal böyle olunca akıllara “İlhan’ın Görer’e karşı kişisel bir takıntısı mı var?” sorusu geliyor. Şayet bu doğru ise İlhan’ın bu tavrından vazgeçmesi samimi tavsiyemiz olur ki siyasi ahlak bunu gerektirir.

Her önemli gündem maddesinde hastalanmayı nasıl beceriyor?

 

Oturumlarda en uzun ve siyasi hayal kırıklığı yaşatan konuşmayı her defasında İYİ Partili olduğu iddia edilen, her önemli gündem maddesi oylamasında büyük bir mucize eseri hastalanıp oylamaya katılmamayı beceren Enver Hamzaoğlu yapıyor. Hamzaoğlu kah bakkal hesabı ile Kent Ormanı girişlerinde ki ücrete itiraz ediyor kah mükerrer önergesini değiştirmeden sürekli okumaya çalışıyor. Bütçeye evet verip sonra biz muhalefetiz diyor. Kendi ile çelişiyor ideolojisi ile çarpışıyor. Halkın kendisini belediyeyi denetle diye seçtiği Meclis Üyesi iddiaya göre “ne şiş yansın ne kebap politikası” izliyor. Ara sıra Gazetemize yutturmaya çalıştığı gibi köşe yazarlarından kopyala yapıştır cümleleri ile siyasi poz kesiyor. Hamzaoğlu mevcut hali ile İYİ Partiyi siyaseten yıpratıyor, partisine oy vermiş binlerce seçmeni hüsrana uğratıyor. Kafasında ki siyasi bulanıklığın eseri olan evet ve hayırlar arasında sıkışıyor. Aklınca siyasette Karadeniz lobisi kurmaya çalışıyor AKP’liler ile yol yürüyor. Dilerim İYİ Parti Sultangazi İlçe Teşkilatı bu durumu görür ve gereken aksiyonu Hamzaoğlu’na gösterir. Bizler de kendisini Meclis Üyesinin taşıması gereken adaba davet ediyoruz.

Bay Tan’ın ne eli duruyor ne dili!

 

Oturumlarda eğitimi ve ihtisas alanı olmadığı halde ekonomi üzerine süslü kelamlar eden, CHP’ye çok değil 1-2 yıl önce üye olup bir vesile ile (!) CHP Meclis Üyesi olan Yarcan Tan’ı oturumlarda kimse durduramıyor. Olağanüstü Meclis Oturumunda açık oturum programlarından ezberlediği sözleri mecliste söyleyen Bay Tan dinlemeyi bilmiyor. Çok konuşmanın, her söze cevap vermenin, oturumu gerecek kadar ileri gitmenin siyasi başarı olduğunu zanneden Bay Tan kendi partisinin Meclis Üyeleri Belgin Poyraz ve Zeki Görer’in “sus tamam yeter” sözlerini dahi dinlemiyor. Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun’un “elini kolunu sallamadan konuş, hoş olmuyor” uyarısını duymazdan gelen Bay Tan siyasi nezaketsizlikte sınır tanımıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan düşmanlığını saklamadan her fırsatta Yerel Parlamentoyu gerdikçe geriyor. Aslında Bay Tan emek vermeden seçildiği için parti tabanına Erdoğan düşmanlığı üzerinden mesaj verip şirin gözükmeye çalışıyor. Her şeyi ben bilirim, ben yaptım, ben buldum, ben veriyorum gibi boş kelamlar eden Bay Tan bizim nezdimizde ne siyaseti biliyor ne de CHP Meclis Üyeliğini unvanını layıkıyla temsil edebiliyor. Umarım CHP Sultangazi İlçe Örgütü Bay Tan’ın bu halini görür duyar da bir aksiyon da Bay Tan için olur. Çünkü hal böyle olunca, ifade ediş yanlış vurgulanınca, gerginlik çıkınca haklı eleştiriler ve cevap bekleyen araç ihalesi gibi konular gümbürtüye gidiyor bilmem anlatabiliyor muyuz! Yoksa Gazeteciliğe özenip Bay Tan’ın kaleminden diye satırlar yazmak, MHP’ye çattıktan sonra eleştiri alınca gönderiyi silmek CHP’li Meclis Üyesi kimliğine yakışmıyor. Biraz nezaket biraz sağduyu çözer bu işi CHP’liler.

Fahrettin Yürek’in rotası ne olacak?

 

İSKİ eleştirisinden sonra CHP ile arasında soğuk rüzgârlar esen Siyasetin yeni ismi Spor İnsanı Fahrettin Yürek’in siyasi rotası merak konusu şu günlerde. CHP’yi seven ancak partisi tarafından yanlış anlaşılan ya da yanlış bir demeçte bulunduktan sonra dışlanan Yürek’in parti içi disiplin süreci işliyor. İmamoğlu’na yaptığı eleştirilerde haklılık payı olan ancak üstlendiği vazife icabı CHP’li kimliği ile çelişen Yürek’in istifa mı edeceği yoksa ihraç mı edileceği muallaklığını koruyor. Bize göre Yürek’in CHP ile sulh sağlaması elzemdir. CHP’nin de köprüleri atmadan Yürek ile diyalog kurup Meclis’te ki sıra sayısını muhafaza etmesi gerekliliktir. Bu bağlamda Usta Siyasetçiler Haluk Bozkurt ve Murat Poyraz’ın konuya hassasiyetle eğilmesi CHP açısından fayda sağlayacaktır. Mevcut hali ile CHP yıpranıyor, CHP’den seçilen şahsiyet olarak, doğru dürüst kimlik sahibi olan Spor İnsanı Yürek’in siyasi kariyeri daha bir yılını yeni doldurmuşken tehlikeye giriyor.

İktidar Meclis Üyelerinin hataları çizmeyi aşıyor!

 

CHP Grup Başkan Vekili ve İBB Meclis Üyesi Mithat Çelik pandemi sürecinde kendi imkanları ile yardım kolisi hazırladı. Biz buna şahidiz. Bunu diğer CHP’li Meclis Üyeleri de yaptı. Bay Tan’ın iddia ettiği “50 koli tek başıma ben yaptım” söylemi haricinde buna da şahidiz. Bu kolileri dağıtırken bir dönem Cahit Altunay muhalifliği ile bilinen AKP’li Yasin Gazi Ak Parti sıralarından oturum devam ederken ayağa kalkıp kolilerin İBB’den geldiğini ima eden sataşma yapması bizleri şaşırtıyor. Çünkü bu doğru değil! CHP’li Meclis Üyeleri o yardım kolilerini kendi bütçelerinden hazırladı ve dağıttı. Bay Gazi siyasi poz kesmek için ayağa kalkıp çıkış yaptı ama CHP’li Çelik’in “kendi cebimizden hazırladık istediğimiz gibi dağıtırız!” söylemi ile yerine oturdu. Bu da fırsat bu fırsat gol atayım politikasının Bay Gazi açısından çöküşü oldu.

 

Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun konuşurken Oktay Birinci’nin CHP’ye oturduğu yerden sataşması ise siyasi ahlak ile bağdaşmadı. Bu ne bizim ne de Meclis Üyelerinin dikkatinden kaçmadı. Siyaset sataşmayı değil siyaset dinlemeyi ve yeri geldiğinde cevap vermeyi gerektirir. Biz 20 yıllık Gazetecilik tecrübemizle bunu gördük. Size de tavsiyemiz olsun Bay Birinci!

 

Sağlıkçı olduğunu söyleyen, yeğeni Fatih Isırkan’ın partisinden aday adayı olduğunu bilmesine rağmen geçlerin önünü tıkayarak Ak Parti Meclis Üyesi olan Battal Isırkan’ın CHP’li Meclis Üyesi Yarcan Tan’a “corona virüs ile mücadele ediyoruz Yarcan Bey’le de mücadele ederiz. Sıkıntı olmaz. Corona virüsten daha tehlikeli değilsiniz.” demesi siyasi nezaketle açıklanamaz! Bu ancak Belediye Başkanı Dursun’a siyasi poz keserek göze girme çabasıdır. Sözlerde ölçüyü kaçırmak, kelamlarda ayarı bozmak siyasi yozlaşmayı da beraberinde getirir Bay Isırgan’a hatırlatmak gereklidir.

İBB değil Sultangazi’yi konuşmak ne güzel olur!

 

Her oturumda İBB şöyle yaptı güzel oldu veya İBB şöyle yaptı kötü oldu gibi söylemler AK Partili ve CHP’li Meclis Üyeleri arasında tartışma çıkartıyor. Bakın Değerli Meclis Üyeleri Sultangazi Belediye Meclisi’nde İBB’yi tartışmanın anlamı yoktur! Gereksizdir, gerekli olduğu hallerde de tartışmanın kısa tutulması iyi olacaktır. İYİ Partili Kemal Karuç’un dediği gibi “İBB’yi değil, Sultangazi’yi konuşalım” demek sizler için de şiar olsun. Ancak bu şekilde görürsünüz Cumhuriyet Mahallesi’nde ki kentsel dönüşüm sorununu, Habiblerde ki İETT çaresizliğini, Cebecide ki esnafın problemlerini…

Söz gelimi Sultangazi Belediyesi’nin yaptığı ışıl ışıl saat kulesinin ihtişamını gölgeleyen karayolları tabelasını eleştirin! Bu tabela olmuyor, bunu küçültün ki saat kulemiz gözüksün deyin. Çıtayı yükseltin hatta burası olmamış şuraya taşıyın deyiverin. Ama İmamoğlu’nun Tuzla’da ki konuşmasını Sultangazi Meclisi’ne taşımayın lütfen. LGBT tartışması ne kazandırdı Sultangazi’ye onu görüp bir düşünün! Aslında hakkınızı da yemek doğru olmaz, ilk aylara göre İBB, Sultangazi Meclisi’nde daha az konuşuluyor. Tıpkı İBB canlı yayınların daha az izlendiği gibi.

Sultangazi’de iyi işler oluyor, iyi şeyler yapılıyor hadi gelin bu yapılanlara da bakın. Muhalefet demek denetlemekten geçer. İktidar demek ise elinde ki gücü doğru kullanmaktır. Halktan alınan yetki siyasi poz kesmeler ile geçiştirilmemelidir. Biz Abdurrahman Dursun’u iyi yaptığı işlerde Gazeteci olarak alkışlıyor olmadığında da bu olmamış Başkan diyoruz. Siz de deneyim bu tavrı, Sultangazi kazanacaktır.

 

Belediye koridorlarına kadar taşan tartışmalar hoş olmuyor. Bu da görenleri “Biz kimleri seçip meclise göndermiş! Bizi bunlar nasıl temsil ediyor!” sorusunu kendilerine sorduruyor.

Ak Parti Grup Başkan Vekili Tecrübeli Siyasetçi Kemal Eyyüpoğlu ve CHP Grup Başkan Vekili Hukukçu Mithat Çelik biraz daha gayret ederseniz bu iş olacak, Sultangazililer sizleri ayakta alkışlayacak. 4 yıl daha o koltukları işgal edeceksiniz. Ardından halkın huzuruna çıkacaksınız. Seçim için geri sayım başladı. Kaldı 45 ay seçime.

 

Sultangazi İstanbul’un bir incisidir!

 

Sultangazili olmak Anadolu Kültürünün Değerlerini halen dejenere olmadan taşımaktır. Gelin bu şiara uygun hareket edin. Gönülleri kırmayın, kalpleri incitmeyin. Temmuz ayı Meclis Oturumu Sultangazi için olsun, Sultangazililer kazansın. İnanın çok zor değil; boş konuşmamak, kem konuşmamak, elinize dilinize sahip olmak. Diğer ilçe Belediye Meclisleri ile kıyas yapmayı da Gazeteciler bilir ancak son kez Temmuz Meclis Oturumunu da takip etmek istiyoruz. Sahne sizin buyurun istediğiniz yapın. Ancak unutmayın her hareketinizin halk nezdinde karşılığı olacaktır. Her şımarıklığın siyaseten de karşılığı mutlak size geri dönecektir.

 

Türkiye’nin aydınlık günleri yakın. Umudunuzu kaybetmeyin. Esen kalın kıymetli okurlarım.

 

 

Genel - 00:49 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  HOŞ GELDİN MÜDÜR DEMİR!
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi’nin 20 yıllık Başöğretmeni ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir başlattığı hukuk mücadelesinden yüzünün akıyla çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın oluru ile Kıdemli Eğitimci Demir görevine nihayet başladı.   Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir’in “Deprem Mağduru Türk Çocuklarını Suriyelilerin Bütçesinden Servislerle Yeni Okullarına Taşıttığı” gerekçesi ile haksız, hukuksuz ve […]
 • 02
  23 NİSAN COŞKUSU PANDEMİYE YENİK DÜŞTÜ
  HABER: ENGİN BELLİ   Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 101. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle Sultangazi Hükümet Konağı bahçesindeki Atatürk Anıtı’na çelenk takdim merasimi gerçekleştirildi.   Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çelenk takdiminin ardından CHP Sultangazi İlçe Başkanlığı da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıktı. Çelengini sunan CHP İlçe […]
 • 03
  CONAX SULTANGAZİSPOR 2. KEZ KAMPA GİDECEK !
  Pandemi nedeniyle liglerin başlama tarihi Mayıs ayının son haftasına ertelendi ama Conax Sultangazispor çalışmalarına ara vermiyor. Beykozspor ile hazırlık maçı yapan ve kazanan BAL Ligi temsilcimizi bu hafta sonu da Yeşilköyspor ile karşılaşacak. Hedefleri 3. Lig olan temsilcimiz Antalya kampını bitirip ilçemize dönmüştü ancak şimdi 2. Kez kampa gidecek. Şampiyonluk için büyük özveri ile çalışan […]
 • 04
  BARAJLARIMIZ YÜZDE 80 DOLDU
  HABER: ENGİN BELLİ   Geçtiğimiz Aralık ayında yüzde 20’lere kadar gerileyen İstanbul’un barajlarındaki doluluk oranı Nisan ayı itibariyle yüzde 80’lere ulaştı. Yağış sistemlerinin etkili olması ve su tasarrufunun sonucu olarak görünen doluluk oranında İSKİ’nin verilerine göre doluluk oranı yüzde 80,14’e ulaştı. İstanbulluların su sıkıntısı çekmeden rahat bir yaz mevsimi geçireceği yüzleri güldürdü. İSKİ’nin verilerine göre […]
 • 05
  HOŞ GELDİN YA ŞEHR-İ RAZAMAN
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   İnsanlık korona virüs illeti ile boğuşurken on bir ayın sultan Ramazan-ı Şerife nihayet kavuştuk. Bir yanımız sevinç bir yanımız hüzün oldu bu yıl. Mübarek ayda ibadetlerimizi gerçekleştirirken pandemi durumunu yaşamak zorunda kalıyoruz. Camilerimizde okunan Kur’an-ı ve teravihin maneviyatını yaşayamamak da ayrı bir hüzün oluyor. Ama her şeye rağmen İslam Âleminin […]