18° Açık
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

HADİ BU AY SULTANGAZİ’Yİ KONUŞUN!

Genel - 6 Temmuz 2020 00:49 A A

GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN

 

Sultangazi Belediye Meclisi 2019 yılının Mart ayında teşekkül ettiğinden bu yana sataşmaların, atışmaların, boş konuşmaların ve siyasi poz kesmelerin adresi olmuş durumda. Öyle ki bir gün önce izlenen TV programından ezberlenen sözler fütursuzca karşıt görüşlü Meclis Üyesine ardı ardına sarf ediliyor. Kalpler kırılıyor, gönüller parçalanıyor ancak hizmet bekleyen Sultangazililer ve ilçemiz evelenen gevelenen sözler arasında mağdur ediliyor. Biz de diyoruz ki “Hadi bu ay Sultangazi’yi konuşun, büyük alkışı hak edin!”. İBB’nin intikamı Sultangazi’de alınmaz bunu bilin!

 

Bu işe bir dur demek elzem oldu!

 

İlk başlarda “acemiler, olur böyle vakalar!” dediğimiz tutum sene-i devriyesinde halen sürüyor. Hal böyle olunca Sultangazi Belediye Meclisi’ni yıllardır firesiz takip eden Gazeteciler olarak bizlerin de iki çift kelam etme zamanı gelmiş oluyor.

 

Ne yapmamak lazım?

 

Çok konuşmamak lazım, boş konuşmamak lazım, eline diline sahip olmak lazım. En önemlisi de Yerel Parlamentoyu TBMM zannetmemek lazım! Muhalefet cephesi açısından Cumhurbaşkanı Erdoğan düşmanlığı yaparken sapıtıp hakaret etmemek lazım! Yerel Siyaseti layıkıyla yapmak için az biraz düşünmek lazım! Sevgi değil ama Saygı duymak zorundasınız.

 

4 kutuplu Belediye Meclisinin üyeleri her oturuma sayfalar dolusu gündem dışı konuşma ile katılıyor. Konuşmayı seven, siyasi poz kesmeye doymayan kimi Meclis Üyeleri söz alabilmek için Meclis 1. Başkan Vekili Av. Hasan Esat İlhan ile tartışma yaşıyor.

 

Hata yapılıyor!

 

Her oturum yaklaşık 2 saat sürüyor. Uzun uzun konuşmadan meramınızı, eleştirinizi kısa kısa açıklasanız, zaman kaybı yaşatmasanız kim kazanır? Sultangazi kazanır, Sultangazililer kazanır! Gündem dışı konuşmalarda harcadığınız zaman olmasa Sultangazi’ye bir hizmet daha gelir. Kavgacı siyaset kime ne fayda getirir!

 

Bugünkü köşe yazımda biraz iktidara biraz muhalefet dokunduralım sözlerimizi. Umarım ders alınır ve bir daha tekerrür etmez hatalar.

 

CHP’li Görer ve Meclis 1. Başkan Vekili İlhan’ın arasında ne sıkıntı var?

 

Eleştirilerimin ilki Meclis 1. Başkan Vekili Hasan Esat İlhan’a olacak. Başkan İlhan’ın CHP’li Zeki Görer’e kişisel bir kin beslediğinden şüphe duyuyorum. Ak Partili İlhan her oturumda CHP’li Görer ile atışmadan yapamıyor. Görer her konuştuğunda ya süresi sıkıntı oluyor ya konuştukları İlhan tarafından eleştiriliyor. Hal böyle olunca akıllara “İlhan’ın Görer’e karşı kişisel bir takıntısı mı var?” sorusu geliyor. Şayet bu doğru ise İlhan’ın bu tavrından vazgeçmesi samimi tavsiyemiz olur ki siyasi ahlak bunu gerektirir.

Her önemli gündem maddesinde hastalanmayı nasıl beceriyor?

 

Oturumlarda en uzun ve siyasi hayal kırıklığı yaşatan konuşmayı her defasında İYİ Partili olduğu iddia edilen, her önemli gündem maddesi oylamasında büyük bir mucize eseri hastalanıp oylamaya katılmamayı beceren Enver Hamzaoğlu yapıyor. Hamzaoğlu kah bakkal hesabı ile Kent Ormanı girişlerinde ki ücrete itiraz ediyor kah mükerrer önergesini değiştirmeden sürekli okumaya çalışıyor. Bütçeye evet verip sonra biz muhalefetiz diyor. Kendi ile çelişiyor ideolojisi ile çarpışıyor. Halkın kendisini belediyeyi denetle diye seçtiği Meclis Üyesi iddiaya göre “ne şiş yansın ne kebap politikası” izliyor. Ara sıra Gazetemize yutturmaya çalıştığı gibi köşe yazarlarından kopyala yapıştır cümleleri ile siyasi poz kesiyor. Hamzaoğlu mevcut hali ile İYİ Partiyi siyaseten yıpratıyor, partisine oy vermiş binlerce seçmeni hüsrana uğratıyor. Kafasında ki siyasi bulanıklığın eseri olan evet ve hayırlar arasında sıkışıyor. Aklınca siyasette Karadeniz lobisi kurmaya çalışıyor AKP’liler ile yol yürüyor. Dilerim İYİ Parti Sultangazi İlçe Teşkilatı bu durumu görür ve gereken aksiyonu Hamzaoğlu’na gösterir. Bizler de kendisini Meclis Üyesinin taşıması gereken adaba davet ediyoruz.

Bay Tan’ın ne eli duruyor ne dili!

 

Oturumlarda eğitimi ve ihtisas alanı olmadığı halde ekonomi üzerine süslü kelamlar eden, CHP’ye çok değil 1-2 yıl önce üye olup bir vesile ile (!) CHP Meclis Üyesi olan Yarcan Tan’ı oturumlarda kimse durduramıyor. Olağanüstü Meclis Oturumunda açık oturum programlarından ezberlediği sözleri mecliste söyleyen Bay Tan dinlemeyi bilmiyor. Çok konuşmanın, her söze cevap vermenin, oturumu gerecek kadar ileri gitmenin siyasi başarı olduğunu zanneden Bay Tan kendi partisinin Meclis Üyeleri Belgin Poyraz ve Zeki Görer’in “sus tamam yeter” sözlerini dahi dinlemiyor. Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun’un “elini kolunu sallamadan konuş, hoş olmuyor” uyarısını duymazdan gelen Bay Tan siyasi nezaketsizlikte sınır tanımıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan düşmanlığını saklamadan her fırsatta Yerel Parlamentoyu gerdikçe geriyor. Aslında Bay Tan emek vermeden seçildiği için parti tabanına Erdoğan düşmanlığı üzerinden mesaj verip şirin gözükmeye çalışıyor. Her şeyi ben bilirim, ben yaptım, ben buldum, ben veriyorum gibi boş kelamlar eden Bay Tan bizim nezdimizde ne siyaseti biliyor ne de CHP Meclis Üyeliğini unvanını layıkıyla temsil edebiliyor. Umarım CHP Sultangazi İlçe Örgütü Bay Tan’ın bu halini görür duyar da bir aksiyon da Bay Tan için olur. Çünkü hal böyle olunca, ifade ediş yanlış vurgulanınca, gerginlik çıkınca haklı eleştiriler ve cevap bekleyen araç ihalesi gibi konular gümbürtüye gidiyor bilmem anlatabiliyor muyuz! Yoksa Gazeteciliğe özenip Bay Tan’ın kaleminden diye satırlar yazmak, MHP’ye çattıktan sonra eleştiri alınca gönderiyi silmek CHP’li Meclis Üyesi kimliğine yakışmıyor. Biraz nezaket biraz sağduyu çözer bu işi CHP’liler.

Fahrettin Yürek’in rotası ne olacak?

 

İSKİ eleştirisinden sonra CHP ile arasında soğuk rüzgârlar esen Siyasetin yeni ismi Spor İnsanı Fahrettin Yürek’in siyasi rotası merak konusu şu günlerde. CHP’yi seven ancak partisi tarafından yanlış anlaşılan ya da yanlış bir demeçte bulunduktan sonra dışlanan Yürek’in parti içi disiplin süreci işliyor. İmamoğlu’na yaptığı eleştirilerde haklılık payı olan ancak üstlendiği vazife icabı CHP’li kimliği ile çelişen Yürek’in istifa mı edeceği yoksa ihraç mı edileceği muallaklığını koruyor. Bize göre Yürek’in CHP ile sulh sağlaması elzemdir. CHP’nin de köprüleri atmadan Yürek ile diyalog kurup Meclis’te ki sıra sayısını muhafaza etmesi gerekliliktir. Bu bağlamda Usta Siyasetçiler Haluk Bozkurt ve Murat Poyraz’ın konuya hassasiyetle eğilmesi CHP açısından fayda sağlayacaktır. Mevcut hali ile CHP yıpranıyor, CHP’den seçilen şahsiyet olarak, doğru dürüst kimlik sahibi olan Spor İnsanı Yürek’in siyasi kariyeri daha bir yılını yeni doldurmuşken tehlikeye giriyor.

İktidar Meclis Üyelerinin hataları çizmeyi aşıyor!

 

CHP Grup Başkan Vekili ve İBB Meclis Üyesi Mithat Çelik pandemi sürecinde kendi imkanları ile yardım kolisi hazırladı. Biz buna şahidiz. Bunu diğer CHP’li Meclis Üyeleri de yaptı. Bay Tan’ın iddia ettiği “50 koli tek başıma ben yaptım” söylemi haricinde buna da şahidiz. Bu kolileri dağıtırken bir dönem Cahit Altunay muhalifliği ile bilinen AKP’li Yasin Gazi Ak Parti sıralarından oturum devam ederken ayağa kalkıp kolilerin İBB’den geldiğini ima eden sataşma yapması bizleri şaşırtıyor. Çünkü bu doğru değil! CHP’li Meclis Üyeleri o yardım kolilerini kendi bütçelerinden hazırladı ve dağıttı. Bay Gazi siyasi poz kesmek için ayağa kalkıp çıkış yaptı ama CHP’li Çelik’in “kendi cebimizden hazırladık istediğimiz gibi dağıtırız!” söylemi ile yerine oturdu. Bu da fırsat bu fırsat gol atayım politikasının Bay Gazi açısından çöküşü oldu.

 

Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun konuşurken Oktay Birinci’nin CHP’ye oturduğu yerden sataşması ise siyasi ahlak ile bağdaşmadı. Bu ne bizim ne de Meclis Üyelerinin dikkatinden kaçmadı. Siyaset sataşmayı değil siyaset dinlemeyi ve yeri geldiğinde cevap vermeyi gerektirir. Biz 20 yıllık Gazetecilik tecrübemizle bunu gördük. Size de tavsiyemiz olsun Bay Birinci!

 

Sağlıkçı olduğunu söyleyen, yeğeni Fatih Isırkan’ın partisinden aday adayı olduğunu bilmesine rağmen geçlerin önünü tıkayarak Ak Parti Meclis Üyesi olan Battal Isırkan’ın CHP’li Meclis Üyesi Yarcan Tan’a “corona virüs ile mücadele ediyoruz Yarcan Bey’le de mücadele ederiz. Sıkıntı olmaz. Corona virüsten daha tehlikeli değilsiniz.” demesi siyasi nezaketle açıklanamaz! Bu ancak Belediye Başkanı Dursun’a siyasi poz keserek göze girme çabasıdır. Sözlerde ölçüyü kaçırmak, kelamlarda ayarı bozmak siyasi yozlaşmayı da beraberinde getirir Bay Isırgan’a hatırlatmak gereklidir.

İBB değil Sultangazi’yi konuşmak ne güzel olur!

 

Her oturumda İBB şöyle yaptı güzel oldu veya İBB şöyle yaptı kötü oldu gibi söylemler AK Partili ve CHP’li Meclis Üyeleri arasında tartışma çıkartıyor. Bakın Değerli Meclis Üyeleri Sultangazi Belediye Meclisi’nde İBB’yi tartışmanın anlamı yoktur! Gereksizdir, gerekli olduğu hallerde de tartışmanın kısa tutulması iyi olacaktır. İYİ Partili Kemal Karuç’un dediği gibi “İBB’yi değil, Sultangazi’yi konuşalım” demek sizler için de şiar olsun. Ancak bu şekilde görürsünüz Cumhuriyet Mahallesi’nde ki kentsel dönüşüm sorununu, Habiblerde ki İETT çaresizliğini, Cebecide ki esnafın problemlerini…

Söz gelimi Sultangazi Belediyesi’nin yaptığı ışıl ışıl saat kulesinin ihtişamını gölgeleyen karayolları tabelasını eleştirin! Bu tabela olmuyor, bunu küçültün ki saat kulemiz gözüksün deyin. Çıtayı yükseltin hatta burası olmamış şuraya taşıyın deyiverin. Ama İmamoğlu’nun Tuzla’da ki konuşmasını Sultangazi Meclisi’ne taşımayın lütfen. LGBT tartışması ne kazandırdı Sultangazi’ye onu görüp bir düşünün! Aslında hakkınızı da yemek doğru olmaz, ilk aylara göre İBB, Sultangazi Meclisi’nde daha az konuşuluyor. Tıpkı İBB canlı yayınların daha az izlendiği gibi.

Sultangazi’de iyi işler oluyor, iyi şeyler yapılıyor hadi gelin bu yapılanlara da bakın. Muhalefet demek denetlemekten geçer. İktidar demek ise elinde ki gücü doğru kullanmaktır. Halktan alınan yetki siyasi poz kesmeler ile geçiştirilmemelidir. Biz Abdurrahman Dursun’u iyi yaptığı işlerde Gazeteci olarak alkışlıyor olmadığında da bu olmamış Başkan diyoruz. Siz de deneyim bu tavrı, Sultangazi kazanacaktır.

 

Belediye koridorlarına kadar taşan tartışmalar hoş olmuyor. Bu da görenleri “Biz kimleri seçip meclise göndermiş! Bizi bunlar nasıl temsil ediyor!” sorusunu kendilerine sorduruyor.

Ak Parti Grup Başkan Vekili Tecrübeli Siyasetçi Kemal Eyyüpoğlu ve CHP Grup Başkan Vekili Hukukçu Mithat Çelik biraz daha gayret ederseniz bu iş olacak, Sultangazililer sizleri ayakta alkışlayacak. 4 yıl daha o koltukları işgal edeceksiniz. Ardından halkın huzuruna çıkacaksınız. Seçim için geri sayım başladı. Kaldı 45 ay seçime.

 

Sultangazi İstanbul’un bir incisidir!

 

Sultangazili olmak Anadolu Kültürünün Değerlerini halen dejenere olmadan taşımaktır. Gelin bu şiara uygun hareket edin. Gönülleri kırmayın, kalpleri incitmeyin. Temmuz ayı Meclis Oturumu Sultangazi için olsun, Sultangazililer kazansın. İnanın çok zor değil; boş konuşmamak, kem konuşmamak, elinize dilinize sahip olmak. Diğer ilçe Belediye Meclisleri ile kıyas yapmayı da Gazeteciler bilir ancak son kez Temmuz Meclis Oturumunu da takip etmek istiyoruz. Sahne sizin buyurun istediğiniz yapın. Ancak unutmayın her hareketinizin halk nezdinde karşılığı olacaktır. Her şımarıklığın siyaseten de karşılığı mutlak size geri dönecektir.

 

Türkiye’nin aydınlık günleri yakın. Umudunuzu kaybetmeyin. Esen kalın kıymetli okurlarım.

 

 

Genel - 00:49 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  HAYAL SATAN BAŞKAN DEMİR NİÇİN GELDİ?
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   Fatih’in eski Belediye Başkanı Mustafa Demir CHP Fatih İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etmiş. Fatih’i hayal projeleri ile enkaz yapan Bay Demir’i CHP İlçe Başkanı Soner Özimer, Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin ve 3 ilçe yöneticisi karşılamış.   Trajikomik bir manzara ile karşılaştım!   Fotoğraf karesine baktım, eski günler geldi aklıma, bütçe […]
 • 02
  AK PARTİ SULTANGAZİ YENİDEN YİĞİTOĞLU’NA EMANET!
  HABER: ENGİN BELLİ   Ak Parti İstanbul İl Teşkilatı kulislerini hareketlendiren asılsız dedikodunun ardından Ak Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak Sultangazi teşkilatını ziyaret etti. Başkan Şenocak teşkilat mensupları ile yaptığı toplantı sırasında Ak Parti Sultangazi 5. Olağan Kongresine dair de değerlendirmelerde bulundu. Başkan Şenocak yeni dönemde teşkilatın mevcut Başkan Süleyman Yiğitoğlu’na emanet edileceğini ve […]
 • 03
  TEŞEKKÜRLER GELECEK PARTİSİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla Gelecek Partisi Sultangazi İlçe Başkanı Ramazan Altan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gazeteciler ile bir araya geldi.   Kahvaltılı toplantıda Başkan Altan ve Gazeteciler, Gelecek Partisi’nin Sultangazi serüvenini ve gelecek siyasi hedeflerini masaya yatırdı. Konuşmasında Gazetecilerin gününü tebrik eden, Gazetecilik mesleğinin önemine değinen, kendisi de eski […]
 • 04
  SÖYLENTİSİ BİLE YETTİ!
  Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı’ndan alınan bir bilgi diye kamuoyuna duyurulan asılsız söylenti Ak Parti Fatih İlçe Teşkilatı’nı karıştırmaya yetti. Teşkilatın whatsapp grupları hareketlendi, herkes meçhul soruya cevap aradı!   Meçhul söylentide Tecrübeli Siyaset ve Dava İnsanı Ak Parti Fatih İlçe Başkanı Orhan Narin’in görevinden alındığı iddia edilmişti. Ancak gerçeğin öyle olmadığı kısa sürede anlaşıldı. […]
 • 05
  MHP TEŞKİLATI BEŞİKTAŞ’TA ŞAHA KALKIYOR!
  HABER: ENGİN BELLİ   MHP Beşiktaş İlçe Başkanı Metin Kılıç Beşiktaşlıları ziyaret etmeyi sürdürüyor. Beşiktaşlıların Hayvan Sever kimliği ile tanıdığı Beşiktaşlı Hayırsever İş İnsanı Metin Kılıç halen yürüttüğü MHP İlçe Başkanlığı görevinin de hakkını layıkıyla veriyor.     Seçildiği günden bu yana ilçesini sokak sokak gezen Başkan Kılıç’a ilgi de haliyle büyük oluyor. Teşkilata yeni […]