30° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

AYASOFYA İBADETE AÇILMAMALIDIR!

İstanbul - 14 Haziran 2020 19:42 A A

GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN

 

Bir süredir bir kısır tartışmadır almış başını gidiyor. Ülke gündeminde pandemi, ekonomi, siyasi ve askeri sorunlar tartışılacağına iktidarı muhalefeti Ayasofya’yı ibadete açmak için ellerinden geleni yapıyor. Kimi muhalefet mensupları “abdestimizi aldık bekliyoruz!” diyor, kimi iktidar mensupları ise “halı siparişleri verildi hazırız!” söyleminde bulunuyor. Goy goycu TV soytarısı sözde Profesörler ise “şöyle olsun, böyle yapılsın” fetvalarını veriyor. Şaşkınlık içerisinde takip ediyorum ihtisas alanı olmadan ahkâm kesen akademisyenleri.

Her şey ne güzel dahası ne kolay görünüyor değil mi?

 

Ayasofya İslam Tarihi açısından önemlidir. İstanbul’u fetheden komutan Fatih Sultan Mehmet Han, Peygamber Efendimizin övgüsüne mazhar olmuştur. Kısaca bilgi verip asıl konuya değinmek isterim; Ayasofya 1934 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Müze haline dönüştürülmüş ve Ulu Önder Atatürk’ün oluru ile gerçekleşmiştir bu karar. 1935 yılında ise ibadete kapatılmıştır. 1985 yılında ise Dünya Halkları açışında önemli bir miras sayılarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Halen Tarihi Yarımadada Ayasofya eksenli arkeolojik kazılar yapılmaktadır.

 

İşin özü şudur kıymetli okurlarım;

 

Biz Türk Milleti olarak Ayasofya’yı değil bir gecede tüm Kiliseleri Cami’ye dönüştürecek kudretteyiz. Ancak unutmamamız gereken bir husus vardır. Bizim yapacağımız en ufak girişim Kanada’da, Avustralya’da, İsveç’te, Çin’de hatta Güney Afrika’da yankı bulacaktır. Uluslararası sözleşmeleri bir kenarı koyalım Dünya’da İslamofobi’nin artmasına neden oluruz.

 

Bizim tuzumuz kuru!

 

Ana Vatanımız Türkiye’de herkes dinini özgürce yaşıyor. Hele ki Fatih’te adım başı Cami var ki cemaat yokluğu yaşıyorlar. Ancak bir de çok uzağa gitmeyelim, Yunanistan yani Batı Trakya Topraklarına bakalım! Bakın Ayasofya’yı ibadete açacağız diyen güzel yurdumun insanları yarın Avrupa’da İslamofobi yükseldiğinde hududumuzun 10 km ötesinde Dedeağaç’ta, Gümülcine’de, İskeçe’de, Selanik’te, Draman’da, Kavala’da camiler hedef tahtasına konulur. Öyle adım başı cami yok Batı Trakya’da!

Size bir örneğini vereyim hemen;

 

Sakız Adası Yunanistan’a bağlı bir yerleşim merkezi. Adada tek bir cami bulunuyor. Osmanlı yadigarı Mecidiye Camii ibadete kapatılmış. Cami içerisinde Bizans’ın eserleri sergileniyor. Onlarca defa gittiğim, Yunanistan’da halk ibadet edecek yer bulamıyor. Mescitlerde Cuma namazı eda ediliyor. Yakışmıyor Müslümanlara bu vaziyet.

Hiç kusura bakmayın ben bu işte yokum! Onlarca kez gittim Batı Trakya’ya! Yaşantıyı gördüm ve gözlemledim. Çünkü yangın yerine dönecek Yunanistan’da ki Müslüman Azınlıkların Camileri! Bunu görmemek görememek siyasete bu işi malzeme etmek tuhaf geliyor bana! Soydaşlarımız acı mı çeksinler?

 

Sayın Cumhurbaşkanımız da Ayasofya derken elbette vardır bir niyeti diyorum. Çünkü bir ülkenin Lideri gurbette ki soydaşlarını da düşünmeden bu hamleyi yapamaz. Reis Dünya Liderlerine hele hele İslamofobi’nin yükselişte olduğu Danimarka, Hollanda gibi diyarlara mesaj verme gayretindedir kanısındayım. Emin olun Danıştay Kararı vs beklenmezsiniz yarın ibadete açılabilir ancak Reis’in Dünya Müslümanlarına kazanımı olacak bir girişimi vardır bu hamlede. Yoksa Ayasofya’nın Turizm geliri şu kadarmış bu kadar akçeymiş vs. bunlar boş değerli okurlarım. Ben sınırlarımızın ötesinde ki soydaşlarımızı düşünüyorum ve diyorum ki asla ibadete açılmamalıdır. Çünkü biz gururlanırken İskeçe’de bir mümin camide ibadetini yapamayacak hale düşebilir.

 

Tahrikler Çoktan Başladı!

 

Öte yandan Edirne’nin Uzunköprü ilçesinin hemen karşısında, sınırın Yunan tarafında bulunan Dimetoka kentinde Cumartesi günü 597 yıllık Çelebi Sultan Mehmet Camii’nin minaresine Yunan Bayrağı asıldığı gelen bilgiler arasındadır. Cuma günü asılmayan bayrak UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Camiye kimliği belirsiz kişilerce Ayasofya’da Kur’an-ı Kerim okunması sonrası asılmıştır. Bu ürkütücü gelişmeler tahrikler Batı Trakya’yı kasıp kavuracak gibi duruyor. Yaşanan olay Selanik merkezli gazetelerde yer almıştır.

 

Ayasofya bizim gönlümüzde zaten Cami’dir, Turizm Değerimizdir. Bizim yapmamız gereken sınırlarımızı koruyup içte ve dışta hainlere karşı birlik olup el birliği ile mevcut sorunlarımıza ağırlık vermektir. Yoksa iktidarı muhalefeti Ayasofya ile uğraşsa ne geçer insanların eline?

 

Güçlü Türkiye’nin yolunda ilerleyen, kısır döngülere kapılmayan herkese selam olsun, esen kalın kıymetli okurlarım.

 

İstanbul - 19:42 A A
BENZER HABERLER