13° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

PANİK YAPMAYIN! SULTANGAZİ SLOGANINI OLUŞTURUYOR

İstanbul - 2 Nisan 2020 17:41 A A

GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN

 

Sultangazililerin sosyal medya sayfalarında bir tartışmadır sürüp gidiyor. Bu tartışmanın ana başlığı ise; “Sultangazi’nin ismi mi değişiyor?”! Hemen söyleyeyim; “Hayır!”. Sultangazi’nin ismi değişmiyor. Sultangazi kentleşme sürecinde Markalaşıyor ve Sloganını oluşturuyor.

 

Herkes yazıyor, herkes paylaşıyor, kimi tepki gösteriyor, kimi merak ediyor, bazıları siyasi rant peşinde koşuyor, bazıları ise gereksiz panik yapıp mevcut yerel yönetimin geçmişin izlerini silmeye çalıştığını iddia ediyor.

 

Yaşananların sadece biri doğrudur. O da sadece facebook paniği yaşandığıdır.

 

Hem 20 yıllık Gazeteci hem de Kent Pazarlamasında Edirne’nin Markalaşma sürecini yıllarca incelemiş, bunun üzerine ihtisas yapmış, Yüksek Lisans Tezi yazmış Akademisyen olarak bu soruların yanıtını ben vereyim istedim. Pek çoğunuzun bildiği üzere yıllarca Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İşletme Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans Çalışması yürüttüm. Mercek altına aldığım bölge Trakya’nın incisi Edirne ilimizdi. Yazdığımız tez YÖK arşivlerinde Üniversite Kütüphanelerinde hatta İsveç Devlet Üniversitesi Kütüphanelerinde yer almaktadır.

Çok fazla laf kalabalığına boğup sizleri sıkmak istemiyorum.

 

Kentlerin Markalaşma süreçleri vardır. Bu süreçlerde kenti yöneten iktidar erki swot analizi yaparak fırsatlarını tehditlerini yani güçlü ya da zayıf yönlerini belirler. Bu süreç öyle ki şehre kimlik ve marka değeri katmak için yapılır. Bunların başında ise logo, sembol ve slogan geliştirmek vardır. Vizyon ve Misyon gelişimi sağlamak isterler, Şehrin imajını ve kimliğini konumlandırmayı arzularlar.

 

Söz gelimi Edirne’nin sloganı “Sultanlar Şehri, Şehirler Sultanı” olmuştur.

 

Şehrin logosu da vardır sembolü de vardır. Bu süreçler sonunda ise şehrin doğal, kültürel, tarihsel, gastronomi vb alanında bilinirliği artar. Bu da esnafın ve yaşayan halkın refah seviyesine yansır.

 

Bu aşamada Şehir Pazarlaması devreye girer ki Kamu Aktörlerinin başında Belediye Başkanlıkları vardır. Özel Sektör Aktörlerinde de Medya ya da Yerel Basın da bulunur. Burada bu köşe yazısını yazma nedenim ise Sultangazi’de Yerel Yönetimin “Sultan Şehir” sloganını geliştirmesidir.

Bu süreç doğaldır. Bu konu hakkında Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun ile de görüştüm ilçenin kanaat önderleri ile de temas kurdum. Başkan Dursun özetle; “yaptığımız ilçemize değer katmaktır, ilçemizin bilinilirliği Sultangazi ismi ile olmuştur, bunu silmek gibi bir niyetimiz yok ancak bu isme değer katmak için ilçemizin ihtiyacı olan sloganı oluşturmaya çalışıyoruz, siz de marka konusunda araştırması bulunan bir Gazetecisiniz, en iyi siz anlayacaksınız diye düşünüyoruz. Corona salgını devam ederken bunu düşünmemiz de mümkün değil böyle bir konu gündemimizde kesin olarak yoktur.” dedi. MHP Sultangazi İlçe Başkanı Yusuf Özel ise tartışmalara sert tepki gösterdi ve “Buradan siyasi rant çıkarmaya çalışanlar şu süreçte akıllarını başlarına alsınlar, bunlar geçici gündemler, bir şey olduğu yok, ilçemizin adı Sultangazi’dir bu da değişmeyecektir.” açıklamasını yaptı.

 

Dünya kentlerinde olduğu gibi Şehrin Markalaşma Süreci yaşanıyor. Bu konuda bazı afişlerde “Sultan Şehir” yazılması ilçenin adının değiştirilmesine işaret etmez. Bu ilçelerin değer kazanması için elzemdir.

Tıpkı Edirne’nin sloganı “Sultanlar Şehri, Şehirler Sultanı” olmuş ise Sultangazi’nin sloganı da “Sultan Şehir” yapılmak istenmektedir.

 

Slogan, logo ya da semboller tartışılabilir. Gerekirse mini referanduma gidilir. Ancak bunların geliştirilmesi elzemdir. Sultangazi’nin sembolü de Balkanlarda Batı Trakya’da örnek alınan saat kulesi olacaktır. Tıpkı Edirne deyince akla Selimiye Camii geldiği gibi. Mağlova Su Kemeri de bu semboller arasında sayılabilir ancak Sultangazi’ye Batı Trakya’nın Osmanlı Mimarisi Eser Örneği Saat Kulesi de çok yakışacaktır düşüncesindeyim. Bu eser için de mimarlar tasarımlarını yarıştırabilir. Ümit ederiz ki meydan projesi ile birlikte Sultangazi’nin çehresi değişir ve daha yaşanılır bir kent haline geliriz.

 

Mesele bundan ibarettir kıymetli okurlarım, değerli Sultangazililer. Endişelenen kimseler de haklılar duydukları kaygılarda. Ama maddi gerçeklik budur. Sultangazi isminin oluşturulmasında emeği geçen tüm fertlere de sonsuz teşekkürler. Bizler bu saatten sonra ne terörle ne de adi suçlarla anılan bir ilçe olmamalıyız, bunu düşünmeliyiz. Bizler gençlerimizin başarıları ile bırakın Türkiye’de Dünya’da isim yapmalıyız nam salmalıyız.

 

Türkiye’nin aydınlık günleri yakın, umudunuzu kaybetmeyin, esen kalın kıymetli okurlarım.

 

İstanbul - 17:41 A A
BENZER HABERLER