29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

KADINLAR KÖLENİZ DEĞİL BEYLER!

İstanbul - 27 Mart 2020 02:42 A A

GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN

 

Corona Virüsü’ne karşı “evinde kal” ya da “evde hayat var” kampanyası başlatıldı. Takdir ediyorum. İlletten korunmak için gerekli görüyorum. Herkes uysun düşüncesindeyim.

 

Ancak…

 

Birde madalyonun öteki yüzü var. Aile içi sabır gerekli bu süreçte! Mutlu olmaya bakın ve yazdıklarımı kulağınıza küpe yapın! Bu yazıyı yazma nedenim ise pek çok kadın arkadaştan aldığım mesajlar ve onların ortak dertleridir!

 

Corona illeti ile mücadelede aynı eve kapananlar, şiddetli geçimsizlik yaşayan ya da bugüne kadar birbirlerini iş bitimi sonrası gören çiftler, okul sonrası eve gelip birkaç saatini ayakta geçirip odasına çekilen minikler, iş sonrası kıraathaneye ya da kafeteryaya koşup ardından eve dönen babalar sizlerin yaşadıkları psikolojik zorluklara dikkat çekmek istiyorum.

 

Aile içi ilişkilerde sabrınız yüksek olsun!

 

Ailelerin tüm fertleri zorunlu bir karantina süreci geçiriyorsunuz. Birbirinize karşı nezaketi elden bırakmayın. Herkes için güvenli bir yaşam alanı olması gereken evler, kadınlar ve çocuklar için şiddete maruz kaldıkları alanlar olmasın. Kadınlara en çok kocası, babası, partneri veya ağabeyi gibi en yakınındaki erkekler şiddet uyguluyor. Bunun yanı sıra ev içindeki cinsiyetçi ve eşitsiz iş bölümü, yemek, temizlik ve çocuk bakımı gibi bugünlerde artan iş yükünü tamamen kadınların omuzlarına yüklüyor.

 

Bunu yapmayın! Ev işlerini paylaşın lütfen.

 

Hele hele ataerkil aile yapısında evin direği sayılan beyler, kadınlar sizin köleniz değil, bunun farkında olun. Aile içi şiddet yaşanırsa bunu ilgili kurumlara taşımakta şikâyet etmekte tereddüt etmeyin kadınlar!

 

Dünya eşi benzeri görülmemiş bir karantina süreci yaşıyor. Ülkemizde de Aile İçi Şiddet almış başını gidiyor. Bu bağlamda mümkün mertebe aile içi ilişkileri olumlu yönde ilerletin. Kapalı kalma duygusu ile birleşen gerginlik sakın ola şiddete dönüşmesin. Telafisi mümkün olmayan sonuçlar ile karşılaşmayın.

 

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre 3 kadından 1’i yakını bir erkek tarafından fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor. Dünya’da daha önceki salgın deneyimleri, salgın süresince kadınlara yönelik şiddetin arttığını ve buna karşılık koruyucu ve önleyici faaliyetlerin azaldığını gösteriyor. Kadınların şiddetten uzaklaşmak için ihtiyaç duyduğu hukuki ve sosyal desteklerin nitelikli olmadığı ülkelerde bu risk daha da artıyor.

 

Şiddet varsa sabır biter! Şiddeti uygulayan cezaevine girer bilginiz olsun!

 

Kadınların var olan haklarını Corona Virüs salgını önlemleri sürerken de kullanabilirler. Aileler bu süreci temiz, düzgün ve ahlaklı bir şekilde atlatalım. Aile yapınız bir anlık sinir ile bozulmasın. Huzurunuz kaçmasın. Yuvanız yıkılmasın. Şiddet görüyorsanız da asla ama asla sabretmeyin! Çünkü şiddet içerisinde şiddeti uygulayana has haz barındırır ve tekrar etmesi muhtemeldir!

 

Sözlerimi burada tamamlarken “evinde kal ama ailenle huzurlu ol!” diyorum. Türkiye’nin aydınlık günleri yakın, umudunuzu kaybetmeyin. Esen kalın kıymetli okurlarım.

İstanbul - 02:42 A A
BENZER HABERLER