30° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

MECLİS TOPLANTILARI 3 AY YAPILMAYACAK

Genel - 26 Mart 2020 12:27 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Corona Virüsü Yerel Parlamentoları da vurdu. İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine Corona Virüs tedbirleri kapsamında ek genelge göndererek meclisler için 3 ay süre ile erteleme istedi.

 

İçişleri Bakanlığı valilikler ve kaymakamlıklarca büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin, her ayin ilk pazartesi günü olduğu gibi yapılması planlanan Nisan, Mayıs ve Haziran ayı birleşimlerinin ertelenmesini istedi.

 

GEREKİRSE TEDBİR ALIP YAPILABİLİNİR

 

Genelde erteleme şu cümleler ile ifade edildi; “Valilik ve kaymakamlıklarca 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri hükmü uyarınca büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayı toplantılarının ertelenmesi sağlanmalı. Bu süreçte mahalli idarelerin görevlerinin aksamaması için meclisin toplanmasının çok zorunlu olduğu hallerde ilgili mevzuatı çerçevesinde olağanüstü toplantı yapılmasına gerekli sağlık tedbirler alınarak izin verilecek.”.

İSABET OLMUŞ

 

Meclisler Temmuz ayı son oturumunu yaptıktan sonra Ağustos ayında tatil ediliyordu. Olağanüstü oturumlar ise grupların ve başkanlığın kararı ile yapılabiliyor. Meclislerde ilçe nüfusuna göre meclis üyesi bulunuyor. Melis salonları gerek meclis çalışanları gerek gazeteciler ve izleyiciler ile birlikte kimi zaman 100 kişiye ulaşabiliyordu.

 

Genel - 12:27 A A
BENZER HABERLER