15° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

3. DÜNYA SAVAŞI YAŞANIYOR!

İstanbul - 26 Mart 2020 03:22 A A

GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN

 

Bilinen insanlık tarihi başladığından bu yana savaşlar oldu, insanlık kırıldıkça kırıldı. Birinci ve ikinci Dünya Savaşlarında yüz binlerce insan hayatını kaybetti. Ülkelerine göre muharebelerde destanlar yazıldı, sözüm zalimlere Tanrı herkesin yanındaydı ama bu destanlar kanla sulanan zaferlerden öteye geçemedi. Dünya halkları ne badireler de atlattı. Düşünün! Tarihi çok sevdiğim ve çok kitap okuduğum için her biri aklımda. Toplama kamplarında insanlar eridi sabun oldu, garibanlar özgürlük için yürüdü ve sınır boylarında ezildi, denizlerin serin sularında çocuklar boğulurken herkes tepkisiz olan biteni film gibi izledi.

 

İnsanlık suçludur!

 

Çok fazla akademik dil kullanmak ve tarihler vererek sizleri sıkmak istemiyorum. Çağlar değişti, insanlık değişti, süngülerin yerini kimyasal ve biyolojik silahlar aldı. Ancak savaşların hiçbir zaman asaleti ve kuralı olmadı. Gaddarlar acımasızca çöktü mazlumların tepesine. Nazilerin Avrupa’da hüküm sürdüğü karanlık yıllarda yapılanlardan insanlık utandı. Uzak Doğu Asya’da Çin zalimce zülüm etmeyi sürdürdü. ABD binlerce kilometre öteden gelip sözde demokrasi getirdi Ortadoğu’ya. İngiltere Afrika’yı sömürürken, zulüm ederken Fransa ve Rusya vs Afganistan’a gün yüzü göstermedi. Niceleri var daha yazmakla bitmez. Dünya tarihi utanç listesi ile dolu. İnsanlık acı çekti ve insanlık suçluydu!

 

İnsan, Doğa’nın verdiklerine tamahkâr olmadı. İstedikçe istedi, ürettikçe çok kazanacağını zannetti. Kaynaklar tükendi, arşa çıktık orayı da batırmak istedik. Kimse kendisinden başkasını umursamadı. Ağaca kıydı, canlılara acımadı, rant hayatın her alanında yer aldı. Bu saçma sapan hırs mücadelesi Dünya’yı ta ki yaşanmaz kılana kadar sürdürdü.

 

Sonuç? Her şey durdu!

 

Dünya geçtiğimiz ay sarsıldı. SOS verdi! Durun diyor Doğa size! Virüsü önceleri kimse umursamadı. Bize uzak dediler ama evlerine ateş düştüğünde zevk ve sefaya düşmüş toplumlar irkildi. Torpili kayırması yok bu işin! İsrafil Aleyhisselâm’ın sur borusunu üflemesine ramak kaldı. Ünlü bilim insanı Albert Einstein “3. Dünya Savaşı’nda hangi silahların kullanılacağını bilmiyorum ama 4. Dünya Savaşı’nda taş ve sopalar olacağını biliyorum.” sözü gelmiyor mu aklınıza?

 

Bakın içerisinde bulunduğumuz süreç 3. Dünya Savaşı’nın ta kendisidir!

 

Biyolojik ve Kimyasal bir savaş yaşıyor Dünya! Düşman belirsiz, saldırı belirsiz, saldıran belirsiz ama kazananı yok! Yeni Dünya Düzeni teşekkül ediyor. Bu sözlerimi unutmayın.

 

Azdıkça azan Dünya halkları dersini umarım çıkartmıştır. Bu da geçecek, bu günler geride kalacak, belki yüzbinlerce kişi hayatını kaybedecek ama Dünya halkları artık Doğa’ya ihanet etmemeyi öğrenecektir. Çünkü Dünya çöküyor, bitiyor, tükeniyor!

 

Dünya’da Corona Virüsü illetini yaşayan 466 bin 955 kişi bulunuyor. Bunlardan 21 bin 162’i hayatını kaybetti. Sadece 173 insan virüsten kurtulabildi. Ülkemizde ise bugüne dair veriler şöyle; hasta sayımız 2.433, yaşama veda eden vatandaşımız 59!

 

Ne garip değil mi? Sayılar var! Ama unutmayın her bir sayı bir insan, ardında ağlayan aileler var, sevenler var.

 

Sözlerime burada son verirken Rusya’da hüküm sürmüş Josef Stalin’in şu ünlü sözünü hatırlatmak elzem benim için; “Bir insanın ölümü trajiktir, on insanın ölümü dramatiktir, bir milyon insanın ölümü ise sadece bir istatistiktir.”.

 

Unutmayın, bizler aciz varlıklarız ve mutlak galip her zaman Tanrı’dır!

 

Umudunuzu hiçbir zaman kaybetmeyin, sabırlı olun, az bekleyin, temiz olun, kişisel temizliğinizi yapın, kurallara uyun, birbirinizi üzmeyin, hümanist duygularınız tavan yapsın, Doğa’ya saygılı olun, esen kalın kıymetli okurlarım.

İstanbul - 03:22 A A
BENZER HABERLER