10° Hafif yağmur
  • EURO 7.30
  • DOLAR 6.74

DURGUT’A DERS NİTELİĞİNDE YARGI KARARI

İstanbul - 13 Mart 2020 02:20 A A

GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN

 

Vatandaşın önüne “Politikacıyım” diyerek çıkan kimi “Başarısız ve Yeteneksiz Siyasetçiler” Gazetecilerin haklarında yaptıkları eleştirel haberlere bırakın tahammül etmeyi, soluğu Gazeteciyi şikâyet etmek için Cumhuriyet Savcılıklarında alıyorlar. Hak arayışlarına saygımız var. Ancak gazeteden cevap haklarını kullanmak yerine Gazetecilere hapis cezası verdirmek dahası haberlerine yayın yasağı getirtmek istenmesini biz anlamıyoruz. Hele ki bunu dilinden Hak, Hukuk, Adalet söylemini düşürmeyen seçilmişlerin yapmasını ise trajikomik buluyoruz. Söylemleri ile eylemlerinin çeliştiğini düşünüyoruz.

 

Herkes Duysun! Gazetemiz Hukuk Zaferi Kazandı!

 

Bizi bilen bilir! 20 Yıllık Gazeteciyiz. Ne badireler atlattık ne kara günler gördük! Kimi zaman Çetelerin hedefi olduk, kimi zaman Sözde Siyasetçilerin Ekonomik baskısı ile karşılaştık. Yılmadık, bıkmadık, başka bir meslek seçmedik! Öyle ki kimileri yaşadıklarımızın binde birini rüyalarında görse korkudan psikolojik tedavi görür kanısındayız.

 

Sizleri merakta bırakmayayım. Yukarıda verdiğim örneğe uyan bir vaka bizim de başımıza geldi. Ancak iyi ki Türkiye’de Adalet var, iyi ki Adil Yargı var, iyi ki Bağımsız Cumhuriyet Savcıları ve elleri öpülesi Tarafsız Hakimler var!

 

Fatih Belediyesi Meclis Üyesi Nazmiye Akarslan Durgut tarafından hakkımızda yapılan asılsız iddialarla dolu şikayet önce Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı tarafından basın özgürlüğü dersi niteliğinde ki açıklama ile “Kovuşturmaya Yer Olmadığı!” cevabı aldı, ardından yapılan itirazla Bakırköy 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından itiraz “kesin olarak reddedildi”. Yani yaptığımız Bağımsız Türk Yargısı tarafından Gazetecilik Mesleğimizin gereği olduğu tescillendi! Suç unsuru da bulunamadı ki şimdi Bayan Durgut’a biz Ceza ve Hukuk davası açacağız! Hukuk önünde Bayan Durgut’tan asılsız iddiaları nedeniyle hesap soracağız!

 

Hadi başlayalım!  

 

İYİ Parti Fatih İlçe Teşkilatından ilişiği kesildikten sonra, 2018 yılının sonbaharında soluğu CHP’de alan Nazmiye Akarslan Durgut bilinmeyen bir yolla siyaset basamaklarını hızla tırmanmış ve emeği olmadığı halde bilinmeyen bir torpille Fatih Belediyesi Meclis Üyesi olmuştu. Siyaseten Mucize Yükselişinden ötürü Bayan Mucize diye tanımladığımız Seçilmiş Politikacı Nazmiye Akarslan Durgut Gazetemiz aleyhinde 21 Aralık 2019 tarihinde 10 sayfalık dilekçe hazırlamış, hazırlatmış ve Cumhuriyet Savcılığı’na kamu davası (ceza) açılması istemiyle başvurmuş.

 

Dilekçede yok yok!

 

Meclis Üyesi Durgut ve Avukatının hakkımızda hazırladığı dilekçede bize isnat ettikleri suçlama ve hakkımızda kamu davası açılmasını istediği suçlamalar şunlar olmuş; “Nefret ve ayrımcılık suçu, hakaret suçu, iftira suçu, özel hayatın ihlali suçu, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçu ve ilgili suçlar”. Üstelik bu suçlar hakkında şikâyet dilekçesinde ekler de sunulmuş. Bu eklerde bizlerin kendisini tanıdık tanıyalı kurduğumuz tüm temaslarda yer almış. Öyle ki Meclis Üyeliği macerasını sorduğumuz mail bile dilekçe ekleri arasına girmiş.

Şaşırdık mı? Hayır!

 

Aslında bu şikâyetten CHP Fatih İlçe Başkanı Soner Özimer’in Siyasi Çırağı ve yine Durgut kadar siyaseten yeteneksiz ve beceriksiz olan,  kongrede sandığın dibini gören, hüsrana uğrayan Emanetçi İlçe Eski Başkanı Gökhan Gençel’in sosyal medyada ki saçma sapan yorumları ile haberdar olmuştuk. Çağlayan Adliyesine gidip araştırdık ama bir bulguya rastlamamıştık. Ama şikayet dilekçesi, Gazetemizin merkezi olan ve ikamet adresimizin bulunduğu sorumlu Büyükçekme Adliyesine yetkisizlik ile havale edilmiş. Şaşırmadık. Zaten biz ateşten gömleği giyip çıktık Gazetecilik yolumuza.

Cumhuriyet Savcılığı “Kovuşturmaya Yer Olmadığını” tespit etti!

 

Bayan Durgut’un 10 sayfalık dilekçesini inceleyen Cumhuriyet Savcılığı 10 Şubat 2020 tarihinde ders niteliğinde cevap vermiş. Cumhuriyet Savcılığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Avusturya, Norveç kararlarına atıfta bulunarak, Türk Yasalarının 2006 yılında ki Basın Özgürlüğü ve eleştiri haklarına değinerek kararını vermiş. Yargıtay ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin benzer mahiyette kararları hatırlatılmış ve özetle şunlar denilmiş; “SİYASİLERİN ELEŞTİRİLER KARŞISINDA, HOŞGÖRÜ SINIRLARININ SADE VATANADAŞA KIYASLA, DAHA GENİŞ BİR MARJA SAHİP OLMASI GEREKTİĞİ, YİNE SİYASİLERİN, KENDİLERİNE YÖNELİK ELEŞTİRİLERİ, SADE VATANDAŞA KIYASLA, DAHA YÜKSEK BİR TOLERANSLA GÖGÜSLEMELERİNİN KENDİLERİNDEN BEKLEDİĞİ BELİRTİLİR!”.

 

Bu mahiyette Gazetecinin Anayasal hakları da hatırlatılmış, Basın Özgürlüğünün tescillendiği kararda Düşünceyi Açıklama ve Yayma Özgürlüğü bulunduğu belirtilmiş. Ardından ise Şüpheli olarak yüklenen “Nefret ve ayrımcılık suçu, hakaret suçu, iftira suçu, özel hayatın ihlali suçu, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçu ve ilgili suçlar” için “Kovuşturmaya Yer Olmadığı” kararı verilmiş.

 

BAŞARISIZ SİYASETÇİ DURGUT’UN İTİRAZI REDDEDİLDİ

 

BAYAN DURGUT VE AVUKATI KARARA İTİRAZ EDİP HAPİS CEZASI ALDIRMAK İSTEDİ VE HABERLERİMİZE ERİŞİM YASAĞI GETİRTMEK ARZUSUNDA OLDU! ANCAK BAĞIMSIZ HAKİMLER DUR DEDİ VE İTİRAZI KESİN OLARAK REDDETTİ!

 

Cumhuriyet Savcılığı’nın yerinde ve bağımsız yargı kararına Nazmiye Akarslan Durgut’un Avukata 17 Şubat 2020 tarihinde 4 sayfalık dilekçe ile itiraz etmiş. Bu itiraz da Bakırköy 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Mart ayı ilk Belediye Meclis Oturumu olduğu günü yani 02 Mart 2020 tarihinde REDDEDİLEREK Türkiye’de ki Özgür Basın ve Bağımsız Yargı muhafaza edilmiş oldu.

Soruşturmadan Haberimiz Olmadı!

 

Tüm bunlar yaşanırken ne şahsımın ne de gazetemizin soruşturmadan haberi olmadı. Ne Cumhuriyet Savcılığı bizi çağırıp ifademizi aldı ne de Mahkeme bilgimize başvurdu. Doğru yaptılar Özgür Gazetecinin moralini bozmadılar. Ta ki karar evimize PTT ile postalanıncaya kadar bilgimiz olmadı soruşturmadan. İtirazdan ise hiç haberimiz olmadı Durgut ise konuyu sorduğumuzda “itirazı Avukatım yapmış!” diyerek bize yalan konuşmayı tercih etti. Gazetemiz ile samimi ilişki geliştirip dostmuş rolü yaptı. Bizi ise “siz işinizi yapın siyasetçisiniz, biz işimizi yapalım gazeteciyiz, hukuk sizin sopanız değil, görüldüğü üzere biz Gazetecilik yapmışız!” diyerek bizimle bundan böyle ikili temas kurmasını kesin olarak istemedik. Öyle de oldu Durgut bir daha bizi aramadı.

 

HER ÖNÜNE GELEN HER AKLINA DÜŞEN GAZETECİ CEZALANDIRMAYA ÇALIŞIYOR AMA CEVABINI HUKUK ÖNÜNDE ALIYOR. BİZE DE KARŞI DAVA HAKKI DOĞUYOR!

20 Yıllık Sarı Basın Kartı Sahibi Tecrübeli Gazeteci Engin Belli hukuk zaferini resmi evraklardan öğrendi.

 

Evet, kıymetli okurlarım başımızdan geçen olay tarih ve yaşanmışlık şekliyle böyledir. Şimdi sizlerle Bayan Mucize Durgut’un yayın yasağı getirtmeye çalıştığı, Özgür Basın’ın sesini kısma gayretinde olduğu haber linklerimizi paylaşacağız. Bizim kimseyle kişisel sorunumuz yoktur. Biz işimizi yapar geçeriz konu bundan ibarettir.

 

Biz de asılsız iddialar ile suç unsuru olmadan bizi ŞİKÂYET eden Durgut’a Adalet önünde hesap soracağız!

 

Biz kimsenin şamar oğlanı değiliz. Her önüne gelenin kum torbası hiç değiliz. Kendimizi yasalar önünde koruyacak güç ve kudretteyiz. Hem bizim haberimiz olmasa da Bağımsız Yargı asılsız iddiaların cevabını veriyor görüldüğü üzere.

 

Biz hakkımızda söylenen hiçbir şeye kayıtsız kalmayız. Dava açmak şiarımızda yoktu ama bu kez biz şikayetçi olacağız. Aziz Vatanımda Hak, Hukuk, Adalet yoktur söylemi ile yürüyenlerin Gazetemiz aleyhine giriştiği bu olaydan sonra biz de Nazmiye Akarslan Durgut’a hem Ceza hem de Hukuk davası açacağız. Bu soruşturma siyasi yol arkadaşlığı yaptığı CHP’lilerin dilindeymiş ama kimse bize söylemiyormuş bu şikayeti.

 

Sözde Basın Sevicisi, Başarısız Siyasetçi Fatih Belediyesi Meclis Üyesi Nazmiye Akarslan Durgut CHP’nin hangi tüzüğünde yazıyor Gazeteciyi hapis cezası ile cezalandırmaya çalışın diye?

SGK’dan arkadaşım dediğiniz Sayın Kılıçdaroğlu mu dedi size Gazetecinin haberlerine iletişim ve yayın yasağı getirttirin diye?

Size CHP’li diyemiyorum çünkü söz ve eylemleriniz ile CHP’li demeye dilim varmıyor.

 

Uzun lafın kısası Türkiye’de Adalet yok diyenler bu köşe yazısını iyi okusun. Türkiye’de Adelet var, Adil Yargı var, Bağımsız Cumhuriyet Savcıları ve Hakimler var! İyi ki de var, çünkü Bayan Durgut gibi kişiler Gazetecileri asılsız suç unsuru olmayan iddialar ile hapse attırmak istiyor ve yargıdan ders gibi yanıt alıyor! Hem de bu soruşturmayı gizliyorlar ki savunma hakkımızı kullanamayalım hapis cezası ile karşı karşıya kalalım diye. Ama Gazeteciler Günümüzde gelip fotoğraf karemize girmekten imtina etmiyor Bayan Durgut! Gelme, girme günümüzü de kutlama! Bu resmi bir kutlama değildi! Hem şikayet et, sonra gel bir de sahte tavırlarla günümüzü kutla! Yakıştıramadık size Bayan Durgut!

Bize geçmiş olsun, Sözde Basın Sevicisi Nazmiye Akarslan Durgut’a ise açacağımız davalarda Allah kolaylık versin.

 

TÜRKİYE’DE HAK HUKUK ADALET VARMIŞ BAYAN DURGUT BUNU DA BU KARARA BAK İYİ ÖĞREN BAŞARISIZ SİYASETÇİ! İKİ DE BİR GİDİP SİYASİ POZ KESTİĞİN ANKARA’YA DA ANLATMAN SAMİMİ TEMİNNİMİZ OLUR. ÜZÜLMÜYORUZ ÇÜNKÜ SİZ AK PARTİLİ BELEDİYE BAŞKANINI ALKIŞLAYINCA CHP’Lİ KADINLARIN TÜZÜK OKUSUN DİYE İMZA TOPLADIĞI, EMEK HIRSIZI OLARAK TANIMLADIĞI VE DAHASI MEVCUT İLÇE BAŞKANINI ALKIŞLAMAYAN İŞİ GÜCÜ SİYASİ POZ KESMEK OLAN BAŞARISIZ SİYASETÇİSİNİZ. BİZ CHP’YE ÜZÜLÜYORUZ SİZİ NİÇİN HALE O KOLTUKTA OTURTUYOR BUNU DA ANLAMIYORUZ. 

 

Yayın yasağı istenen ama Adil Türk Yargısının Basın Özgürlüğü’nün tesis ettirip reddettiği kararla yayınlanmasına devam eden haberlerimiz;

 

ZİYARET ETMİŞTİ FETÖ’DEN TUTUKLANDI

 

EMEK HIRSIZLIĞI YAPTI KABUL ETMİYORUZ

 

ACEMİ ÜYE MECLİSİ DÜĞÜN SALONU ZANNETTİ

İstanbul - 02:20 A A
BENZER HABERLER