25° Açık
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

EN UZUN MECLİS’TE HER ŞEY KONUŞULDU

İstanbul - 9 Ocak 2020 01:22 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Sultangazi Belediye Meclisi’nde bir ilk yaşandı. Olağan oturum gündem dışı sözlerin uzaması ile bir an da olağanüstü hal aldı. Oturum Bütçe, Performans ve Komisyon Seçimleri olmamasına rağmen 2 saate yakın sürdü. İktidarı muhalefeti 40 Meclis Üyesinin katılım sağladığı oturumda gündem dışı söz talepleri art arda geldi. Meclis 1. Başkan Vekili Av. Hasan Esat İlhan da gelen söz talepleri karşısında “Herkese söz vereceğiz, akşama kadar buradayız!” diyerek tariz (iğneleme, söz dokundurma) yapması yüzleri gülümsetti. Oturumda 14 dakika ile en uzun konuşmayı, her defasında muhalefete söz hakkı verilmediğinden şikâyet eden CHP Grup Başkan Vekili Mithat Çelik yaptı. Meclis Salonunun iyi ısıtılamadığını CHP’li Meclis Üyesi Fahrettin Yürek sempatik tavrıyla şu sözler ile dile getirdi; “Yerli Otomobil yaptınız ama daha salonu ısıtamadınız, üşüyoruz!”. Yürek’in sözleri yüzlerde trajikomik gülümsemeye neden oldu. Oturuma siyasi nezaket hâkimdi.

 

 

Sultangazi Belediye Meclisi’nin 2020 yılı Ocak ayı ilk oturumu gerçekleştirildi. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Av. Hasan Esat İlhan Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Kemal Eyyüpoğlu, CHP Grubuna Mithat Çelik Grup Başkan Vekilliği yaptı. MHP’li Meclis Üyeleri Yaşar Koçyiğit ve Fatih Sayın ile İYİ Partili Meclis Üyeleri Kemal Karuç ve Enver Hamzaoğlu oturuma katılan isimler oldu. CHP İlçe Başkanı Murat Poyraz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, MHP İlçe Başkanı Yusuf Özel ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İYİ Parti İlçe Başkanı Sinan Taşkın ve Yönetim Kurulu Üyeleri oturumu izleyici sıralarından takip etti. Meclisin sıcak yüzü ve sempatik ismi Radyocu AK Partili Meclis Üyesi Umut Öztürk rahatsızlığı nedeniyle oturuma katılmadı. Oturumda 17 gündem maddesi ilgili komisyonlara havale edildi. Oturumda muhalefet grubunun 3 yazılı ve 2 sözlü önergesi Başkanlık Makamına oy birliği ile sevk edildi.

DENETİM KOMİSYONU ÜYELERİ SEÇİLDİ

 

Oturumda Sultangazi Belediyesi’ni denetleyecek “Denetim Komisyonu” üyelerinin seçimi yapıldı. Denetim Komisyonu için 3 üye belirlendi. Ak Parti Grubunun önerisi olan isimlerden Fatih Sultan Mehmet Çiçek 29 oy, Kemal Eyyüpoğlu 28 oy, Mehmet Fatih Alış 29 oy aldı. CHP Grubunun önerisi Yarcan Tan 11 oy, Zeki Görer 11 oy ve Mithat Çelik ise 11 oy almayı başardı. 40 üyenin oy kullandığı seçimde Denetim Kurulu Ak Partililerden teşekkül etti. CHP’li Yarcan Tan seçim sonrası bu komisyonun muhalefetten seçilmesi gerektiğini, oluşan tablo ile Ak Parti’nin Ak Parti’yi denetleyeceğini söyledi. Bu sözler de gülüşmelere neden oldu.

EYYÜPOĞLU MECLİSİ BİLGİLENDİRDİ

 

Oturum başladıktan sonra gündem dışı söz alan Ak Parti Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ölüm yıldönümünde andı, İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı Kadına Yönelik Şiddet Genelgesine dair konuşma yaptı. Tecrübeli Siyasetçi Eyyüpoğlu siyasi nezaket göstererek CHP İlçe Başkanı seçilen Murat Poyraz ve İlçe Yönetimini tebrik etti.

 

İYİ PARTİLİ HAMZAOĞLU’NUN MÜKERRER ÖNERGESİNE RET

 

İYİ Partili Meclis Üyesi Enver Hamzaoğlu’da gündem dışı söz alarak İlçe Başkanlığı tarafından hazırlanan metni okuyarak önce anmaları gerçekleştirdi. İYİ Partililer ayrıca Kurbanlık Satış Merkezi’ne dair geçtiğimiz aylarda yönelttiği soruların cevaplarının yetersiz olduğunu ifade edip önergelerini yeniledi. Mükerrer önerge Ak Parti Grubunun oy çokluğu ile reddedildi. İYİ Partililer ayrıca Malkoçoğlu Mahallesi’nde ki cenazeye tahsis otobüs krizinin CHP’li Belediyeden alınması ile çözüldüğünü ifade etti. Otobüs yakıt paralarının cenaze sahiplerinden talep edilmesinin nedenini sordu. Enver Hamzaoğlu’nun konuşmasını uzatması Meclis Başkanı Hasan Esat İlhan’ın tepkisine neden oldu. Hamzaoğlu spor merkezleri hakkında da önerge verdi. İki önerge ise kabul görüp Başkanlık Makamına havale edildi.

 

CHP’Lİ ÇELİK’TEN “BELEDİYE KAÇAK OTOPARK İŞLETİYOR” İDDİASI

 

CHP Grup Başkan Vekili Mithat Çelik gündem dışı söz alarak Türkiye’nin ekonomik durumuna dair konuşma yaptı. Çelik bu konuşmasından sonra Sultangazi Belediyesi’nin arkasında NEVA AVM’nin ve Haseki Hastanesi’nin önünde ki otopark işletmeciliğine dair konuşma gerçekleştirdi. Çelik resmi ve teknik veriler vererek ayrıca Sayıştay raporlarına atıfta bulunarak Sultangazi Belediyesi’nin Otopark işletemeyeceğini dile getirdi. Çelik işletmenin kaçak ve yasa dışı olduğunu söyledi. Çelik’e yanıt Ak Partili Eyyüpoğlu’dan geldi. Eyyüpoğlu; “Otopark yoktur, orası caddedir, ücretsiz otoparklara yöneltmek için caydırıcılık için uygulama vardır.” dedi.

 

RUHSATSIZ FIRIN AÇILIŞI İDDİASI

 

Sözlerini sürdüren Çelik, Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun’un açılışına katıldığı fırın işletmesinin ruhsatının bulunmadığını iddia etti. Bu işletmenin ruhsat sahibi olup olmadığının tespit edilmesini talep etti. Ak Partili Eyyüpoğlu bu iddia hakkında ise ruhsat yönetmeliğini hatırlattı. Kanun gereği zorunluluğu belirtti.

 

CHP’Lİ ÇELİK BELEDİYE İLE MAHKEMELİK OLMUŞ

 

Çelik ayrıca “31 Mart öncesi ve 31 Mart sonrası İşçi Alacakları ile ilgili dava açılmış mıdır?” diye sordu. Çelik’in bu soru ile kendisinin de Belediye ile iş ilişkisi kurduğu ve işçi hakları için davalık olduğu ortaya çıktı. Meclis Başkanı Hasan Esat İlhan da bu durum karşısında “istifa ettiniz mi?” diye soru yöneltti. Esat ayrıca “Meclis Üyelerinin istifa etmesi zorunluluktur.” dedi. (Haberimiz sonrası Gazetemize konuşan Mithat Çelik “Benim Belediye ile bir iş ilişkim olmadı, ses kaydında da öyle denmiş olabilir ama yanlış anlaşılıyor, ben işçi alacağı bulunan bir işçinin avukatlığını yapıyorum. İstifa söylemi de Avukatlığından istifadır.” dedi.)

 

AK PARTİLİ KAMACI “GECE GÜNDÜZ İBB’DE YATIN, METRİS KAVŞAĞINI AÇTIRIN!”

 

Oturumda söz alan Ak Partili İmdat Kamacı Sultangazi trafiğini rahatlatacak yapımı tamamlanan Metris Kavşağı’nın bir an önce açılmasını talep etti. İBB’nin CHP bürokrasisi olduğunu hatırlatan Kamacı, CHP’li Meclis Üyelerine hitaben; “Bu kavşağı biz yaptık, siz açın ama bir an önce açın. Çünkü 3. Havalimanı ve Arnavutköy için de bu önemli bir kavşaktır. Gece gündüz İBB’de yatın Metris Kavşağını açtırın. Bitmiş kavşak neden açılmıyor anlamıyoruz!” dedi. CHP’li Çelik ise kavşağın yüklenici firmasının kaçtığını ve bitmiş bir proje olmadığını iddia etti.

MHP’Lİ KOÇYİĞİT SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI

 

Oturumda söz alan MHP’li Meclis Üyesi Yaşar Koçyiğit Sarıkamış Destanı’nın şehitlerini andı. Koçyiğit Sultangazi’de yapılacak iyi işlerin daima yanında olacaklarını dile getirdi. MHP’li Koçyiğit ilk Ülkücü Şehit Ruhi Kılıçkıran’ı da unutmadı.

 

AK PARTİLİ ONUR UYGUN TOGG’U TANITTI

 

Ak Partili Genç Meclis Üyesi Onur Uygun Yerli ve Milli Otomobil TOGG’u tanıtmak için gündem dışı söz aldı. Ak Partili Uygun, TOGG’u detaylı anlattı ve yerli otomobil hayallerinin tarihsel geçmişine değindi. Uygun’un konuşması Ak Partililer tarafından can kulağı ile dinlenirken CHP’lilerin sataşmalarına neden oldu.

Tüm bunların dışında İsmetpaşa’da ki Cami molozlarının taşınması, Asgari Ücret zammı vs konuları da oturumda tartışıldı. Otopark ve Denetim Komisyonuna CHP’li üyelerin almayışı konusunda da CHP’li Belediyeler örneklendirildi. Karşılıklı sataşmaların da yaşandığı oturuma her şeye rağmen siyasi nezaket hâkimdi. Meclis Üyelerinin uzlaşı sağladığı tek konu ise Meclis Salonunun soğuk olması hakkında oldu. Oturumu takip eden misafirler içeride ki havanın soğuk olduğundan mıdır bilinmez 1 saat sonra Meclis Salonundan ayrıldı. 2 saat boyunca soğuk havaya maruz kalanlar ise Meclis Üyeleri, Kavaslar ve Gazeteciler oldu.

 

İstanbul - 01:22 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  GIDA SAHTEKÂRLIĞINDA FATİH TÜRKİYE 1.’Sİ OLDU
  HABER: ENGİN BELLİ   Tarım ve Orman Bakanlığı taklit ve tağşiş yapıldığı tespit edilen ürünlerin ve firmaların listesini kamuoyuyla paylaştı. Bakanlık 91 firmadan 113 parti ürünü listeye aldı.   Listede “Alkollü içecekler”, “Alkolsüz içecekler”, “Arıcılık Ürünleri”, “Baharat”, “Bitki, Çay ve Kahve Ürünleri”, “Bitkisel Yağ”, “Çikolata ve Kakao ürünleri”, “Süt ve Süt ürünleri”, “Et ve Et […]
 • 02
  İSKİ VATANDAŞIN TAPU ALMASINA ENGEL OLUYOR!
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi Belediyesi’nin Eylül ayı ilk oturumunda tapu ve mülkiyet sorununun çözümü gündem oldu. Oturumda İSKİ’nin 800 günlük raporlama süresi verdiği ve çözüm yollarını tıkadığı ortaya çıktı.   İSKİ’nin şaşırdığı olaya dair konuşan Ak Parti Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit özetle şunları söyledi; “ 30 yıla aşkın bir sorunu […]
 • 03
  GÖRGÜLERE COVİD-19 TANISI KONDU!
  HABER: ENGİN BELLİ   CHP Fatih ve İBB Meclis Üyesi Ayşegül Görgü Okumuş ve eşi Şişli Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Doğan Görgü’ye Corona Virüs bulaştı.   Balıkesir’de tatilde olan Bayan Görgü’yü önceki gün eşi Doğan Görgü otomobille almaya gitti. Ancak çift bir anda rahatsızlandı. Hastaneye giden çifte yapılan testte Covid-19 teşhisi konuldu. Büyük panik yaşayan […]
 • 04
  MUHALEFET İLE OTURDU İKTİDARA DESTEK OLDU
  HABER: ENGİN BELLİ   Cumhuriyet Halk Partisi’nden İSKİ’nin haksız faturası ve İmamoğlu’nun sözlerinde durmayışı eleştirisi ile yollarını ayıran Sultangazi Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Fahrettin Yürek şaşırtmaya devam ediyor. İş ve Spor İnsanı Yürek meclisin birinci oturumunda Ak Parti sıralarında birleşimi takip etmişti. Bugün yapılan ikinci oturumda ise Yürek iktidar saflarından muhalefet sıralarına yöneldi. Politikacı Yürek […]
 • 05
  BAŞKAN DURSUN OKULLAR İÇİN TONLA DAĞITTI
  Sultangazi Belediyesi, velilerin çocuklarını gönül rahatlığıyla okula göndermesi için hazırlıklarını sürdürüyor. Bu kez ilçe genelindeki tüm okullara 103 tonluk temizlik malzemesi ve dezenfektan desteğinde bulunuldu.   Korona Virüsle mücadelesini sürdüren Sultangazi Belediyesi, ilçe genelindeki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri için yüz yüze eğitimin başlayacağı tarih olan 21 Eylül için […]