21° Parçalı bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

İMAMOĞLU’NDAN TAŞ OCAKLARI İÇİN ŞAŞIRTAN CEVAP

Genel - 21 Kasım 2019 16:17 A A

GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN

 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri ve 23 Haziran İBB Seçimi öncesi Sultangazililere verdiği ve Gazetemiz manşetlerine taşınan “Taş Ocaklarını Kapatma” sözünü “Benim böyle bir açıklamam yok!” diyerek inkâr etti. İmamoğlu, Sutangazi 15 Temmuz Demokrasi, Şehitler ve Gaziler Meydanı’nda seçimler öncesi iki kez miting yapmıştı. Seçim meydanında, kameralarımız önünde binlerce vatandaşa seslenen İmamoğlu “Taş Ocağı belasını bitireceğim. Göreceksiniz. Müjde vereyim. O büyük taş ocağı inanılmaz bir parka dönüşecek…” diyerek ocakları kapatma sözü vermişti. Çalışmaların ne durumda olduğunu sorduğumuzda ise İmamoğlu önce sözlerini inkâr etti, ardından sinirlenip “Ama sen böyle yapma şimdi!” dedi. Böylelikle yerinde duran sorun gibi verilen sözlerde seçim meydanlarında kalmış oldu.

SULTANGAZİ TAŞ OCAKLARI SORUNU NEDİR?

 

Sultangazi’nin makûs talihi ve kanayan yarası olan “Cebeci Taş Ocakları” ilçe sakinlerinin sağlığını tehdit etmeyi sürdürüyor. İlçeyi toza boğan, dinamit patlamaları ile yapılara zarar veren Taş Ocakları çok değil birkaç yıl öncesine kadar ayrı işletmeler halinde faaliyetini sürdürüyordu. Vatandaşlar eylem yapıyor, CHP dâhil siyasi partiler Taş Ocakları kapatılsın deyip halka destek çıkıyordu. Yapılan basın açıklamaları ve protestolar halen hafızalarda. Geçen dönem Belediye Meclisi’nde verilen CHP’nin önergeleri de kayıtlarda.

 

Sultangazi’de dönemin Belediye Başkanı Cahit Altunay’da her yıl Mali Yıl Bütçe Görüşmelerinde “biz kapatılması için her şeyi yapıyoruz, vatandaşımızın yanındayız, biz de bu ocakların kapatılmasını istiyoruz.” demişti. Hatta Altunay, bölgenin büyük bir hayvanat bahçesine dönüştürülmesi noktasında projenin de olduğunu ifade etmişti. Olmadı, bir türlü yapılamadı!

Taş Ocakları bölgesinde yapılan müdahaleler ile birkaç işletme kapatıldı, ardından bölge Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı sorumluluk bölgesine dâhil edilip tek elden yönetim oluşturularak “Maden Sahası” ilan edildi. İstanbul’da dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal 2018 yılında, twitter sayfasından sahanın ömrünün 43 yıl daha uzatıldığını ilan da etmişti. Ocaklar için toz duvarı da halen inşa edilmiş değil. İlçede solunum yolu hastalıkları almış başını gidiyor. Asılan çamaşırların tozlanması, araçların çamur olması bir yana Akciğer hastalıkları git gide artıyor.

 

Sorun büyük, siyasilerin sözleri umut verici ama icraat bir türlü gerçekleşmedi. Projeler hayallere dönüşüyor, kanayan yara kangren olmayı sürdürüyor.

SULTANGAZİLİLER İMAMOĞLU’NA UMUT BAĞLAMIŞTI

 

Tüm bu keşmekeşin ve siyasi kaosun içerisinde İBB Başkan Adayı olduğu ilan edilen Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklamalar ile Sultangazi’de yeniden umutların yeşermesine neden olmuştu. İmamoğlu 31 Mart Yerel Seçimlerinden önce 25 Mart tarihinde Sultangazi’yi ziyaret etmiş ve Taş Ocaklarını kapatacağını söyleyip 15 Temmuz Demokrasi, Şehitler ve Gaziler Meydanı’nda  “Özellikle şu Taş Ocağı belasını bitireceğim. Göreceksiniz. Müjde vereyim.” demişti. İmamoğlu, CHP Sultangazi Belediye Başkan Adayı Haluk Bozkurt için çektiği videoda da “O büyük taş ocağı inanılmaz bir parka dönüşecek” demekten geri durmamıştı. 23 Haziran İBB Seçiminden önce 15 Haziran’da ilçede miting yapan İmamoğlu, Taş Ocakları Sorunu konusunda bu sorunu çözeceğim demişti. Bizler de Sultangazi’nin Yerel Gazetesi olarak 29 Mart’ta ve 18 Haziran’da İmamoğlu’nun İBB Başkanı seçilmesi halinde Taş Ocaklarını kapatacağını haberleştirip gazetemiz manşetlerimize taşımıştık. Dahası 29 Mart tarihli Gazetemizde Başkan İmamoğlu’nun 1 Nisan itibariyle mücadele başlatılacağını yazmıştık. Bu söylemler için CHP Sultangazi Belediye Başkan Adayı Haluk Bozkurt’ta defaatle açıklamalar yapmış ve Taş Ocaklarının kapatılacağını dile getirmişti. Her iki Gazete sayımız da binlerce trajla çıkmış, ilçe sokaklarında dağıtılmış, haberleri okuyan Sultangazililer geleceklerine karar vermişti.

İMAMOĞLU’NA SORDUK CEVABINA ŞAŞTIK KALDIK

 

Aylar geçti, sözler de sorun gibi olduğu yerde kaldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Çarşamba günü Sultangazi’yi ziyaret etti. Basına kapalı toplantıda İmamoğlu’nun Sultangazi Belediyesi Yetkililerine taş ocaklarının ıslah ve rehabilitasyonu için adımlar atıldığını dile getirdiği öğrenildi. Ancak halkın gördüğü ya da gözlemlediği somut bir adım atılmış değil. Sokaklara toz yağıyor ve insan sağlığı hiçe sayılıyor.

İMAMOĞLU TAŞ OCAĞI SÖZLERİNİ İNKÂR ETTİ

 

İşte bu sorunu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun’un makam odası çıkışında siyasilerin göz önünde sordum. Hazırlıksız olduğum için cep telefonumdan Gazete sayfalarını açtım. Taş Ocaklarının kaderinin ne olacağını sorduğum İmamoğlu’na eski tarihli Gazete sayılarımızı gösterip açıklamalarını hatırlattım. İmamoğlu “Benim böyle bir açıklamam yok!” dedi. Yapımı tamamlanan ve bir türlü hizmete açılamayan Metris Kavşağı için ise “İlçe Belediye Başkanınız sizi bilgilendirir!” açıklamasını yaptı. Yanımdan ayrılırken de “Ama sen böyle yapma şimdi!” dedi ki sorularıma sinirlendiğini ima etti. Herkes de bunu fark etti.

Herkes duydu, hiç kimse konuşmadı. Biz Gazeteci olarak bu durumu kamuoyuna duyurmak zorundayız.

 

SİYASİLER SÖZLERİNİ NE ÇABUK UNUTUYOR

 

İmamoğlu’nun sözleri Sultangazi Belediye Meclisi’nde Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit tarafından Gazetemize atıfta bulunularak gündeme taşınmıştı. Metris Kavşağı için ise CHP Grubu tarih verip Kasım ayı sonunda açılacak denmişti. Bu açılış bir türlü olmadı. Şimdi Sayın İmamoğlu, siz o koltuğa hepimizin oyları ile oturdunuz. Siz bizi temsil ediyorsunuz. Gazeteciyim ama İstanbul’un da seçmeniyim. Size vazifem gereği soru yönelttim. Sözlerinizi hatırlattım ki hepsi videolarımızda mevcut. Kapatamıyorsanız kapatamıyorum demeniz yeterliydi. Mücadele vermeniz bile yeter düşüncesindeyim. Çünkü Sultangazililer size umut bağlamıştı. Biz her iki seçim öncesi de binlerce Gazete basıp sizin söyleminiz olan “Taş Ocaklarını Kapatacağım” sözünüzü halka aktardık. Şimdi benim böyle bir açıklamam yok demek ne kadar etik bunu da halkımızın vicdanına ve takdirine bırakıyorum.

SULTANGAZİLİLER SİZE GÜVENİYOR, GEREĞİNİ YAPIN SAYIN İMAMOĞLU

 

İstanbul’un bir seçmeni olarak benim inancım ve güvenim sarsılmıştır. Ancak tamamen bitmemiştir. Oy verdiğimiz bir Başkan’a inanmayı sürdüreceğim elbette. Önümüzde 4 buçuk yıl var. Ümit ederim çözümlerinizi de buradan yazarız, vatandaş okur. Bunu da belirtmek isterim. CHP İlçe Başkanı Murat Poyraz’ın da olduğu miting meydanında bu sözleri verdiniz. Ama Sayın Poyraz’da İmamoğlu’nun cevabını susarak karşıladı. Sultangazililer İmamoğlu’na güvendi. Halen de güveniyor. Biz oğlumuza, gelinimize, kızımıza iş istemiyoruz. Biz halkın yararına olacak sorunun çözüme kavuşmasını temenni ediyoruz. Bu durumda kızacak bozulacak kırılacak ne var onu da anlamıyoruz?

ARŞİV AFFETMEZ, KAYITLAR VAR, BU MİLLET BUNA ŞAHİT

 

Unutmadan ifade edelim; ilçemizin Mülteciler, Tapu, Kentsel Dönüşüm, Küçük Uğur Mumcu Halkı ve Meydan Projesi hakkında da İmamoğlu’nun verilmiş çözüm sözleri bulunuyor. Bu sözler de unutulmaz ve inkar edilmez ümit ederim. Biz takipçisi olacağız Yerel Gazetemiz olarak.

BAŞKAN DURSUN UMUT OLDU

 

İmamoğlu’nun bu sözlerinden sonra Sultangazililer umutlarını Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun’a bağladı. İnanıyor ve temenni ediyorum ki Sayın Başkan Dursun tüm bu sorunları kısa sürede çözecek, elinden geldiği şekliyle gereken ne varsa yapacak ve halkın gönlünde taht kuracaktır.

ÖZELLİKLE CEBECİ VE ESENTEPE MAHALLELERİNDE DAĞITILAN 29 MART TARİHLİ EK BASKI OLAN 2 BİN 500 ADET GAZETEMİZ

Genel - 16:17 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  BÜTÇE “EGO VE KİBİR” ALTINDA EZİLDİ!
  HABER-YORUM-ANALİZ: ENGİN BELLİ   Sultangazi Belediyesi’nin 2021 Mali Yılı Bütçe Görüşmeleri yükselen egoya ve siyasi kibre yenik düştü. 455 milyon 450 bin TL’lik dev hizmet ve yatırım bütçesinin görüşüldüğü son oturumda Ak Parti Grubunun AKP’li Meclis Üyesi ve Bütçe Komisyonu Başkanı Av. F.S. Mehmet Çiçek’in sözleri kriz yarattı. Çiçek’in ego dolu hareketleri eşliğinde yüksek perdeden […]
 • 02
  HAYAL SATAN BAŞKAN DEMİR NİÇİN GELDİ?
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   Fatih’in eski Belediye Başkanı Mustafa Demir CHP Fatih İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etmiş. Fatih’i hayal projeleri ile enkaz yapan Bay Demir’i CHP İlçe Başkanı Soner Özimer, Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin ve 3 ilçe yöneticisi karşılamış.   Trajikomik bir manzara ile karşılaştım!   Fotoğraf karesine baktım, eski günler geldi aklıma, bütçe […]
 • 03
  AK PARTİ SULTANGAZİ YENİDEN YİĞİTOĞLU’NA EMANET!
  HABER: ENGİN BELLİ   Ak Parti İstanbul İl Teşkilatı kulislerini hareketlendiren asılsız dedikodunun ardından Ak Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak Sultangazi teşkilatını ziyaret etti. Başkan Şenocak teşkilat mensupları ile yaptığı toplantı sırasında Ak Parti Sultangazi 5. Olağan Kongresine dair de değerlendirmelerde bulundu. Başkan Şenocak yeni dönemde teşkilatın mevcut Başkan Süleyman Yiğitoğlu’na emanet edileceğini ve […]
 • 04
  TEŞEKKÜRLER GELECEK PARTİSİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla Gelecek Partisi Sultangazi İlçe Başkanı Ramazan Altan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gazeteciler ile bir araya geldi.   Kahvaltılı toplantıda Başkan Altan ve Gazeteciler, Gelecek Partisi’nin Sultangazi serüvenini ve gelecek siyasi hedeflerini masaya yatırdı. Konuşmasında Gazetecilerin gününü tebrik eden, Gazetecilik mesleğinin önemine değinen, kendisi de eski […]
 • 05
  SÖYLENTİSİ BİLE YETTİ!
  Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı’ndan alınan bir bilgi diye kamuoyuna duyurulan asılsız söylenti Ak Parti Fatih İlçe Teşkilatı’nı karıştırmaya yetti. Teşkilatın whatsapp grupları hareketlendi, herkes meçhul soruya cevap aradı!   Meçhul söylentide Tecrübeli Siyaset ve Dava İnsanı Ak Parti Fatih İlçe Başkanı Orhan Narin’in görevinden alındığı iddia edilmişti. Ancak gerçeğin öyle olmadığı kısa sürede anlaşıldı. […]