30° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

SEN NE YAPTIN ABİDİN!

Manşet - 9 Kasım 2019 01:57 A A

HABER-YORUM-ANALİZ: ENGİN BELLİ

 

Fatih’te 15 yıldır ikamet eden, yaşadıkları ekonomik sıkıntılar nedeniyle toplu intihar ile hayatlarına son veren 4 kardeşin ölüm trajedisi Fatih Belediye Meclisi’nde büyük ve seviyesiz tartışmalara neden oldu. Oturumda söz alan Fatihli CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin Meclis Kürsüsünden toplu intihara dair konuştu ve herkesi duyarlı olmaya davet etti. Fatih’i bilmeyen, sokaklarından bir haber olan, mahalle kültürüne uzak AK Parti’nin Beşiktaş’tan ithal Grup Başkan Vekili Zeynel Abidin Okul ise kürsüye çıkıp CHP’yi ölümler üzerinden siyasi show yapmakla suçladı. Kendisinin Fatih’e 31 Mart öncesi İthal edildiğini unutan Politikacı Okul ölümleri görmezden gelip, sorumluluk duygularını yitirmiş olacak ki konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP’ye nefret kustu. Okul, anlaşılamayan cümleleri arasında CHP Grubunu esef ve şiddet ile kınadı, yetmedi lanetledi, o da yetmedi CHP’nin Meclis Üyelerini misyonsuz ve kapasitesiz olarak değerlendirdi. Okul’un deyim yerindeyse siyasi ar damarının çatladığı, saçmaladığı sözlerine ise Divan Katibi görünümlü Ak Partili Meclis Üyesi Mesut Gürsoy’dan şak şak geldi. Meclis Başkan Vekili Faruk Gökkuş önce siyasi şak şak yapan Gürsoy’u tersledi, uyardı ardından Grup Başkan Vekili Okul’un sözlerinin ağır olduğunu ifade edip sözlerini geri almasını istedi. Başkan Gökkuş’un yükselen tansiyonu düşürme çabası sonuçsuz kaldı. Bu durum CHP’lileri adeta çileden çıkarttı. CHP’li Akşahin söz alıp Okul’un nefret söylemlerini kendisine iade etti. Tartışma MHP’li Muharrem Caymaz’ın “ölümlerin sebebi her ne olursa olsun Meclis Üyesi olarak çevremize bakmalıyız.” sözleri ile son buldu.

İNSANLIK AYIBI ÜZERİNE SİYASİ AYIP İŞLENDİ

 

Fatih Belediye Meclisi’nin Kasım ayı ikinci oturumu olaylı geçti. İnsanlık ayıbı sayılabilecek, ekonomik sıkıntılar yüzünden Molla Gürani Mahallesi Oğuzhan Caddesi üzerinde ki evlerinde 4 kardeşin toplu intihar ile yaşamlarını sonlandırdığı ölüm trajedisi tartışmalara neden oldu. Konu hakkında düşüncelerin seviyesizce ifade edildiği oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Faruk Gökkuş Başkanlık yaptı. AK Parti Grubuna Zeynel Abidin Okul, CHP Grubuna Kazım Akşahin ve MHP Grubuna Murat Omurtag Grup Başkan Vekilliği yaptı. CHP’nin Avukat Meclis Üyesi İsmail Şahin mazeret bildirip oturuma katılmadı. Oturumda 9 gündem maddesi üyelerin oylarına sunuldu. Siyasi çürümenin bir örneğinin yaşandığı oturumda tansiyon bir hayli yüksek geçti.

 

OTURUMA 1 SAAT GEÇ KALDILAR

 

16:00’da başlaması gereken oturuma Ak Parti ve CHP’li üyeler 1 saat geç geldi. MHP’li üyeler ise her iki grubu yaklaşık 55 dakika boyunca Meclis salonunda çalışma yürüterek bekledi. Ak Parti ve CHP’li Üyelerin Grup Odalarında pasta, börek, çörek ve sarma vs yediğini gözlemlendi.

HABERİMİZ MECLİS GÜNDEMİNDE ÖNERGE OLDU

 

Gazetemiz Haber Ekspress ve İstanbul Manşet’in geçtiğimiz ay “Fatihlilere At Eti Yedirmişler!..” başlığı ile gündeme taşıdığı Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı denetimler Fatih Belediye Meclisi’nde yazılı önerge oldu. CHP Grubu, bakanlığın yaklaşık bir buçuk yıl aradan sonra yayınladığı “Taklit ve Tağşiş” ürün listesinde yer alan Fatihlileri kandıran 16 işletmeyi Başkan Ergün Turan’a şikâyet etti. CHP Grubu söz konusu işletmeler hakkında denetim istedi ve gereğinin yapılması için konunun Başkanlık Makamı tarafından takip edilmesini talep etti. Önerge oy birliği ile Başkanlık Makamına sevk edildi.

 

BÜTÇE GELİR KALEMLERİ TALEP EDİLDİ

 

CHP Grubu 2020 Mali Yılı Bütçe görüşmelerinde elde edemedikleri verileri yazılı önerge ile Başkan Ergün Turan’dan istedi. CHP Grubunun taleplerini içeren yazılı önerge oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edildi.

AK PARTİ’DE İÇTENLİK CHP’DE TEK DÜZE TONLAMA VARDI

 

Oturumda 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü Ak Partili Büşra Uncu Özten samimi ifadeler ile kutladı. Ak Partili Süleyman Sarpken de söz alarak 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nü hüzünle andı. Oturumda söz alan CHP’li Gizem Medine Küçük’te yaklaşan 10 Kasım Atatürk Anma Günü’nü andı ve 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tebrik etti. Ancak, CHP’li Küçük’ün anma ve kutlamalar için eline aldığı, muhtemel Google çıktısı metni heyecan ve hüzünden yoksundu. Tek düze tonlama ile metnin okunması herkesi şaşırttı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu partinin üyesi olan Küçük’ün jet hızı ile okuduğu metinde ki sözleri kendi grubu tarafından da alkışa değer bulunmadı. Küçük alkış alamayışına şaşırmadı çünkü ne olduğunu kendisi de anlamadı. CHP’li Hülya Özdemir’de 2-8 Kasım Lösemili Çocuk Haftasına dair konuştu.

MHP’LİLER FETÖ’YÜ LANETLENDİ

 

MHP’li Murat Omurtag oturumda söz alıp FETÖ’ye lanet okudu ve özetle şöyle dedi; “FETÖ tüm devlet ve toplum hayatına nüfuz etmiştir. 15 Temmuz’da darbeye teşebbüs etmiştir. 253 şehit vererek ve yüzlerce gazimizle kara gece aydınlığa kavuşturulmuştur. Kriptolar ile de mücadelemiz sürmektedir. Emperyalizmin kurşun askerleri ülkemize karşı savaş içerisindedir. Hükümetin Terörle Mücadelesi desteklenmelidir. ABD’nin Terörizm Raporunda FETÖ’nün lideri sürgünde ki din insanı olarak tanımlanmıştır. Bu da üzücü ve endişe vericidir. FETÖ’nün siyasi uzantıları konusunda soru işareti oluşturmaktadır. Bugünlerde FETÖ’cü Nazlı Ilıcak, Altan kardeşler gibi isimler tahliye edilmiştir. Yargı kararına saygı duyuyoruz ancak millet vicdanı ile kararlar çelişmemelidir. 15 Temmuz şehit ve gazilerine saygısızlıktır.”.

 

 

SİYASİ FİKİRLERİN ÇÜRÜDÜĞÜ VE İNSANLIĞIN SORGULANMASI GEREKTİĞİ SİYASİ TARTIŞMA BAŞLADI

 

Fatih Belediye Meclisi’nde daha önce görülmemiş siyasi yozlaşma Kasım ayı ikinci oturumunda görüldü. Molla Gürani Mahallesi Oğuzhan Caddesi’nde 15 yıldır ikamet eden 1’i müzik öğretmeni 4 kardeşin toplu olarak intihar ederek yaşamlarına son vermesi gündem oldu. Bahse konu 4 kardeşin ekonomik sıkıntılar çektiği aşikârken, siyasiler şapkalarını önlerine alıp düşünmeleri gerekirken Meclis Üyeleri siyasi ar damarlarını çatlatmayı yeğlediler.

 

Fatihli CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin ilk sözü aldı. CHP’li Akşahin konuşmasında ölüm trajedisine dikkat çekip, sorumluluk sahibi görüş ve düşüncelerini ifade etti. Akşahin Kent Konseylerinin aktif hale getirilip vatandaşa dokunulmasını istedi.

CHP’li Akşahin sözlerinde özetle şöyle dedi;

 

Molla Gürani Mahallesinde meydana gelen acı haberi sizlerle paylaşmak için söz almış bulunuyorum. Fatihimiz tarihi, turizmi, ticareti, okulları ve üniversiteleri ile sağlıklı mutlu bir kent olmasını arzu ederken güne acı bir haberle ulaştık. Çok acı bir olay. Hikayeleri çok acı. Ben olay yerine gittim. Basında da yerini aldı. Bizim Meclis Üyeleri olarak sürekli kullandığımız bir cadde üzerindedir. Olay özü itibariyle geçim sıkıntısı olduğunu, maaşlarına haciz konulduğunu ve geçinmekte çok zorlandıklarını öğrendik. Komşuları ile görüştük. Diğer taraftan BEDAŞ’a olan borçları, bakkala olan borçları ve haciz şoku nedeniyle 4 kardeşin canına kıydığını gördük. İçimiz acıdı Fatih keşke bu ölümle anılmasaydı. İşin acı yanlarından biri de BEDAŞ ekipleri binanın önüne geldiği zaman, basın orada, güvenlik personeli orada, herhalde gözleri görmüyordu ki o esnada 602 TL’lik borç için elektrikleri kestiler. Borç yüzünden kesildiğini öğrendik. Hepimiz abonelik yaparken depozito yatırıyoruz. Bu ne işe yarar bilmiyorum. Elektrik kurumu özele devir edildikten sonra zihniyette değişti. Evden cenaze çıkmadan bu uygulama nasıl yapılır. 4 kardeşten sadece müzisyen olan çalışıyor. 2 kardeş çalışmıyor. Biri de sara hastası. Çok sakin bir aile. 15 yıldır aynı evde yaşıyor. Zabıta personelinin de geldiğini gördük. Cenazeyi teslim alacak bir yakınları yok. Ülke gündemine baktığımız zaman ekonominin yüzde 8 olduğundan bahseden yetkililer, vatandaşın devlete olan borçlarından dolayı yüzde 20 faiz alıyor. Ekonomik dengeler pek te anlatıldığı gibi değil. İnsanlarımız açlık sınırında. Sosyal yardımlar konusunda Kent Konseylerini harekete geçirmemiz lazım. Mahalle Muhtarları, Esnafların içerisinde olduğu bu tip tespitlerin yapıldığı komisyonun kurulması lazımdır. Yoksulları tespit etmemiz lazım. Acı bir durum, bizler bu konular ile ilgili yerinde tespitler yaparak analiz etmek zorundayız. Bu tür olayların bir daha yaşanmamışı ve önlenebilmesi için gereken çalışmalara hazırız. Fatihimizi adına bu tip olayları duymamak üzere diyorum, saygılar sunarım.

İTHAL OKUL KONUŞMASINDA SAÇMALADI

 

Fatih’i bilmeyen, sokaklarından bir haber olan, mahalle kültürüne uzak AK Parti’nin Beşiktaş’tan ithal Grup Başkan Vekili Zeynel Abidin Okul ise kürsüye çıkıp CHP’yi ölümler üzerinden siyasi show yapmakla suçladı. Kendisinin Fatih’e İthal edildiğini aklından çıkartmış olan Politikacı Okul ölümleri görmezden gelip, sorumluluk duygularını yitirmiş olacak ki konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP’ye nefret kustu. Okul, anlaşılamayan cümleleri arasında CHP Grubunu esef ve şiddet ile kınadı, yetmedi lanetledi, o da yetmedi CHP’nin Meclis Üyelerini misyonsuz ve kapasitesiz olarak değerlendirdi.

Ak Partili Okul şunları dile getirdi;

 

Fatihimizde yaşadığımız çok acı bir olay var. Oğuzhan Caddesi üzerinde 4 vatandaşımızı elim bir şekilde kaybettik. Yakınlarına sabır, ölenlere rahmet diliyorum. Fatih halkımızın başı sağ olsun. Bu acı bir olay, bu toplantıdan önce Belediye Başkanımız detaylı bilgi verdi. Kendisi başta olmak üzere üzüntülerimizi dile getirdik. Çok acı bir olay yaşıyoruz ancak bu her yerde olabilir, aile çok zor durumdaydı, aile kendini katletti, bunu ekonomik sıkıntıları göz önünde tutarak Türkiye’nin gündemine taşımak doğru değil. Bu elim olayı siyaset malzemesi yapılmasını ben şiddet ile kınıyorum. Burada taziyeleri sunmak doğaldır. Bunu siyaset malzemesi olarak ortaya koymayı esef ve şiddet ile kınıyorum, lanetliyorum. Böyle bir şey olamaz. Allah gani gani rahmet eylesin. 15 yıldır bizlerle yaşam paylaşmışlar. Belediyemize Kaymakamlığımıza bir başvuruları yok. Onurlu, eğitimli hayat mücadelesi veren insanlar. Sosyal haklardan istifade etmek için talepleri yok. Muhakkak sıkıntıları olmuştur. Bu olayın tamamen ne olduğu da belli değil. Bunlar üzerinden TBMM’de dahi gündeme gelmesi, ülkemizde ekonomik kriz var insanlar canına kıyıyor demesi doğru değil. 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapan ülkeyiz biz. Türkiye’yi Dünya ayakta alkışlıyor. Bu ülkenin bir misyonu var. Sizin onu anlayamayacağınız misyonu var. Tarihten gelen misyon sahibi bir ülkeyiz. Tabii ki sınır kapılarımızı açacağız. CHP’nin böyle bir misyonu yok. Bunları anlayacak kapasiteniz yok. Cenazeler üzerinden siyaset yapamazsınız. Bu olayı siyasete alet ederseniz gereken cevabı alırsınız. Fatihimizin başı sağ olsun.

CHP GRUBU NEFRET SÖYLEMLERİ İLE ÇİLEDEN ÇIKTI

 

AK Partili Okul’un nefret söylemleri ile çileden çıkan CHP Grubu üyeleri art arda salvolar yaparak “Siyaset olur mu? Yokluk ve Yoksulluktur bu. Biz seni esefle kınıyoruz. Lanetliyoruz diyorsunuz ayıptır. Düzeltin lütfen. Olmaz bu. Aldığınız bilgileri paylaşın. Lanetlemek kolay. Kimin parasını veriyorsunuz.” diyerek ölümler konusunda siyasi tükenmenin eşiğinde olan AK Partili Okul’a sataşma yaptı. CHP’li Coşkun Yeşilyurt ise Okul’u alkışlayan Ak Partili Meclis Üyelerini alkışlayarak protesto etti ve “Bizim kapasitemizi ölçecek düzeyde değil Zeynel Bey. Her birimizin diplomaları vardır.” dedi. CHP’li Akşahin’de kürsüden konuşan Okul’a “ayıp ediyorsunuz, haddinizi bilin” diyerek sataştı.

AKŞAHİN SİYASİ DERS NİTELİĞİNDE KONUŞTU, SÖZLERİ İADE ETTİ

 

AK Partili Okul’un nefret içeren sözlerine cevap CHP’li Akşahin’den geldi. Akşahin konuşmasında “Bu Meclis’te Fatih’in sorunları dile getirmek her bir meclis üyesinin görevidir. Eğer görevini bilmeyen varsa CHP’den öğrenebilir. Zeynel Bey’i sözlerini geri almaya davet ediyoruz. Lanetliyorum, esefle kınıyorum, kapasitesiz meselesinde sözlerini geri almayacaksa eğer bu sözleri kendisine iade ediyoruz. Bu meclise yakışan budur Başkanım. Ağır kelimelerdir.” dedi.

AK PARTİLİLER GÖKKUŞ’U DA DİNLEMEDİ

 

Duruma müdahale etmek isteyen Meclis Başkan Vekili Gökkuş söz alıp; “Zeynel Bey çok kibar nazik bir insandır. O laflar ağır oldu Başkanım. Maksadını aşan cümlelerdir. Bunlarda düzeltme yaparsanız sevinirim.” diyerek ortalığı yatıştırmaya çalıştı. Söz alan Ak Partili Okul nefret söylemlerinin haklı olduğunu savundu ve “Bu siyaset konusu yapılmayacak olaydır. Biz bunu grup odasında konuştuk. Çarpıttınız bu konu üzerinden siyaset yaptınız. Bunu kabul etmiyorum.” dedi.

 

AK PARTİLİ GÜRSOY DEFOLU SİYASET ANLAYIŞI İLE DİVANDAN ŞAK ŞAK YAPTI

 

Ak Parti’nin genç ve tecrübesiz olan üyesi Mesut Gürsoy, siyasi bilgi fukaralığı ve defolu siyaset anlayışı ışığında heyecanına yenik düşmüş, divan kâtibi olduğunu unutmuş olacak ki Okul’un sözlerini şak şakla taçlandırmak istedi. Bu şak şak davranışa Meclis Başkan Vekili Gökkuş başta olmak üzere CHP’lilerden büyük tepki geldi. Ne olduğunu anlayamayan Acemi Üye Gürsoy ilkokul öğretmeni tarafından azarlanan öğrenci gibi sessizliğe büründü.

 

MHP’Lİ CAYMAZ’IN KONUŞMASI SUKUNETİ TESİS ETTİ

 

Ölüm trajedisi üzerine söz alan MHP’li Meclis Üyesi Muharrem Caymaz’ın “Molla Gürani Mahallemizde hayatını kaybedenleri rahmet ile anıyoruz. İnsan olarak ölüm sebepleri ne olursa olsun, bizlerin çevresine daha dikkatli bakmasını ve duyarlı olmasını diliyoruz. Geçim sıkıntısı olarak intihar etmişler ise kendimizi sorgulamalıyız. Biz yardım isteyenlere vakit ayırıyoruz ama bu becerileri olmayanlar var çevremizde. Daha dikkatli bakmalıyız meclis üyesi olarak etrafımıza.” konuşması ile oturumda ki tansiyon düştü.

SON SÖZ UZLAŞTIRICI GÖKKUŞ’UN OLDU

 

Ak Parti ve CHP Grubu arasında çıkan seviyesiz siyasi tartışmaya Meclis Başkan Vekili Faruk Gökkuş şu sözler ile son noktayı koydu; “Biz Meclis Üyeleriyiz, acılar üzerinden konuşulmasını doğru bulmuyorum. Biz buranın meclis üyeleriyiz. Yoksulu arayıp bulmalıyız. Ben Avukatım ve Bankacılıkta yapıyorum. O evin ferdinin maaşına haciz konmasının nedeni bir akrabasının çektiği banka kredisidir. Burada bilgileri doğru kullanmak lazımdır. Ben BEDAŞ’ın da sözleşmeli avukatıyım. BEDAŞ faiz vs de almıyor. Şu yapılan olayı, oraya gelen görevliyi de tasvip etmiyoruz. Ölen kardeşlerimize Allah rahmet eylesin. Yoksul gelmiyorsa bizim arayıp bulmamız lazım. Bizim sorumluluğumuz vardır. Biz bulmalıydık. Bundan sonra ki çalışmalarımızda daha dikkatli olmalıyız. Bunun da muhasebesini hep birlikte yapalım.”.

 

MECLİS OTURUMU SİYASİ AYIPLA BİTTİ

 

İdeolojinin çöktüğü, fikirlerin yozlaştığı, siyasi terazilerin şaştığı, siyasi ar damarlarının çatladığı, fütursuzca kelamların edildiği Fatih Belediye Meclisi 9 gündem maddesinin oylanması ile 18:00’de son buldu. Bu haberi kaleme almamızla birlikte ölümler üzerinden siyasi polemik yaratan Siyasi Showmenler de Fatih Halkının vicdanında mahkum oldu.

BASIN HALKIN GÖZÜ KULAĞIDIR

 

Haber Ekpress ve İstanbul Manşet Gazetesi olarak Fatih Belediye Meclisi’ni firesiz takip eden ve ilçenin tek yazılı basın kuruluşuyuz. Bizler Fatih Belediye Meclisi’nde Ak Parti, CHP ve MHP’den sonra 4. Kutup konumundayız. Herkes sussa, herkes görmezden gelse Gazetemiz Fatih Halkı yararına olan biteni kaleme alacak, fotoğraflayacak ve video çekip yayınlayacaktır. Kapalı kapılar ardından ki pazarlıklarda da olmadık, olmayacağız.

Tüm bu sözlerden sonra “Bana mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?” diyemiyoruz bunun yerine “Sen ne yaptın Abidin!” diyoruz.

 

        

Manşet - 01:57 A A
BENZER HABERLER