27° Parçalı az bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

FATİHLİLERE AT ETİ YEDİRMİŞLER

Manşet - 18 Ekim 2019 00:57 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Tarım ve Orman Bakanlığı yaptığı denetimler sonrası yaklaşık bir buçuk yıl aradan sonra “Taklit ve Tağşiş” listesini yayınladı. Yurt genelinde yapılan denetimler sonrası 618 firmanın 1211 parti ürününde hile ve sahtekârlık yapıldığı tespit edildi. Geçtiğimiz hafta Bakanlık tarafından açıklanan listeye Fatih’ten de 16 firma utanç abidesi olarak girmeyi başardı. Fatihlilerin sağlığı ile utanmadan oynayan gözünü rant bürümüş firmaların başında Kızılelma Caddesi numara 23’te faaliyet gösteren vatandaşların uğrak restoranı Ağa Türk Mutfağı geliyordu. Görevliler firmayı denetledi ve iğrenç gerçek ortaya çıktı. Firmada vatandaşa dana eti diye satılan kavurmanın at eti olduğu yapılan analizle tespit etti. Rezaletin tespit edilmesinin ardından firma çareyi işyerini kapatmakta buldu. Teşhir listesine göre Fatih’te halen faaliyet gösteren Ali Baba Börekçisi’nin dana eti dediği pide harcında sakadat, Canet firmasında ki kuzu saç kavurma ve kıymasında kanatlı eti ve sakadat, Karagümrük Sarıyer Börekçisi’nin kıymalı pide harcında sakadat, Kebapçı Küçük Sait’in urfa kebabı kıymasında sakadat, Kebapçı Murat’ın dana eti diye sattığı urfa kebabında ise kanatlı eti tespit edildi. Listenin yayınlanmasından sonra gözler Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan’a çevrildi. Fatih’in tek yazılı basın kuruluşu olan Gazetemiz aracılığı ile vatandaşlar Başkan Turan’dan denetimlerin sıklıkla yapılmasını istedi.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı hileli ürünleri geçtiğimiz hafta tek tek açıkladı. Sahtecilik yapılan 1211 ürünün 130’u İstanbul’da tespit edildi. Fatih’ten de 16 firma denetimlere takıldı. İlçede faaliyet gösteren bu firmalar halkın sağlığı ile fütursuzca oynuyor, üç beş kuruş rant elde edebilmek için yiyeceklerde sahtecilik yöntemlerine başvuruyor. Bakanlık ise rantçı işletmelere göz açtırmıyor. Denetmenler firmalara gidiyor, gıda örnekleri alıp analiz ediyor. Yapılan analizler sonucunda ise hileli ürün satan firmalar teşhir ediliyor.

UTANMAZLAR HALK SAĞLIĞI İLE OYNUYOR

 

Fatihlilerin sağlığı ile utanmadan oynayan gözünü rant bürümüş firmaların başında Kızılelma Caddesi numara 23’te faaliyet gösteren vatandaşların uğrak restoranı Ağa Türk Mutfağı geliyordu. Görevliler firmayı denetledi ve iğrenç gerçek ortaya çıktı. Firmada vatandaşa dana eti diye satılan kavurmanın at eti olduğu yapılan analizle tespit etti. Rezaletin tespit edilmesinin ardından firma çareyi işyerini kapatmakta buldu. Teşhir listesine göre Fatih’te halen faaliyet gösteren Ali Baba Börekçisi’nin dana eti dediği pide harcında sakadat, Canet firmasında ki kuzu saç kavurma ve kıymasında kanatlı eti ve sakadat, Karagümrük Sarıyer Börekçisi’nin kıymalı pide harcında sakadat, Kebapçı Küçük Sait’in urfa kebabı kıymasında sakadat, Kebapçı Murat’ın dana eti diye sattığı urfa kebabında ise kanatlı eti tespit edildi. Liste elbette bu kadar değil. 16 firma ürünlerine sakadat ve kanatlı etini karıştırarak vatandaşa sunmakta çekinmiyor.

VİCDANSIZ İŞLETMELERE DENETİM ŞART

 

Bakanlık tarafından utanç listesinin yayınlanmasından sonra gözler Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan’a çevrildi. Fatih’in tek yazılı basın kuruluşu olan Gazetemiz aracılığı ile vatandaşlar, Başkan Turan’dan denetimlerin sıklıkla yapılmasını istedi.

 

 

Her köşe başında sağlık kurallarını hiçe sayan, vatandaşın cebinde ki üç beş kuruşu hileli ürün satarak almaya çalışan işletmeler mercek altına alınmadır. Fatih’te durum öyle bir hal aldı ki bakkallar da bile sıcak yemek servisi yapılıyor. Söz konusu iş yeri çalışanlarının da işlerinin ehli olmadığı biliniyor.

 

 

İŞTE FATİH’TE HALK SAĞLIĞI İLE OYNAYAN BAKANLIK TARAFINDAN TEŞHİR EDİLEN İŞLETMELERİN LİSTESİ

 

Manşet - 00:57 A A
BENZER HABERLER