27° Parçalı az bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

HEYECANLANDI AMA COŞKUYLA KUTLADI

Manşet - 17 Ekim 2019 00:24 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Fatih Belediye Meclisi’nin Ekim ayı 6. Oturumunda Cumhuriyet Halk Partisi Grubu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı unutmadı. CHP Grubu adına söz alan Meclis Üyesi Nazmiye Akarslan Durgut heyecanlandı ama coşkuyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutladı.

 

Fatih Belediye Meclisi’nin Ekim ayı 6. Oturumu gerçekleştirildi. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Faruk Gökkuş Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Zeynel Abidin Okul, CHP Grubuna Kazım Akşahin ve MHP Grubuna Murat Omurtag Grup Başkan Vekilliği yaptı. CHP’nin SMMM ve Denetçi Meclis Üyesi Recep Önem cenazesi olduğu için oturuma katılmadı. Oturumda 8 gündem maddesi üyelerin oylarına sunuldu.

 

Gündem maddelerine geçilmeden Cumhuriyet Halk Partisi Grubu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. CHP Grubu adına söz alan Meclis Üyesi Nazmiye Akarslan Durgut heyecanlandı ama coşkuyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını okuduğu metinle tebrik etti.

CHP’li Durgut’un hazırlayıp okuduğu duygu yüklü metin şu cümlelerden teşekkül etti;

 

29 Ekim hepimizin malumu millet iradesinin mavi gökyüzün de ziya ile göründüğü gündür. 29 Ekim 1923 de ilan edilen Cumhuriyet, 4,5 yıl süren kutsal ve top yekûn milli mücadelenin, rejimin adıdır. Ulus,19 Mayıs 1919 da çıktığı yolu silahların gölgesinde, 9 Eylül 1922 de tamamlamıştır. Silahlar susmuş, zaferin ardından 29 Ekim de Yurttaş, Ulus konuşmuştur. Gazi ve arkadaşları, hâkimiyet-i milliye esasıyla Meclisi açtıkları ilk günden itibaren, aslında Cumhuriyet ülküsünün adım, adım, inşasını başlatmışlardır. O yıllarda, birçok ülke, Cumhuriyet fikrinin ne olduğunu bilmezken. Yüksek vasıflı Türk milleti, tarih yürüyüşünde, kendisini takvimin önüne koymuştur. Halk üstünlüğünü, ön planda tutan Cumhuriyet fikri, pek kolay benimsenmiş ve millet kalbinde yerini almıştır.

 

Tarihin şahitlik ettiği yüksek karakterli Cumhuriyete giden yolu açan ve elinden gelenin en iyisini yapanlara, hiç bitmeyecek, şükranlarımı sunmayı borç bilirim. Onlar; Maraş da Sütçü İmam, Erzurum da Kara Fatma, Nene Hatun, Ödemişte Demirci Mehmet Efe, Gördesli Makbule, Sakarya da Nezahat Onbaşı, İnebolu da Şerife bacı, Kastamonu da Halime Çavuş, Aydın da Emir Ayşe’dir. Onlar; İsmet İNÖNÜ, Fevzi ÇAKMAK, Ali Fuat CEBESOY ve diğerleridir. Onlar ana ve babasıyla helalleşip, din, namus ve vatan diye yola çıkan, bir dağ başın da yalnız çamın altına yatanlardır.

 

Kahramanca kazanılan savaşların ardından, muzaffer ordu, kazanımların koruyucusu olarak; milleti görmüş ve emaneti sahibine teslim etmiştir. Cumhuriyet ruh ve idealiyle bu emaneti daha da yükseğe taşımaya ant içmiştir. Ant olsun ki, emanet daha da yükseklere taşınacaktır. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Cumhuriyeti kuran asker, sivil, bütün kadroları, derin minnetle anar, aziz şerefleri önünde saygıyla eğilirim. Büyük Türk Milletin Cumhuriyeti kutlu ve daim olsun.

 

Manşet - 00:24 A A
BENZER HABERLER