27° Parçalı az bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

KONTROLSÜZ GÖÇMENLER MECLİS GÜNDEMİNDE

Manşet - 16 Ekim 2019 01:42 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Hızla yabancılaşan Fatih’te kontrolsüz göçmenler gün geçmiyor ki bir sorunla gündeme gelmesin. Fatih Hırka-i Şerif Mahallesi’nde yaşanan, 16 yaşındaki İsmail Bayar’ın Fevzipaşa Caddesi’nde 8 Suriyeli göçmen tarafından bıçaklı saldırıya uğraması dikkatleri bir kez daha kontrolsüz göçmenlerin üzerinde topladı. Fatih’in kanayan yarısı olan mülteci sorunu Fatih Belediye Meclisinde gündem oldu. Ak Parti, CHP ve MHP Grupları saldırıyı kınadı ve kontrolsüz göçmenler için denetimin şart olduğunu söyledi. Grupların sorun hakkında ortak duruş sergilemesi takdire şayan tablonun oluşmasını sağladı.

 

Fatih Belediye Meclisi’nin Ekim ayı oturumları sürüyor. Meclise 1. Başkan Vekili Faruk Gökkuş Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Zeynel Abidin Okul, CHP Grubuna Kazım Akşahin ve MHP Grubuna Murat Omurtag Grup Başkan Vekilliği yaptı. Oturumda 1 gündem maddesi üyelerin oylarına sunuldu. Oturumun 16:00’da yapılması planlanırken Grupların meclis salonuna 30 dakika geç gelmesi ile birleşim 16:30’da başlayabildi. CHP’nin kıdemli siyaset insanları Mimar Coşkun Yeşilyurt, Av. İsmail Şahin, SMMM ve Denetçi Recep Önem ve Mehmet Maranki de oturuma katılım sağladı.

BARIŞ PINARINI KONUŞTULAR

 

Oturum başladıktan sonra CHP’li Medine Küçük, Ak Parti Grup Başkan Vekili Zeynel Abidin Okul ve MHP’li Muharrem Caymaz Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili konuşma gerçekleştirdi. CHP’li Küçük’ün oturumda okuduğu metnin CHP İl Başkanlığı tarafından ilçelere dağıtıldığı öğrenildi.

KONTROLSÜZ GÖÇMENLER GÜNDEM OLDU

 

Oturumda söz alan Ak Parti Grup Başkan Vekili Zeynel Abidin Okul Fatih Hırka-i Şerif Mahallesi’nde yaşanan, Suriyeli göçmen saldırısına dair konuşma gerçekleştirdi. Okul konuşmasında özetle; “Bir gencimiz menfur bir saldırıya uğramıştır. Belediye Başkanımız gencimizin ailesini ve kendisini ziyaret etmiştir. Geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.” dedi. MHP’li Muharrem Caymaz da söz aldı ve “İsmail kardeşimize geçmiş olsun diyoruz, durumu iyiye gidiyor, MHP olarak yapılacak her konuda işbirliğine hazırız.” dedi.

CHP’Lİ AKŞAHİN KALICI VE CİDDİ ÇÖZÜMLER SUNULSUN DEDİ

 

Suriyeli saldırısına dair CHP Fatih Belediyesi Grup Başkan Vekili ve İBB Meclis Üyesi Kazım Akşahin’de Meclis Kürsüsünden konuşma gerçekleştirdi. Akşahin konuşmasında özetle şunları söyledi; “Daha önce birçok kez dile getirdiğimiz Suriyeli mülteciler sorununu dile getirmek için söz aldım. Bu kez korkulan oldu, Suriyelilerin, kontrolsüz göçmenlerin son kurbanı İsmail oldu bu kez. 16 yaşında ki İsmail Bayar Fatih’te 8 Suriyelinin saldırısına uğradı. 15 ünite kan verildi. 2 kez ameliyata alındı. Bizler CHP’li İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyeleri olarak İsmail kardeşimizi ziyaret ettik. Aile ve hastane yetkilileri ile görüştük. Temennimiz bir daha böyle olayların yaşanmamasıdır. Kalıcı çözümler üretmeliyiz, genel ve yerel çözümler üretmeliyiz. Bu sorunlarla ilgili ciddi adımlar atılmaz ise pek çok kişinin canı yanacaktır. Derdimiz Suriyelileri ülkemizden kovalım değildir. Biz ülkemize göç etmek zorunda kalan bu insanların milletimizi rahatsız etmeden kurallara uyarak toplumsal hayata katılmalarını istiyoruz. Fatih ilçemiz kavgalar, kapkaçlar, uyuşturucu ve cinayetler ile anılmamalıdır. Bu sonuç mevcut siyasal iktidarın yanlış politikalarının sonucudur. Suriyeliler ile ilgili genel ve yerel düzenlemeler vatandaşımızı mağdur edilmeden yapılmalıdır. Bizler CHP Grubu olarak her türlü işbirliğine açığız. İsmail kardeşimize de acil şifalar dileriz.”.

 

MECLİS ÇUKUR’U TARTIŞTI

 

Türk Televizyon Dünyası’nın fenomen dizisi Çukur’un açık hava platosu olarak kullandığı Fatih Balat semtinde vatandaşların şikayetleri Meclis gündemine taşındı. Meclis Başkanı Faruk Gökkuş şimdinin Çukur ve eskinin Kurtlar Vadisi gibi yapımların çocuklara kötü örnek olduğunu söyledi. CHP’li Kazım Akşahin de söz alıp dizi ekibinin 2 saat Belediye’den izin alarak ilgili ödemeleri yaptıktan sonra çekimlerini 12 saat boyunca usulsüz sürdürdüğünü dile getirdi. Akşahin daha önce de Çukur dizisi ile ilgili önerge verdiklerini hatırlattı. Bu sözler üzerine Meclis 1. Başkan Vekili Faruk Gökkuş, sanatın özgür olduğunu, mekânların kapansa dahi platolarda çekimin süreceğini söyledi ve meselenin izin değil vatandaşların bu dizeye yoğun ilgi göstermesi olduğunu dile getirdi. Gökkuş konuşmasında toplumsal değerlerin değiştiğine vurgu yaptı.

 

Oturum tek gündem maddesinin CHP’nin şerhli evet demesiyle tatil edildi.

 

 

Manşet - 01:42 A A
BENZER HABERLER