27° Parçalı az bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

DEPREM FATİH’İ YIKAR GEÇER!..

Manşet - 10 Ekim 2019 02:34 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

İstanbulluları bekleyen Büyük İstanbul Deprem’i gün geçtikçe yaklaşıyor. Hal böyle olunca depremden en çok etkilenmesi beklenen 11 ilçe arasında bulunan Fatih’te de hummalı hazırlıklar sürüyor. 2017 verilerine göre 45 bin 780 bina bulanan ilçede ki yapıların 43 bine yakını 1999 depreminden önce inşa edilmiş durumda. Fatih’te denetimden uzak ve sağlıksız malzemeler ile inşa edilen yapılar 1998 deprem yönetmeliğine göre ya yenilenmesi ya da güçlendirilmesi gerekiyor. Afet sırasında bahse konu binaların büyük çoğunluğunun yıkıma uğrayacağı da aşikârdır. Fatih Belediye Meclisi’nin Ekim ayı oturumlarında deprem ve ilçede ki hazırlıklar gündem oldu. Ak Partili Meclis Üyesi Mehmet Zafer Alsaç oturumda söz aldı, deprem ve hazırlıklar ile ilgili teknik verilere değindi, çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi. CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin de deprem konusunda hazırlıkların süratle tamamlanmasını talep etti.

 

57 mahallesi bulunan, 19 Yenileme Alan Projesinde faaliyetleri devam eden Fatih’te ki yapıların birçoğunun çürük ve depreme karşı dayanıksız olduğu biliniyor. Bu yapıların büyük çoğunluğu olası Büyük İstanbul Depremi’nde ya yıkılacak ya da ağır hasar alacak. Can ve mal kaybının ise büyük olması bekleniyor. Bu denli önem arz eden Deprem için Fatih Belediye Meclisi de kolları sıvadı.

 

Fatih Belediye Meclisi’nin Ekim ayı oturumları başladı. Pazartesi ve Çarşamba gerçekleştirilen oturumlara Meclis 1. Başkan Vekili Faruk Gökkuş Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Zeynel Abidin Okul, CHP Grubuna Kazım Akşahin ve MHP Grubuna Murat Omurtag Grup Başkan Vekilliği yaptı. Oturuma CHP ve MHP Grubu üyeleri fire vermeden katılım sağladı. Ak Parti Grubunda ise bir üye cenazesi olması nedeniyle mazeretli sayıldı. Oturumda Stratejik Plan, Performans Programı ve 2020 Mali Yılı Bütçesi’nin de olduğu 24 gündem maddesi üyelerin oyları ile ilgili komisyonlara havale edildi. Stratejik Plan, Performans Programı ve 2020 Mali Yılı Bütçesi görüşmeleri Ekim ayının 3. Haftası gerçekleştirilecek.

 

İKİ OTURUMDA İKİŞER ÖNERGE

 

Meclisin Pazartesi günü yapılan oturumunda CHP Grubunun yazılı soru önergeleri okundu. Önergelerin ilki İstanbulluların yüreğini ağzına getiren 5,8’lik depreme dair oldu. CHP’liler deprem toplanma alanları ve alınan tedbirlere dair Belediye Başkanı Ergün Turan’a sorular yöneltti. CHP Grubunun ikinci önergesi Yedikule Hayvan Barınağı’nda ki ihmalkârlıklar için oldu. Meclisin Çarşamba günü yapılan oturumunda da CHP Grubunun iki yazılı soru önergesi okunda. CHP’liler çocuk oyun parklarında ki alet ve oyuncakların bakımının yapılmayışını gündeme taşıdı ve bir diğer önerge ile kişisel veriler korunması konusunda bilgi talep etti.

 

CHP’DEN YENİLEME ALANLARINA VİZE ÇIKMADI

 

Çarşamba günü yapılan oturumda Nişanca ve Sultanahmet Bölgelerinde yapılması planlanan Yenileme Alan Projeleri ile ilgili 8 gündem maddesi üyelerin oylarına sunuldu. CHP’li Mimar Meclis Üyesi Coşkun Yeşilyurt’un yoğun çalışmaları ile gündem maddelerine hayır oyu kullanıldı. Böylelikle CHP’den Yenileme Alan Projelerine vize çıkmamış oldu.

DEPREMİ KONUŞTULAR

 

Pazartesi yapılan oturumda Ak Partili Meclis Üyesi Mehmet Zafer Alsaç, İstanbulluları bekleyen deprem gerçekliği ile ilgili konuşma yaptı. Alsaç, Fatih Belediyesi’nin deprem ve hazırlıkları konusunda meclis üyelerine bilgilendirdi. Ak Partili Alsaç konuşmasında; “İBB beklenen Büyük İstanbul Depremi ile ilgili çalışmalara 1999 yılından sonra başladı. BİMTAŞ tüm ilçelerde hazırlık konusunda çalışmalar yürüttü. Zemin etüt çalışması yapan İBB inşaat faaliyetleri konusunda bu çalışmayı zorunlu tuttu. 1999 depreminden sonra kentimizde ki tüm inşaatlarda hazır beton kullanmaya başladı. İlçemizin 19 mahallesinde deprem konteynırı bulunmaktadır. 12 farklı noktada barınma ve çadır alını belirlenmiştir. Afet sırasında 86 parkımız toplanma alanı olarak kullanılacaktır. Olası Afet sırasında 18 kişilik arama kurtarma ekibimiz mevcuttur. 103 bin 765 m2 olan toplanma alanı 148 bin 751 m2 yükseltilmiştir. Fatih Belediyemizin Sivil Savunma Ekibi okullarda afet bilinci ile ilgili eğitim çalışmalarını yürütmektedir. Fatih Belediyesi imar planları ile ilgili de çalışmalar yürütmüş ve binalarımızı yenilemek için faaliyetlerini yürütmektedir. 19 Yenileme Alanı içerisinde 690 avan proje hazırlanmış, 324 proje onaylanmış, 241 proje ise onay aşamasında olup 82 avan proje ise İBB onayında bulunmaktadır. Fatih’te 2017 verilerine 45 bin 780 bina bulunmaktadır. Bu binaların yüzde 20’si yanı 9 bin 383 eski eser olarak kayıtlıdır. 1999 sonrası yapılan çalışmalar sonrası 2 bin 415 yeni binaya ruhsat verilmiştir. Camilerimiz, okullarımız güçlendirilmiştir. Ruhsatlı binaların bin 588’ine projeye uygun bitirildiği için iskân verilmiştir. Fatih’te deprem ile ilgili çalışmalara hız verilmiştir. Fatih’te 733 riskli bina tespit edilmiştir. 613 binanın yıkımı yapılmıştır. 600’e yakın ise tescilli metruk yapı vardır ilçemizde. Bunlar sivil mimari eseri olan yerlerdir. Bunlar içinde proje çalışmalarımız vardır. Sivil Mimari Eser Örneği olarak ilçemizde 5 bin 913 bina tespiti yapılmıştır. Fatih geçtiğimiz hafta depremi yaşadı. 1999’dan önce yapılan binaların birçoğu sağlıksız yapılardır. 1998 deprem yönetmeliği ile 11 ilçemiz birincil deprem bölgesindedir. Fatih’in zemini sağlamdır, 2. Bölgededir ancak bu yapılar nedeniyle birincil bölgededir. Deprem öncesi yapıların tamamının yenilenmesi ya da güçlendirilmesi gerekiyor. Ekiplerimiz oluşturuldu. Ciddi çalışmalarımız var.” dedi.

CHP’Lİ AKŞAHİN “HAZIRLIKLARI TAMAMLAYIN!” DEDİ

 

Ak Partili Alsaç’tan sonra söz alan CHP’li Akşahin hazırlıkların tamamlanmasını istedi ve “Fatih’te Deprem ile ilgili hiçbir şey yapılmadı demiyoruz. Zafer Bey Zeytinburnu’nda görev yapıyordu. Bu meclis bu dönem bu sorunları çözecektir. Deprem komisyonumuzun çalışması gerekmektedir. Yenileme alanları çöküntü alınlarına dönüştürülmüştür. Fatih halkı bundan etkilenmektedir. Fatih’te İmar Barışı nedeniyle sıkıntılı yapılar yasallaşmıştır. Şehremini Mahallesi’nde deprem toplanma alını yoktur. Vatandaşlar Park olarak biliyor ama belediyemiz çalışma yapmalıdır.” dedi.

BAŞKAN GÖKKUŞ “DEPREM SİYASİ POLEMİK OLMASIN!” DEDİ

 

Meclis 1. Başkan Vekili Faruk Gökkuş ta depreme dair konuştu ve şunları söyledi; “Deprem milli bir sorundur. Deprem er ya da geç gelecektir. İstanbul’da 120 yılda bir büyük deprem oluyor. Siyasi polemik yapılacak konu değildir. Özellikle görev yaptığımız ilçe Fatih, İstanbul’un Türkiye’nin ticari, sağlık ve turizm açısından kalbidir. Fatih’te ki deprem tüm yurdumuzu etkiler. Vatandaşların bilgilendirmesi noktasında çalışmalar yapılmalıdır. Japonya’da da deprem var ama yıkım olmuyor, çünkü binalar ona göre yapılmış.”.

 

ÖZEL GÜNLERİ UNUTMADILAR

 

Oturumda söz alan Ak Parti Meclis Üyesi Nurhan Çalık 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’ne ve Ak Partili Meclis Üyesi Büşra Uncu Özten 4 Ekim Hayvanları Korumu Günü’ne dair konuşma gerçekleştirdi. CHP’li Kazım Akşahin de 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’ne dair konuşma yaptı. Akşahin, Fatih’in nüfusunun yaşlandığını ifade etti ve yaşlılar için gündüz yurdu kurulmasını talep etti. Oturumda ayrıca CHP’li Akşahin, Ak Partili Okul ve MHP’li Omurtag 6 Ekim İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunu tebrik edip Ulu Önder Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını saygıyla andı.

 

Oturum Pazartesi günü oturumunda 24 gündem maddelerinin ilgili komisyonlara havale edilmesi ile son bulurken, Çarşamba günü yapılan oturum 8 gündem maddesinin oylanması ile tatil edildi.

DEPREM KAPIDA HAZIR OLUN FATİHLİLER!

 

Bizlerde Haber Ekpress ve İstanbul Manşet Gazetesi ailesi olarak Fatih’in ve Fatihlilerin depreme hazır olmasını, can ve mal kaybı yaşanmaması için vatandaşları dahası kurumların gerekli bilinçte olmasını temenni ediyoruz. Fatih’te bir deprem yaşanır ise bu denli çürük yapılara sahip ilçede deprem büyük yıkıma neden olacaktır.

 

 

Manşet - 02:34 A A
BENZER HABERLER