27° Parçalı az bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

FATİH’TE AK PARTİ’Yİ SANDIKTA “AKP” BOĞDU

Manşet - 26 Haziran 2019 00:28 A A

GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN

 

23 Haziran İBB Seçiminden sonra Fatihli Ak Partililer “Ak Parti Fatih’te niçin hüsrana uğradığı?” sualine yanıt arıyor. Biz kısaca cevaplayalım; “Ak Parti’nin halktan kopması, TOKİ’ci anlayış, kibir ve Fatih’in sorunlarının çığ olup büyümesi” diyelim.

 

Şimdilik sessizlik hâkim Ak Parti kulislerinde. Erdoğan’ın yakın zamanda estirmesi beklenen kasırga öncesi sessizlik bu olsa gerek. Görevden almalar ufukta belirmeye başladı. Sadece ilçe mi? Tabii ki hayır! Şenocak’ın da siyasi serüveni için tehlike çanları çalıyor. Ak Partililer ise başarısızlık topunu birbirlerinin üzerine atmaya hazırlanıyor.

 

Hadi gelin hep birlikte Yerel Gazetemizin sokaklarında okunduğu Fatih adına, halkla iç içe durumumuzdan ötürü bu soruya biz cevap arayalım. Ak Parti’ye ayna tutalım ve belki 2023’e kadar bir şeyler değişir umudunu güdelim.

 

İL BAŞKANI ŞENOCAK MAHALLE BAŞKANLARINA KIYDI

 

Aslına bakacak olur isek seçimin Başarısız İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak Fatih’i hiçbir zaman kucaklamadı. Şenocak’tan korkularına teşkilat mensupları hep sustu. Bu suskunluk patlayacak alan bulunca da sandıkta sert bir tokat oldu ve Şenocak’ın adeta yüzüne atıldı. Teşkilatını üzen talimatları ile 23 Haziran Hezeyanının sinyallerini göreve geldikten sonra 2018 yılı baharında vermişti Şenocak. 57 Mahallesi bulunan Fatih’te Mahalle Başkanları için Belediye çalışanı olmasın, en az lise mezunu olsun, esnaf olsun, mesai saatleri içinde sokakta koşturabilsin vs gibi ucu bucağı gelmeyen talimatlar yağdırmıştı. Bu kriterlere uymayan Mahalle Başkanları ise tırpan yemiş ve görevlerinden el çektirilmişti. Böylelikle Ak Parti mahallelerde üstünlüğünü eskiye nazaran yitirmiş oldu. Ak Parti Fatih İlçe Teşkilatının Selim Temurci’yi İl Başkanı olarak görmek istemesi de Şenocak nezdinde etkili oldu Fatih’in ötekileştirilmesi için. İl Başkanlığı’nda Fatihlilerin ağırlığı kalmadı. Fatih’i temsilen İl Başkan Yardımcısı olan Murat Musaoğlu’nu sevmeyen Teşkilat mensupları ağırlıktaydı. Sayan Ailesi de teşkilat mensuplarını bıktırdı. Fatihliler de yapılanları gördü ve cevabı sandıkta verdi.

 

TOKİ’Cİ BAŞKAN TURAN’IN ATANMASI HATAYDI

 

31 Mart Yerel Seçimleri için 10 Fatihli Belediye Başkan Aday Adayının yarıştığı ilçeye TOKİ Başkanı Ergün Turan Aday olarak atandı. Fatih’i bilmeyen Fatihlilerin tanımadığı Turan, Meclis Üyesi listesinde hata üzerine hata yaptı. Ak Parti İlçe Başkanı Orhan Narin de İl ve Genel Merkez baskılarına boyun eğdi. Meclisin adeta kurumsal hafızasını silen Turan, 3 Meclis Üyesi dışında eski üyelere listelerde yer vermedi. Bir önceki dönem Başkan dâhil 25 üye olan sayı MHP’lilere verilen 3 kontenjan ile 22’ye düştü. CHP ise ittifak ortaklarına kontenjan tanımadı.

 

BÖYLE BİR MANTIK DOĞRU MU? BÖYLESİNE KİBİR FAZLA DEĞİL Mİ?

 

Mevcutta 9 Meclis Üyesi dışında Fatih’te yaşayan üye yok. Yani mahallelerinde Meclis Üyelerinin bir ağırlığı yok, karşılığı yok. Bir şekilde işyeri bağı bulunan üyeler meclis salonunda oturuyor şimdilerde. Turan’ın 31 Mart’tan 23 Haziran’a kadar atadığı 5 Belediye Başkan Yardımcısının 3’ü olan Sami Er, Hasan Durhat ve Mehmet Özçelik’te Turan gibi TOKİ’ci. Ergün Turan’ın TOKİ’den getirdiği Başkan Yardımcıları da Fatih’i bilmiyor Fatihlileri tanımıyor. Turan’ın Özel Kalem ve Basın Danışmanı da TOKİ’den ithal. Bu davranışlar küskün yaratmak için yetiyor da artıyordu zaten. Zabıta’dan sorumlu 3 dönemdir Belediye Başkan Yardımcısı olan İzzettin Öztosun ve Kültür işlerinden sorumlu 2 dönemdir Belediye Başkan Yardımcısı olan Necati Selvi’de halktan kopuk, kapılarını kapatan, elektronik kartla odalarına giriş yapılan soğuk bürokrat izlenimi çiziyor. Kapısına giden vatandaş “Allah belasını versin Öztosun’un ve Selvi’nin” diyerek Gazetemize dahi defaatle şikâyet ilettiler. Belediye açısından mağlubiyet halktan kopuk anlayış ile geldi. Bu da Turan için sürpriz olmamalıydı. Olmadı zaten. Ak Parti’nin büyük mücadelesi ardına sığınmak Erdoğan’ın karizmasını yemek ne kadar doğru? Yan gel yat mantığınız Ak Parti’yi sandıkta böyle boğdu.

 

GENÇLİK VE KADIN KOLLARI SÖNÜK ÇALIŞTI

 

Erdoğan’ın övündüğü Gençlik Kolları ve Kadın Kolları 23 Haziran’da sönük çalışma yürüttü. Astıkları üç beş pankart ile ve açtıkları beş altı stant ile selfie yapıp çalışıyormuş imajı yapan her iki kol Başkanları mağlubiyeti çoktan kabul etmiş gibiydi. Burada yeri gelmişken Meclis Üyesi de olan Kadın Kolları Başkanı Nurhan Çalık’ın halen makam aracına binip poz kesmesini de anlamış değiliz, zira Fatihliler de anlayamıyor bu durumu. Yine Meclis Üyesi ve Gençlik Kolları eski Başkanı Uğur Korkmaz ile halen Gençlik Kolları Başkanı olan Sefa Dönmez arasında ki çekişmede Fatihlilerin dillerine dolanan bir diğer konu.

 

TURAN’IN AĞIRLIĞI YOK Kİ OY VERSİN VATANDAŞ

 

Fatih’in Ak Parti’nin en yoğun olarak oy aldığı ilçeler arasında olması bekleniyordu. Ancak durum pek öyle olmadı. TOKİ’ci Başkan Turan’ın ziyaret gittiği STK, Kanaat Önderi ve çeşitli oluşumlar Turan’ın siyasi samimiyet yoksunluğundan ötürü Binali Yıldırım’a destek olmadı. Teşkilat ve Belediye açısından TOKİ’ci anlayış Fatih’te sandıkta yıkıma aracılık etti.

 

GÖÇMENLER, YENİLEME ALANLARI VE HALKTAN KOPUK ANLAYIŞ

 

Seçimin kaybında Fatih Belediyesi’nin anlamsız icraatları büyük etki yarattı. Fatih adeta açık hava mülteci kampına dönmüş durumda. Trafik çilesi bir yana sokaklarda tabelalar Arapça ve artık halk bu durumdan bıkmış vaziyette. Göçmen olmak ayrıcalıklı olmak anlamına geliyor Fatih’te. Turizm esnafı can çekişiyor, kaldırımlar kara asfalta bürünüyor, ben yaptım oldu mantığı vatandaşı isyan ettiriyor. Fatihli Ak Partililerin hatırına ancak bu sonuç elde edilebilirdi öyle de oldu. 18 ayrı noktada süren Yenileme Alan Projeleri vatandaşı tedirgin etti. Bir de vatandaşlar karşılarında İzzettin Öztosun ve Necati Selvi gibi kibirli bürokratları gördükçe Ak Parti’den iyice soğudu.

 

İMAMOĞLU’NU KURTULUŞ GÖRDÜLER

 

Fatihliler CHP, HDP ve İYİ Parti’nin ittifak adayı Ekrem İmamoğlu’nu kurtuluş olarak gördüler. Ak Parti’nin halktan kopuk anlayışı vatandaş nezdinde kırmızı kart görerek saydığımız nedenlerden ötürü sandıkta hezimete uğradı.

 

FATİH’TE AK PARTİ KENDİ ÖZ KÖKÜNE DÖNMEK ZORUNDADIR

 

Gerek teşkilat gerek Fatih’in sorunları yok sayıldı. Sonuç olarak Belediye Başkanından Meclis Üyesine, İlçe Teşkilatından İl Başkanlığı tavrına kadar mağlubiyetin sorumluluğu ortaktır. Burada asıl vurgulamak istediğimiz Ak Parti’nin Fatih’te kendi öz köküne dönmesi, Fatih’e gereken önemi vermesi, kibirli bürokratlarından arınması, küskün teşkilat mensuplarının gönlünü alması, 31 Mart’tan 23 Haziran’a kadar gelinen noktada sandıkta ki değişimin sandık bazlı incelemeye tabi tutulması elzemdir. Bu inceleme yapılmadı. Stant çalışmaları ile göz boyandı. Fatih’te Ak Parti mevcut gücünü ve egemenliğini muhalefete kaptırmış durumda. Elbette biliyoruz bu İBB seçimi, İmamoğlu rüzgarı büyük oldu. Ancak Ak Parti’nin de şapkasını önüne alıp düşünmesi şart.

 

FATİH’TE AK PARTİ’Yİ SANDIKTA “AKP” BOĞDU

 

Son olarak Ak Parti Fatih Teşkilatı’nın çalışkan neferleri bir not ilettiler alayınıza, elçi emaneti iletir, iletelim yazalım öyleyse; “Fatih kaybedilir ise partimiz psikolojik yıkım yaşayacaktı, bu yıkıma hizmet eden emeği geçen aramızda ki ithal AKP’liler yaptıklarınız ile başarıya ulaştınız. Reisimize ihanet ettiniz. Sevincini ve gururunu yaşayın AKP’liler. Ama bunun hesabını soracağız, acıklı olacak bu hesap soruş.”

 

Türkiye’nin aydınlık günleri yakın, umudunuzu kaybetmeyin, esen kalın kıymetli okurlarım.

Manşet - 00:28 A A
BENZER HABERLER