13° Açık
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

PROTESTOLU TARTIŞMALI MECLİS

Manşet - 12 Haziran 2019 23:34 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Sultangazi Belediye Meclisi protesto ile açıldı tartışma ile devam etti. Ak Parti Grubu Meclis Oturumuna 45 dakika geç kalınca CHP’li Meclis Üyelerinin protestosu ile karşılaştı. Ülke gündemine ve genel siyasete dair konuların tartışıldığı 50 dakikalık oturumda ise Sultangazi’ye sadece 10 dakika zaman ayrıldı.

 

Sultangazi Belediye Meclisi’nin Haziran ayı ilk oturumu gerçekleştirildi. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Av. Hasan Esat İlhan Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Kemal Eyyüpoğlu Grup Başkan Vekilliği yaparken CHP’li Grup Başkan Vekili Mithat Çelik grubu adına oturumda bulunan tek CHP’li üye oldu. MHP’li Yaşar Koçyiğit ve Fatih Sayın’da oturumda hazır bulundu. Meclis Oturumunu MHP Sultangazi İlçe Başkanı Yusuf Özel’de izleyici sıralarından takip etti.

 

OTURUMA KATILMADILAR

 

CHP’li ve MHP’li Meclis Üyeleri oturum başlama saati olan 11:00’de salonda hazır bulundu. Ancak Ak Partili Üyelerin Grup Toplantıları 45 dakika uzayınca CHP’li Üyeler duruma tepki göstererek salonu terk etti. MHP’li Üyeler ise geç kalma meselesini sorun etmedi ve durumu sükûnet ile karşıladı. CHP’liler adına Grup Başkan Vekili Mithat Çelik oturuma katılan tek üye oldu. Oturumda 5 gündem maddesi ilgili komisyonlara sevk edildi ve CHP Grubunun “okul yanlarına sosyal tesis açılması” konulu önergesi Başkanlık Makamına havale edildi.

 

CHP’Lİ ÇELİK MAZERETİ KABUL ETMEDİ

 

Oturum başlamadan yaşanan geç kalma krizi ile ilgili söz alan Ak Parti Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu “Bayramlaşma nedeniyle fazla söz alındı, kendilerinden de özür diledik ancak protesto yapmışlar, yapacak bir şey yok.” dedi. Oturuma başlanmasının ardından yoklama defterinde imzası bulunan ancak oturumda olmayan CHP’li üyelerin mazeretli sayılmasını CHP Grup Başkan Vekili Çelik kabul etmedi. Başkan Vekili İlhan’da CHP’li Çelik’in itirazını kayda girip mazeret teklifini oylattı.

 

ÜLKE GÜNDEMİ, GENEL SİYASET VE SATAŞMALAR

 

Oturumda söz alan Ak Parti Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu sözlerine Ramazan Bayramını tebrik ederek başladı. Eyyüpoğlu 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı andı, 27 Mayıs 1960 darbesini kınadı, İstanbul’un Fethini kutladı, Babalar gününü tebrik etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na engellilere yaptığı konuşmasından dolayı ve 19 Mayıs’ta Samsun’a gitmeyen İYİ Parti’ye sataştı. Eyyüpoğlu sözlerine bol bol Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek devam etti. Eyyüpoğlu konuşmasında ayrıca TBMM’ye yapılan DHKP-C saldırısını da gündem yaptı. Eyyüpoğlu Milletvekili Yılmaz Öztürk’ün S400 açıklamasını da değindi, CHP’li İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na 15 Temmuz açıklamalarından dolayı çattı, İBB’de ki veri kopyalama meselesinden dolayı da CHP’ye yüklendi. Sonuç olarak Tecrübeli Siyaset İnsanı Eyyüpoğlu’nun konuşmasında Sultangazi hariç her şey vardı.

 

ÖZTÜRK ŞİİR TADINDA KONUŞTU

 

Oturumda söz alan Meclis Üyesi Umut Öztürk’te Eşref Kolçak, Necip Fazıl Kısakürek, Nazım Hikmet, Cahit Zarifoğlu ve Abdurrahim Karakoç’u rahmetle andı. Şiir tadında konuşması ile Öztürk takdir topladı.

 

ÇELİK EYYÜPOĞLU CEVAP VERDİ

 

Ak Parti Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu’nun sözlerine karşı konuşma yapan CHP Grup Başkan Vekili Mithat Çelik; “Engellilerle ilgili olarak Genel Başkanımızın böyle bir söylemi var mı bilmiyorum ancak engellilerle ilgili çalışmalarımızı herkes biliyor. Sayın Grup Başkan Vekiline bazı şeyler hatırlatmak istiyorum: ‘Ananı al da git’ sözünü hatırlıyor musunuz? Yine birkaç gün önce Esenler Belediye Başkanının iş isteyen bir vatandaşa nasıl davrandığını ve korumaların bu vatandaşa nasıl muamele yapıldığını hepimiz izledik. Bu kadar hassasiyet sahibiyseniz neden bunlarla ilgili kınama açıklaması yapmadınız? Milletvekilimizle ilgili olarak bir iddiada bulundunuz, şimdi buraya bir vatandaş gelse ve kapıda güvenlik görevlilerine, ‘Kemal Eyyüpoğlu ile görüşmek istiyorum’ dese ve güvenlik bu vatandaşı içeri aldıktan sonra bu vatandaşın her hangi bir terör örgütü ile bağlantısı çıksa, bu sizin suçunuz mu oluyor? Genel Başkanımızın YSK ile ilgili yaptığı açıklamalarda sizin hayret ettiğiniz şey nedir? Hepimiz yaşadık bu seçimi. Bu seçimlerin iptal edilmesi hakkında somut bir delil var mıdır? İl başkanımızla ilgili söylediğiniz sözlerin aslı astarı yoktur.  Siz il başkanımızla neden uğraşıyorsunuz biz biliyoruz. İl başkanımız üzerinden İBB adayımız Ekrem İmamoğlu’nu yıpratma çabalarınız var. Ekrem İmamoğlu’nun veri tabanını kopyalaması konusunda söyledikleriniz asılsızdır. Bu konuda bir iddianız varsa, bu konuda somut şeyler söylemek zorundasınız. Sizin bu iddialarınızı Sayın İmamoğlu’na iletiriz ve bu konuda vereceği cevapları burada yeniden konuşuruz. Burası hukuk devletidir. Şayet bir iddianız varsa bu konuda somut şeyler söyleyiniz.”

OKTAY BİRİNCİ MÜDAHALESİ GELDİ

Çelik bu konuşmayı yaparken, Çelik’in konuşmasına sataşma AK Parti Belediye Meclis Üyesi Oktay Birinci’den geldi. Veri tabanının kopyalanmasında belediye personeli dışında bazı kişilerin görevlendirildiğini ve bu konuda mahkemece yürütmeyi durdurma kararı verildiğini söyledi.

Birinci, CHP’li meclis üyelerinin meclis salonunu terk etmesi ve Çelik’in mecliste tek başına bulunmasının usulsüz olduğunu ve bunun kayıtlara geçirildiğini söyledikten sonra, “Ekrem İmamoğlu kendisi talimatname yazarak ve altını imzaladığı bir talimatla kurulun dışında 2 kişinin veri tabanını kopyalattığı ve mahkemenin bu konuda yürütmeyi kararı vardır. Ekrem İmamoğlu mazbatayı aldıktan sonra belediye başkanı olduğuna inanıyor muydu? İnanıyordu. Peki bu verileri neden kopyalatıyordu? Şimdi arkadaş burada bir iftira atıldığını söylüyor ama burada Ekrem İmamoğlu’nu savunurken kendisi iftira atıyor.” dedi. Bu konuda cevap hakkını kullanan Çelik’in konuşması esnasında sürekli olarak müdahale eden Birinci, ısrarla bu konunun yasal olmadığını savundu.

ÇELİK İDDİALARI İSPATA ÇAĞIRDI

Çelik ise cevabında mahkemeye gidilmesinin sebebinin başka bir şey olduğunu söyleyerek, “Bakın bu konuda ben size ayrıntıları uzun anlatırım ama gerek yok. Ancak sizin grup başkan vekiliniz burada, İmamoğlu’nun bu verileri başka isimlere vereceğini iddia ediyor. Şimdi burada bu iddiasını ispatlamak zorundadır. Madem bu verilerin başka bir yere verileceğini iddia ediyorsunuz, o zaman şimdi burada bu verilerin kime verileceğini de açıklamak zorundasınız. Şimdi ben size, ‘siz de Sultangazi Belediyesi’nin verilerini başka birileriyle paylaşıyorsunuz’ diye bir iddiada bulunsam siz bana, ‘bunu ispatla’ demez misiniz?” dedi.

MHP’LİLER BAYRAMA VE PENÇE OPERASYONUNA DEĞİNDİ

MHP Meclis üyesi Yaşar Koçyiğit, Sultangazililerin bayramlarını tebrik etti. MHP Sultangazi Belediye Meclis üyesi Fatih Sayın ise Kuzey Irak’a gerçekleştirilen ve ‘Pençe operasyonu’ olarak adlandırılan operasyona vurgu yaparak, “Terörle mücadele konusunda kararlı olarak yürütülen bu operasyona katılan bütün askerlerimize muvaffakiyetler, şehit olan askerlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

 

Tüm bu tartışmalardan sonra Sultangazi Belediye Meclisi ikinci oturuma kadar tatil edildi.

 

MECLİS EGO TATMİN YERİ DEĞİLDİR

 

Meclis tatil edildikten sonra CHP Grup Sözcüsü Zeki Görer oturumda ki geç kalma krizi ile ilgili Gazetemize açıklama yaparak şunları söyledi; “Meclis kimsenin egosunu tatmin edeceği bir mecra değildir. Bu yapılan siyasi nezaketsizlik ve kural tanımazlıktır. Kendilerinin yaşadığı siyasal güç zehirlenmesinin bir dışa vurumudur. Bu olumsuz davranışlar biz meclis üyelerine değil Sultangazi halkına ve onların iradesine yapılmıştır.”.

 

 

Manşet - 23:34 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  SULTANGAZİ’YE NE FAYDAN VAR SİYASETÇİ HAMZAOĞLU?
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   Siyaset her kişinin uğraşısı olamaz. Hele bir de piyangodan Meclis Üyesi olanların, ilçesi yararına zerre faydası bulunmayanların, siyasette havanda su dövenlerin, siyaseten dön babam dön olanların, boş keseden sorumluluk sahibi olmayınca bol bol sallayanların uğraşısı hiç olamaz.   Kıymetli Okurlarım size Siyasette Oportünist olan ve Makyavelizm sevdalısı İYİ Partili olduğu […]
 • 02
  SİZ NE GÜZEL YÜREKLERSİNİZ!
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   Sosyal medya sayfalarında akşam saatlerinde gezinirken bir gönderi dikkatimi çekti. Sultangazi Ağrılılar Derneği‘nin bir paylaşımıydı. “Paylaşmaya ve Kardeşliğe Davet” başlığını yazmışlardı. Her biri birbirinden kıymetli isimler kolilerin başında örnek teşkil etsin diye fotoğraf çektirmişlerdi.   Peki neydi bu koliler? Nereye dahası kime kimlere gidiyordu?   Meraklandım ve araştırdım. Evet, tahmin […]
 • 03
  KORNA ÇALMAKLA TRAFİK AÇILMAZ!
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   Sultangazi değişiyor, gelişiyor ve trafik yoğunluğu da artan nüfusla birlikte problem haline geliyor. Bununla birlikte şehir içi trafik sorununun arttığı Sultangazi’de korna ve klakson çalarak trafiği açacaklarını düşünen kültür seviyesi düşük kimi sürücüler gürültü kirliliğine neden oluyor.   Buna minibüslerin yolcu kapmada kullandığı ritmik kornalar da eklenince trafik çekilmez hale […]
 • 04
  MİLLİ EĞİTİM TAM KADRO AK PARTİ’DE!
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi’ye ikinci kez görevlendirme yazısı ile gelen İlçe Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetçi ve Şube Müdürleri ilk ziyaretlerini Ak Parti Sultangazi İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu’na yaptı. Tam kadro Ak Parti İlçe Binasına giden Milli Eğitim Camiası Neferlerini Başkan Yiğitoğlu makamında keyifle ağırladı. Yiğitoğlu ziyaretten oldukça memnun kalırken Milli Eğitim Müdürü Sünnetçi’nin […]
 • 05
  BİR ÇINARI SONSUZLUĞA UĞURLADIK!
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   Ölümler sessizdir… Ölümler soğuktur… Ölümler ayrılıktır… Ölümler anidir…   İstanbul Sultangazi’nin ve Siirt Tatvan’ın tanınmış ve saygın isimlerinden olan Silokan Aşiretinin Önderlerinden Hacı Mehmet Yürek’i kara kışta sonsuzluğa uğurladık. Bir süredir hastanede yaşam savaşı veriyordu İslam Âlimi Hacı Amcamız ve bu mücadelesini kaybetti.   Çok Üzüldük…   Kara kışta alınabilecek […]