13° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

BİRAZ NEZAKET BİRAZ EMPATİ BU İŞİ ÇÖZER

Manşet - 28 Mayıs 2019 00:16 A A

GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN

 

Bugünkü köşe yazıma başlamadan önce Sultangazi için “Anadolu’nun tüm renklerini içerisinde barındıran, rengârenk çiçeklerle dolu bir kır gibi, insanlarının nezaket ve hoşgörüyü hiçbir zaman elden bırakmadığı bir ilçe” olduğu tanımını yaparak başlayacağım.

 

Ancak İYİ Parti ve Sultangazi Belediyesi arasında son günlerde soğuk rüzgarlar esiyor.

 

Nasıl mı?

 

Önceki hafta İYİ Parti İlçe Başkanı Sinan Taşkın Gazetemize ulaşarak 15 Temmuz Şehitler ve Gazileri Meydanı’nda “Demokrasi Çadırı” açmak istediklerini, Kaymakamlık Makamından izinleri olmalarına karşı Sultangazi Belediyesi’nin çadırı kaldırmak istediğini söyledi.

 

İhbar ile birlikte konuyu haberleştirmek üzere olay yerine gittiğimde CHP Sultangazi Belediye Başkan Adayı Haluk Bozkurt’u, İYİ Parti İlçe Başkanı Sinan Taşkın ve Yöneticilerini, İYİ Partili olan CHP’den Meclis Üyesi seçilen Kemal Karuç’u çadır başında gördüm. Zabıtalar ile dolu meydanda bir süre ortalığa gözlemledim, yaşanan telefon trafiğinden sonra İlçe Başkanı Taşkın çadırın pazartesi kurulacağını ifade etti. Çadır söküldü yerine ise bir süre sonra Kızılay’ın çadırı açıldı.

 

Bu zaman zarfında İYİ’ler Sultangazi Belediyesi’ne müracaat etti. Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Birinci de Ramazan Etkinlik Alanı’nın uygun olmadığını istenirse İsmetpaşa’da kurulabileceğini söylediği iddia edildi. Bu söylem üzerine İYİ’ler İsmetpaşa Mahallesi için müracaatlarını tamamladı ve kararı beklemeye başladı.

 

İYİ’lere kötü haber Belediye Başkan Yardımcısı Birinci’den geldi. Sultangazi Belediyesi İYİ Parti’nin seçimlere katılmadığını ifade edip çadır kurulumunu reddetti. Yasal dayanak olarak ise YSK’nın kararını gösterdi.

Sağduyulu yaklaşım şart!

 

Şimdi Yerel Siyasiler ilçe adına birkaç cümle de Gazeteci olarak ben kurayım arzu ederseniz!..

 

Sultangazi’de her siyasi düşünce özgürce propagandasını yapmalıdır. Bu konuda herhangi bir itirazımız yok. Ancak yasaya kurallara da uymak gereklidir. Meşru yoldan sapmamak gereklidir. Siyasi kararlar da nezaketi zedeler. Herkesin yaptığı yanlış emsal de olmaz. Yapılması gereken CHP’nin “Demokrasi Çadırı” için izinleri alması ve ittifak ortağı İYİ’lere çadırı terk etmesi olacaktır. Ne de olsa İYİ’lerin İBB adayı yok, İmamoğlu’nu destekleyecekler.

 

 

Tüm bunları söylerken de Sultangazi Belediyesi’nin bu işlere daha hoşgörü ile bakması elzemdir diye düşünüyorum. İktidarın getirdiği gücün aynı zamanda alçak gönüllülük olduğunu benimsemeleri gerekmektedir.

 

Bizler Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in sözlerinden dem vuran insanlarız değil mi? Yanlış mı biliyorum yoksa?

 

İYİ’ler seçim için çalışmasını yapmak üzere çadırını kurmalıdır. Sultangazi’de kırgınlıklar, küskünlükler anlamsız, hele hele seçim için sert rüzgarlar estirmek gereksizdir.

 

Bırakın isteyen yasaların gerektiği ölçüde siyasi propagandasını yapsın. Sosyal Devlet anlayışında Demokrasi bunu gerektirir. Biraz nezaket biraz empati bu işi çözer. Sandıkta da Aziz Milletimiz takdir eder mazbatayı yedieminine teslim eder. Bu işin çok uzaması fayda getirmez, mesele bundan ibarettir.

 

Türkiye’nin aydınlık günleri yakın, umudunuzu kaybetmeyin, esen kalın kıymetli okurlarım.

Manşet - 00:16 A A
BENZER HABERLER