21° Sisli
  • EURO 6.42
  • DOLAR 5.77

FATİH’İN MECLİSİ’NDE KRİTİK SEÇİMLER YAPILDI

Manşet - 15 Nisan 2019 22:27 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Fatih Belediye Meclisi 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri sonrası ilk oturumunu gerçekleştirdi. Oturuma Başkanlık yapan Belediye Başkanı Ergün Turan oturumda Siyasi Tecrübesini konuşturdu. Öte yandan Ak Parti ve CHP Gruplarının üyelerinin heyecanı gözlerinden okunuyordu. Oturumda Meclis 1. ve 2. Başkan Vekili, İhtisas Komisyonları, Encümen Üye, Katip Üye ve Birlik Meclisleri Seçimleri yapıldı. Kritik seçimler sonrası Fatih Belediye Meclisi teşekkül etti, Fatih’e ve Fatihlilere hizmet için hazır hale geldi. Oturumda geçen döneme ilişkin Denetim Komisyonu Raporu da görüşüldü.

 

Fatih Belediye Meclisi’nin ilk oturumu gerçekleştirildi. Oturuma seçimlerden yüzde 18’lik farkla galip çıkan Belediye Başkanı Ergün Turan Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Zeynel Abidin Okul, CHP Grubuna Kazım Akşahin Grup Başkan Vekilliği yaptı. Oturumu Ak Parti İlçe Başkanı Orhan Narin ve kurmayları, MHP İlçe Başkanı Serter Selim ve kurmayları, CHP İlçe Yöneticileri, Belediye Hizmet Müdürleri, Ak Parti Mensupları, CHP Üyeleri, Meclis Üyelerinin yakınları izleyici sıralarından takip etti.

İYİ DİLEKLER İLE OTURUM AÇILDI

 

Oturumda açılış konuşmasını Belediye Başkanı Ergün Turan yaptı. Turan konuşmasında hizmet odaklı çalışacaklarını ifade etti ve şunları söyledi; “Fatih Halkımız tarafından Belediye Başkanı olarak seçildim. 3 gün önce göreve başladım. 100 günlük kampanya yürüttük. Nezaketli bir siyasi atmosfer geçirdik. Hizmetlerimizi yarıştırdık. Onları anlattık. Halkımız da teveccüh ile meclisimizin oluşturulmasını sağladı. Halkımıza hizmet için geldik. Bizi seçen irade saygı değer muhalefet için de irade saygı değerdir. 15 yıldır İstanbul Meclislerinde görev yaptım. Siyasi kimliğimizle değil hizmet kimliğimizle bulunuyoruz burada. Çok çalışacağız. Fatih’e hizmet etmeyi şeref olarak görüyorum. Milletimizin beklentilerine karşılık vereceğiz. Görev yapmış tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. Fatih hizmet görmüş bir ilçe, kadim bir şehir. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.”.

Belediye Başkanı Turan’dan sonra CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin Turan’ı tebrik ettikten sonra seçim sathı mailinde ki hataları dile getiren sitem dolu konuşma yaptı. Akşahin konuşmasında; “Sayın Belediye Başkanı Ergün Bey’i tebrik ediyorum. Meclis üyelerimize de başarılar diliyorum. Sayın İBB Başkan Adayımız Ekrem İmamoğlu’nun da bir an önce mazbatasının verilmesini istiyoruz. Halk iradesinin hak sahibine verilmesini bekliyoruz. 31 Mart’ta Yerel Seçim yaşadık. Halkımız kendisini yönetecek ve hizmetler sunacak muhtar, meclis üyesi ve başkanlarını seçtiler. Fatih’te de yaşadık seçimi. Ergün Başkanımıza tekrar teşekkür ediyoruz. Fatih’te adil olmayan konular vardı. Fatih Belediyesi’nin sosyal tesisleri billboardları tek taraflı olarak kullanıldı. Verilmesi gereken yardımlar tek taraflı olarak siyasi malzeme olarak kullanıldı. Son dönemde bir de BİM kart modası çıktı. Fatih Belediyesi bütçesinden kiralanan bir araç pankartlarımızı kesti. Bunlar belgelidir. Aynı araç Şehremini Anadolu Lisesinde kumanya dağıttı. Fatih’te bunlara gerek yok. Ali Kuşçu Mahallesi’nde Yavuz Sultan Selim İlköğretim Okulunda AK Parti yöneticileri ve sorumluları sözlü sataşmalarla tacizde bulundu. Müslüman mahallesinde salyangoz sattırmayız ifadeleri AK Partililere yakışması. Hiçbir siyasi mevki ve makam insan onurundan ve hayatından önemli değildir. Kimse kimsenin Müslümanlığını ölçemez. CHP grubu olarak Fatih halkının bize vermiş olduğu denetim ve muhalefet görevini yapmaya çalışacağız. Her şeyden önce uyumlu çalışacağız. Fatih Halkının yararına olan her konuda destek vereceğiz. Yanlış gördüğümüz konularda halkımızı bilgilendireceğiz. Meclis’te birlikte ve başarılı şekilde yapılmasını temenni ediyoruz.” dedi.

Akşahin’in iddialarına Turan’dan cevap gecikmedi. Turan siyasi tecrübesini konuşturdu ve cevapları net oldu. Turan cevabında; “Uzun yıllar Meclis Başkanlığı yaptım. Sosyal Tesislerin kullanılması konusunda kulağıma geldi. Sosyal Tesislerde 2 bin kişilik yemek verdim. Ücretini de ödedim. Kendi hayatımız, şerefimiz çocuklarımız var. Araçla ilgili konuyu bilmiyorum. Ak Parti logosu altında yemek verdim. Ücretini de verdim. İBB’ye gideceksiniz, burada Fatih’in sorunlarını konuşacağız. Burada Genel Başkanlar düzeyinde bir tartışmayı buraya taşımayacağız. İstanbul’da bir seçim yapılmıştır. Oy kullanma faslı bitmiş ve yargı faslı devam etmiştir. 1000’de 2’lik oy farkıyla Dünya’da benzeri yok CHP önde gözüyor. Yüzde 2’lik yerlerde itiraz olurken bu farkın sonucunu beklemek durumundayız. Ben yüzde 18’lik farkla seçimi kazanmış bir Belediye Başkanıyım. Artvin Yusufeli’nden de itiraz oldu. İnşallah seçim sonuçları milletimizin iradesi noktasında sonuçlanır.” dedi.

 

Turan’ın konuşmasından sonra Ak Parti Grup Başkan Vekili Zeynel Abidin Okul konuşma gerçekleştirdi ve şunları söyledi; “Halkımızın iradesi ile seçildik, sorumluluk aldık, hakkaniyet ile yerine getireceğiz bu sorumlulukları. Çok önemli bir ilçede görev yapacağız. Büyük sorumluluk sahibiyiz. El birliği ve kardeşçe bu görevi yapacağız. Daha ilk toplantımızda yapılan açıklamaları CHP adına üzüntüyle karşılıyorum. Seçim sonuçlarını sabırla bekleyeceğiz. İstanbul için hayırlısı ne ise o olsun.”.

KRİTİK SEÇİMLER YAPILDI

 

Konuşmaların ardından Meclisin en genç iki üyesi olan Gizem Medine Küçük ve Mesut Gürsoy divan katibi olarak Turan’ın yanında yer aldı. Meclisin kritik seçimleri gerçekleştirilmeye başlandı. Turan’ın gündem maddelerini tek tek oylatması ile seçimler başladı.

 

İlk seçim Meclis 1. ve 2. Başkan Vekilliği için yapıldı. Ak Parti Grubu Meclis 1. Başkan Vekilliği için Faruk Gökkuş’u önerdi. CHP Grubu ise Av. İsmail Şahin’in Başkan Vekili olmasını istedi. Yapılan oylamada Gökkuş 26, Şahin ise 11 oy almayı başardı. Yapılan kapalı zarf usulü oylama sonunda Meclis 1 Başkan Vekili Faruk Gökkuş oldu. Meclis 2. Başkan Vekili ise 26 oy ile Ahmet Küçük oldu. CHP 2. Başkan Vekili için aday göstermedi.

 

Meclisin 2. Seçimi Encümen Üyeleri için oldu. Ak Parti Grubunun aday gösterdiği Mehmet Sarıtemur 26 oy, Şenol Özdemir 26 oy, İkram Cengiz 26 oy alırken CHP’nin adayı Mehmet Maranki 11 oy almayı başardı.

 

Oturumda Katip Üye seçimleri de yapıldı. Ak Parti’nin katip üye adayı gösterdiği Nurhan Çalık 28 oy, Mesut Gürsoy 28 oy,  Zeynep Başak 28 oy alırken CHP adına Gizem Medine Küçük’te yapılan oylamada 33 oy alarak katip üye olmayı başardı. Katip üyeler 1 yıl süre ile görev yapacak ve 4 kişiden oluşacak.

 

İHTİSAS KOMİSYONLARI TEŞEKKÜL ETTİ

 

Oturumun 4. Seçimi İhtisas Komisyonları için yapıldı. Açık oylama ile yapılan seçimde 11 ihtisas komisyonu belirlendi. Geçen dönem 13 olan komisyon sayısı 11’e düşürüldüğü açıklandı. Akşahin’in itirazlarına rağmen komisyonlar 5 değil 4 üyeden teşekkül etti ve CHP komisyonlara 1 üye verebildi. Akşahin itirazını şu cümleler ile dile getirdi; “Komisyon sayıları düşmüş, Fatihliler için verimli olmayacağını düşünüyoruz, Deprem ve STK gibi komisyonların kurulmasını bekliyorduk. Ancak komisyon sayısı 13 iken 11’e düşmüş. Hizmetlerin aksayacağını düşünüyorum. 5393 sayılı kanuna göre komisyonlar en az 3 en fazla 5 üyeden oluşur.”. Belediye Başkanı Ergün Turan ise siyasi birikimi ile cevap verdi ve “Halkın sorunlarına fayda olacaksa komisyon sayısını arttırabiliriz. Ancak meclisimizin bu komisyonlarını etkin çalıştırmamız yeterlidir. Arada 4 sayısı var. 4 kişiden oluşacak komisyonlar.” dedi.

 

Teşekkül eden komisyonlara göre üye dağılımı şu şekilde oldu;

 

İmar Komisyonu; Ramiz Polat, Mehmet Sarıtemur, Zafer Alsaç, Coşkun Yeşilyurt (CHP)

 

Plan ve Bütçe Komisyonu; Süleyman Sarpken, Cebrail Uludağ, Hasan Durhat, Recep Önem (CHP)

 

Hukuk Komisyonu; Ahmet Küçük, Faruk Gökküş, Zeynep Başak, İsmail Şahin (CHP)

 

Tarife Komisyonu; Şenol Özdemir, Uğur Korkmaz, Metin Üşenmez, Mehmet Maranki (CHP)

 

Sağlık ve Çevre Komisyonu; Yunus Öztürk, Nurhan Çalık, Murat Omurtag, Hülya Özdemir (CHP)

 

Kültür Varlıklarını Koruma Komisyonu; Zeynel Abidin Okul, Süleyman Sarpken, Cebrail Uludağ, Gizem Medine Küçük (CHP)

 

Gençlik ve Spor Komisyonu; Hasan Morgil, Mesut Gürsoy, Muharrem Caymaz, Ersin Çolak (CHP)

 

Turizm ve Dış İlişkiler Komisyonu; Metin Üşenmez, Zeynep Başak, Derviş Atlı, Nazmiye Akarslan Durgut (CHP)

 

Engelliler Komisyonu; Derviş Atlı, Nurhan Çalık, Mevlüde Haksever, Ayşegül Okumuş Görgü (CHP)

 

Eğitim, Kültür ve Sanat Komisyonu; Büşra Uncu Öztem, Mevlüde Haksever, Selahattin Kara, Gazanfer Koyuncu (CHP)

 

Esnaf ve Tüketiciyi Koruma Komisyonu;  İkram Cengiz, Selahattin Kara , Aydın Sarmusak, Kazım Akşahin (CHP)

 

Oturumun 5. Seçimi Birlik Meclisleri için yapıldı. Birlik Meclislerinin teşekkül eden hali şu şekilde oldu;

 

Marmara Belediyeler Birliği Meclisi’ne Ak Parti Faruk Gökkuş ve Büşra Uncu Öztem asil üye olarak önerdi. Ak Parti yedek üye olarak ise Yunus Öztürk’ün olmasını istedi. CHP adına ise Nazmiye Akarslan Durgut, CHP Grup Başkan Vekili Akşahin’in önerisi oldu. Yapılan oylamada Ak Parti’nin dediği oldu, CHP’li Durgut Birlik Meclisi’ne giremedi.

 

Türk Dünyası Belediyeler Birliği Meclisi’ne Ak Parti’nin üyeleri Uğur Korkmaz asil üye olurken, yedek yine Ak Parti’den Metin Üşenmez seçildi. CHP üye teklifinde bulunmadı.

 

İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği Meclisi’ne Ak Parti Hasan Morgil, Nurhan Çalık ve Derviş Atlı’yı asil ve Mevlüde Haksever’i yedek üye olarak önerdi. CHP’li Akşahin Meclis Üyesi Ersin çolak’ı önerdi ancak oylamada Ak Parti’nin önerileri kabul gördü.

 

Tarihi Kentler Birliği Meclisi’ne Ak Parti Zeynel Abidin Okul ve Selahattin Kara’ı önerdi,  CHP ise Coşkun Yeşilyurt’u teklif etti. Oy çokluğu ile Ak Parti’nin dediği oldu.

 

Seçimler sonrası CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin Birlik Meclislerinden bilgi alamadıklarını ifade etti ve seçilen üyelerin yeni dönemde meclise bilgilendirme yapmalarını istedi. Turan bu isteği not etti.

DENETİM KOMİSYONU RAPORU GÖRÜŞÜLDÜ

 

Seçimler sonrası geçen dönem Fatih Belediyesi Denetim Komisyonu Raporu oylamasına geçildi. Yeni Dönemde Meclise giremeyen CHP’li Tecrübeli Siyaset İnsanı Fazıl Uğur Soylu’nun hazırladığı rapor için CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin söz aldı ve “Denetim komisyonu üyemiz 33 sayfada usulsüzlükleri tespit etmiştir. Başkanlığınıza sunduk.” dedi. Turan ise rapor üzerinde tartışılacak bir konu değil, eksiklik var ise yargıya suç duyurusunda bulunursunuz dedi.

 

Oturum Faaliyet Raporunun görüşülmesi için tatil edildi. Aynı gün yapılan 2. Oturum ile Faaliyet raporu da görüşüldü.

 

Manşet - 22:27 A A
BENZER HABERLER
gaziantep escort gaziantep escort sakarya escort bayan sakarya escort bayan sakarya escort bayan sakarya escort bayan