29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

MAZBATANIN VERİLMEYİŞİNİ ŞİDDETLE KINADILAR

Genel - 13 Nisan 2019 00:42 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Beşiktaş Belediye Meclisi’nde CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun verilmeyen mazbatası için kınama konuşması yapıldı. CHP’li Meclis Üyesi Murat Arslan gündem dışı söz alarak Meclis Kürsüsünden çok net konuştu ve “Sayın Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının bir an önce verilmesini istiyoruz. Bu bizlere verilen bir lütuf değil, seçimle kazandığımız Anayasal hakkımızdır. İl Seçim Kurulu’nun talimatla, keyfi ve hukuka aykırı bir şekilde hareket etmesini, İstanbul halkının oylarına ipotek koyma girişimini şiddet ile kınıyorum.” dedi. Oturumda 2018 yılı Faaliyet Görüşmeleri de gerçekleştirildi.

 

Beşiktaş Belediye Meclisi’nin Nisan ayı son oturumu gerçekleştirildi. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Hasan Bozkurter Başkanlık yaptı. CHP Grubuna Fahrettin Çırak Grup Başkan Vekilliği yaparken, ilçe muhalefetini temsilen MHP’li Meclis Üyeleri Nuri Dönmez ve Bayram Koç da oturuma katıldı. Oturumu takip etmek üzere CHP Beşiktaş İlçe ve Grup Başkanı Gözde Fil de izleyici sıralarında yerini aldı. Oturumda divan kâtipliğini Dijan Balkaroğlu Gürsoy ve Turan Yel yaptı. Oturumu Beşiktaşlılar da misafir koltuklarından izledi. Oturuma katılan Meclis Üyelerinin ilk gün heyecanını yendikleri dikkatlerimizden kaçmadı.

İMAMOĞLU’NUN MAZBATASINI VERİN ÇAĞRISI YAPILDI

 

Oturum açılışını yapan Meclis 1. Başkan Vekili Hasan Bozkurter yoklama aldıktan sonra gündem dışı konuşma yapmak üzere CHP’li Meclis Üyesi Murat Arslan’a söz verdi. Meclis Kürsüsüne çıkan CHP’li Arslan, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun verilmeyen mazbatası için kınama konuşması yaptı. Arslan konuşmasında şunları söyledi; “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Sayın Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının bir an önce verilmesini istiyoruz. Bu bizlere verilen bir lütuf değil, seçimle kazandığımız Anayasal hakkımızdır. İl Seçim Kurulu’nun talimatla, keyfi ve hukuka aykırı bir şekilde hareket etmesini, İstanbul halkının oylarına ipotek koyma girişimini şiddet ile kınıyorum. Rekor oyla bizleri iktidara getiren Beşiktaş Halkımıza da şükranlarımı sunuyorum. Bu vesile ile hizmet yolunda görevlerine başlayan tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Beşiktaş halkının bizden beklentileri oldukça fazladır. Yolumuz açık olsun.”. Arslan’ın çağrısı mecliste bulunanlar tarafından coşkuyla alkışlandı.

FAALİYET RAPORU ONANDI

 

İmamoğlu’nun verilmeyen mazbatasının çağrısı sonrası 2018 yılı Beşiktaş Belediyesi Faaliyet Raporu görüşmeleri gerçekleştirildi. CHP Grup Başkan Vekili Fahrettin Çırak rapora dair konuşma yaptı ve “2018 Faaliyet Raporu bizlere dağıtılmıştı. Esasen 2018 yılı faaliyetleri hakkında Beşiktaş Halkımız kararını vermiş olup, bizleri göreve getirmiştir. Biz de halkımızın bu görüşüne uygun olarak Faaliyet Raporuna olumlu oy kullanacağımızı bildiririz.” dedi.

MHP’LİLER BELEDİYENİN BORCUNA DİKKAT ÇEKTİ

 

İlçe muhalefeti adına söz alan MHP’li Meclis Üyesi Nuri Dönmez de rapora dair görüşlerini bildirdi ve İhtisas Komisyonlarına alınmayışını üzüntü ile karşıladıklarını dile getirdi. MHP’li Üye Dönmez konuşmasında şöyle dedi; “Faaliyet Raporunu incelediğimizde Beşiktaş için kaybedilmiş 5 yıl olarak görüyoruz. İlçemize kazandırılmış hiçbir şey kazandırılmış bir şey görmüyoruz. Keza Bütçe ve Bilançoyu incelediğimizde Faaliyet Raporunda da göreceğimiz üzere 458 milyon TL borca karşılık, 2018 yılı geliri 295 milyon TL’dir. Özetle Belediyemiz 4 yıllık dönemde hiçbir ödeme yapmasa dahi borçlarını faizi ile birlikte kapatamıyor. Bu acı gerçek ortadadır. 23 Mahallenin içerisinde Spor ve Sosyal Tesislerin yetersizliği, Kültür ve Gençlik Merkezlerinin eksikliğini belirtmemiz gerekiyor. Spor Kulüplerimize de yardımların verilmediği 31 Mart öncesi Meclis toplantısında alınan karar gereği güvenlik personeline verilen haklar verilmemiştir. Acil olarak bu hakların verilmesini istiyoruz. Pazartesi günü İhtisas Komisyonları seçimi yapıldı ve muhalefetimiz için tek bir komisyonda görev verilmemiştir. Bu bizi üzmüştür. Biz bu haliyle olumsuz oy kullanacağız.

BOZKURTER SİYASİ TECRÜBESİNİ KONUŞTURDU

 

MHP’li Dönmez’e cevap Kıdemli Siyaset İnsanı Meclis 1. Başkan Vekili Hasan Bozkurter’den geldi. Bozkurter Meclis’te siyaset yapmadıklarını Beşiktaşlılara hizmet için bulunduklarını ifade etti. Bozkurter; “Seçim öncesi siyaset yapıyorduk, ancak şu an bu dönem bitti. Biz parti rozetlerimizi çıkartarak bu meclisi giriyoruz. Sayın Belediye Başkanımız Rıza Bey sizlerin bu isteklerini yerine getirecektir. Sizlerle görüşme sağlayacaktır. Halkımıza hizmet etmek için buradayız. El birliği ile Beşiktaş için çalışma yapacağız. Ayrıca Başkanlık divanı olarak şahsıma 1. Başkan Vekilliğini ve kâtip üyelerimize görev verdiğiniz için teşekkür ederim. Oy veren vermeyen tüm arkadaşlar ayrı ayrı teşekkürler. Meclisimizin itibarını sizlerle birlikte yükseltmek için çalışacağız, tarafsız olarak güveninize layık olmak için çalışacağız. Buradan bunun sözünü veriyoruz. Beşiktaş’ımıza, Halkımıza, herkese hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

Meclis üyeleri tarafından oylanan rapor oy çokluğu ile onandı. Oturum Mayıs ayında gerçekleştirilmek üzere tatil edildi.

 

Genel - 00:42 A A
BENZER HABERLER