30° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

BEŞİKTAŞ MECLİSİ’NDEN İMAMOĞLU İÇİN MAZBATA ÇAĞRISI

Genel - 8 Nisan 2019 19:26 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

 

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri sonrası Beşiktaş Belediye Meclisi ilk oturumunu gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ın yönettiği oturumda İBB Adayı Ekrem İmamoğlu’nun verilmeyen mazbatası gündem oldu. CHP’li Meclis Üyesi İnan Güney oturumda grubu adına gündem dışı söz aldı, kürsüye çıktı ve “Bütün taraflara sesleniyoruz; Beşiktaş halkının yüzde 80 iradesine sahip çıkmak adına Sayın Ekrem İmamoğlu’na mazbatası verilmedir, halkın iradesinin yansıdığı şekilde hak yerine teslim edilmelidir.” dedi. Güney’in mazbata çağrısı mecliste bulunanlar tarafından uzun süre coşkuyla alkışlandı. Oturumda meclis işleyişine dair ilgili seçimler de yapıldı.

 

Yerel Seçimler sonrası Beşiktaş Belediye Meclisi ilk oturumu gerçekleştirildi. Oturuma Belediye Başkanı Rıza Akpolat Başkanlık yaptı. CHP Grubuna Fahrettin Çırak Grup Başkan Vekilliği yaparken ilçe muhalefetini temsilen MHP’li Meclis Üyeleri Nuri Dönmez ve Bayram Koç da oturuma katıldı. Oturumu takip etmek üzere CHP Beşiktaş İlçe ve Grup Başkanı Gözde Fil de izleyici sıralarında yerini aldı. Oturumda divan kâtipliğini Dijan Balkaroğlu Gürsoy ve Turan Yel yaptı. Meclis Oturumunu takip etmek üzere Muhtarlar, STK Temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş salonu doldurdu. Mazbatalarını alıp ilk oturuma katılan Meclis Üyelerinin heyecanı ise gözlerinden okunuyordu. Meclis üyeleri ilk gün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

AKPOLAT BEŞİKTAŞLILARA TEŞEKKÜR ETTİ

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile açılan Meclis Oturumunda ilk sözü Belediye ve Meclis Başkanı Rıza Akpolat aldı. Akpolat, Beşiktaş halkına teşekkür ederek sözlerine başladı ve şunları söyledi; “31 Mart Seçimlerinde sandık başına gidip oy kullanan, iradesini ortaya koyan, hangi siyasi partiye oy vermiş olursa olsun tüm Beşiktaşlı hemşehrilerime yürekten teşekkür ediyorum. Beşiktaş Belediyesi iletişim kanalları açık, şeffaf ve katılımcı bir anlayış ile yönetilecektir. Sosyal Demokrasinin evrensel ilkelerinin hâkim olduğu bir anlayışla Beşiktaş Belediyesini halkın belediyesi haline getireceğiz. Beşiktaş’ı huzurlu ve mutlu, Dünya’nın her yerinde konuşulur bir hale getireceğiz. Beşiktaş Belediyesi’ne gelen herkesin sorunun rahatça çözüldüğü herkesin buradan mutlu duygular ile ayrıldığı bir belediye anlayışını hep birlikte hayata geçireceğiz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile koordineli bir şekilde Beşiktaş’ımızın bugüne kadar çözülemeyen sorunlarını bu koordinasyon birliği içerisinde çözeceğiz. İBB Adayımız Sayın Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldıktan sonra bu çalışmalarımızı hızla yerine getireceğiz. Bu duygularla bugün buraya gelen herkese teşekkür ederim.”.

 

 

MECLİS 1. BAŞKAN VEKİLİ BOZKURTER OLDU

 

 

Oturumda 7 gündem maddesi altında toplanan seçimler gerçekleştirildi. Seçimler kapalı zarf usulü ile yapıldı. İlk seçim Meclis 1. Başkanvekili seçimi oldu. CHP Grubunun teklifi ile Hasan Bozkurter Meclis 1. Başkan Vekili seçildi. İkinci seçim Meclis 2. Başkan Vekili seçimiydi. Yine kapalı zarf usulü ile yapılan seçimde CHP Grubunun önerdiği Sudiye Gizem Aksoylu Meclis 2. Başkan Vekili seçildi. Kâtip üye seçimi için de kapalı zarf usulü metodu kullanıldı. Oylama sonunda Dijan Balkaroğlu Gürsoy ve Turan Yel asil, Yıldız Kaya ve Önder Gedik yedek kâtip üye görevi üstlendi. Belediye Encümen Üye seçimi de aynı usul ile yapıldı ve CHP Grubunun teklifi ile İsmail Selçuk Curoğlu, Esra Yenidünya ve Numan Selim Bilgin Encümen Üyesi oldu. Başkan Akpolat dâhil 32 Meclis Üyesinin oy kullanıldığı seçimlerde 2 oy daimi boş çıktı. Sandığa boş atılan oyların MHP’li 2 üyeye ait olduğu iddia edildi.

 

 

BELEDİYELER BİRLİĞİ ÜYE SEÇİMLERİ YAPILDI

 

İlgili gündem maddesine göre Türkiye Sağlıklı Kentler Belediyeler Birliği’ne Fidan Aslan Eroğlu ve Cengiz Tatar, Tarihi Kentler Birliği’ne Sebahattin Öztürk ve yedek üye olarak İlker Uluer, İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği’ne Oylum Işık ve Selçuk Sarıyer, yedek üye olarak ise Ferhunde Şirin ve Numan Selim Bilgin, Marmara Belediyeler Birliği’ne İnan Güney ve yedek üye olarak Selçuk Sarıyar seçildi. Faaliyet Raporu görüşmeleri ise bir sonraki oturuma bırakıldı.

İHTİSAS KOMİSYONLARI KURULDU

 

İhtisas komisyonu seçimleri de ilk oturumda yapıldı. CHP Grup Başkan Vekili Fahrettin Çırak’ın grubu adına açıkladığı teklif oylama sonucu kabul gördü. 12 İhtisas Komisyonu seçimleri şu şekilde teşekkül etti;

 

Plan ve Bütçe Komisyonu’na Murat Arslan, Akın Keskin ve Önder Gedik

İmar Komisyonu’na İlker Özsalman, Nazire Oylum Işık ve Cengiz Tatar

Hukuk Komisyonu’na Sudiye Gizem Aksoylu, Yıldız Kaya ve Devrim Alparslan

Tarife, Esnaf ve Çalışanlar Komisyonu’na Metin Selahattin Kabiloğlu, Süleyman Kartal ve Turan Yel

Çevre Ulaşım ve Trafik Komisyonu’na Metin Selahattin Kabiloğlu, İlker Uluer ve Murat Arslan

Kültür, Sanat, Turizm ve Sosyal İşler Komisyonu’na Nazire Oylum Işık, Ali Rıza Yılmaz ve Devrim Alparslan

Gençlik, Eğitim ve Spor Komisyonu’na İsmail Selçuk Curoğlu, Erdem Merakoğlu Göksel ve Rıza Gül

Sivil Toplum Örgütleri, Katılım ve İletişim Komisyonu’na Erdem Merakoğlu Göksel, Süleyman Kartal ve Rıza Gül

Deprem ve Doğal Afet Komisyonu’na Rıza Gül, Nazire Oylum Işık ve Süleyman Kartal

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Temel Haklar Komisyonu’na Dijan Balkaroğlu Gürsoy, Yıldız Kaya ve Turan Yel

Sağlık ve Engelliler ile Kadın ve Çocuk Komisyonu’na Erdem Merakoğlu Göksel, Dijan Balkaroğlu Gürsoy ve Sudiye Gizem Aksoylu

Dış İlişkiler ve Araştırma Komisyonu’na İsmail Selçuk Curoğlu, Numan Selim Blgin ve Dijan Balkaroğlu Gürsoy

 

 

CHP GRUBU İMAMOĞLU İÇİN MAZBATA ÇAĞRISI YAPTI

 

Meclisin işleyişine dair ilgili seçimler gerçekleştirildikten sonra CHP’li Meclis Üyesi İnan Güney grubu adına gündem dışı söz aldı ve kürsüye çıkıp İmamoğlu için mazbata çağrısı yaptı. Tecrübeli Siyaset İnsanı Güney konuşmasında şunları söyledi; “Yeni dönemin bütün Beşiktaş ve İstanbul halkına hayırlı olmasını dilerim. Sayın Belediye Başkanımızın da oy veren vermeyen bütün Beşiktaş’ı kucaklayacağına, sahada söz verdiği gibi şeffaf, katılımcı ve denetlenebilir bir Beşiktaş’ı yaratacağına olan inancımız tamdır. Mazbatamızı aldık bugün göreve başladık. Şurada bir yazı var; Egemenlik Kayıtsız Şartsız Ulusundur. Bu yazının altında görev yaparken ve Beşiktaş halkı yüzde 80 iradesini Sayın Ekrem İmamoğlu’ndan yana beyan etmişken bizlerin buradan bu çağrıya kayıtsız kalmamız doğru değildir. Bizlerin bir kimliği Beşiktaş halkına hizmet etmek, diğer yanında da siyasi kimliğimiz var. Bu anlamda buradan bütün taraflara sesleniyoruz; Beşiktaş halkının yüzde 80 iradesine sahip çıkmak adına Sayın Ekrem İmamoğlu’na mazbatası verilmedir, halkın iradesinin yansıdığı şekilde hak yerine teslim edilmelidir.”.

 

 

MHP’Lİ DÖNMEZ “HUKUKİ SÜREÇ İŞLİYOR” DEDİ

 

MHP’li Meclis Üyesi Nuri Dönmez de ilk oturumda ilçe muhalefeti adına gündem dışı söz aldı. Dönmez konuşmasında Başkan Akpolat’ın İBB Adayı İmamoğlu için Başkan dediği sözünü düzeltmesini istedi. MHP’li Dönmez yaptığı konuşmada; “Bizlerin bu görevde bulunması için yetki veren Beşiktaş halkımıza teşekkür ediyorum. İstanbul aşkımız, Beşiktaş sevdamız diyerek yola çıktık. Belediye işi gönül işi bizim şiarımızdır. Beşiktaş’ın geride ve eksik kalmış hizmetlerini gözetmeksizin parti gözetmeksiniz ilçe halkımızın menfaatine olan tüm çalışmaları hep birlikte el birliği ile yapmak için buradayız. Beşiktaş için durmadan çalışacağız. Ancak yapılan hatalarda önceki dönem gibi karşı duracağız. Tarihi boyunca meclisimize hizmet etmiş tüm üyelerimizi sevgi ve saygı ile anıyorum. Rabbim bizlerinde görev süremiz bittiğinde iyi anılmayı arkamızdan hayırla yâd edilmeyi nasip etsin. Sözlerime son verirken Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm aziz şehitlerimizi bu vesile ile anıyorum. Sayın Başkanım konuşmanızda yer alan henüz hukuki olarak sonuçlanmamış bir seçim için İBB Başkanı dediniz onu düzeltmenizi rica ederim.” dedi.

 

 

BAŞKAN AKPOLAT YASALARI İŞARET EDEREK CEVAP VERDİ

 

Dönmez’e cevap Akpolat’tan gecikmedi. Başkan Akpolat MHP’li Dönmez’e yasaları işaret ederek cevap verdi ve “2972 sayılı kanunun 22 maddesi der ki en çok oyu alan Belediye Başkanı seçilmiştir. Ekrem İmamoğlu’da seçilmiş başkandır. Seçim gecesi birleştirme tutanağına göre bu böyledir. İler ki günlerde sonuç açıklanınca bu sorun ortadan kalkacaktır.” dedi. Dönmez, sözlerini sürdüren Akpolat’a yerinden sataşma yaparak “Mazbatayı alınca Başkan oluyor.” dedi. Akpolat konuşması sonrası meclisi dolduranlar tarafından uzun süre alkışlandı.

 

Oturum 12 Nisan Cuma günü saat 11:00’de yapılmak üzere tatil edildi.

 

Genel - 19:26 A A
BENZER HABERLER