30° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

ÖNCE İNSAN DEDİ PROJELERİNİ ANLATTI

Genel - 27 Ekim 2018 00:26 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Türkiye yüzünü Yerel Seçimlere döndü. 31 Mart 2019’da yapılması planlanan Yerel Seçimler için siyasi partiler seçim satına çıktı. CHP’nin iktidar olmayı hedeflediği Beyoğlu’nda Tecrübeli Siyaset İnsanı İnan Güney, Beyoğlu Belediye Başkan Aday Adayı olduğunu örgütün huzuruna çıkıp ilan etti. CHP Neferi Güney’in açıklamasını çok sayıda Yerel Gazeteci de takip etti. Güney konuşmasında Beyoğlu’nun sorunlarına değindi, kültür erozyonuna dikkat çekti ve “hep birlikte başaracağız” diyerek “Önce İnsan” vurgusu yaptı. Projelerini de anlatan Güney’e salonu dolduran CHP’liler tam not verdi.

 

CHP’nin sokaklarda tozunu yutmuş parti emektarı neferi İnan Güney partisinden Beyoğlu Belediye Başkan Aday Adayı olduğunu düzenlediği toplantı ile duyurdu. CHP Beyoğlu İlçe Başkanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda Beyoğlu’nu anlatan Güney, sorunları tespit etti, çözüm önerini sunup çarenin CHP iktidarından geçtiğini ifade etti. İnan Güney konuşmasında özetle; “Önce insan diyoruz, önce sanat, önce kültür, tarih, önce Beyoğlu’nu Beyoğlu yapan değerler diyoruz. Mutlu esnaf, hemşeriler, mutlu Beyoğlu diyoruz.” dedi. Umut dolu açıklamalar CHP örgütünden geçer not almayı başardı.

 

CHP Neferi Güney’in Aday Adaylığını ilan ettiği toplantıya CHP Beyoğlu İlçe Başkanı Bekir Özcan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP Beyoğlu Kadın Kolları ve Gençlik Kolları mensupları, CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, CHP Beşiktaş Belediye Başkan Aday Adayı ve İl Başkan Vekili Rıza Akpolat, Şengül Atayemiş, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcıları Nurten Aksüt, Kemal Gülhan ve Hakan Bahçetepe, Beyoğlu Belediye Eski Başkanı Hüseyin Aslan,  CHP Giresun İl Eski Başkanı Mehmet Karamustafaoğlu, CHP Beyoğlu İlçe Eski Başkanı İsmail Polat ve Muharrem Bulut, CHP Fatih Belediye Başkan Aday Adayı ve Fatih İlçe Eski Başkanı Meclis Üyesi Soner Özimer, CHP Fatih İlçe Başkanı Gökhan Gençel, Şişli Kulüpler Birliği Başkanı Ali Karaman, Kangal Dernekler Federasyonu Başkanı Hasan Aslan, CHP Fatih Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin, CHP Beyoğlu ve İBB Meclis Üyesi İsmail Söylemez, STK ve Dernek Temsilcileri, CHP Beyoğlu’nun Neferleri katıldı.

Kıdemli Siyaset İnsanı İnan Güney eşi Ayşen Güney ile toplantı salonuna girdi. CHP Neferi Güney’in açıklamaları şu şekilde teşekkül etti:

 

İstanbul’un yerleşiminde ilk kentleşmenin olduğu 4 bin 500 yıllık geçmişe sahip 2 bin 600 yıllık yerleşim bulunan Ceneviz, Bizans, Arap ve Osmanlı izleri taşıyan medeniyetler beşiği ilçemiz Beyoğlu’ndayız. 250 bin nüfusu 8 km yüz ölçümü 2 seçim bölgesi, 45 mahallesi ile tarihi kültürü sanatı ve eğlence sektörünü, sokak sanatçılarını, Taksim Meydanı ve Gezi Parkını, İstiklal Caddesini, Galata Kulesi, İstanbul Boğazı, Tarihi Tersaneleri, Çiçek Pasajı ve daha onlarca tarihi pasajı, Mimar Sinan’ın Camii Kebir’i, Kasımpaşası ve Okmeydanı ile İstanbul’un ve Türkiye’nin gözbebeği Beyoğlu. İlk Belediye Binası 6. Daire, İlk Tramvayı, İlk Yer Altı Metrosu ile Pera sevgili dostlar. Kederimiz ve Neşemizdir Beyoğlu yani bizim yaşantımızdır Beyoğlu. Beyoğlu gülüyor ise bilin ki Türkiye mutludur.

 

Peki 24 yıldır AKP zihniyeti ile yönetilen Beyoğlu mutlu mudur?

 

2019 yılı Tahmini Bütçesi Meclis Üyelerimizin muhalefeti ile oy çokluğu ile kabul gördü sevgili dostlar. Baktığımızda 6 buçuk Milyon TL faiz ödediğini gördük Belediyemizin. 150-200 işçinin alın terini karşılayabilecek bedel, her fırsatta faiz lobilerine savaş açtığını ifade edenler Beyoğlu’nda Faiz Lobilerini zengin etmeye devam ediyor. Bütçe denkliğini sağlamak için 52 Milyon TL demirbaş satışından para geliri bekliyor. Beyoğlu’nun geleceğini satarak bugünü kurtaran bir yönetim ile karşı karşıyayız. Beyoğlu Meclisi’nde konuşma yapan arkadaşımızın tespiti bugün konkordato ilan eden şirketler gibi Beyoğlu Belediyesi de aslında konkordato ile karşı karşıyadır sevgili dostlar. İstiklal Caddesi’ni, Esnaflarımızı, STK’larımızı, Yöre Derneklerimizi, Spor Kulüplerini, Muhtarlarımızı, Gençlerimizi mutsuz kılan AKP kadrolarına karşı Beyoğlu’nu mutlu kılacak çağdaş, Atatürkçü kadroların göreve gelme ve mutlu Beyoğlu’nu yaratma zamanı gelmiştir sevgili dostlar.

 

Zarrabların önüne yatan zihniyetin ilçemizde Demirören’in Çalıklar’ın ve büyük inşaat firmalarının önüne yatmaktadır. Beyoğlu’nun her metrekaresi, tarihi sanatı kültürü yani Beyoğlu’nu Beyoğlu yapan bütün değerler halka rağmen çıkar gruplarına rant odaklarına halka rağmen peşkeş çekiliyor. Beyoğlu’nu yağmalayan bu zihniyete karşı her zaman Beyoğlu’nun ve halkın çıkarını düşünen “ Önce İnsan” diyen anlayışın iktidar olma zamanı gelmiştir sevgili dostlar.

 

1830 yılında yapılan Narmanlı Han, Majik Sineması, Atatürk Kültür Merkezi, Muammer Karaca Tiyatrosu, Tarihi Belediye Binası, Kalyoncu Kışlası, Karaköy Yolcu Salonu, Galata Kulesi, Fındıklı Parkı ve Gezi Parkı gibi tarihi kültürel mirası otel, avm ve rezidans hırsıyla inşaat lobilerine peşkeş çeken rant odaklı belediyecilikten sosyal, halkçı ve katılımcı belediyeciliğe geçme zamanı gelmiştir sevgili dostlar.

 

Sokak Müzisyenlerine karşı aslan kesilen, sokak müzisyenlerini zabıta arabalarına götüren sanat düşmanı Belediye büyük inşaat lobilerinin önünde süt dökmüş kediye dökmüştür. Beyoğlu’nda yaşanan kültürel yozlaşmayı Beyoğlu’nun İstiklal Caddesi’nde her gün yeni bir tatlıcı açılmakta, yeni bir Arapça tabela asılmakta, nargile kafeteryaları saat 00:00’den sonra fuhuş yuvasına dönmektedir. Beyoğlu yaşatılan bu kültürel yozlaşma sonrası önemli ve ağırlığı olan markaları kaybetmiş, Beyoğlu hafızalarda adeta batakhane noktasına gelmiştir.

 

Bir yanımızda Tarlabaşı projesinde insanlar mağdur edildi. Bir yanımızda Gezi Parkı o şanlı direnişte canı ile bedel ödeyen arkadaşlarımız ile bugün Gezi Parkı’na yeniden sahibiz. Bedel ödeyen tüm kardeşlerimi de selam olsun diyorum. Bir yanımızda Taksim Gezi Planları, Tarlabaşı Projesi, Galataport, Haliçport, Okmeydanı Kentsel Dönüşümü var. Büyük rant çeteleri Beyoğlu için dönüşüm adı altında parça parça oyunlar oynamaktadır. Ancak görünen o ki büyük inşaat şirketleri ileri dönük büyük rant projeleri yapmaktadır. Bu projelerde halk yok, küçük esnaf yok. Rant odaklı inşaat çabaları var.

 

En önemli sorunumuz Okmeydanı Kentsel Dönüşüm sorunudur. Bizler Beyoğlu’nda büyüdük. Okmeydanı güzelleşsin istedik. Bizim de çocuklarımız sosyal donatı alanlarında rahatça yaşasın istedik. İlçe Başkanlığımız döneminde getirilen planlara olumlu baktık. Ancak gördüğümüz Belediye kapalı kapılar ardından halkı düşünmeden odalara danışmadan inşaat firmalarının karını düşünerek bölge halkından fikir almadan dayatma yaptı. 2011 yılında İBB’de tüm bunlara rağmen m2’ye m2 verecek misin diye sorduk. Ancak Belediye Başkanı diyemedi. Planları mahkemeye taşıdık. CHP Okmeydanı güzelleşmesin istiyor dediler. Kiracıların düşünüldüğü bir nevi revizyon ile planlar geldi. Biz o dönem haklıydık. O getirilen planlarda da mülkiyet garantisini göremedik. Beyoğlu’nun cefasını çeken halkımızın sefasını çekmesini istedik. Ancak Beyoğlu Belediyesi’nin inşaat firmaları ile kol kola olduğunu gördük.

Ne istiyoruz? Hep itiraz mı edeceğiz?

 

Biz dönüşümün kentsel sürgün ile sonuçlanmayacağının taahhüt edileceği, yöre halkının karar alma sürecine katılacağı ve bölge halkından hiçbir para talep edilmeyen şartları taşıyan bir dönüşüm projesinde Okmeydanı halkı daha güzel bir ortamda yaşasın istiyoruz. Dünya’da olmayan bir yasak masa sandalye yasağı Beyoğlu’nda icat edildi. Kapalı yerde sigara yasağı, ruhsat zulmü, tadilatı bilerek bitirilmeyen İstiklal Caddesi, şişhane meydanı, zabıta terörü ile yerel seçimler yoluna çıkıyoruz. Bu yasakları zulmü bir günde çözeceğiz. Belediyenin derdi esnafa zorluk çıkartmaktır. Verdiğimiz önergelere rağmen kabul etmiyorlar. Projelerimiz hazır.

 

Beyoğlu’nda Sorunlar ve Çözüm Önerilerimiz; 

 

Okmeydanı Kentsel Dönüşümü: 

 

5 Mahalleyi, 22.000 konutu, 4500 işyerini ve 100.000 kişiyi ilgilendiren Okmeydanı kentsel dönüşüm çalışmaları 2012 yılında başladı. 12.01.2012 tarihli İBB 4.Birleşime ait zabıtlara bakıldığında görüleceği üzere, belediye başkanına “çık kürsüden metrekareye metrekare vereceğim de” dediğimizde başkan kürsüye çıkıp bunu söyleyememişti. Bizlerde belediyenin kapalı kapılar ardında, halka sormadan, odalar ve üniversitelerden görüş almadan, ben yaptım oldu mantığıyla hazırladığı sürgün planlarını dava ederek iptal ettirdik.

Tarlabaşı’nda 30.000 m2, 546 hak sahibinin olduğu küçük bir alanın dönüşümünde 300 dava açılmış, bazı davalr AİHM kadar gitmişse, buranın 40 misli büyüklüğünde ki Okmeydanı’nda durum ne olur düşünmek gerekir diyorum..

Bizler Ankara’da Portakal Çiçeği Vadisi Projesi ile dönüşümü 25 yıl önce yapmış, halkçı ve sosyal belediyeciliğin temsilcileri olarak, dönüşüm derdi olan, dönüşümden mağdur olma potansiyeli olan insanlarımıza üç şeyi taahhüt edeceğiz;

 

1 – Dönüşümün kentsel sürgünle değil, halkın yerinde kalacağı bir

dönüşümle sonuçlanacağını,

2 – Bölge halkından dönüşüm sürecinde hiçbir para talep edilmeyeceğini

3 – Karar alma süreçlerine halkın katılacağı şefffaf bir dönüşüm.

 

 

Esnaf: 

 

Dünyada olmayan bir yasak Masa sandalye yasağı, tüm kapalı yerlerde sigara yasağı, eğlence mekanlarına yaşatılan ruhsat zulmü, tadilatı bitirilmeyen, bilerek uzatılan İstiklal Caddesi ve Şişhane Meydan onarımı, zabıta terörü altında ayakta kalma savaşı veren Beyoğlu esnafı ile belediyeyi yerel iktidarımızda barıştıracağız.

Masa sandalye yasağı dönemimiz de  esnaflardan, Stk lardan, Baro’dan ve belediyeden temsilcilerin katılımıyla oluşturulacak bir komisyonun bir aylık bir çalışmasıyla çözüme kavuşturulacaktır.

Taksim yapılacak festivaller, yöresel günler,halk konserleri,açık hava sinema gösterimleri ile yerli ve yabancı turist için tekrar cazibe merkezi haline getirilecek ve bu ilgi esanfımızın yüzünü tekrar güldürecektir.

 

Tarihi ve Kültürel Miras: 

 

Haliç, Taşkızak ve Camialtı Tersaneleri dünya denizcilik tarihinde Venedik’ten sonra en eski tersanelerdir. Kapı kollarından, dikili ağaçlarına, tersane gemi havuzlarından, üretim elemanlarına kadar her şeyi tarihi değer taşıyan tersanelerimize yapılmak istenen 2 adet Rixos Otel, yat limanı ve 1000 kişilik cami projesi (Beyoğlu’nun en büyük camisi burada olup amaç diğer projelere olacak itirazlarımızı cami ile örtmek, susturmaktır) Osmanlı, Türk ve Dünya denizcilik mirasına ihanet olacaktır.

 

Denizcilik Müzesi, Açıkhava sinemeları, denizcilik lisesi ve halka açık peyzaj alanları ile Tersaneler bölgesini Beyoğlu ve İstanbul, yerli ve yabancı turistler için cazibe merkezi haline getireceğiz.

 

Galataport, Haliçport ve Martı Projesi: Beyoğlu’nun denizle bağlantısını kesecek, tarihi ve doğal dokuyu, doğal dengeyi  ve silueti bozacak bu ve benzeri projeleri yeniden değerlendirip, gerektiğinde gerekçeleri halkımızla paylaşıp bu projelerin iptali için çabalayacağız.

 

Buraları yine tersaneler bölgesindeki projeler ile değerlendireceğiz. 

 

Gezi Parkı: Yetkilerimiz çerçevesinde Beyoğlu’nun ender yeşil alanlarından olan Gezi Parkı çocuk parkı, koşu ve bisiklet parkuru ve yepyeni peyzajı ile yine halka ait, eğlence ve dinlenme mekanı olarak kalacaktır. Gezi Parkı içine bedel ödeyen Berkin’den Ali İsmail’e tüm bedel ödeyen gençlerimizin heykeli yapılacaktır.

 

Galatasaray Meydanı: Yetkilerimiz çerçevesinde Cumartesi Anneleri’nin 20 yıldır sessiz, sedasız, alkışsız oturma eylemi yaptığı bu meydana, artık analar ile özdeşleşmiş bu meydana Berfo Ana Heykeli yapılarak meydan yine Cumartesi Günleri 12:00 – 12:20 arası analara tahsis edilecektir.

 

Beyoğlu’nu Beyoğlu yapan tüm tarihi, kültürel ve sanatsal değerler orijinal haliyle korunacak, bu yapılara hiçbir rantsal proje için müsaade edilmeyecektir.

Taksim, İstiklal Caddesi ve diğer tüm yeşil alanlarda gelmiş geçmiş ünlü Türk büyüklerinin heykelleri, özgeçmişleri ile donatılacak Beyoğlu eski kimliğine kavuşturulacaktır.

 

Muhtarlar:  

 

Devlet yapılanmasının halka en yakın, doğrudan seçilen ilk halkası; Mahallenin bileni, kanaat önderi muhtarlarımızla belediyeyi birlikte yöneteceğiz. Muhtarları belediye koridorlarında el pençe duran, ricacı konumdan çıkarıp icraat yetkileri ile donatacağız. Muhtarların Beyoğlunda yıpranan itibarlarını iade edeceğiz.

Muhtarlardan sorumlu bir müdürlük oluşturulacak, belediye binasında gelen muhtarların oturup işlemlerinin yapılacağı bir oda ve sekreterya kurulacak, sorun ve önerileri hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulacaktır.

Muhtarlıklarımızın kira, sekreterya, elektrik, su ve kırtasiye giderleri karşılanacaktır.

Mahalleleri ile ilgili gündemlerde muhtarlar meclise davet edilecek, kanun gereği direk söz hakkı alamasa da öncesinde muhtarın görüş ve önerisi doğrultusunda meclisten karar çıkartılacaktır.

 

Spor:  

 

Amatör Spor Kulüplerinin oluşturulacak müdürlük ile sportif giderleri, bonservis ücretleri karşılanacak, Beyoğlu’nda 3 tane olan semt sahalarının sayısı arttırılacaktır.

 

Sivil Toplum Kuruluşları:  

 

Beyoğlu’nda kurulu yöre dernekleri, meslek örgütleri, odalar ile yakından ilişki kurulup karar alma süreçlerine aktif katılımları sağlanacaktır.

STK’lardan sorumlu müdürlük oluşturulacak, belediye binasında gelen STK temsilcilerinin oturup işlemlerinin yapılacağı bir oda ve sekreterya kurulacak, sorun ve önerileri hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulacaktır.

 

Kadın Sığınma Evleri, Kimsesizler Yaşam Merkezi: 

 

50.000 ve üstü nüfusta kadın sığınma evi mecburu iken Beyoğlu’nda belediyeye ait bir kadın sığınma evi yoktur. Beyoğlu gibi günlük nüfusun normal nüfusunun 10 katına bile çıktığı bir ilçede yeteri kadar Kadın Sığınma Evi ve Kimsesizler için Yaşam Merkezleri kurulacaktır.

 

Engelli Koordinasyon Merkezi ve Yaşlılar Evi: 

 

Engelli vatandaşlarımızın gelebileceği, kendi imkanları ile gelemeyenlerin evinden belediyemiz tarafından alınıp tekrar evine bırakılacağı, sağlık ve fizik tedavi hizmetlerinin verileceği, mesleki bilgi ve beceri kazanabileceği, sosyal ve kültürel etkinliklerde bulunabileceği, ücretsiz yemeklerini yiyip çaylarını içebilecekleri Koordinasyon Merkezi oluşturulacaktır.

Aynı imkanların sağlandığı Yaşlı Evlerimiz mahallelerimizde oluşturulacaktır.

 

Çocuk Kreşleri:  

 

Kadınlarımız hayatın her alanında olduğu gibi iş hayatında da olmalıdır. Bu amaçla her mahalle de çalışan, üreten anneler için çocuklarını gönül rahatlığıyla bırakabildiği ücretsiz kreşler açılacaktır.

 

Öğrenci Yurtları: 

 

Öğrencilerimiz cemaat yurtlarına mahkum etmiyeceğiz. Anadolu’dan gelen dar gelirli çocuklarımızın; Atatürkçü ve çağdaş kadrolar tarafından yönetilen, huzur ve güvenle kalabileceği erkek ve kız öğrenci yurtlar açacağız.

 

Yeşil Alan, Park ve Otopark: 

 

İlçemizdeki yeşil alan, park ve otopark yapılacak alanları 24 yıldır imara açan AKP belediyeciliği gelinen noktada Beyoğlu’nu yeşil alan, çocuk parkı ve otopark sorununu en fazla yaşayan ilçelerden biri haline getirmiştir.

Sorunun çözümü için çalışma yapılıp, projeler üretilecektir.

Aile Sigortası: 

 

İlçemizde bulunan dar gelirli ailelerimiz tespit edilip, hanedeki kadınların adına çıkartılacak kart ile her ay düzenli olarak nakdi yardım yapılacaktır.

 

Sosyal Belediyecilik: 

 

Halka en yakın yönetim kademesi olan belediyeler, yerel halka insan onuruna yakışır asgari düzeyde bir yaşam standardı sağlamayı hedef edinmelidir. Bunun için;

 

*Asgari yaşam sınırındaki fakir ve muhtaçlara, hiçbir fark gözetilmeden          ayni ve nakdi yardımlar yapılacak,

*Ekonomik krizden dolayı büyük sıkıntı çekilen Beyoğlumuzda Ekonomik anlamda vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak sosyal projeler birinci önceliğimiz olacaktır,

*Geçim koşullarını iyileştirici hizmetler sunulacak, iş imkanları yaratılıcaktır,

*Sosyal kesimlere, gençlere, kadınlara, çocuklara yönelik sosyal, kültürel,     rehberlik, danışmanlık ve rehabilite hizmetleri verilecek,

*Polisiye tedbirlere ek olarak uyuşturucu ile etkin mücadele edilecek, gençlerimiz bu illetten kurtarılacaktır.

Beyoğlu, Pera’yı yönetmeye talibiz değerli dostlar..Muhalefeti örgütleyip, taban ittifakını sağlayıp iktidar bayrağını almaya talibiz  değerli dostlar..

 

İNAN GÜNEY KİMDİR?

 

1977 İstanbul doğumlu, Sivas nüfusuna kayıtlı, Evli, Üç kız babası,Mali müşavir,

İşadamı 

Eğitim Bilgileri;

Kabataş Erkek Lisesi (1994)

Lisans, Uludağ Üniversitesi Kamu Yönetimi (1999)

Lisans Tezi; Türkiye’de Konut Sorunu ve Çözüm Önerileri 

Yüksek Lisans, Marmara Üniversitesi Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı (2003)

Yüksek Lisans Tezi; Türkiye’de Büyükşehir Yönetimi; ‘’İstanbul Büyükşehir Belediye Örneğinde Yönetim, Siyasal Temsil ve Sorunlar’’ 

Siyasi Özgeçmişi:

1999 yılında partime üye oldu;

Sandık görevlisi, okul ve alan sorumlusu, seçim kurulu görevlisi,

Gençlik kolları yöneticiliği, İlçe yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu;

Şubat 2011 – Aralık 2014 Beyoğlu İlçe Başkanı;

25. Dönem İstanbul 2.Bölge Milletvekili Adayı

(30 Mart 2015 önseçiminde 2. Bölgede 10.250 oy ile 13. Sırada;

1.250 oy ile Beyoğlu üyesi adaylar arasında Beyoğlu İlçemizde 1. sırada yer aldı.)

26. Dönem İstanbul 2.Bölge Milletvekili Adayı

İstanbul kurultay delegesidir.

 

Genel - 00:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.