Açık
  • EURO 6.30
  • DOLAR 5.56

İBB’DEN SULTANGAZİ’YE MOLOZ VE HAFRİYAT KAZIĞI!..

Genel - 10 Ekim 2018 22:36 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Taş Ocaklarının Tozu, Kamyonların Yoğunluğu, Trafik Çilesi derken Sultangazi’ye İstanbul Büyükşehir Belediyesi deyim yerindeyse bir kazık daha attı. Sultangazi Belediyesi ve Sultangazilileri hiçi sayan İBB’ye bağlı İSTAÇ Kuzey Marmara Bağlantı Yolunun doğu bloğunu Moloz ve Hafriyat Döküm sahası olarak ilan etti. Toz Duvarı yapılacağını söyleyen yetkililer 10 gündür İstanbul’un dört bir yanından inşaat artıklarını bölgeye dökmeye başladı.

 

Sultangazilileri canından bezdiren Taş Ocaklarının Tozu için çözüm olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı “ Tozu Duvarı” inşa etmek için kolları sıvadı. Gazi Mahallesi’nin altından geçen tünel ile Malkoçoğlu Mahallesi üzerinden Kuzey Marmara Otoyolu’na bağlanacak yolun doğusuna yüksekliği 30 metreye ulaşan duvar inşa ediliyor. Proje kapsamında ilk çalışma Sultangazispor Kulübü Tesislerinin hemen karşısında 1057 ve 1042 parselde başladı. Çalışma kapsamında kentin dört bir yanından getirilen Moloz ve Hafriyatlar bölgeye dökülüyor. Ancak durum görüldüğü gibi değil. Sultangazi’yi Toz’dan kurtarmak bir tarafa dursun aksine ne kadar süreceği bilinmeyen Duvar İnşaaatı ile ilçe Kamyon Trafiği ve yeni bir Toz Sorunu ile karşı karşıya bırakılıyor.

Cebeci Mahalle sakinleri ise burunlarının dibine İstanbul’un İnşaat Artıklarının dökülmesinden şikayetçi. İlçe Belediyesi’nin yetki ve sorumluluk alanı dışında kalan bölge için CHP’nin Kadıköy ve İBB Meclis Üyesi Mesut Kösedağı yazılı soru önergesi hazırladı. Meclis Başkanlığı’na Başkan Mevlüt Uysal’ın cevaplaması isteği ile teslim edilen önergeye CHP’nin Pendik ve İBB Meclis Üyesi Süleyman Tarık Balyalı da imza attı. CHP’li Kösedağı tarafından İstanbul Yerel Parlamentosu’nda okunan önerge oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edildi. Şimdi yetkililerin ne cevap vereceği merak konusu oldu. İlçe de ise muhalefet ve iktidar siyasetçilerinin dahası STK ve Kanaat Önderlerinin ağzını bıçak açmıyor.

 

 

İŞTE O ÖNERGE:

 

İBB MECLİS BAŞKANLIĞI’NA

İlimiz Sultangazi İlçesi Cebeci Mahallesi eski 788 yeni 1057 parsel ile eski 1013 yeni 1042 parsel arasında bulunan, üzerinde işgal olmayan, kısmen çam ağaçları bulunan bölgede, son 10 gündür İSTAÇ tarafından Moloz ve Hafriyat Dökümü yapılmaktadır.

Kuzey Marmara Otoyolu’na bağlanan Gazi Mahallesi’nin altından tünelle geçen bağlantı yolunun doğusuna düşen bu parsellerde, ilgili bakanlık tarafından Taş Ocakları ve Maden Sahası bölgesi ile ikametler arasına tampon bölge olarak Toz Duvarı yapılacağı iddia edilmektedir.

Döküm yapılan bölgeye kamyonların geliş gidiş güzergahı Selçuklu Bulvarı ve Mahmutbey Caddesi’dir. Bu caddelerde trafik yoğunluğu yaşanmaktadır. Tozla boğuşan trafik çilesi çektiklerini söyleyen Sultangazililer ilçelerinde yaşanan dökümün niçin yapıldığını merak etmekte ve bu çalışmanın toza ve trafik yoğunluğuna neden olacağı için durdurulmasını istemektedir. Ayrıca bölgede ki ağaçlık alanın akıbeti de merak edilmektedir.

Bu bağlamda;

  • 1057 ve 1042 parsellere dökümü kim gerçekleştirmektedir? 
  • Döküm yapılan parsellerde İBB’nin 25 bin m2 yeri bulunduğu söylenmektir. Yine bölge de Elektrik Kurumu, Halk Ekmek, Kırık Asfalt Döküm Sahası ve Tuz Deposu’na ait yerler bulunmaktadır. İBB’nin hakkı olan 25 bin m2 alan tam olarak neresidir?
  • Bölgeye iddia edildiği gibi Toz Duvarı inşa edilecek ise komşu parsellerde kot farkı fazladır. Bu çalışmanın tahmini bitiş süresi nedir?
  • Hafriyat ve Moloz dökülen alanda bulanan ağaçların akıbeti ne olacaktır?
  • Bu çalışma iddia edildiği gibi Toz Duvarı çalışması değil ise Döküm Sahası mıdır?

Genel - 22:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.