10° Açık
  • EURO 6.30
  • DOLAR 5.56

BEŞİKTAŞ BARBAROS’TA Kİ ASKERİ ALANA İNŞAAT YAPILACAK !..

Genel - 10 Ekim 2018 00:00 A A

Beşiktaş Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Cevdet Bayram meclis toplantısında sözlü olarak okuduğu yazılı soru önergesinde Beşiktaş İlçesi Barbaros Bulvarında ki 30 dönümlük Askeri alanın imara açılması durumunu sorguladı. Önergesinde konunun gelişimini anlatarak İBB meclisinin CHP ve AKP Meclis Üyelerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı plan değişikliğine mutlaka itiraz etmesi gerekli olduğuna dikkat çeken ve planın askıya çıkması süresinde meclis üyesi olarak plana itiraz dilekçesi veren CHP’li Cevdet Bayram şunları söyledi: “Barbaros caddesi üzerinde bulunan eski jandarma komutanlığına bağlı olarak Dikimevi’nin imara açılması ile alakalı daha önce Beşiktaş bölge planları 7–8 ay önce bu meclisten onaylanarak anıtlar kuruluna gönderilmişti. Planda hastane ve yeşil alan olan bu bölgenin 04 Eylül 2018 günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Beşiktaş ile ilgili bir plan değişikliği askıya çıkarıldı. Beşiktaş’ın göbeğine bir hançer daha çakıldı. Sorun şu: aynı alanla ilgili İBB Meclisinde bir karar almıştık. Karara şöyle bir plan notu eklemiştik “var olan binalar dışında başka binalar yapılamaz” ek inşaat alanı artışı yapılmasının önünü kesmiştik. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan plan değişikliğinde plan notu kaldırılmış dolayısı ile 60.000 m2 inşaat alanı yapılmasının yolu açılmış. Soruyorum bu meclisin hiç mi itibarı yok? Bizim aldığımız kararı iki memur yok sayıyor ve yeni bir plan yapıyor! Biz konu mankeni miyiz? Seçilmişler olarak halktan aldığımız oylara sahip çıkamayacak mıyız? Bu plan değişikliği sizi rahatsız etmiyor mu? Aynı partinin seçilmişleri değil misiniz? Gelin her iki parti, diğer partili arkadaşlarım hızla bu plan değişikliğine itiraz edip dava açalım, Bakanlık kendisine gelsin, var mısınız?”

 

İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB)Meclisi 2018 yılı Eylül ayı Meclis toplantılarında Beşiktaş Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyeleri Cevdet Bayram, Eyüp Birgün ve Bülent Tatar’ın imzaları ile oy birliği ile başkanlık makamına havale edilen önerge:

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞI’NA

Sayın başkan, sayın meclis üyeleri; Barbaros caddesi üzerinde bulunan eski jandarma komutanlığına bağlı olarak Dikimevi’nin imara açılması ile alakalı daha önce Beşiktaş bölge planları 7–8 ay önce bu meclisten onaylanarak anıtlar kuruluna gönderilmişti. Planda hastane ve yeşil alan olan bu bölgenin 04 Eylül 2018 günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Beşiktaş ile ilgili bir plan değişikliği askıya çıkarıldı. Beşiktaş’ın göbeğine bir hançer daha çakıldı.

TOKİ imzaladığı protokol ile Jandarma Genel Komutanlığından devraldığı Beşiktaş Barbaros Bulvarındaki Jandarma Dikimevi’nin bulunduğu yaklaşık 30 dönümlük askeri alana ilişkin imar planı değişikliği ile yeni plana göre alan artık konut, cami, park ve yol olarak belirlendi. Konutlar en fazla beş katlı olacak. Şuan alanda 12 yapı bulunuyor. İmar planı açıklama raporunda ise alanın çevresinde ticaret kullanımın yoğun olduğu ancak alanın konut kullanımına daha uygun olduğu belirtildi.

Sorun aynı alanla ilgili İBB Meclisinde bir karar almıştık. Karara şöyle bir plan notu eklemiştik “var olan binalar dışında başka binalar yapılamaz” ek inşaat alanı artışı yapılmasının önünü kesmiştik. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan plan değişikliğinde plan notu kaldırılmış dolayısı ile 30.000 m2 inşaat alanı yapılmasının yolu açılmış.

Soruyorum bu meclisin hiç mi itibarı yok? Bizim aldığımız kararı iki memur yok sayıyor ve yeni bir plan yapıyor! Biz konu mankeni miyiz? Seçilmişler olarak halktan aldığımız oylara sahip çıkamayacak mıyız? Bu plan değişikliği sizi rahatsız etmiyor mu? Aynı partinin seçilmişleri değil misiniz? Gelin her iki parti, diğer partili arkadaşlarım hızla bu plan değişikliğine itiraz edip dava açalım, Bakanlık kendisine gelsin, var mısınız?

Daha önce Çevre ve şehircilik Bakanımız Haseki, İstanbul’da ilçeleri birleştirip yeni ilçeler tasarladı. Maalesef bunu başaramadı, kendisi de o makamda kalmadı. İstanbul için yeşil alan sayısı hızla azalmakta, nefes alacak bir alan kalmayacaktır.

Dolayısıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığının askıya çıkarmış olduğu bu plana hep birlikte karşı çıkmamız gerekmiyor mu? Önerimiz bu plana İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak da itiraz edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

Genel - 00:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.