Hafif yağmur
  • EURO 6.08
  • DOLAR 5.35

HALKIN OTOPARK ZAFERİ

Genel - 2 Ekim 2018 23:16 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver, Tarihi Yedikule Bostanlarında inşa etmek istediği açık otopark projesinden vatandaştan gelen tepkiler üzerine vazgeçti. Yedikule sakinlerinin ve CHP Fatih İlçe Örgütü’nün çabaları sayesinde Belediye Başkanı Suver, pazartesi yapılan Meclis oturumuna Ak Parti Grup Başkan Vekili Yahya Atıcı ile “ Halkımız istemiyor ise bizim böyle bir çalışma yapmamız söz konusu değil.” mesajı gönderip projeden vazgeçtiğini duyurdu. Meclis oturumuna katılan Yedikule sakinleri Suver’in mesajını sevinç içerisinde alkışladı.

 

Fatih Belediye Meclisi’nin Ekim ayı ilk oturumu gerçekleştirildi. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Adnan Şenocak Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Yahya Atıcı, CHP Grubuna Kazım Akşahin Grup Başkan Vekilliği yaptı. CHP Fatih İlçe ve Grup Başkanı Soner Özimer de salonda hazır bulundu. Oturumu mahallelerinde otopark yapılmak istenen Yedikule sakinleri de izleyici sıralarından takip etti.

 

Oturuma damga vuran olay ise Tarihi Yedikule Bostanları üzerine yapılmak istenen açık otopark projesi oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz aylarda aldığı kararla Yedikule Mahallesi Tarihi Sur Bandı çevresinde bulunan Bostanları rekreasyon alanı ilan etmişti. Piknik ve Eğlence alanı olarak düzenlenmesi ön görülen ancak bir türlü hayata geçirilemeyen proje askıda beklerken Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver kendisinin de ikamet ettiği ve komşularını kızdıracak bir karara imza atmıştı. Başkan Suver’in talimatıyla Fatih Belediyesi rekreasyon alanına otopark yapmak için kolları sıvamıştı. Bu süreçte mahalleliler basın açıklaması yapmış ve olay yerinde ki inşa ekipleri ile tartışmalar yaşanmıştı. Tartışmalara CHP Fatih İlçe Örgütü ve Meclis Üyeleri de müdahil olmuştu. Konuyu Gazetemiz de Sur Manşetine taşımış mahallelilerin talebini kamuoyuna duyurmuştu.

 

CHP’Lİ AKŞAHİN; “OTOPARK İSTEMİYORUZ!”

 

Tartışmalı konu Fatih Belediye Meclisi’nde gündem oldu. CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin konu hakkında meclis kürsüsünden konuşma gerçekleştirdi.

 

CHP’li Akşahin konuşmasında şunları söyledi;

 

Yedikule Bostanları ile ilgili söz almış bulunuyorum. 2006 yılında Fatihimizin birçok bölgesinde Bakanlık kararı ile yenileme alanı ilan edildi. Birisi de Yedikule Bostanları da bu yenileme alanında yer aldı. Yedikule Bostanlarının yeri de moloz dökülerek ve şantiye alanı yapılarak itibarsızlaştırıldı. Işıklandırılmadı. Alt yapı sorunları çözülmedi. Uyuşturucu kullananların merkezi oldu. Deprem toplanma alanı olarak görüldü ancak bu da mümkün olmadı. Burası halkın huzurla vakit geçireceği bir alan olmaktan çıktı. İBB’nin bölgede bir projesi var. Projeye göre kısmet bu bölgede kent bostanları, sosyal etkinlik alanları ve parklar yapılacaktı. İBB bu çalışmalarını sürdürüyor. Fakat bu çalışmalara 22 Eylül tarihinde Mahalleliler tarafından görüldü ki bölgede Yedikule Konaklarının önüne açık otopark yapılacağı bilgisi geldi. Bizde CHP olarak incelemeler yaptık. Halkımız ile görüştüğümüzde otopark istemediklerini söylediler. Buranın İBB projesine göre ilerlemesini istemektedirler. Fatih Belediyesi tarafından otopark yapılacaktır pankartları da asılmış. Bu meclisten böyle bir karar geçmedi. Bu kararları kim verdi? Halkımız ve Belediye Personelimiz karşı karşıya geldi. Tüm bu yaptığımız tespitlerden dolayı 2454 ada 23 ve 35 parsel kimin yetki ve sorumluluğu alanındadır? Bu bölgede ki mülkiyet hakkı kimlere aittir? Bu çalışmalar yapılırken koruma kurulundan herhangi bir izin alınmış mıdır? Bu önergemizi Başkanlık Makamına havale edilmesini istemekteyiz.

 

cats 

 

AK PARTİLİ ATICI; “HALK İSTEMİYOR İSE ASLA OLMAZ!”

 

CHP’li Akşahin’in ardından kürsüye çıkan Ak Parti Grup Başkan Vekili Yahya Atıcı da meclise hitap etti ve Başkan Suver’in “vazgeçtik” mesajını meclise ve konuklara iletti.

 

Ak Partili Atıcı konuşmasında özetle şunları ifade etti;

 

Kazım Beyin konuşmasına bizlerde Ak Parti Grubu olarak imzamızı atıyoruz. Konuşmasının son bölümüne ise katılmıyoruz. Son bölümde soru önergesi yapılan soruların cevaplarını Kazım Bey biliyor. Kendisi zaten bu soruların cevaplarından haberdardır. Biz halkımızın karşı çıktığı hiçbir projeyi zorla yapıp bu şekilde hizmete açacağız diye hiçbir zaman demedik. Bu 17 Yıllık iktidarımızda gerek genel gerek yerel yönetimler olarak böyle bir durum söz konusu değildir. Halkımız ne istiyor ise onu yaparız. Onu hizmetlere sunarız. Sayın Belediye Başkanımız Hasan Bey o sitede ikamet ediyor. Malum o bölgede ki sorunları görüp konuya üzülmüş ve çözüm sunmaya çalışmıştır. Halkıda bilgilendirip pankart ve komşular aracılığı ile hatta CHP Grubu Meclis Üyelerini de bilgilendirip çözüm bulmaya çalışmıştır. Muhalefet partimiz aranmış ve kalıcı değil geçici bir otopark ihtiyacı çözülmeye çalışılmıştır. Hasan Başkanımız CHP’li Meclis Üyelerini aradığında İBB Projesini hazırlayana kadar böyle bir hizmet verileceğini söylemiştir. Sevgili Halkımız, Mahallelilerimiz otopark olarak kullanmayacak ise biz saygı duyarız. Israr ile otopark yapacağız diyemeyiz böyle bir tavrımız yok. Başkanımız çözüm üretmiş ve sizlerle paylaşmış. Sayın Başkanımızın son sözleri şöyle ki halkımız istemiyor ise bizim böyle bir çalışma yapmamız söz konusu değil.

 

108678 

 

MECLİS’TE GERGİNLİK ÇIKTI

 

Ak Partili Atıcı’nın sözlerini tamamlaması ile salondaki mahalle sakinleri Suver’in mesajını sevinç içerisinde karşıladı ve alkışladı. Tam tartışmalar bitti derken CHP’li Akşahin’in; “Halkımız otopark yapılmasını istemiyor ve o bölgede ki molozların kaldırılması talep ediliyor. Çünkü otopark yapılması hususunda ısrar edilir ise büyük sorunlar çıkacağını tahmin ediyoruz.” sözlerine sinirlenen ve Yedikule Konaklarında ikamet ettiği bilinen Ak Partili Gökhan Ceyhan otopark istediğini belirtip şu konuşmayı yaptı ; “Konaklarda oturuyorum ve trafik yoğunluğu var. Burada Show yapıyorsunuz. Gelenlerin hepsinin Yedikule’de yaşadığını düşünmüyorum. Zeytinburnu’ndan gelenlerin olduğunu görüyorum. Her akşam kavga var orada. Kazım Bey Molozlar kalkacak yoksa karşı karşıya gelecek ne demek? 3 sıra park oluyor. Sur civarında uyuşturucu içiliyor. Gidin onlar ile mücadele edin. 3-5 kişi istedi diye otoparktan vazgeçilemez. Otoparktan vazgeçmiyoruz.”. AK Partili Ceyhan’ın konuşması izleyici sıralarını dolduran Yedikulelileri adeta çileden çıkarttı. Salonda sözlü sataşmalar ile kısa süreli gerginlik yaşanırken duruma Meclis Başkanı Vekili Adnan Şenocak el koydu ve oturum 5 dakika tatil edildi. İzleyici sıralarında ki vatandaşların salonu terk etmesi ile oturum devam etti.

 

ÖZÜR KEBAPÇIDAN GELDİ

 

Ak Parti’nin sevilen meclis üyesi Serkan Kebapçı tatil sonrası başlayan oturumda söz alarak Ak Partili Meclis Üyelerinin vatandaşlara kırıcı sözler sarf etmesinden ötürü üzüntü duyduklarını ve özür dilediklerini ifade etti. CHP’li Kazım Akşahin ise dilenen özrü vatandaşlara ileteceğini söyledi.

 

Fatih Belediyesi’nin olaylı oturumunda 4 gündem ve 20 ek gündem maddesi üyelerin oylarına sunuldu ve ilgili komisyonlara havale edildi. Gergin geçen oturum havale işleminin tamamlanması ile son buldu.

 

Hafızalarda ise Başkan Suver’in Kendine Yakışan Davranışı Yapması ile Halkın Otopark Zaferi kaldı.

 

 

DSC_0667 DSC_0671 DSC_0678 DSC_0680 DSC_0687 DSC_0691 DSC_0692 DSC_0696 DSC_0704 DSC_0706 DSC_0708 DSC_0711 DSC_0712 DSC_0714 DSC_0716 DSC_0726 DSC_0728 DSC_0736 DSC_0749 DSC_0760

Genel - 23:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.