Hafif yağmur
  • EURO 6.08
  • DOLAR 5.35

BELEDİYE BAŞKANI SUVER DÖVİZ’E YENİK DÜŞTÜ !..

Genel - 10 Eylül 2018 00:05 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Ülkemizde son 3 aydır adeta şahlanan Döviz Kurları artışını sürdürüyor. Hal böyle iken başta tüketim maddeleri olmak üzere ürünlere zam furyası başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Döviz’in artışına vatandaşların aldırış edilmemesini ürün ya da hizmet satanların ise zamdan kaçınılmasını her fırsatta vurguluyor. Ancak Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zamdan kaçının söylemini unutmuş olacak ki ilçesinde ki “Moloz Ücret Tarifesi’ne” yüzde yüz zam yaptı. Fatih’te bina tadilatlarından çıkan çuvallanmış molozlar artık 2 TL yerine 4 TL’den toplanacak. Sebebi ise Meclis Gündeminde açıklandı ve akaryakıt, işçi ücreti, araç maliyeti ve döküm sahası maliyetlerine gelen artışlar olarak gösterildi.

 

Fatih Belediye Meclisinin Eylül ayı son oturumu gerçekleştirildi. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Av. Adnan Şenocak Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Veysel Karani Yüksel, CHP Grubuna Kazım Akşahin Grup Başkan Vekilliği yaptı. Oturumda CHP Fatih İlçe ve Grup Başkanı Soner Özimer hazır bulundu. Ak Parti Fatih İlçe ve Grup Başkanı Orhan Narin oturuma katılmadı.

 

752x395-fatihin-yeni-baskani-hasan-suver-1525144020699

 

BAŞKAN SUVER ZAM YAPTI

 

Oturumda 8 gündem maddesi üyelerin oylarına sunuldu. Tartışmalı olan maddeler ise 2, 5 ve 8 numaralı gündem maddeleri oldu. Gündem maddelerinin 2.’sinde Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver 2008 yılından bu yana 2 TL’ye toplanan bina tadilatlarından çıkan çuvallanmış molozların tarifesine zam yaptı ve birim fiyatını 4 TL olarak belirledi. Böylelikle Fatih için “ Moloz Ücret Tarifesi ” yüzde yüz zamlandı. Bu artışın nedeni olarak ise Meclis Gündeminde açıklandı ve akaryakıt, işçi ücreti, araç maliyeti ve döküm sahası maliyetlerine gelen artışlar olarak gösterildi. CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin artışa itiraz etti ancak Ak Parti Grubunun sayısal üstünlüğü ile zam kararı kabul gördü. Zamlı tarife ise molozların çöp konteynırlarına atılmasına neden olacak gibi görünüyor.

 

YANDAŞ DERNEĞE KIYAK ÖNLENDİ

 

Tartışmalı bir diğer gündem maddesi ise 5. madde oldu. Fatih Belediyesi’nin Muhtarlara yapacağı yardım Sayıştay denetimine takılmıştı. Fatih Belediye Başkanı Suver bu engeli Muhtarlar Derneğine ile yapılacak protokolle aşmaya çalıştı. Ancak Suver’in Sayıştayı dolaşma planı suya düştü. Şöyle ki; Milletvekilliği hayali ile Fatih Belediye Meclisi’nden istifa eden ancak listede yer bulamayan Salih Akverdi’nin yeğeni, Şehsuvarbey Mahallesi Muhtarı Murat Akverdi geçtiğimiz sene Fatih Muhtarlar Derneği genel kurulunda Başkanlık için aday olmuştu. Seçimi 1 oy ile kaybeden Akverdi, konuyu yargıya taşımasına rağmen Muhtarların Başkanı olamayınca, Fatih’in Başarısız Belediye Başkanı Mustafa Demir’in desteği ile yeni dernek kurmuştu. Akverdi, yanına aldığı 6 Muhtar ile kendisi dâhil 7 kişilik yönetim kurulundan oluşan “ Fatih 1453 Muhtarlar Derneği’ni” kurmuştu. Kâğıt üzerinde olan, 2 üyesinin istifa edip 5 üyesinin olduğu iddia edilen derneğin ismi meclis oturumuna gelen gündem maddesinde protokol için yer aldı. Genel Kurulunu bile yapamayan dernek ile protokole “ yandaşa kıyak yapılacak, kâğıt üzerinde ki dernek canlandırılmaya çalışılıyor ” şüphesiyle CHP Grubunun itiraz etti. Gündem maddesi Ak Parti Grubu tarafından komisyona geri çekildi.

 

İLKOKULUN ALTINA OTOPARK MI OLUR?

 

Meclisin son tartışmalı maddesi ise 8 numaralı madde oldu. İlgili gündem maddesine göre Süleymaniye Yenileme Alanı içerisinde kurulmak istenen Mimar Sinan İlkokulunun altına yapılmak istenen kapalı otopark CHP grubunun itirazı ile karşılaştı. İtiraz sonunda Fatih Belediyesi ve KİPTAŞ arasında yapılacak protokole CHP Grubu hayır dedi ancak AK Parti sayısal üstünlük ile kararı Meclis’ten geçirmeyi başardı. CHP Grubu şimdi konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor.

 

DSC_0643 DSC_0644 DSC_0649 DSC_0652 DSC_0655 DSC_0657 DSC_0660 DSC_0661 DSC_0662 DSC_0664 DSC_0666 DSC_0670 DSC_0671 DSC_0676 DSC_0678 DSC_0679 DSC_0680 DSC_0683 DSC_0687

 

 

Genel - 00:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.