Hafif yağmur
  • EURO 6.08
  • DOLAR 5.35

FATİH’TE İSKANLI BİNALARA DÖNÜŞÜM MÜJDESİ !..

Genel - 9 Eylül 2018 00:17 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver’in girişimleri ile Fatih Yerel Parlamentosu Türkiye’de örnek bir karara imza attı. Ak Parti Grubunun Meclise sunduğu öneriye CHP yeşil ışık yaktı. Türkiye’de bir ilk olacak uygulamaya göre, deprem riski taşıyan iskânlı binalar istenir ise yıkılıp kat kaybı yaşamadan eski haliyle inşa edilebilecek. CHP Grubundan Mimar Meclis Üyesi Coşkun Yeşilyurt karara çekincelerini sundu ancak Fatih Halkının yararına olan öneriye “evet” diyeceklerini belirtip hayırlı olsun dedi. Alınan karar İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de onanır ise uygulama başlayacak ve alınana karar Türkiye için emsal teşkil edecek.

 

Fatih Belediye Meclisinin Eylül ayı 2. oturumu gerçekleştirildi. Meclise 1. Başkan Vekili Av. Adnan Şenocak Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Yahya Atıcı, CHP Grubuna Kazım Akşahin Grup Başkan Vekilliği yaptı. CHP Fatih İlçe ve Grup Başkanı Soner Özimer de salonda hazır bulundu. Ak Parti Fatih İlçe ve Grup Başkanı Orhan Narin oturuma Pazartesi olduğu gibi yine katılmadı. Oturuma Fatih Belediye’sinin İmar Müdürlüğü’nden sorumlu Başkan Yardımcısı Ahmet Ayyıldız’da bilgilendirmek için meclis salonunda yerini aldı.

 

cats

 

Oturumda 12 gündem maddesi üyelerin oylarına sunuldu. Gündem Maddelerinin en önemlisi ise 1. Gündem maddesi oldu. İlgili madde gereği afet riski taşıyan çürük ancak İskanlı Binaların Dönüşümünün birebir yapılmasının önü açıldı.

 

Gündem maddesi hakkında Fatih Belediye’sinin İmar Müdürlüğü’nden sorumlu Başkan Yardımcısı Ahmet Ayyıldız kürsüye çıktı ve şunları söyledi : “ Afet riski alanların dönüştürülmesi kanunda Fatih’te kentsel dönüşüm yapılması mümkün değildi. Bunun nedeni ise yapılarda ki imarlar ile planlarda ki yapılaşmanın farklılık göstermesidir. Fatih’te baktığımız zaman imar planlarında 5 katlı , 4 katlı, 3 katlı görünen yerler genelde yerlerinde iskanlı 1960’lı, 1970, 1980 yıllarında yapılmış ve 1957 yılından önce yapılmış yapılardır. Fatih yapı stokları böyledir. Bunlarında çoğu iskanlı binalardır. Bu iskanlı binalar 40-50-60 hatta 1957’den önceye baktığımızda 70 yıllık binalardır. Bu binaları alan kişiler örneğin 20 yaşında bir binada daire alan kişiler bu yapıları dönüştürmesi mümkün değildir. Yapıların çoğu tehlikeli ve risklidir. Dıştan baktığımızda güzel görünmekte ancak bodrum katlarına indiğimizde deniz kumu donatıları bitmiş vaziyette midye kabuklu ve kesinlikle oturulmaması gereken yapılardır. Bu nedenle imar barışı ile birçok yapıdan kurtulurken, af gelirken devlete saygılı bir şekilde yapılan yapıların ise durumu vahimdi. Biz kurula anlattık. Kurul da bunu olumlu karşıladı. Karar aldık. Amacımız burada mevcut iskanlı yapıların, tercih sağladık ve ya plandaki şekliyle ya da mevcut haliyle yeniden yapılabilir bir imkan sağladık. Eminönü’nde T2 fonksiyonu olabilir. Ancak işyeri ya da konut yapabilirler. Tercih imkânı sağladık. Donatı alanlarında kalan yapılar içinde sadece güçlendirme imkanı tanındı. Anıtlar Kurulundan da kararlar aldık. Meclisimiz de umuyorum bu kararı onaylayacaktır. İBB’den de geçecektir. Bu riskli binalarda oturmaları yerine yeniden yıkarak yapmalarını sağlarsak güzel bir çalışma olacaktır.”.

 

Ayyıldız’ın konuşmasından sonra CHP Grubundan Mimar Meclis Üyesi Coşkun Yeşilyurt karara çekincelerini sundu ancak Fatih Halkının yararına olan öneriye “evet” diyeceklerini belirtip hayırlı olsun dedi. Yeşilyurt konuşmasında özetle şunları söyledi : “ Fatih’imizin deprem riskinin olduğu bilimsel bir gerçektir. Olası bir depremde yapıların yenilememesi nedeniyle çok zarar göreceği de bir gerçektir. Dolayısıyla böylesine önemli olan bir sorunun aşılabilmesi için yapılacak çalışmalara bizlerde içtenlikle destekleyeceğiz. Ancak bugün bu soruna çözüm olarak sunulan meclisimizden onayı istenen maddenin bu soruna bir çözüm olmasını bırakın zaten imar plan tadilatları ile amacından uzaklaştırılmış koruma kimliği ile görevini kaybetmiş olan planların yok sayılmasına da neden olacaktır. Yapılarda iskan almanın nasıl bir külfet olduğunu biliyoruz. Fatih ilçemizde ruhsatına uygun olarak inşa edilmiş kat irtifakını da korumuş ancak iskanını alamamış çok sayıda yapı vardır. Bu yapıların bu düzenlemenin dışında bırakılması hakkaniyet ilkesine ve yasalardan vatandaşlardan eşit olarak yararlanma ilkesine aykırıdır. İzah edilemez bir durumdur. Yenileme alanlarında ki aynı durumda olan yapılarda bu düzenleme dışında tutulmuştur. Bunun mantıklı bir cevabı yoktur. Fatih ilçesinde 42 bin 455 adet bina vardır. Bu uygulamadan kaç bina yararlanmaktadır bilinmemektedir. Bu uygulama imar barışı ile de çelişmektedir. Teknik ayrıntıların uygulanması ise son derece zordur. İki yapı arasındaki uzaklık 2 metreye kadar düşmektedir. Yapılarda ve toprakta kaymalar olacaktır.. Tarihi Yarımada’nın kimliğine zarar verecek ve bir daha düzeltilemeyecektir. İskanlı binada bulunan da iskansız binada bulunan da bizim insanımızdır. İnsanlarımızın bir kısmının idari bir eksiklikten dolayı mağdur olmalarını istemeyiz. Dolayısı ile insanların tamamını kucaklayan bir çözüm olmadığını düşünüyoruz, bir kısım mağduriyeti gidermek amacıyla tüm olumsuzluklara rağmen bizde evet diyoruz.”.

 

Alınan karar İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de onanır ise uygulama başlayacak ve alınana karar Türkiye için emsal teşkil edecek.

 

DSC_0588

DSC_0593 DSC_0595 DSC_0598 DSC_0600 DSC_0602 DSC_0604 DSC_0607 DSC_0611 DSC_0613 DSC_0616 DSC_0618 DSC_0620 DSC_0621 DSC_0624 DSC_0626 DSC_0630 DSC_0634

Genel - 00:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.