13° Hafif yağmur
  • EURO 6.12
  • DOLAR 5.33

SİYASETİN ELLİ TONU VARMIŞ BUNU DA GÖRDÜK !..

Genel - 7 Temmuz 2018 01:19 A A

GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN

 

Hop oturdular hop kalktılar… Avuçları patlarcasına şak şak alkışladılar… Emme basma tulumba gibi kafa sallayıp söylenenleri tasdik ettiler… Dün eleştirdikleri konular bugün büyük hizmet olarak adlandırılırken tek kelime etmediler… Siyasetin 50 Tonunu Fatih Belediye Meclisi’nde adeta yüzlerine boyadılar…

 

Aslında içimden başka cümleler kurmak geçiyor tasvirlerimi daha farklı bir üslup ile yapmam gerekiyor ancak “Saygı” kelimesine bağlı kalacağım kıymetli okurlarım. Değerli Siyaset İnsanları olarak tanımladığım Meclis Üyelerine eleştiri haricinde hakaret etmek Gazeteciliğin Ruhuna yakışmaz.

 

Meclis salonunda yaşananları yazmamak olmazdı. Mesleğimize ihanet etmiş olurduk. Gazetecilik bir kişiyi sevsek dahi eleştirmekten çekinmemektir aynı zamanda.

 

 

cats

 

 

Fatih Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı son oturumu gerçekleştirildi. Oturum başlamadan Gazeteciler olarak Meclis Salonunda yerimizi aldık. Ak Partili Fatih İlçe Yöneticileri ve Belediye Hizmet Müdürleri salondaydı. Pek alıştığımız bir tablo değildi. Çok geçmeden öğrendik ki Ak Parti’den Milletvekili seçilen Belediye Eski Başkanı Mustafa Demir veda konuşması yapacaktı. Tüm konuklar tarihi konuşmaya şahitlik yapmak için salondaymış. Nezaketli insanlardı hepsi. Neşeli ve 24 Haziran’da seçim kazanmanın haklı gururu vardı bakışlarında ve söylemlerinde.

 

Çok geçmeden Ak Parti Grubu Meclis Salonuna geldi. Ziyaretçileri selamlayıp yerlerine oturdular. Belediye Başkanı Hasan Suver de oturuma Başkanlık yapmak için meclise katıldı. CHP Grubu da salona girdi. Çoğu diyemem ama CHP’lilerden bazıları Ak Partililer ile sıcak selamlaşmasını tamamlayarak yerine oturdu. CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Maranki’nin Ak Partili konuklar ile harikulade şakalaşmaları ise takdire şayandı.

 

Oturuma CHP Fatih İlçe ve Grup Başkanı Soner Özimer katılmadı. Ak Parti Grubuna Veysal Karanı Yüksel, CHP Grubuna Kazım Akşahin Grup Başkan Vekilliği yaptı. Ak Parti Fatih İlçe ve Grup Başkanı Orhan Narin de salonda hazır bulundu.

 

Genel hatları ile oturuma dair bilgi verdikten sonra sizlere bu yazıyı kaleme alma sebebim olan vakayı açıklamak istiyorum. Ak Parti Milletvekili Mustafa Demir yıllarca hizmet ettiği Fatih’ten TBMM’ye uğurlanmıştı. Başkan Demir, Belediye Başkanı Hasan Suver’in duygusal konuşmasının ardından kürsüye çıktı. Demir konuştu, izleyici sıraları coştu, alkış üstüne alkış koptu. Demir özetle Fatih’e yaptığı büyük hizmetlerden, başarılarından ve haklı mücadelesinin süreceğinden bahsetti. Konuşması da icraatları kadar başarılıydı Vekil Demir’in. Öyle ya Fatih’e hizmetleri olmuş ve kürsü hakkını da sonuna kadar kullanmıştı. Yaklaşık 20 dakika süren Siyaset Dersi niteliğinde ki konuşma CHP sıralarını dolduran şahıslar tarafından can kulağı ile dinlendi.

 

Peki, ilçe adına çalıştıkları iddia edilen CHP’li Meclis Üyeleri ne yaptı?

 

Sizleri fazla merakta bırakmayayım. CHP’li Meclis Üyelerinden Mehmet Maranki, Fazıl Uğur Soylu, Ayşegül Görgü Okumuş ve İsmail Koç Başkan Demir’i Ak Partililer ile birlikte coşkuyla alkışladı. Hele ki en sert muhalefeti yaptığını iddia eden Fazıl Uğur Soylu’nun bu tavrı Gazetecileri şaşkına çevirdi. Demir ve icraatları hakkında davalar açması ile ünlü Soylu’nun tavrı geçmiş eylemleri söylemleri ile örtüşmedi. Tutarsızlık olduğu apaçık ortadaydı. Madem anlatılanları alkışladınız, hizmetler büyük başarıydı, peki niçin davalar açıp Fatih’e hizmet edilmesini geciktirdiniz?

 

İlçe Muhalefeti adına asıl iç yakan mevzu ise CHP’li İsmail Koç’un tavırları oldu. Koç, Vekil Demir kürsüye çıkarken yerinden kalkmak için hamle yaptı ancak Demir’in kendisine pas vermemesi ile Koç yerine tekrar oturmak zorunda kaldı. CHP’li Koç, bozuntuya vermedi Demir’in konuşması devam ederken kafasını emme basma tulumba gibi sallayarak sürekli tasdik edici ruh haline büründü. Suratında ki pişkin gülümseme bir an olsun kaybolmadı. Hatta Demir “Fatih için çok şey başardık, Fatihlilerin hizmetinde olduk, yaptığımız işler doğruydu yerindeydi” derken de tasdik etmesi sürdü. CHP’li Maranki de üç aşağı beş yukarı Koç ile aynı ruh haline sahipti.

 

Demir konuşmasını tamamladı ve kürsüden inmek için adım atmaya başladı. Ak Parti Grubu tam kadro ayağa kalktı ve Milletvekillerini etkileyici konuşmasından dolayı büyük bir gürültü ile alkışladı. Tam bu sırada CHP’li İsmail Koç ve Ayşegül Görgü Okumuş’un ayağa kalkma teşebbüsü ile Demir nezaketen CHP sıralarına yöneldi. Demir ön sıralarda oturan CHP’lilerin elini sıkıp salondan ayrıldı.

 

Tüm bu yaşananlardan sonra hafızalarımızdan hiçbir zaman silinmeyecek olan ise İsmail Koç’un ve Ayşegül Görgü Okumuş’un tereddüt ile ayağa kalkması oldu. Koç’un önünü iliklemesi ve hafifçe öne eğilmesi muazzamdı. Koç’un bu tavrı sadece saygı ve devlet büyüklerine nezaketle açıklanamaz. Koç bu davranışı ile Siyaset Bilimine yeni bir soluk getirmiş oldu.

 

Muhalefet Meclis üyesinin, İktidar Belediyesi Başkanlığını yapmış ve İktidar Milletvekili olmuş birine bu tavrı uygun mudur Sayın Koç ve Görgü?

Sizin gibi tecrübeli siyaset insanı bunu nasıl açıklar?

Muhalefet meclis üyesi olduğunuzu mu unuttunuz?

Demir’in olumsuz ya da hatalı hiç bir uygulaması yok mu?

Yoksa niçin muhalefet yaptınız?

Yoksa niçin muhalefet meclis üyesiyiz diyorsunuz? Ak Parti’ye geçin olsun bitsin, sevdanız taçlanır hiç olmazsa.

Siz değil miydiniz CHP değil miydi Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın 30 Ağustos resepsiyonunda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı selamlarken eğildiğini iddia edip eleştiri yağmuruna tutan?

Peki, şimdi siz ne yaptınız?

Yerel Seçimlere aylar kala muhalefet yapmak göreviniz değil mi?

Seçmenleriniz ve CHP’li Neferleriniz size ne der düşünmeniz mi?

Biz Yerel Gazeteciler Meclis Salonunda olmasaydık bu yaptıklarınızı parti tabanlarınıza anlatır mıydınız?

Yok yok siz çok nezaketlisiniz siz eğilmediniz siz sadece selamladınız ne de olsa.

 

Gördüğümüz manzara karşısında şaşkına döndük adeta. CHP’liler sürekli olarak iktidarı eleştirdikleri ile övünüyordu. Mücadele ettikleri, itiraz ettikleri, şerh koydukları maddeleri unutmuşlar, Ak Parti’nin icraatlarına bunlar talan yalan bu kamu gaspıdır söylemlerini hafızalarından silmişlerdi. CHP’liler adeta Demir’in elini sıkma yarışına girmişlerdi. Öğrendiğimiz üzere CHP Grup Başkan Vekil Kazım Akşahin birkaç karşılık cümle söyleyecekmiş ancak fırsatı olmamış. Sataşma diye tanımlanan Meclis usulünü de biz hatırlatmış olalım size.

 

Ne diyelim Allah Fırsat Versin o halde size Sayın Akşahin.

Şimdi CHP Meclis Üyeleri bu yazdıklarımı iyi okuyun.

 

Sizler seçildiğiniz günden bu yana Fatih Belediyesi ve icraatlarını eleştirdiğinizi söylüyordunuz. Burada bir sorun yok. Ancak 20 dakika Fatih’e iyi şeyler yaptık yerinde kararlar aldık denirken, çoğu oy çokluğu ile geçen gündem maddeleri varken, önergeleriniz cevapsız bırakılırken Belediye Eski Başkanı Demir’i tasdik ediyorsanız burada bir hata vardır!

 

Tüm bu şak şak alkışlardan, emme basma tulumba gibi kafa sallamalardan ve hatta ayağa kalkıp saygıyla ceket iliklemenin makama saygı ile bir bağı varsa diyecek söz yok. Yerinde yaptınız haklısınız! Fatih’in Belediye Başkanlığı yapmış şahsiyet her zaman saygıyı hak eder. Ancak bu tavrınız tasdik etmek için ise siz seçildiğiniz günden bu yana Fatihlilere ve Gazetecilere yalan söylediniz, show yaptınız, havanda su dövdünüz demektir. Fatihlilere hizmet gelmesine davalar açarak itirazlarda bulunarak Fatih Belediyesi’nin dört dörtlük çalışmasına sekte vurdunuz anlamındadır.

 

Ya da son tavrımız Siyasi Şirin Gözükme Çabasıdır deyin olsun bitsin. Ancak 18 yıllık Gazeteci olarak Siyasetin 50 tonu varmış bunu da öğretmiş oldunuz bana sizlere helal olsun.

 

Kıymetli okurlarım şimdi siz karar verin tüm bu yapılanlar Siyasi Saygı Mı yoksa Siyasi Yalakalık Çabası Mı? Tecrübeli Muhalefet Meclis Üyelerine yakıştı mı yoksa yakışmadı mı?

 

Siz siz olun Allah’a ibadet dışında kimsenin önünde eğilmeyin bükülmeyin Meclis Üyeleri. Türkiye’nin Aydınlık Günleri yakın, umudunuzu kaybetmeyin, esen kalın kıymetli okurlarım.

 

36692982_2227451850877245_9132638855566983168_n

36754160_2227451817543915_3262612421109350400_n36700224_2227451780877252_5323809531887616000_n

DSC_0546 DSC_0549 DSC_0554 DSC_0555 DSC_0557 DSC_0559 DSC_0562 DSC_0563 DSC_0566 DSC_0568 DSC_0572 DSC_0576 DSC_0577 DSC_0580 DSC_0581 DSC_0583

Genel - 01:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.