13° Hafif yağmur
  • EURO 6.12
  • DOLAR 5.33

ÇEŞMEDEN SU KİMİN İÇİN AKACAK?

Genel - 5 Temmuz 2018 23:35 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Fatih Belediye Meclisi ilginç bir tartışmaya sahne oldu. Meclisin Çarşamba günü gerçekleşen oturumunda 5. Numaralı gündem maddesi Ak Parti ve CHP Grubu arasında sözlü tartışmaya sebep oldu. İskenderpaşa Mahallesi’nde çeşme yapımını ön gören maddeye CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin “bu çeşmenin özelliği nedir ki önceliği var ? Hayır diyoruz” diyerek itiraz etti, Ak Parti Grubundan Meclis Üyesi Bora Selim de “ İlçemizde 300 çeşme var etap etap yapıyoruz” dedi. Biz Gazetecilerin aklına ise “ Çeşmeden su kimin için akacak? ” sorusu takıldı.

 

Fatih Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı 2. Oturumu gerçekleştirildi. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Adnan Şenocak Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Yahya Atıcı, CHP Grubuna Kazım Akşahin Grup Başkan Vekilliği yaptı. CHP Fatih İlçe ve Grup Başkanı Soner Özimer oturuma katıldı. İBB’de görevli Meclis Üyeleri olarak tanınan İsmail Koç ve Ayşegül Görgü Okumuş ta oturumda hazır bulundu. Bayan Görgü’nün keyifli hali dikkatlerimizden kaçmadı.

 

Oturumda İskenderpaşa Mahallesine yapılmak istenen çeşme tartışma çıkarttı. Gündemin 5. Maddesine dair konuşan CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin şunları söyledi : “Tarihi yarımadanın pek çok bölgesinde tarihi çeşmeler bulunmaktadır. Biz göreve geldikten sonra defalarca bu çeşmelerin bakım ve tadilatının yapılarak kitabeleri ile ortaya çıkartılmasını talep ettik. Hiçbir işlem yapılmadı. Ancak bir gündem maddesi getirip İskenderpaşa Mahallesi’nde kaybolmuş bir çeşmeyi ortaya çıkartmak istiyorsunuz. Şimdi bu çeşme yerinde yokken aslına dair fotoğraf bile yokken niçin böyle bir çalışma yapılmaya çalışılıyor? Bu çeşmenin özelliği nedir? Biz ilçemizde ki tüm çeşmelerin onarılmasını istiyoruz ve bu gündem maddesine hayır diyoruz. Ayrıca nedenlerini de merak ediyoruz.”. Akşahin’e cevap gecikmedi ve Ak Parti Grubundan Meclis Üyesi Bora Selim de : “Fatih genelinde 300 adet çeşme vardır. 80 adet çeşme Fatih Belediyesi mülkiyetindedir. Etap etap çalışma yapıyoruz. Bu da bu kapsamda değerlendirilmiştir.” dedi. Tartışmalı madde Ak Parti Grubunun oy çokluğu ile kabul edildi.

 

DSC_0556

PROFESÖRLER ALMAN GAZETECİ İLE CHP GRUBUNA GELDİ

 

Süleymaniye’de ki İl Müftülüğü’ne tahsis edilen ve taşınması söz konusu olan Botanik Bahçesi’nin genel durumu hakkında bilgi vermek için Prof. Dr. Muammer Ünal ve Erdal Üten, Biyologlar Derneği Başkan Burhanettin Üten ve beraberinde Alman Gazeteci Christane Schlötzer ile birlikte CHP Grup Odasına geldi. Konuklar CHP Grubuna Botanik Bahçesi hakkında bilgi verdikten sonra Fatih Belediyesi’nden ayrıldı. Konuklara CHP’li Kemal Sarmusak etkileyici bir soru sordu. Sarmusak Profesörlerden birinin “ Botanik Bahçesinde Moğolistan’dan gelen 100 yıllık bir ağacımız var ve tek bir ağaç taşınması söz konusu değil ölür yaşamaz.” demesi üzerine “ Siz bilim insanısınız, 100 yıldır çoğaltamadınız mı ?” diyerek tepki gösterdi. Profesörler de “evet haklısınız” demekle yetindi.

 

DSC_0560DSC_0546 DSC_0551

DSC_0557 DSC_0562 DSC_0566 DSC_0569 DSC_0571 DSC_0574 DSC_0575 DSC_0579 DSC_0584 DSC_0586 DSC_0590 DSC_0593 DSC_0596 DSC_0601

DSC_0608 DSC_0610 DSC_0613 DSC_0615 DSC_0617

Genel - 23:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.