10° Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
  • EURO 6.07
  • DOLAR 5.34

ATATÜRK’Ü ANDI RUMELİ VE TRAKYALILARI SELAMLADI

Genel - 21 Mayıs 2018 03:50 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

 

 

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay içerisinde bulunduğumuz Ramazan Ayı’nın 5. Gününde Sultangazi’de yaşayan Rumeli Balkan Türkleri ve Trakyalılar ile gönül sofrasında buluştu. Başkan Altunay geride bıraktığımız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Spor ve Gençlik Bayramı dolayısıyla Atatürk Ve Silah Arkadaşlarını saygı ile andı, iftar sofrasında diz çöken Rumeli ve Trakyalılara katılımlarından dolayı minnettar olduğunu ifade edip selamladı.

 

 

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay himayesinde gerçekleşen ilçede ki Ramazan Etkinlikleri coşkuyla devam ediyor. Atatürk Bulvarı üzerinde kurulan Kudüs temalı etkinlik alanında dün akşam ilçede yaşayan Rumeli Balkan Türkleri ve Trakyalılar iftarda bir araya geldi. Belediye Başkanı Cahit Altunay ve eşi İlknur Altunay, BALKANDER Başkanı ve Meclis Üyesi Hayrettin Gürses iftar yemeğine katılan konuklara masaları gezerek tek tek hoş geldin dedi. Basın mensuplarının da yoğun ilgi gösterdiği iftar programına yaklaşık bin kişi katılım sağladı.

 

 

Dualar eşliğinde iftar yapıldıktan sonra ilk sözü Sultangazi Trakya Rumeli Balkan Türkleri Kültür Ve Dayanışma Derneği ( BALKANDER ) Başkanı ve Ak Parti Sultangazi Belediyesi Meclis Üyesi Hayrettin Gürses aldı ve konuklara katılımlarından dolayı teşekkür ederek ; “ Büyüklerin vefalı küçüklerin sabırlı olduğu Allah’ın izni ve hikmeti olan bir aydayız. Bu ayın hepimizin birlik ve beraberliğe nasip olmasını dilerim. Bizleri bu manevi atmosferde bir araya getiren Belediye Başkanımız Cahit Altunay’a sonsuz teşekkür ederim.” dedi.

 

2

 

Meclis Üyesi Gürses’ten sonra sunucu Umut Öztürk’ün “ Kardeşliğin Mimarı ” unvanı anonsu ile kürsüye Sultangazi’nin Mimarı Belediye Başkanı Cahit Altunay çıktı.

 

Konuşmasında Atatürk’e sık sık vurgu yapan Başkan Altunay selamlama ile başladığı sözlerine şöyle devam etti:

 

Bu akşam 5. sini idrak ettiğimiz iftar soframızda sizlerle birlikte olmaktan mutluyum. Dün idrak ettiğimiz 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum. İnşallah daha nice bayramlara ulaşmak nasip olur. Zaman su gibi akıp geçiyor. Bir Ramazan ayını daha sizlerle beraber idrak ediyoruz. Göreve geldiğimizden bu yana 10. Ramazanı idrak etmenin mutluluğu içerisindeyiz. Yemeklerin en lezzetlisi iftar yemeği oluyor. İftarda yapılan dua da güzeldir. Belki uzun bir yolculuğa çıkacak gibi hazırlanan sahurlar en güzel yemek sofralarıdır. Uzun süre açlıktan sonra yemek yemenin zevki bambaşkadır. Bugün İslam Coğrafyası’nda kan ve gözyaşı ile birlikte günde bir defa yemek yiyebilenleri düşünmüş oluyoruz. Onların mücadelesine bir nebze olsun tanıklık etmek ve yaşayış biçimlerini anlamak için bu seneki Ramazan Etkinlik Temamızı Kudüs olarak inşa ettik. En önemlisi de manevi iklimi de Sultangazi’ye taşımanın gayretine girdik. Sadece Sultangazililerin değil, Ankara’dan gelenleri de ağırladık. Diğer ilçelerden de gelenler oluyor. Maksadımız o zalimliği yapanlara o zulmü yapanlara karşı bizim içimizdeki Müslüman kardeşlere vesile olmaktır. Ayrışmaya kavgaya ve birbirimiz ile uğraşmaya verilecek bir mesajdır. İstiyor ve temenni ediyoruz ki tanklar kendi ülkemizin kapılarına dayanmadan bu hazırlanan senaryonun farkına varmalıdırlar. Müslümanlar üzerinde 10 yıllar önce başlayan bu savaşların nereye varacağını kestirebilmek adınadır. Cumhurbaşkanımızın Yenikapı’da yaptığı mitingde çıkan o gür ses aslında bunun en güzel ifadesidir. Bu sofralarda nasıl ki hasret giderebiliyorsak aynı birlikteliği kendi coğrafyamızda da sağlamadıkça bizi parçalamaya gayret ederler. Kendi kaynaklarımızı onlara kanalize etmemizi isterler. Bunu da başarılar.

 

3

 

BİRLİK OLMALIYIZ YOKSA BİZİ PARÇALARLAR

 

 

Böl parçala yut politikasını yüzyıllardır yürütüyorlar. Bush 11 saldırıları sonrası 10 yıllarca bu savaş sürecek dedi. Afganistan ile başladı. Irak diye bir devlet bırakmadılar. Suriye diye bir devleti adeta paramparça ettiler. Türkiye olarak bunları görüp ufuklara bakıp insanlarımızı uyandırabilmek, Müslüman alemini toplayıp gerçekten bunlara hazırlamak adına yapmamız gereken işler var. Bugün yerli ve milli olmanın ne demek olduğunu daha iyi idrak ediyoruz. Düne kadar Milli Savunma Sanayimizin sadece yüzde 10’unu ancak yapabiliyorken bugün yüzde 70’e çıkmış olmamız aslında bizim gelecek ile ilgili hedeflerimizi de ortaya koyuyor. İşte Rumelili vatandaşlarım bilirler o acı savaşların en çetinini yaşadılar. Balkanlardan kaybedilen topraklardan sonra göçe zorlandılar. Kayıplar verdiler. Ancak gelip ana vatanda canla başla çalışıp bu ülkenin gelişmesi için en büyük katkıyı sağladılar. Asla devlete borçlarını ertelemediler. Asla kirayı ödemem demediler. Asla bu milletin ferdi olarak bu bayrak için çalışmam savaşmam demediler. 15 Temmuz’da bunun en büyük örneğini gördük yaşadık. Edirne’de de Tekirdağ’da da Kırklareli’de de yollara düşenleri biliyoruz. Bir ve bütün olmak için bu bayrağın dalgalanması için bu ülkenin ebediyen devam etmesi için katkı sağlayan arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

 

4

 

ALTUNAY ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARINI SAYGI İLE ANDI

 

 

Çünkü Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğunda o zaman gençliğe emanet ettiği özellikle bizlerden beklediği isteği buydu. Damarlarınızda ki asil kanda mevcuttur kudretiniz kuvvetiniz derken çok şey anlatıyordu. Bizler bugün bu toprakları bize emanet eden düşman işgalinden kurtarıp vatan yapan, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha rahmet ve millet ile anıyoruz. İnşallah bu ülke bundan sonra çok daha büyük hedeflere çok daha büyük gayelere hep birlikte ulaşacaktır. Bize bir şey olmadıkça kendi içimizde bölünmedikçe biz birbirimize düşmedikçe bize göz dikecek kim olursa olsun bunun üstesinden gelecek kudrete sahibiz. Bizim çok derin bir mazimiz çok köklü bir tarihimiz var. Oradan aldığımız ilham ile gelecek ile ilgili de iddiamız var. İşte bu iddia 2023 hedeflerine 2071 hedeflerine ulaşmak için hızla ekonomik olarak kadın erkek olarak çalışmaktır. Türkiye hak ettiği noktaya gelecektir. Bizden beklentisi olan çok insan dahası çok ülke var. Türkiye misafirperver bir ülkedir, dost bir ülkedir, barışçıl bir ülkedir. Onun için herkese kucak açan bir ülkedir. Kendi ülkesine 5-10 bin kişiyi almak istemeyen o demokrasi havarisi ülkelere nazaran 4 Milyon mülteciyi kendi ülkesine kabul eden bir ülkeyiz. İnşallah bundan sonra gelen nesil de çok daha güçlü ileri görüşlü insanlar olacaktır. Her geçen gün ekonomisini yükselten ülkeyiz. 

 

7

SULTANGAZİ DEĞİŞİYOR SULTANGAZİ YENİLENİYOR

 

Burada ilçemizde büyük hizmetlerin açılışının arifesindeyiz. Yakın zamanda açacağımız hastanenin ve inşallah eylül ayında üniversitelerimizin açılışından sonra ilçe çok güzel bir yere doğru ilerleyecek. Yapılan hiçbir şey karşılıksız kalmaz. Bu çocuklar düne kadar borçlu doğuyordu. Gazetelerde manşetler her doğan yavrumuzun borçlu doğduğu ve miktarı belirtiliyordu. Artık bunlar yok. Artık Geleceğe kilitlenmiş okuma oranını yükseltmiş ülke var. İlçemizde de sadece Belediyemiz imkanları ile 3 üniversite yapma durumuna gelmiş, ilçe olarak 70 bin m2’den fazla üniversiteler ile 10 binden fazla öğrencilerle barındırıyor. 9 yıllık bir ilçe için ne demek olduğunu çok iyi biliyoruz. Gerek eğitimde gerek sağlıkta gerekse yeşil alanların çoğalmasında yaptığımız çalışmalar gerçekten göz dolduruyor. Herkesin özellikle sizlerin takdirine şayan oluyor. Bundan sonrada verdiğimiz sözler neyse mahcup ve pişman etmeden sokağınızda başınızı önünüze eğdirmeden yapılacak hizmetleri yapmaya devam edeceğiz. Bize verdiğiniz güç ve teveccühten dolayı minnettarım. Bu ay rahmet ve bereket ayıdır. Bu ay hepimize hayırlı olsun. Allah sağlık içerisinde bizi Bayrama kavuştursun diliyorum.

 

İftar programı sonrası başta minikler olmak üzere pek çok konuk Başkan Altunay ile fotoğraf çektirdi.

 5

 

İFTAR SAATİ STANTLAR BOŞ !..

 

 

Daha öncede Gazetemizde, iftar saatinde Kudüs temalı etkinlik alanında kurulu stantların boş ve güvenlik önleminden yoksun olduğunu yazmıştık. Bazı meraklı ve eğlenceyi selen kişiler iftar anında Filistinli Esirler ve Gazze İşgal Altında stantlarına girdi. Kendilerince eğlenen kişilerden biri demir parmaklıklar arasında kilitli kaldı. Yardımına ise dakikalar sonra bir kadın vatandaş yetişti. Mesleğimiz gereği “ hayatın olağan akışına müdahale etmemek” şiarından dolayı fotoğraf çekmekle yetindik. Kendilerinin fotoğraflandığını gören eğlenceyi seven kişiler komiklik yaparak objektifimize gülümsedi.

 

DSC_09685_

6

DSC_0921

DSC_0923

DSC_0929

DSC_0931

DSC_0934

DSC_0936

DSC_0939

DSC_0940

DSC_0944

DSC_0947

DSC_0949

DSC_0952

DSC_0955

DSC_0963

DSC_0965

DSC_0966

DSC_1003

DSC_1004

DSC_1005

 

 

Genel - 03:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.