Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
  • EURO 6.07
  • DOLAR 5.34

ATATÜRKÇÜLÜĞÜN RUHUNU ÖZÜMSEMEK ELZEMDİR !..

Genel - 20 Mayıs 2018 17:34 A A

99

 

GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN

 

Osmanlı Devleti’nin Fikir Babası Din Bilgini Şeyh Edebali der ki ;

 

İlim bil, İrfan bil, Söz bil

İkram bil, Kural bil, Doyum bil
Usul bil, Adap bil, Sınır bil
Yol bil, Yordam bil

 

İşte bu sözler İnsanın İnsan olma vasıflarını tasvir eder. Hayatın her alanında uyulması gereken kurallar bütününü anlatır.

 

Peki Şeyh Edebali’den niçin örnek verdim?

 

Sözü fazla uzatmadan İYİ Sultangazi Parti İlçe Teşkilatına yönelik İlçe Başkanı Kemal Taştemir’in “ Teşkilatımızı nasıl değerlendiriyorsun? ” sorusuna köşe yazımdan Fener Alayı örneği ile cevap vermek istiyorum.

 

Malumunuz üzerine 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı geride bıraktık. CHP Sultangazi İlçe Başkanı Murat Poyraz’ın nazik daveti üzerine de 50. Mahallesi’nden başlayan, Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi güzergahını takip eden ve Uğur Mumcu Mahallesi Ramazan Etkinlik Alanı’nda son bulan Fener Alayına Gazeteci olarak katıldım. Yaklaşık 2 KM’lik yolu Fener Alayına katılan Atatürk Sevdalısı insanlarla yürümenin gururunu yaşadım.

 

Ancak !..

 

Yürüyüş sonrası bir değerlendirme yazısı yazmayı Türkiye’nin Geleceği olan Gençler için boynumun borcu biliyorum. 18 Yıllık Gazeteci olarak gerek mesleğim gereği gerek yüreğimin sesini dinleyerek çocukluğumdan bu yana Fener Alaylarına katılırım.

 

Atatürk Sevdalısı olmak da bunu gerektirir değil mi !..

 

Fener Alayı’nda CHP’li Neferlerin emekleri ve performansları muhteşem iken korteje sonradan dahil olan İYİ Partililerin davranışları, Atatürk’ü özümseyememiş Gençlerinin Amigo zihniyeti hem Gazetecilere hem de korteji gören Vatandaşlara bir hayli itici geldi.

 

Atasının emanetine sahiplik etme adına sokaklara çıkanların bazılarının Kutsal Değerleri anlayamamış olması düşündürücüdür. Ülkenin ve Milletin Manevi değerlerini idrak edememiş zümrelerin Fener Alayı’nı deyim yerindeyse sabote ettiği gerçekliğini görmüş olduk. Hem şeklen hem de ruhen özümsemekten aciz İYİ Partili Gençler ve bazı Ana Kademe Yöneticileri katıldıkları kutlu yürüyüşün değerini fark edemediği dikkatlerimizden kaçmadı.

 

İftarı birlikte açtığımız İYİ Parti Sultangazi İlçe Teşkilatı korteje sonradan dahil olmuştu. İyi Parti’nin yaşça büyük mensupları ağırlıklarını nispeten korusa da Gençlik Teşkilatı’nın acemilikleri ve apolitik tavırları Fener Alayını sabote etmeye yetti diyebilirim. Gençler parti programlarını bilmeyen, ülkücülük edebinden yoksun, sosyalist düşünce ahlakından uzak, ulusalcı yaklaşımdan etkilenmemiş tavırlar sergiledi. Atasını anlamamış olmaları Atatürk’ü Anma şiarını yıpratmaya yetti diyebilirim. Bayramın gereği olan Spor’u ise Taraftar Zihniyeti ile sonuna kadar yerine getirdiler. Hatta formaları ile gelip geçici ve beyhude Şampiyonluk Yürüyüşüne katılmış imajı yarattılar.

 

Ne meşale taşıyabildiler ne de sloganlara eşlik edebildiler !..  

 

Yürüyüş boyunca dağıtılan meşaleleri taşımayı bilmeyen, içerisinde ki yakıtları sokaklara döken, az kalsın kortejde yürüyen insanların üstüne dökecek olan, Amigo gibi kendinden yanarlı olan meşaleleri sık sık ateşleyen Gençler sanki Galatasaray Şampiyonluğu Kutlamalarına katılmış gibi kortej intizamını bozmaya becerdi. Tüm bunların dışında Fener Alayı’nın sorumlusu CHP Gençlik Kolları Başkanı Sayın Atıcı’nın “ Tam Bağımsız Türkiye ” sloganını bile söyleyemeyen gençler siyasetle hiçbir ilgilerinin olmadığını göstermiş oldu. Sayıları 10’u geçmeyen bir avuç genç kortej kurallarından bile yoksundu. Taşınan pankartın önünde boy gösteren Gençler disiplinsiz tavırları ile adeta göz doldurdu. Objektiflere sık sık görünme çabasında olan, bunu açıkça bizleri partilerinin Fotoğrafçısı zannederek “ Fotoğrafımızı Çek Ağabey” söylemi ile dile getirdiler. Gençler, Ulu Önder Atamız için çıkılan yolda pot üstüne pot kırdı. Uyarılara ise aldırış etmedi.

 

Aslında Gazeteci olarak İYİ Parti İlçe Teşkilatı ile kapalı ortamlar dışında ilk defa sokakta yürüme imkanı bulmuştuk. Bir kap yemek ikram aldık diye eleştiri yapmayacağız zannetmeyin. İYİ’ler kapalı kapılar ardında nezaketliler. Sokaklarda ise başarıdan düzenden söz etmek imkansız. Bizlerin edindiği intiba ise İYİ Parti açısından tam bir fiyasko, siyasi bilgi yoksunluğu, acemilik, fikren olgunluktan uzak, bilardo ve internet kafeterya köşelerinden toplanmış gençlik imajını çizdi.

 

Evet Bay Taştemir, şimdi anlıyorsunuzdur umarım, İYİ Parti teşkilatı Türk Toplumu nezdinde İYİ bir imaj çizmeye aday değil. Bu haliyle sorumlusu olduğunuz teşkilatınız ne Sultangazi Yönetimini ne İstanbul Yönetimini ne de TBMM temsiliyetini hak ediyor.

 

Parti içi eğitim vermeniz gerektir, Atatürk İlke ve İnkılaplarını anlatmanız zorunluluktur, Atatürkçülüğü özümsetmek uğruna çaba sarf etmeniz elzemdir !.. Bu haliyle Pırıl Pırıl yüreklerin organize ettiği Fener Alayı’nı eksi değerlere çekmekle kalmaz vatandaşın gözünde de “ İYİ’ler Ülke Yönetimini Beceremez !..” algısı yaratırsınız.

 

Geç kalmadınız, kadrolarınızı yetiştirin siyasi kişiliğe kavuşturun Sayın Başkan !.. Toplum adabı, büyüğe küçüğe saygı dahası hitap eğitimi de vermeyi ihmal etmeyin Bay Taştemir.

 

İYİ Gençler sizlere de bu ilk siyasi eleştirimiz olsun. Hırçın olmanız siyaset arenasında sizlere fayda getirmez. Toplumun önüne çıkıp partinize oy isteyecek bireyler olarak umarım bir ders çıkartırsınız kendinize. Dost acı söyler, sizlere muhteşemdiniz diyemiyorum, kusura bakmayın. Çalışıp öğrenmeniz lazım. Arzu ederseniz, talebiniz olursa Millet İttifak’ında ortağınız olan CHP’nin Gençlik Kolları Başkanı Sayın Atıcı size siyasi eğitim verebilir düşüncesindeyim.

 

Sözlerime burada son verirken, “ ne hata yap ne özür dile ” sözünü hatırlatıp, umut ve kalp kırmanın bizlere yakışmadığını belirtmek isterim. Şeyh Edebali’nin köşe yazımın giriş cümlesinde eksik yazdığım satırlarının devamını yazarak Alayınıza Veda ederim;

 

Hal bil, Ahval bil, Gönül bil
Çok konuşma, Boş konuşma, Kem konuşma
Mert ol, Yürekli ol,
Kimsenin umudunu kırma.

 

Türkiye’nin aydınlık günleri yakın, umudunuzu kaybetmeyin, esen kalın kıymetli okurlarım.

 

DSC_0945

DSC_0961

DSC_1008

DSC_1020

DSC_1023

DSC_1089

DSC_1095

 

Genel - 17:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

  • Eren Canbaz 21 Mayıs 2018 03:24

    Sn Engin Belli Bir İyiGenc olarak dusuncelerinize saygı duyuyor iyi çalışmalar diliyorum .