10° Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
  • EURO 6.07
  • DOLAR 5.34

BAŞKAN ALTUNAY BÜYÜK ALKIŞI HAK ETTİ !..

Genel - 18 Mayıs 2018 00:32 A A

99

GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN

Ramazan Ayı’nın gelmesi ile birlikte İstanbul’un 39 İlçe Belediyesi en merkezi yerlerde etkinlikler düzenlemeye başladı. Görevleri halka hizmet olan Belediyeler kendi bütçelerinden etkinlik alanları kuruyor, içerisinde bulunduğumuz kutsal ayın ruhunu yaşatmaya ve bir o kadar da birlik ve beraberliği perçinlemeye çalışıyorlar. Çorba çeşmeleri akıyor iftarlıklar ikram ediliyor. Bu mihmanda Sultangazi Belediyesi’ni takdir ettiğimi söyleyerek sözlerime başlamak istiyorum kıymetli okurlarım.

Sultangazi Belediyesi, Başkan Cahit Altunay’ın talimatıyla bu yıl ki Ramazan Etkinlikleri hazırlıklarına aylar öncesinden başladı. Dinimizde kutsal sayılan ve kan ile anılan Filistin ve Kudüs’ü unutmayan Sultangazi Belediyesi, Kudüs’ün manevi iklimine yakışır bir etkinlik alanı oluşturdu. Kutsal bir mekan olan Kudüs, 3 büyük semavi dini barındıran, Müslümanların ilk kıblesi olmuştur. Aslında etkinlik alanı oluşturulurken İsrail’in Kudüs Katliamı yaşanmamıştı. İsabet oldu diyebilirim ki; Sultangazi Belediye Hizmet Binası yanındaki 5 bin 700 metrekare alanda Kubbet-üs Sahra, Kıble Mescidi, Kayd Bayd Çeşmesi, Şam Kapısı, Kudüs Kahvehanesi tasvir edilmiş. Alanda ayrıca Sergiler, Kudüs Panoraması (Geçmişten günümüze Kudüs sergisi ), Esirler Standı ( Kudüs’te esaret yaşamış kişiler tarafından hazırlanmış sergi), Gazze Abluka Altında Standı, Mülteciler Standı ( Mültecilerin yaşadıklarını anlatan sergi) ve Geleneksel Ramazan Etkinlik Alanı oluşturulmuş. Filistin’den gelen dernekler ve el sanatları icra eden sanatçılar stantlar açmış.

Bende 18 Mayıs akşamı Kayseriler iftarına katıldım. İlgi muazzamdı. İftar saatinde vardığım alanda Belediye Başkanı’nın koruması, Radyocu arkadaşlar ve bir iş adamı ile birlikte halk sofrasında bağdaş kurdum. Masada otururken ihtişama kendimi kaptırıp şaşkınlığımı gizleyemedim ve “çok farlık olmuş” dedim. Sürekli eleştirel bakıyor olsak gerek ki Cahit Altunay’ın koruması savunma yaparcasına “ne gibi” diye cevap verdi. Aslında demek istediğimiz muazzam güzelliğine hayran kaldığımız olacaktı.

İftar dualar eşliğinde açıldı ve Belediye Başkanı Cahit Altunay kürsüye çıkıp Kayserili fakat Sultangazi’de yaşayan vatandaşlara hitap etti. Başkan Altunay ilçesini övdü, yapılanları anlattı ve Kudüs için Yenikapı Mitingine Sultangazilileri davet etti.

DSC_0927

Altunay konuşmasında şunları söyledi : “ Geçen yıl ve önceki yıl etkinlik alanımızda farklı temalar ile Ramazan’ı idrak ettik. Ama bu senin anlamı çok farklı. Bu seninin anlamı kanayan yaramız olan kırmızı çizgimiz olan içimizde hiçbir zaman hasreti bitmeyen Kudüs’ün adeta bir panoramasını Sultangazi Etkinlik Alanı’na koymaya çalıştık. Öyle inanıyorum ki buraya gelen vatandaşlarımız stantlarımızı gezdiğinde gerek açtığı her kapıda mutlaka Kudüs’ü görecek, HZ. Peygamberimizin Miraç’a yükseldiği o güzel mekanı hatırlayacak, orada olan savaşı, orada olan intifadayı ve direnişi bir kez daha hatırlayacaktır. Hafızalarımızdan silinmeyecek şekilde ebediyen yaşatacak ruhunda yaşatacaktır. Burası sadece bir yemek salonu değil, gerek Şam kapısından girildiğinde gerek o surlar gezildiğinde oradaki görselleri ve yazıları mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Orda Filistin’in bir tarihçesi çıkartıldı. Geçmişten geleceğe bir köprü kuruldu. Biz aynı zamanda bir sergiyi açmanın aynı zamanda Kudüs’ün tanıtımını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Değerlerimizin tamamı tasvir edildi. Gerek çeşme, gerek kahve yine stantlardan esir, mülteci ve Gazze abluka altında standı orada yaşananları resmediyor. Kubbet-üs Sahramız da var. O kadar güzel yaptılar ki burayı. Adeta nakış nakış dokudular. İçerisinde namaz kılmayı buradan tavsiye ediyorum. Mutlaka dua edin. İnşallah Kubbet-üs Sahra’da namaz kılmış gibi Rabbimiz kabul edecektir. Biz seni Kudüs’te bu acının yaşanacağını bilmiyorduk. Ancak tüm Dünya’nın gözü önünde katliamlar cereyan etti. Ayrı bir anlam da kazandı bu alan. Kayserili kardeşlerimiz ile birlikteydik. Atatürk Bulvarı üzerinde bir etkinlik alanı daha var. Ramazanın ruhuna uygun etkinlikler yapılıyor. İnsanlar orada buluşuyor. İstiyor ve temenni ediyoruz ki diğer ilçelerde yaşanan etkinlikler var ancak Sultangazi’de Ramazan bir başka güzel yaşanıyor. 15 Temmuz Gaziler ve Şehitler Meydanı’nda kitap fuarımız var. Orada da çay içip sohbet edebilirsiniz. Parklarımız ve ormanlarımızda da yüzlerce insan iftarlarını açıyor. Eylül ayında Haseki’nin taşınması ile birlikte Hastanemize kavuşuyoruz. Eğitim ilçesi haline geleceğiz. Sağlık ilçesi olacağız. Eylül ayında da 3 üniversitemiz olacak. Buranın sosyal gelişimine katkı sağlıyoruz. Biz farklıyız. Yanı başımızda Kanal İstanbul geçiyor. Biraz ötemizde 3. havalimanı var. Bu hükümet öyle eserler yaptı ki arka mahalle denilen ilçemizi İstanbul’un merkezi yapıyor. İşte hizmet bu. Biz hizmet için çalışacağız siz takdir edeceksiniz. Bu ilçede göreve başladığımızda asla başınızı öne eğdirmeyeceğiz dedik. Başka ilçelerin insanları ilçemize akın ediyor. Gösterdiğiniz yakın ilgi ve alaka ile bu hizmetler büyüyor.  Kudüs dedik Filistin dedik. Yarın Yenikapı Meydanı’ndan vereceğiz bu sesimizi. Haksızlığa zulme dur diyeceğiz.

İçimden geçenleri Başkan Altunay yukarıda kaleme aldığım cümlelerinde tam manasıyla anlattı. Konuşmanın ardından Başkan Altunay davetliler ile birlikte etkinlik alanını gezdi. Ben Başkan Beyi takip etmek yerine kendi başıma alanda gezindim. Sultangazililer çoluk çocuk ailecek Kudüs’ün manasını anlıyor, kutsal topraklara gitmiş kadar oluyordu. Kubbet-üs Sahra’nın içerisinde ise namazlarını eda ediyordu. Bu sırada Belediye Başkanı’nın Basın Danışmanı Fazıl Ergüt Bey ile de karşılaştık selamlaştık. Onunda gözlerinde, daha önceden Kudüs’e gittiği için, bu müthiş alanı oluşturmanın haklı gururu vardı.

Başkan Altunay bu yıl ki etkinlik alanı tasviri ile büyük bir alkışı hak etti. Bazılarınız siyasi ön görü diyebilir ancak Kudüs’ün Sultangazi’de yaşatılması katliama bir tepki olarak takdire şayan. Milletimizin Filistin konusunda birlik ve kararlılığını gösteriyor adeta.

Bir de eleştiri yapalım, yapmadan olmaz değil mi !.. İftar sofralarının kurulduğu çadırın içi oldukça sıcak Başkan Bey. Malum yaz mevsiminin sıcakları geldi çattı. Havlandırma sorununa da el attınız mı 100 üzerinden 99 alan büyük hizmetiniz, Gazetemiz ve halk tarafından tam puan almayı başaracaktır eminim. Stantlar ise tam da iftar anında boşalıyor. Maalesef toplumumuzda kötü niyetli insanlar olabiliyor. Güvenlik güçleri tedbir almış ancak gördüğüm kadarıyla yaşları küçük çocuklar başlarında sahipleri bulunmayan stantlara el atıyor. Maazallah hırsızlık olur bu günaha da mağduriyete de ortak olmamak en doğrusu olur.

Bahsettiğim olumsuzluklar o kadar küçük ki göz görmüyor insanlar dikkat etmiyor.  Kudüs için, Filistin için, Milletimiz için, Kararlılığımızın göstergesi adına düşünceniz ve ilmek ilmek emekle oluşturulan etkinlik alanınız harika.

Tavsiye ederim. Kudüs’e gidemiyorsanız mutlaka Sultangazi’ye gidin !..

Türkiye’nin aydınlık günleri yakın, umudunuzu kaybetmeyin, esen kalın kıymetli okurlarım.

DSC_0913

DSC_0915

DSC_0917

DSC_0936

DSC_0939

DSC_0940

DSC_0945

DSC_0951

DSC_0953

DSC_0957

DSC_0958

Genel - 00:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.