13° Hafif yağmur
  • EURO 6.12
  • DOLAR 5.33

NEVA AVM İÇİN FESİH SÜRECİ BAŞLADI !..

Genel - 10 Mayıs 2018 14:14 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

 

Sultangazi’nin ilk ve tek AVM’si olan NEVA Sultangazi Belediye Meclisi’nde gündem oldu. Gazetemizin “ NEVA AVM Sultangazi Belediyesi’nin oluyor !.. ” içerikli haberi ile duyurduğu iddiayı CHP’li Sait Coşkunoğlu Meclis Gündemine taşıdı ve “ Yerel Gazeteden okuduk, durum nedir? ” diye sordu. Ak Partili Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Ceylan kamuoyuna duyurduğumuz iddiayı doğruladı ve “ firma ile aramızda yapılan sözleşme şartlarına göre kiraların ödenmemesi ile ilgili olarak, kiraların ödenmemesi maddesi uyarınca fesih işlemleri devam etmektedir. ” dedi. Böylelikle yasal süreç sonunda kiralarını ödemeyen NEVA AVM’de ki yüklenici firma tahliye edilecek ve yerine ihale ile yeni yüklenici firma gelecek.

 

 

Sultangazi Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı oturumları başladı. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Av. Hacı Orhan Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Hasan Esat İlhan, CHP Grubuna Sait Coşkunoğlu Grup Başkan Vekilliği yaptı. HDP’li Ali Yurt ve Ak Partili Mustafa Demir oturuma katılmadı. Oturumda 10 gündem maddesi üyelerin oylarına sunuldu. Oturum başlamadan Meclis üyeleri gündem dışı söz aldı ve konuşmalarını gerçekleştirdi.

 

 

CHP’Lİ OLGUN ANNELER GÜNÜ İÇİN KONUŞTU

 

 

CHP’li Meclis Üyesi Doğan Olgun 12 Mart Anneler Günü dolayısıyla söz aldı ve şunları söyledi : “ Anneler gününe giderken kadın koruma platformlarının verilerine göre Şubat’ta 28, Nisan’da 30 kadın yakınları tarafından öldürülerek hayatlarına son verildi. Bunların çoğu anneydi. Cenneti ayaklarının altında aradığımızı Annelerimiz cinayetlere kurban gidiyor, Nazım Hikmet diyor ki ; ‘ Sizi de bir anne doğurmadı mı ? Annelere kıymayınız efendiler. ’. Tüm bunlara rağmen Anneler Gününü kutluyoruz.”.

 

 

GEÇ KALIYORSUNUZ SÖZ VERMİYORSUNUZ

 

 

CHP’li Sait Coşkunoğlu Ak Parti Grubunun oturumlara geç gelmesini ve daha sonra oturumda söz hakkı kısıtlanmasını şu sözler ile eleştirdi ; “ Biz sabah 11:00’den beri bekliyoruz. 30-40 dakika geç geliyorsunuz. Sonra bizim sözümüzü kesip söz hakkımızı alıyorsunuz. İnşallah sözümüzü kesmezsiniz bu oturumda. .

 

 

CHP’Lİ COŞKUNOĞLU BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ’NÜ SAVUNDU

 

 

CHP Grup Başkan Vekili Sait Coşkunoğlu oturumda gündem dışı söz alarak : “ BM 1993 yılından beri Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlanıyor. Gazeteci Halkı bilgilendiren zor şartlarda çalışan ve Dünya’nın en fedakârlık isteyen mesleğini icra eder. Ülkemizde ise Özgür Basın’dan bahsetmek mümkün değildir. Tutsak Basın ve Cezaevlerinde Gazeteciler var. Tek suçları iktidara boyun eğlemektir. Yandaş ve yalaka basın olmamaktır. Özgür Basın susturulamaz. Özgür Basın size de lazım olur. 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyoruz. ” dedi.

 

cats

 

NEVA AVM GÜNDEM OLDU

 

 

Sultangazi’nin ilk ve tek AVM’si olan NEVA Sultangazi Belediye Meclisi’nde gündem oldu. Gazetemizin “ NEVA AVM Sultangazi Belediyesi’nin oluyor !.. ” içerikli haberi ile duyurduğu iddiayı CHP’li Sait Coşkunoğlu Meclis Gündemine taşıdı. Coşkunoğlu : “ Belediyemiz Hizmet Binası içerisinde bulunan NEVA AVM ile ilgili Yerel Gazetelerde haberler okuduk. Belediyemiz tarafından bu AVM’ye el konulduğu ve Belediyemiz hangi şartlara göre niçin el koydu bilgi talep ediyoruz? Meclisimize bir aydınlatma getirmelidir. ” dedi.

 

FESİH İŞLEMLERİ BAŞLATILDI

 

 

Ak Partili Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Ceylan kamuoyuna duyurduğumuz iddiayı doğruladı ve “ NEVA AVM olarak geçen yerde yüklenici firma ile aramızda yapılan sözleşme şartlarına göre kiraların ödenmemesi ile ilgili olarak, kiraların ödenmemesi maddesi uyarınca fesih işlemleri devam etmektedir. Mahkeme de devam etmektedir. Bu çerçeve içerisinde durum ortaya çıkacaktır. Hukuki durumu devam ediyor ve detaylara giremiyoruz. İlgili maddeye istinaden bu işlemler başlatılmıştır. Fesih olacak. Bugün ödenmedi ve ertesi gün işlem yapıldı denilemez. ” konuşmasını yaptı.

 

ÖVÜNÜYORDUNUZ, DAHA İYİ ŞARTLARDA MI VERİLECEK?

 

 

Başkan Yardımcısı Ceylan’ın konuşması üzerene Coşkunoğlu söz alarak : “ Belediye bu AVM ile ilgili övünüyordu. Bu nasıl oldu da böyle bir karar alındı. Bütçe Görüşmelerinde konuşmalar yaptınız. Bu son dönemde mi oldu. Kira ne zamandan beri ödenmiyor. Aklımızdan şu geçiyor, Hastane açılacak burası arkadaşların elinden alınacak ve daha iyi şartlarda başkasına mı verilecek kaygısı taşıyoruz. ” dedi.

 

Meclis Başkan Vekili Av. Orhan’da ; “ Bu kişiler ihaleyi aldıklarında ben komisyon başkanıydım. Açık ihale ile alındı. Verilirse de açık ihale ile verilir.” cevabını verdi. Ak Partili Av. Hasan Esat İlhan’da cevaba ek konuşma yaparak ; “ Bu konu hukuki bir mahiyette bir konu. Eğer kira ödenmiyor ise sözleşmeye göre işlemler yapılır. Yasal prosedür başlatılmıştır. ” dedi.

 

 

TAŞERON İŞÇİLER MECLİS GÜNDEMİNDE

 

 

Oturum başlamadan CHP’li Sait Coşkunoğlu söz alarak Taşeron işçilerin durumunu sordu ve “ Taşeron İşçiler alınırken, kurulan LTŞ’ler de işçi sayısı ve işsiz kalan sayısı kaçtır öğrenmek istiyoruz. ” dedi. Coşkunoğlu’na Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Dülger cevap verdi ve “ Taşeron yasası ile Sultangazi Belediyemizde taşeron işçiler 848 işçimiz şu an ki durum itibariyle şirkette iş başı yapmış durumdu. Emeklilik ve gerekli şartları yerine getirmeyenler dışında kapı dışarı atılan işçi yoktur. Bu bakımdan hak ve hukukları ile ilgiliyle 2020 yılına kadar zam oranları da belirlendi. Her şey kayıtlara alınmış ve toplu sözleşme ile belirlendi. ” dedi.

 

 

CHP Grubunun konuşmaları bittiğinde gündem maddelerinin oylamalarına geçilmeden Ak Partili Meclis Üyesi Melike Kırtay da söz alarak Anneler Günü ile ilgili konuşma gerçekleştirdi.

 

ALTUNAY KATILMADI CHP GRUBU ELEŞTİRDİ

 

 

Oturum maddeleri oylanırken Gündemin 5. Maddesi olan 2017 YILI MALİ YILI KESİN HESABI’na ilişkin CHP’li Necdet Selvi ; “ Kesin Hesap Cetveli için Belediye Başkanı Cahit Altunay’ın burada olması gerekirdi. Başkan Bey burada konuyu açıklamalıydı. Yalnız kendisi burada yok. Geçtiğimiz ay Bütçemizin yetersiz kaldığı, halkın ihtiyaçlarını karşılamadığı, yapılanlara baktığımızda bir şey göremiyoruz demiştik. Bu maddeye de hayır oyu kullanacağız. diyerek gündem maddesine ret oyu vereceklerini duyurdu.

 

 

UĞUR MUMUCU NEFES ALACAK PAZAR ALANI TAŞINIYOR

 

 

CHP’li Doğan Olgun gündemin 7. Maddesi olan Uğur Mumcu Mahallesi’nde kurulan Çarşamba Pazarı’nın Kapalı Pazar Alanı’na taşınmasına ilişkin konuşma yaptı ve görüşlerini ifade etti. CHP’li Olgun : “ Uğur Mumcu Mahallesi’ne yapılacak Pazar alanı 50. yıl mahallesi sınırlarında yapılmış. Özensiz seçilmiş bir yerdir. Merkez Camiinden çıkan bir vatandaş pazara gitmek için otobüse binmek durumunda kalacak. Yer oldukça uzak. Tavsiyemiz ise bir Pazar servisi konulması olacaktır. ” dedi.

 

 

SURİYELİLER İÇİN VAKIFLA PROTOKOL TARTIŞMASI YAŞANDI

 

Oturumda Sultangazi Belediyesi ile Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) arasında imzalanacak protokol tartışıldı. Protokol kapsamında Suriyelilere insani, yasal sorunlar hakkında destek verilmesi ön görüldü. CHP’li Coşkunoğlu protokolü eleştirdi ve “ İlçemizde Suriyeliler ile ilgili bir Vakıf kurulacak. Ne yazık ki Suriyeliler en çok bu ilçede yaşamayı tercih ediyor. Neden tercih etmişler? İlçemizin konum ve vizyonundan kaynaklanıyor. Halen çeper ilçe olarak görülüyor. Bu vatandaşların çok sayıda olması Sultangazilileri rahatsız ediyor. ” konuşmasını yaptı.

 

 

VAKIF VAR YARDIM EDİLECEK MALİ YÜK OLMAYACAK

 

CHP Grubunun eleştirilerine Belediye Başkan Yardımcısı Av. Ali Başkaya cevap verdi ve bilgi yanlışlığından bahsederek şunları söyledi : “ Vakıf Kurulacak dendi, mevcut bir Vakıf var, bu vakfın Belediyemizle yapmak istediği bir protokol var, bu çerçevede de Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nde çalışan personel istihdam edilecek, mülteci ya da sığınmacı kardeşlerimizin sorunlarına çözüm bulmak için çalışacaklar. Bu protokolün mali bir külfeti yok. BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinden aldığı destek ile yapıyor. CHP’li Avcılar Belediyesi de bu protokolü yapıyor. 42 bin Suriyeli Sığınmacı var. Allah kimseyi Savaş mağduru yapmasın. ”.

 

Bu sözler üzerine CHP’li Haluk Bozkurt’ta söz alarak yeni kurulmuş ve karşılığı olmayan Vakıf ile protokole hayır diyeceklerini ifade etti ve “ Yeni kurulmuş bir Vakıf. İlçemizde 55 bin civarında Suriyeli bir vatandaş var. Bunlara yetersiz gelecek bir Vakıf. İyi niyetle yapılmak istenen bir protokol var. Avcılar Belediyesi de yapmış ancak Vakıf yeni kurulmuş ve karşılığı yok. Biz sıcak bakmıyoruz bu protokole. ” dedi.

 

Oturumda CHP Grubunun eleştirdiği Gündem Maddeleri Ak Parti Grubunun sayısal üstünlüğü ile oy çokluğu ile onandı. Oturum maddelerin oylanmasının ardından kapandı.

 

 

1

2

3

4

5

DSC_0924

DSC_0927

DSC_0930

DSC_0935

DSC_0937

DSC_0938

DSC_0941

DSC_0947

DSC_0948

DSC_0953

Genel - 14:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.