13° Kapalı
  • EURO 6.10
  • DOLAR 5.33

İSTANBUL’DA ÖRNEĞİ YOK FATİH’TE BİR İLK !..

Genel - 10 Mayıs 2018 17:05 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

 

Fatih Belediye Meclisi’nde Kamusal Alanlarda ki inşaatlar için Binalara Kot Vermeyi ön gören Meri İmar Planlarında değişiklik yapıldı. CHP’li Mimar Üye Coşkun Yeşilyurt ; “Bazı çukur alanlarda kat kazanımı olmak ile birlikte tam tersi alanlarda kat kaybına neden olabilir. Kamusal alan tüm kent ve ülkemizde var. Bu plan notunun bir örneği daha İstanbul’da yoktur. Çok geniş alanlara arazi köşe kot verilmesi büyük hakkaniyetsizliklere neden olur. ” diyerek gündem maddesine hayır diyeceklerini söyledi. Ak Partili İmar Komisyonu Başkanı ve Belediye Başkan Yardımcısı Bora Selim ise ; “ Bu plan notu kamusal alanlarla ilgili. Bu plan notu kamusal alanlarda yapılacak inşaatlar ile ilgili. Alınabilir diyerek mağduriyet yaratmıyoruz. Ranta dönük fonksiyonların olduğu alanlarda bu plan notu geçerli değildir. ” diyerek mağduriyet olmayacağını dile getirdi.

 

 

Fatih Belediyesi Mayıs oturumları devam ediyor. Oturuma, Meclis 1. Başkan Vekili Adnan Şenocak’ın mazeret bildirip oturuma katılmaması ile Meclis 2. Başkan Vekili Orhan Narin Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Yahya Atıcı, CHP Grubuna Kazım Akşahin Grup Başkan Vekilliği yaptı. CHP Fatih İlçe ve Grup Başkanı Soner Özimer ve Ak Partili Meclis Üyesi ve Ak Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı olan Murat Musaoğlu da Meclis Salonunda hazır bulundu. CHP’li Katip Meclis Üyesi Ceylan Türkoğlu ve Aynur Çolak mazeret bildirip oturuma katılmadı. Oturumda 5 gündem maddesi üyelerin oylarına sunuldu.

 

11

 

Meclis, İmar Komisyonu’nun CHP’li ve Ak Partili üyelerinin İmar Plan Değişiklikleri ile ilgili tartışmalarına sahne oldu. İlk tartışma 1. gündem maddesi ile ilgili sözleşme eksik olduğu iddiası ile yaşandı. CHP’li Mimar Meclis Üyesi Coşkun Yeşilyurt, Ayvansaray Yenileme Projesi ile ilgili kendisine ve grubuna sözleşme detayları gelmediğini söyleyip raporun kendisine ulaştırılmasını talep etti. CHP’li Yeşilyurt’un talebi üzerine İmar Komisyonu Başkanı ve Belediye Başkan Yardımcısı Meclis Üyesi Bora Selim söz alarak ; “ İmar Komisyon Üyelerine ve Mail ortamında ilgili komisyon üyelerine verilmiştir. ” dedi.

 

FATİH’TE BİR İLK OLDU

 

İkinci tartışma ise gündemin 3 numaralı maddesinden kaynaklandı. Meri Plan Notlarının Binalarda ki plan değişikliği ile ilgili söz alan CHP’li Mimar Coşkun Yeşilyurt ; “ Söz konusu İmar Plan Değişikliği binalara kot verme ile ilgili bir değişikliktir. Tarihi yarımada jeomorfolojisi son derece zor bir arazi parçasıdır. Jeofizik ve Jeomorfolojisi açısından çok geniş alanlara arazi köşe kot verilmesi büyük hakkaniyetsizliklere neden olur. Bazı çukur alanlarda kat kazanımı olmak ile birlikte tam tersi alanlarda kat kaybına neden olabilir. Genel olarak ve geleneksel olarak binalara kot verilme noktası temas eder. Binalarda çok uzaklarda kot verilmesi arazinin değişik şekillerde olması hakkaniyetsizliklere yol açabilir. Dolayısıyla farklı neticeler ortaya çıkartabilir. Bu imar plan değişikliğini kabul etmiyoruz. Kamusal alan tüm kent ve ülkemizde var. Bu plan notunun bir örneği daha İstanbul’da yoktur. ” dedi.

 

DSC_0850

KAMUSAL ALANLAR İLE İLGİLİ RANTA MÜSAADE YOK

 

 

Ak Partili İmar Komisyonu Başkanı ve Belediye Başkan Yardımcısı Bora Selim, CHP’li Yeşilyurt’un söylemleri üzerine söz aldı ve mağduriyet olmayacağını dile getirdi. AK Partili Selim : “ Bu maddede ki plan notuna baktığımızda kentsel alt yapı alanları, yönetim merkezleri, belediye hizmet alanları, kentsel altyapı alanları eğitim sağlık üniversite kamusal projeyi bağlayan bir plan notu için alınmış bir karardır. Şahıs parsellerinde konut alanlarında ticaret alanlarında ayrık nizam olan binaların köşe noktalarının kotlarının ortalaması alınır. Bunların çoğu da küçük parseller. Fatih küçük dar sokaklı alanlar. Bu bahsettiğimiz ise Kamusal Büyük Parselli alanlar Kamu Yararı içeren projeler. Özellikle kotların ortalaması alınabilir dedik alınır demedik. Yani bir mağduriyeti önünü tamamen kapadık. Burada avantaj sağlanırsa kullanılır dedik. Nerede kamusal alanlarda. Okul Üniversite alanlarımız var. Donatı alanlarında ihtiyaçlarımız var. İmar Müdürlüğümüzün de her zaman sıkıntısı vardı. Bu problemi yaşıyorlardı. Bunun önünü açmış olduk. Bu plan notu kamusal alanlarla ilgili. Bu plan notu kamusal alanlarda yapılacak inşaatlar ile ilgili. Alınabilir diyerek mağduriyet yaratmıyoruz. Ranta dönük fonksiyonların olduğu alanlarda bu plan notu geçerli değildir. konuşmasını yaptı.

 

DSC_0906

 

ÖZİMER, SERTKAYA VE ÇAKMAK’I TEBRİK ETTİ

 

 

Meclis gündem maddelerinin oylanması ile son buldu. CHP Fatih İlçe ve Grup Başkanı Soner Özimer meclis sonunda, Abdülhamit Şeker’in yerine Meclis Üyesi olan Yusuf Sertkaya, Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver’in yerine Rıza Çakmak’ı tebrik etti.

 

DSC_0845DSC_0842

DSC_0848

DSC_0854

DSC_0859

DSC_0863

DSC_0864

DSC_0867

DSC_0868

DSC_0870

DSC_0871

DSC_0874

DSC_0879

DSC_0881

DSC_0884

DSC_0886

DSC_0889

DSC_0891

DSC_0893

DSC_0901

DSC_0911

DSC_0917

Genel - 17:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.