12° Parçalı bulutlu
  • EURO 6.10
  • DOLAR 5.33

CHP’Lİ AKŞAHİN “ CERRAHPAŞA BÖLÜNMESİN ” DEDİ !..

Genel - 10 Mayıs 2018 16:51 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

 

Fatih Belediye Meclisi’nde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi gündem oldu. Bazı üniversitelerin bölünmesini öngören kanun tasarısının TBMM’de kabul edilmesi üzerine toplanan Cerrahpaşa Tıp Fakülkesi Akademik Kurul’u “bölünmeme” kararı aldıklarını duyurdu. CHP Fatih Belediyesi Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin, Pazartesi Meclis Oturumunda Cerrahpaşa’yı gündem yaptı ve Ak Partili Üyelerden hazırladığı matbu kağıdı imzalamasını şu sözler ile istedi ; “ Üniversite bölünmesin diye 37 adet evrak hazırladık. Gelin hep birlikte fakültemizin bölünmesine karşı çıkalım. Komisyon oluşturup Ankara’ya kadar gidelim. Fatih halkına karşı sorumluluk ve görevlerimizi yapmamış oluruz bu konuya ilgi göstermezsek.”.

 

 

Bazı üniversitelerin bölünmesini öngören kanun tasarısının TBMM’de kabul edilmesi üzerine toplanan Cerrahpaşa Tıp Fakülkesi Akademik Kurul’u “bölünmeme” kararı aldıklarını duyurdu. CHP Grup Başkan Vekil Kazım Akşahin, Pazartesi Meclis Oturumunda Cerrahpaşa’yı gündem yaptı. Akşahin, Meclis Kürsüsüne çıktı ve Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver’in yeni görevini tebrik ederek başladığı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ile ilgili konuşmasında şunları söyledi : “ Ülkemizin çok önemli değerlerinden olan İstanbul Üniversitesi’nden kopartılmaya çalışılan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi için söz aldım. İstanbul 3 büyük imparatorluğa başkentlik yapmış bir ilçeyiz. Tarihi Yarımada İstanbul’un kalbidir. Tarih, Kültür, Turizm ve Ticaretin başkentidir. Son 16 yıla baktığımızda. Bazı değişiklikler yapıldı ve sonuçları olumlu olmadı. 2008 yılında Fatih’te bulunan 69 mahallemiz 24 mahalleye düşürülerek kültürümüz etkilendi. Halbuki ülkemizde 30-40 haneli muhtarlıklar bulunuyor. Eminönü ilçemiz kapatıldı ve Fatih ilçesi ile birleştirildi. Anadolu’da 6-7 bin nüfuslu ilçelerimiz var. Topkapı Mahallesinde bulunan üç Anadolu Lisemiz diğer ilçelere taşındı ve Vakıf Üniversiteleri inşaata başladı. Bir sabah uyandığımızda Çapa Tıp Fakültemizin Hasdal Kışlasına taşınacağını medyadan öğrendik. Yine İtalyan Mimarlar tarafından proje hazırlandığını medyadan öğrendik. Son 16 yılda Fatih Halkının göç ettiğini ve yabancı uyruklularla nüfusun arttığını gördük. Trafik ve Asayiş sorunları da arttı. İmar ile ilgili sorunlarda çözülemedi. Nisan 2018’de de Cerrahpaşa Tıp Fakültemizin isminin değiştirilerek başka bir üniversiteye bağlanacağını gördük. Cerrahpaşa Fatih’in markasıdır, Fatih’in ilim ve bilim yuvasıdır, dertlere derman olan hastanesidir dahası aynı zamanda Cerrahpaşa Mahallesinin adıdır. İsimlerin değiştirilmesi Fatih halkına ne fayda sağlanabilir. Niçin üniversiteler bölünerek ayrıştırılmaya çalışılıyor. Bizlerin bu konuya sahip çıkmamız lazım. Üniversite bölünmesin diye 37 adet evrak hazırladık. Gelin hep birlikte fakültemizin bölünmesine karşı çıkalım. Komisyon oluşturup Ankara’ya kadar gidelim. Fatih halkına karşı sorumluluk ve görevlerimizi yapmamış oluruz bu konuya ilgi göstermezsek.”.

 

AK PARTİLİ ATICI VE GRUBU KAĞIDI ALMADI

 

CHP’li Akşahin’in Ak Parti Grubuna verdiği kağıtlar Ak Partili Yahya Atıcı tarafından teslim alınmadı. Ak Partili Atıcı ; “ Kürsüden konuştunuz talebinizi dinledik, biz değerlendiririz, duyduk zaten kağıt almamıza gerek yok.” dedi.

 

DSC_0880

DSC_0887

DSC_0947

Genel - 16:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.