Kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
  • EURO 6.07
  • DOLAR 5.34

SULTANAHMET’İN TARİHİNE DARBE VURULUYOR !..

Genel - 20 Nisan 2018 23:48 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Üsküdar ve İBB Meclis Üyesi Erdal Tüfekçi Fatih’in ve Turizmin savunucusu oldu. Fatih’in İBB’de sözde temsil eden Meclis Üyesi Ayşegül Okumuş Görgü bir yana dursun CHP’li Tüfekçi’nin sesi İBB Meclis’te gür çıkıyor !..

 

Milyonlarca Turistin uğrak yeri olan İstanbul’un tarih merkezi, tarihi Yarımadası Sultanahmet semtinde yaşanan sorunları sıklıkla meclis gündemine taşıyan CHP’li İBB Meclis Üyesi Turizmci Erdal Tüfekçi, Sultahahmette tarihe vurulan hançeri, darbeyi ve rezilliği gündeme getirmeye devam ediyor. 

 

Meclis kürsüsünde gündem dışı gerçekleştirdiği konuşmasında çektiği fotoğrafları meclis üyelerine göstererek “Milyonlarca turistin uğrak yeri olan tarihi yarımada Sultanahmet Meydanı araba yıkama meydanına döndü!” diyen CHP’li Tüfekçi, “Dünyanın en güzel, en eski, farklı dönemlerde yapılmış farklı yapıları bir arada görebileceğiniz meydan Sultanahmet meydanıdır. Sultanahmet turistler için misafir odasıdır, hiç misafir odası kirletilir mi?” serzenişinde bulundu. 31 Mart’ta başlayan ve 15 Mayıs’ta sona erecek olan “Tarihi Yarımada İçin Tarihi Etkinlik” sloganı ile devam eden Yeditepe Bienali Festivaline sponsor olan firmanın Sultanahmet meydanında sergilediği arabaların üzerine Cumhurbaşkanlığı Forsu’nun koyulmasını eleştiren CHP’li Tüfekçi şu cümlelere dikkat çekti: “Bakınız bu resimde Dikilitaş’ı görebiliyor musunuz? Peki bu resimde Alman Çeşmesini görebiliyor musunuz? Başka bir meydan yok mu bu arabaları sergileyeceğiniz?  Burası fuar alanımı, burası panayır yeri mi? Bienal mi yapıyorsunuz, arabama reklamı mı? Bu arabaların kültürle, tarihle, sanatla ne ilgisi var? “Parasını ödedik” diye sergiledikleri arabaların üzerine Cumhurbaşkanlığı forsunu koymuşlar. Cumhurbaşkanlığı forsu satılık mıdır değerli arkadaşlar? Ne haddine senin! Ne bu ülke satılıktır, ne de bu fors satılıktır. Buna kim izin verdiyse, kim yaptıysa kulağı da çekilmelidir” dedi.

 

1

 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi 2018 yılı Nisan ayı Meclis toplantılarında Üsküdar Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Erdal Tüfekçi’nin gündem dışı konuşması:

 

Sayın Başkan, değerli meclis üyeleri; Cumhurbaşkanımız muhtarları İspanya’nın Endülüs bölgesine gönderiyor, İçişleri Bakanına talimat vermiş, “bu gezilerin masraflarını da sponsorlar karşılasın” demiş. Cumhurbaşkanı çok doğru bir şey yapıyor, okullarda verilmeyen tarihe, kültüre saygı dersini yerinde göstererek bu açığı kapatmaya çalışıyor.

Değerli meclis üyeleri; Dünyanın en güzel, en eski, farklı dönemlerde yapılmış farklı yapıları bir arada görebileceğiniz meydan Sultanahmet meydanıdır. Dini yapılar vardır burada; Ayasoyfa, Sultanahmet Cami gibi. Müzelerimiz vardır; Türk ve İslam eserleri müzesi gibi. Anıtlar vardır; yılanlı sütun, duvarlı sütun, Mısır dikilitaşı, Alman Çeşmesi gibi. Sosyal yapılar vardır; Hürrem Sultan hamamı gibi, Yerebatan, binbirdirek gibi su sarnıçları vardır. Arasta gibi çarşılar vardı; Pornai sokağı gibi, porno kelimesine kaynaklık eden sokak buradadır. Uzatmayayım, farklı kültürlerin, farklı yüzyıllarda yaptıkları farklı binaların bu kadar yaygın olduğu hepsi bir arada tarih müzesi buradadır eşi, benzeri yoktur.

 

Değerli arkadaşlar; Kanuna göre sokakta, caddede araç yıkamak, sabunlu sularla yıkamak yasaktır, belediye ceza yazar. Bırakın sokağı, caddeyi trafiğe kapalı Sultanahmet meydanında resmi ya da kamu kurumuna ait araçları yıllardır her gün yıkıyorlar. Sizlere dün çektiğim fotoğrafları gösteriyorum; meydanda, tapu ve kadastro bölge müdürlüğü önü araba yıkama partisi, arabalara sıraya girmiş yıkanıyor, sabunlu sular yerlerde. Bölge müdürlüğünün önü park yeri olmuş, kamu kuruluşu yöneticileri arabalarıyla taa makamlarının önüne kadar gelecekler, yürüyemezler onlar, karışan kimsede yok. Oysa tam arkasında İl Milli Eğitim Müdürlüğünün açık otoparkı var arabanı park et oraya, yıkayacaksan da orada yıka.

Geçen sene bu kürsüden uyarmıştım ama dikkate alan olmadı. Burası tarihin merkezi değil, bizim yabancılara gösterdiğimiz, ağırladığımız İstanbul’un misafir odası. Hiç misafir odası kirletilir mi? Bakınız bu resimde meydana İBB’nin koyduğu tuvalet, önünde Fatih Belediyesinin koyduğu çöp konteynırları, yanlarında tapu müdürlüğünün araba yıkama ve park yeri ve bunların arkalarında kültür ve turizm bakanlığının restore ettiği tarihi eser, meydanın bir bölümünün son tahlilde durumu budur. 

 09

Değerli arkadaşlar; Bu günlerde tarihi yarımadada 15 Mayıs’a kadar devam edecek Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Yeditepe Bianeli yapılıyor. Farklı tarihlerde farklı mekânlarda kültürel etkinlikler… Gayet güzel şeyler bunlar… Ama Bienal çerçevesinde bu meydana önüne gelen istediği her şeyi konduruyor. Bakın gene sizlerle çektiğim fotoğrafları paylaşmak istiyorum: Renault sponsorluk adına parayı bastırmış birinci sınıf sit alanında, hem de trafiğe kapalı alanda yeni çıkan arabalarının tanıtımını yapıyor, üstüne üstlük her gün tüm turistlerin ülkelerine göndermek dostlarına göstermek için çektikleri fotoğrafların çekim yeri burası.

 

Bakınız bu resimde Dikilitaş’ı görebiliyor musunuz? Arkasından dolandım peki bu resimde Alman Çeşmesini görebiliyor musunuz? Başka bir meydan yok mu bu arabaları sergileyeceğiniz? Gidin Beyazıt meydanına, gidin Gülhane Parkına, gidin Taksim meydanına, yarın başka bir sponsor gelse ben burada yatımı sergileyeceğim derse ne yapacaksınız? Burası fuar alanımı, burası panayır yeri mi? Bienal mi yapıyorsunuz, arabama reklamı mı? Bu arabaların kültürle, tarihle, sanatla ne ilgisi var? “Parasını ödedik” diye sergiledikleri arabaların üzerine Cumhurbaşkanlığı forsunu koymuşlar. Cumhurbaşkanlığı forsu satılık mıdır değerli arkadaşlar? Ne haddine senin! Ne bu ülke satılıktır, ne de bu fors satılıktır. Buna kim izin verdiyse, kim yaptıysa kulağı da çekilmelidir.

 

Bakınız bu meydana daha neler koymuşlar, poliüretan’dan yapılmış duvar gibi bir şey lunaparkta resim çektirme öğeleri gibi. Dikilitaş’ın hemen dibine 4 tane tahtadan malzemeyle yapılmış kimsenin ne olduğunu bilmediği şeyler… Ve Fatih belediyesi ve bu pankartları buraya astıran AKP Fatih İlçe Başkanı hiç mi tarihe, hiç mi kültüre saygınız yok. Hipodromun tam ortasına astığınız 6.cı olağan kongre pankartınızın orada işi ne? Turiste neyi duyurmak istiyorsunuz? Bu pankartları asacak başka bir yer bulamadınız mı? Yarın başka bir parti ya da kuruluş bu meydanı pankartlarla doldurursa Fatih Belediyesi ne diyecek? İzin verecek mi? Bence Sayın Cumhurbaşkanı, tarihe, kültüre verilen önemi, turiste gösterilen saygıyı görmeleri için Endülüse gönderdiği muhtarların yerine ilk önce bu tip belediye başkanlarını göndermesi gerekir diye düşünüyorum.

 

Değerli meclis üyeleri; Dünyanın bırakın başka bir meydanına böyle şeyleri kondurmak asmak, yanına bile yaklaştırmazlar. Turizm alanlarında tarih dışı ögeleri özenle o çevreden uzak tutarlar. Tarih bir bütündür, oraya gelip fotoğraf çeken insan, caminin resmini, dikilitaşın resmini çekerken o fotoğraf karesinin içine bu tür ilgisiz ögelerin girmesini istemez. Ha diyebilirsiniz ki, turist dikkat etsin, onları kamera kadrajına dahil etmesin, valla bende baş üstüne efendim derim.

 006

Bizim tarihe, bu kente, atalarımızın eserlerine zerre kadar saygımız olsaydı, Yedikule’ye o ikiz kuleleri diktirmez, onay vermez tarihi siluetin bozulmasına göz yummazdık. “Biz tarihin yok olması için elimizden geleni yapar, plastikten güvercinlik, poliüretandan duvarlar yaparız, Renault ile tarihi meydana tüy dikeriz” diyorsanız o başka, bravo size deyip geçerim. Eskiden İngilizler ormanda yürürlerken tuvaletlerini yaptıklarında, başkaları da pisliklerinin üstüne basmasın diye üzerlerine tüy dikerlermiş, siz de yaptıklarınızla tarihi meydana tüy diktiniz.

 

Sayın İBB Başkanı, buradaki karar vericileri İstanbul’a benzeyen kentlerdeki meydanları gezmek üzere bir eğitim gezisi düzenlerse ne dediğim daha iyi anlaşılır diye düşünüyorum. Bu işler sadece Kudüs’ü gezmekle olmuyor.

 00

02

03

005

007

008

12

13

14

IMG_4691

Genel - 23:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.