Hafif yağmur
  • EURO 6.08
  • DOLAR 5.35

CHP’Lİ COŞKUNOĞLU AÇTI AĞZINI YUMDU GÖZÜNÜ

Genel - 7 Nisan 2018 23:41 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

 

CHP’li Coşkunoğlu 2017 Faaliyet Raporu görüşmelerinde Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay’a yüklendi. CHP’li Coşkunoğlu görüşmelerde söz aldı ve “15 Mahalleye eşit davranmıyorsunuz. Eşit davranmanızda mümkün değil. Sizin bağlı olduğunuz partinin de eşit davranması hiç mümkün değil. ” dedi.

 

 

Sultangazi Belediye Meclisi 2018 Nisan ayının 3. birleşimini Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi. Toplantıda 2017 yılı faaliyet raporu onaylandı. Meclis’te konuşma yapan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay özetle “ Dokuz yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz tüm yatırımları, genç Sultangazimiz’in bugünü kadar yarınlarını da hesaba katarak uygulamaya koyduk. Yaptığımız yatırımlarla, hayata geçirdiğimiz vizyon projelerle Sultangazi’yi, yıldızı parlayan bir ilçe konumuna getirdik. ” diye konuştu.

 

 

CHP Sultangazi Belediyesi Grup Başkan Vekili Sait Coşkunoğlu, Belediye Başkanı Cahit Altunay’dan sonra söz aldı ve Faaliyet Raporu ile ilgili görüşlerini ifade etti. Kah Başkan Altunay’a sorular soran kah hizmetleri eleştiren Coşkunoğlu hizmetin adaletli dağıtılmadığından şikayet etti.

 

DSC_0609

 

CHP’li Coşkunoğlu’nun yaptığı konuşma Meclis Salonunda alkışlanmadı dahası takdir edilmedi. Çünkü CHP Sultangazi İlçe Örgütü’nden ve ilçe muhalefet cephesinden hiçbir temsilci salonda yoktu. Her fırsatta show ya da meclis salonunda selfie yapanlar, her ayın ilk pazartesi günü grup odalarına ” kahvaltı ” yapmaya koşanlar Faaliyet Raporu gibi önemli bir oturumda Muhalefet Temsilcilerinin konuşmalarını alkışlamak için bile salonda değildi.

 

CHP’li Coşkunoğlu konuşmasında şunları söyledi :

 

 

4 yıldır bu çatı altında görev yapıyoruz. İlçemize hizmet ediyoruz. İlçemiz yararına olan kararlara yatırımlara destek olduk raporları oy birliği ile kabul ettik. Faaliyet Raporunu inceledim baktım. 2017 yılı için kesinleşen rakamı 285 milyon 370 bin TL. Gider bütçesi ise 299 milyon 934 bin TL. Bütçemiz denk değil 15 Milyon açık vermiş. Bu bütçenin büyük bir bölümü vergi ödeyen mükelleflerimizden oluşuyor. 530 bin nüfusumuz var nüfus sayısına göre iller bankasından bütçeye para aktarılıyor. Belediyemizin bütçesi de bu gelirlerden oluşuyor. Ne yazık ki hizmete baktığımızda adaletli bir dağılım gözükmüyor. Yatırımlar da bu bütçeden yapılıyor ve ne yazık ki hizmete baktığımızda adaletli bir dağılım gözükmüyor. 15 Mahalleye eşit davranmıyorsunuz. Eşit davranmanızda mümkün değil. Sizin bağlı olduğunuz partinin de eşit davranması hiç mümkün değil. İBB Başkanı Sayın Uysal, Arnavutköy İlçe Kongresinde aynen şunu söylüyor ; ‘ AKP’ye en çok oy veren ilçelere hizmet ve metro götüreceğiz.’. Sizlerde en az oy çıkan mahallelere hizmet götürmüyorsunuz. Sizin gibi düşünmeyenlere yaşama hakkı vermezsiniz. Siz toplumu ayrıştırmayı çok iyi biliyorsunuz. 4 yıldır Belediye de görev yapıyoruz ve Sultangazi’de muhalefetin temsilcileriyiz. Personel alımlarında sizlere önerilerimiz oldu. Partizanlık yaptınız.

 

SALTANAT BİTECEK

 

 

Bu düzen böyle gitmez. Saltanatınız bitecek. Türkiye’de halkların kardeşliği iktidar olacak, ülkemiz rahat bir nefes alacak. Devlet yeniden inşa edilecek. Devlet Türkiye’mizin 4 bir yanında ki kadrolarımız ile dizayn edilecek.

 

MÜDÜRLÜK BÜTÇELERİ ABARTILI

 

 

Fen İşleri Müdürlüğü’nün faaliyetine baktım inceledim. 107 milyon bir harcama yapmış. Bu harcamada 4 yıldır aynı mahallelere yatırım yapılmış. Biz o mahallelere asla karşı değiliz. Hizmette eşit adaletli olmanızı istiyoruz. 3 yıl önce Belediye Başkanı olarak siz bu kürsüden söz vermiştiniz, Habibler, Gazi, Yunus Emre, 75. yıl ve Zübeyde Hanım Mahallelerine elektrik kablolarını yer altına alacağız demiştiniz ancak şu güne kadar hiçbir şey yapılmadı.

 

Sayın Başkan siz soruyorum ; İşletmeler bünyesinde kiralanan araçlar var. Bunlarla ilgili sözlü ve yazılı önergelerimiz oldu. Bu araçlar kimler tarafından kullanılıyor ? Plakaları ile bilgi verilmesini istedik. Bilgi alamadık. Yoksa bu araçlar birilerinin kendi özel işlerinde mi kullanılıyor. Hafta sonu bu araçlar kimlerde kalıyor, kimin emrinde ve kimin çocukları bu araçları kullanıyor ?

 

Çevre Koruma Müdürlüğü’nün bütçesi 42 Milyon TL ve büyük bir para. Çevre Koruma Müdürlüğü Çevreyi Doğayı koruyamıyor. Taş Ocaklarının çevreye ve doğaya verdiği zarar devam ediyor. İnsan sağlığını yitiriyor. Enerji Bakanı Albayrak Gazetecilere açıklama yapmış. Taş Ocakları sorununu çözeceğiz. Haberi okudum heyecanlandım. Haberi okudum Berat Albayrak taş ocaklarının etrafına Berlin Duvarı gibi bir duvar yapıp öyle çözecekmiş sorunu. Sizin için önemli olan para insan sağlığı değil.

 

 

İŞADAMLARI İÇİN BU HAVZA CENNET

 

 

Havza içinde Beton Santrali yapılmış. Sahipsiz Beton Santrali diye basın gündemine düştü. Çevre Koruma ve Zabıta Müdürlüğü müdahale etmiyor. İlçemizde bu tür imalatlar yapılıyor. Hepsi ruhsatsız. Büyük işadamları için bu havza cennet. Gariban halkımız esnafımız ruhsatsız bir yer açsa Zabıtalar hemen üşüşüyor ve ceza kesiyor. Aynı uygulamayı hepsi için bekliyoruz. Sizler görevinizi yapmıyorsunuz suç işliyorsunuz. Çok bekledik gereğini yapmadınız. Biz bunları İBB Meclis Gündemine taşıyacağız.

 

 

Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün bütçedeki payı 42 Milyon TL. Çalışmalarına bakıyorum aynı hal var. Müdürlerimizin sorumluluğu değil bu siz müdürlerimize talimat veriyorsunuz onlar da yapıyor. Hizmet dokümanına baktığımda 2017 yılında 22 park yaptık diye rapora geçmiş. Bunların büyük bir bölümü yol kenarında ki çiçeklerle süslü alanlardır.

 

 

Gazi Kent Ormanı ve Hacı Bektaşi Veli Kent Ormanı ilçemiz için şanstır. 2 yıldır buranın bakımı ile ilgili önergelerimiz oldu. Spor aletleri, oturma yerleri kırık durumda. Bunlar yapılsın diye çalışmada görmüyoruz. Yaz sezonu geldi. İstanbul’un diğer ilçelerinden yerli turist gelecek ilçemize. İlçemizin tanıtımında çok önemli mekan. Bu alanların bakımı yapılmalıdır.

 

 

Basın ve Yayın Müdürlüğü’nün bütçesi 2 milyon 607 bin TL. Sultangazi’yi halen tanıtamamışız. Sultangazi’yi İstanbullular halen bilmiyor. Sultanbeyli diye bahsediyor. Bir ilçenin tanıtımı Mega Projeler ile yapılırsa toplumun bilinçaltında kalır. Sosyal Projeler üretmediniz.

 

DSC_0667

 

SULTANGAZİ KART UYGULAMASI YAPALIM

 

 

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün faaliyetlerini incelediğimde 28 Milyonluk bir harcama var. Bunların için sosyal yardımlar. İnsanları sokakta sıraya diziyorsunuz. Bu insanların onurunu kırıyor. Sultangazi Kart diye bir uygulama yapalım. Aylık yemek maliyeti kadar bu kartlara para yükleyelim ve ilçe sınırlarında ki esnaflardan alışveriş yapsınlar önerimiz var. İlçemizde ki esnafımızda kalkınmış olur.

 

 

İlçemizde bir öğretmenevi yapılmadı. Önerisini size getirdim. Arsayı bulduk. Kabul etmediniz. Toplum 4 bin öğretmenimiz var. Bunlara bir mekan yapılsaydı hocalarımız rahat ederdi. Stres atarlardı mesai sonunda. Bir öğretmenevini çok gördünüz. Sizin bilimle işiniz olmaz. Bilimle yürümeyenin yolu karanlıktır.

 

BÜTÇEMİZ DENK BÜTÇE DEĞİL

 

 

2017 Bütçesi raporlarına baktığımızda 4 yılın sonunda kesinleşen rakam 925 milyon TL. Yani 1 Milyar TL. 230 Milyonu arsa satışından elde edilmiştir. Ancak bütçe yinede denk düşmemiştir. Belediyemizin arsalarını sattınız. Bizler karşı çıktık. Bu doğru değil dedik. Siz sattınız. Habibler kuşaklama yolunda ki akaryakıt istasyonu arsasını çok düşük paralara sattınız. Bu satış olmamış olsaydı şu an ki fiyatı 20 Milyon TL olacaktı. Kiraya verseydiniz Belediyemize Altın Yumurtlayan Tavuk gibi olacaktı. Bu satışlar yetmeyecek son kalan Şeker Fabrikasını satacaksınız, Demir Çelik Fabrikalarını, Tüpraş’ı dahası Seka’yı da satacaksınız. Cumhuriyet Değerlerini satacaksınız. Yetmeyecek Başkan, kamu binalarını satacaksınız bizler de bu binalarda kiracı olacağız. O da yetmeyecek Yabancı Uyruklu kişilere 250 bin Dolar karşılığında menkul alacak ve biz onlara Türkiye Vatandaşlığı vereceğiz.

 

 

Maliye Bakanımız şunu diyor ‘ Türkiye son on yılda 90 yıl geri gitmiştir.’. Bunu Maliye Bakanı söylüyor.

 

 

Sayın Başkan size soruyorum ; geçen ay İBB Meclisinde Cumhuriyet Mahallesinde Belediyemize ait Garaj olarak kullanılan alanla ilgili 1-5000’lik plan için mi geldiniz. Belediyemize ait parseller hizmet alanından çıkartılarak ticari konut alanına alındı. Bu alanın toplam yeri 13 bin m2. Bu yeri niçin gece saatlerine kadar apar topar İBB İmar Komisyonu odasında çalıştınız, bu yeri kime hazırladınız ? Eskiden Devletimiz ihaleyi bölgenin ihtiyacına göre hazırlardı şimdi ise siz ihaleyi müteahhidin ihtiyaçlarına göre hazırlıyorsunuz.

 

30 MİRASÇI MAĞDUR OLDU

 

Satacaksınız. Onun için acele ediyorsunuz. Bu yerin konuta açık yerlerini Belediye Hizmet alanına aldınız. Mağduriyetler yaşatacaksınız. Gazi Mahallesi’nde 4382 ada burası konuttu. Burayı Dini Tesis Alanına aldınız. Bu ada içerisinde vatandaşlarımızın tapu tahsisli yerleri vardı bunların 30 mirasçısı vardı. Her gün sizinle görüşüyorlar. Ciddi bir mağduriyet yarattınız.

 

 

İnsanların mesebine göre hizmet yapılmaz. Ayrım yapıyorsunuz. Ötekileştiriyorsunuz doğru yapmıyorsunuz.

 

BİZE SADECE BİR BİNA KAZANDIRDINIZ

 

Faaliyet Raporunu inceledim. Fotoğrafları harika. Basmışsınız kitapçık yapmışsınız. Bakanlık tarafından yapılan ve İBB tarafından yapılanların tamamını faaliyet raporuna koymuşsunuz. Bu doğru değil. Bunları siz yapmadınız. Sizin Sultangazi’de yaptığınız Belediye Hizmet Binası size çok teşekkür ediyoruz. Bize bir bina kazandırdınız.

 

 

4 yılda sorunları çözmediniz. Gençler hafta içi İstanbul’un çeşitli yerlerine çalışmaya gider hafta sonu da eğlenecek yer arıyorlar ilçemizde. Sosyal Mekanlar yok. Mega Projelerimiz yok. 4 yılda belediyemizin gelirleri yatırıma dönüşmedi. Bu paralar buhar olup gitti.

 

Bu faaliyet raporuna CHP Grubu olarak hayır diyeceğiz.

 

DSC_0694

Genel - 23:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.