Açık
  • EURO 6.10
  • DOLAR 5.37

TÜRGEV’E 30 YETMEDİ 49 YIL VERDİLER !..

Genel - 6 Nisan 2018 00:50 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

 

Fatih Belediyesi Yerel Parlamentosu’nda TÜRGEV için bir kez daha tartışma çıktı.  Geçtiğimiz ay Meclis Oturumunda alınan karar ile Fatih Belediyesi’ne ait Yurt Binası’nın mülkiyeti irtifak hakkı tesisi ile Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) 30 yıllığına bedelsiz verilmişti. Bu karar Ak Partililer tarafından revize edildi ve Nisan ayında bir kez daha Meclis gündemine geldi. CHP’lilerin itirazına rağmen TÜRGEV’e yapılan tahsis süresi 19 yıl arttırılarak 49 yıla yükseltildi. CHP’li Kazım Akşahin ise yaşanan duruma “ Merkezden Yönetiliyorsunuz, Fatih Yerel Parlamentosu İradesi Yok Sayılıyor, Fatih’e İhanet Etmiş Olmuyor Musunuz? ” diyerek adeta isyan etti. Ak Partililer ise itirazı lüzumsuz bulduklarını söyleyip düzenlemenin yasalara uygun olduğunu söyledi.

 

 

Fatih Belediyesi Nisan ayı oturumları devam ediyor. Geçtiğimiz Çarşamba gerçekleştirilen Meclis Oturumuna 1. Başkan Vekili Hasan Suver başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Yahya Atıcı, CHP Grubuna Kazım Akşahin Grup Başkan Vekilliği yaptı. CHP İlçe ve Grup Başkanı Soner Özimer oturumda hazır bulundu.

 

 

Oturum başlamadan CHP’li Aynur Çolak gündem dışı söz alarak kürsüye çıktı. CHP’li Çolak, 3 Nisan yani 1930’da Türkiyeli kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıyan Belediye Kanununun kabul edilişinin 88. yıldönümüne dair konuşma gerçekleştirip Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ile andı. Ak Parti Grup Başkan Vekili Yahya Atıcı ise CHP’li Çolak’ın konuşmasında TBMM Meclis Başkanı için Zat hitabında bulunmasını kınadı. Meclis Başkanı Hasan Suver ise “ hayatın en temel unsuru akıldır. Demokrasimizi akıl ile zenginleştirdik. İlerlememizde bir mihenk taşıdır bu yasa” dedi.

 

DSC_0604

 

AK PARTİ SALT ÇOĞUNLUĞU SAĞLAYAMADI

 

 

Oturumda CHP Grubu tarafından 3 yazılı soru önergesi verildi ve önergeler oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edildi. Oturuma 15 Ak Partili ve 11 CHP’li üye katıldı. Gündemde olan Yenileme Avan Projesi içerikli 2. ve 9. maddeler, Ak Parti Grubunun salt çoğunluğu sağlayamamasından ötürü Ak Parti Grubu tarafından gündemden çekildi. Gündemde ki 9 gündem maddesi üyelerin oylarına sunuldu. Oturumda CHP ve Ak Parti Grubu arasında tartışma çıkartan madde ise TÜRGEV ile ilgili 10 Madde oldu.

 

 

TÜRGEV’E 30 YIL YETMEDİ 19 YIL UZATTILAR

 

Geçtiğimiz ay Meclis Oturumunda alınan karar ile Fatih Belediyesi’ne ait Yurt Binası’nın mülkiyeti irtifak hakkı tesisi ile Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) 30 yıllığına bedelsiz verilmişti. Geçen ay ki oturumda Yerel Parlamento Mevlanakapı Mahallesi, Bala Tekkesi Sokak no:8, 1409 ada 9 parsel sayılı Yurt Binası’na ilişkin, ilk olarak 49 yıllığına istenen ve ardından 30 yıllığına Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından bedelsiz tahsis edilmek istenen raporu tartışmıştı. Bu karar Ak Partililer tarafından revize edildi ve Nisan ayında bir kez daha Meclis gündemine geldi. CHP’lilerin itirazına rağmen TÜRGEV’e yapılan tahsis süresi 19 yıl arttırılarak 49 yıla yükseltildi.

 

 

CHP’Lİ AKŞAHİN İSTİFAYA ÇAĞIRDI “ İHANET ETMİYOR MUSUNUZ? ” DİYE SORDU !..

 

 

TÜRGEV ile ilgili 10. madde için konuşan CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin : “ 5 Mart Cuma günü bu kararı ilgili komisyon teklifi üzerine 30 yıllığına tahsis yapıldı. Biz itiraz ettik ama geçti. Hepinizin vicdanına sesleniyorum. Fatih’in bir sürü sorunları varken bu konunun 1 ay sonra tekrar meclisimize gelmesi çok düşündürücüdür. Keşke Fatih’in tüm sorunlarını aynı hızla meclisimize getirebilsek. Emlak İstimlak Müdürümüz, İmar ve Hukuk Komisyonu Üyelerimiz istifa etsinler. Bu işi doğru yapmıyorlar. Birilerin zorlaması ile yapıyorlar. CHP olarak kabul etmiyoruz. Bu maddeye evet derseniz Fatih Halkına İhanet Etmiş olmayacak mısınız ? Bu karara 30 yıl için evet dediniz. 49 yıllığına çıkartmak için evet derseniz Fatih Halkına İhanet etmeyecek misiniz ? Bu soruyu soruyorum. Bu karar Yerel Yönetimlerde Merkezden Yönetmedir. Fatih’in Yerel Seçilmişleri olarak Bizlerin hiçe sayılması demektir. Bu karara Hayır diyoruz. ” konuşmasını yaptı.

 

CHP’nin itirazına Fatih Belediye Başkan Yardımcısı ve İmar Komisyonu Başkanı Bora Selim söz alarak : “ Kanunun ek maddesinde 49 yıllığına verilebilir maddesi göz önüne alınmadan verilmiş bir karardır. Bu madde kanun çerçevesinde incelenmiş ve tekrar gündeme gelmiştir. Biz komisyon olarak gayret gösteriyoruz. Samimi olarak çalışıyoruz. Doğru bir karar verdiğimizi düşünüyoruz. ” dedi.

 

Ak Parti Grup Başkan Vekili Yahya Atıcı da Akşahin’in sözlerine tepki gösterdi ve şunları söyledi : “ Sayın Başkan Siyasi söylem ile vatandaşımızın dikkatini çekmeye çalışıyor. Biz ihanet etmeyiz. Yasal olarak maddelere göre çalışıyoruz. Sehven yanlışlık olmuş ve onun düzeltilmesi için yaptığımız çabada ihanet söylemi ile karşılaştık. Eğitim Kurumudur burası. Orada kalacaklar Türkiye Cumhuriyetinin öğrencileridir. İhanet olarak görmek yanlıştır. Fatih halkı bizi çok iyi tanır ve takdir eder. ”.

 

 

TÜRGEV DEYİNCE AKAN SULAR DURUYOR

 

 

Tartışmalara CHP İlçe ve Grup Başkanı Soner Özimer de katıldı ve : “ TÜRGEV deyince akan sular duruyor. Bu karar 30 yıl olarak alındı. Ancak biz söyle bakıyoruz ki 5 yıllık kararlar alınmalı. Çünkü seçim 5 yılda bir yapılıyor. 49 yıllığına verilmesi çok düşündürücüdür. KHK ile veriliyor bu. Çok uzun bir süre bu. Belediye ihtiyacı olan bir yerde kiralama yetkisi aldı. Koskocaman bir yeri ise bedava olarak TÜRGEV’e veriyoruz. Kaldı ki hepimiz biliyoruz ki okullar açıldığında KYK Yurtlarında yer bulamıyoruz. Biz o öğrencilere haksızlık etmiyor muyuz ? 15 kişi katılmış gruba. Bugün sırf bu madde için oldukça eksik katılmışlar. Bende katılmayanların katılmama hakkına katılıyorum. Çünkü onların vicdanına sesleniyorum. 5-10 yıl sonra onların çocukları da yer arayacak. ” konuşmasını yaptı.

 

Ak Partili Atıcı da CHP’li Özimer’in konuşmasına değindi ve ; “ Grup üyelerimizin mazeretleri vardır. Bunun için katılmadılar demek yanlıştır. Bu madde ile ilgili bir durum söz konusu değildir. Zaten sizlere de grup ziyaretimizde söyledik. Bizler öğrencilerimize yer bulmak için gece gündüz çalışıyoruz. Geleceğin Türkiye’sini inşa etmek için çalışıyoruz. ” dedi.

 

CHP HAYIR DEDİ AMA AK PARTİLİLER 49 YILA YEŞİL IŞIK YAKTI

 

Tartışmalar bittikten sonra Ak Partililer sayısal üstünlüklerini kullanıp CHP’lilerin itirazına rağmen TÜRGEV’e yapılan tahsis süresi 19 yıl arttırılarak 49 yıla yükseltildi. Böylelikle TÜRGEV Fatih’te 49 yıllığına bedelsiz olarak Yurt Binası’nı kapmış oldu.

 

 

DSC_0576DSC_0578

DSC_0582

DSC_0583

DSC_0588

DSC_0591

DSC_0592

DSC_0594

DSC_0595

DSC_0596

DSC_0599

DSC_0602

DSC_0603

Genel - 00:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.