Açık
  • EURO 6.10
  • DOLAR 5.37

GAZİ OLAYLARI MECLİS GÜNDEMİNDE

Genel - 5 Mart 2018 15:44 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

 

Karanlık eller tarafından gerçekleştirilen ve hedefleri Türkiye’yi karıştırmak olan Gazi Mahallesi’nde ki kanlı olaylar yıl dönümü öncesi Sultangazi Belediyesi Meclisi’nde gündem oldu. CHP’li Sait Coşkunoğlu meclis kürsüsünden seslendi ve  “ Bunu yapan canileri nefret ile kınıyoruz. Bunlar birilerinin projelerini etnik kökenli mahallelerde gerçekleştirmek istedi. Mesepsel çatışmaya dönüştürmek istediler. Ancak kanaat önderleri sağ duyulu davranıp bunun önüne geçtiler. ” dedi.

 

 

Sultangazi Belediye Meclisi Mart ayı olağan oturumu gerçekleştirildi. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Av. Hacı Orhan Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubunu Mustafa Demir, CHP Grubuna Sait Coşkunoğlu Grup Başkan Vekilliği yaptı. HDP’li Ali Yurt oturuma katılmadı. CHP Grup ve İlçe Başkanı Murat Poyraz meclisi takip etti. Ak Parti İl Başkanlığı tarafından istifası alınan İlçe ve Grup Başkanı Suzan Dağlar Civan oturuma katılmadı.

 

 

Oturumda 10 gündem ve 1 ek gündem maddesi üyelerin oyları ile ilgili komisyonlara havale edildi.

 

 

AFRİN ŞEHİTLER ANILDI TERÖR KINANDI

 

Oturumda söz alan CHP’li Coşkunoğlu şehitleri andı ve teröre lanet okuyarak ; “ Türk Silahlı Kuvvetlerinin Zeytin Dalı Harekatı kapsamında şehitlerimiz oldu. Bölgenin güvenliği için TSK ciddi bir mücadele veriyor. Operasyon başladığından bu yana 44 şehidimiz oldu. Bir an önce bölge güvenliğinin sağlanarak o bölgeden çekilmemizi temenni ediyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ordumuza ve Türk Milletine Sabır Diliyorum. Terörün her türlüsünü şiddet ile kınıyoruz. ” dedi.

DSC_0314

 

 

GAZİ OLAYLARI UNUTULMADI

 

Sözlerine devam eden CHP’li Coşkunoğlu Gazi Olaylarını yıl dönümü öncesi meclis gündemine taşıdı ve ; “ 1995 yılında çok ciddi olaylar yaşandı. O yıl akşam saatlerinde caniler gasp ettikleri bir ticari taksi ile 3 kıraathane ve 1 pastaneyi taradılar. Saldırıda bir yaşlı amcamız vefat etti. Ali Kaya amcamızı rahmetle anıyoruz. Gazi Mahallesinde bir protesto başlamıştı. Çok ciddi sıkıntılar yaşanmıştı. 4 gün boyunca halkın protestosu devam etti. Olaylar Ümraniye, Ankara ve İstanbul’un belirli mahallelerine yansıdı olaylar. Sivil kıyafetli memur görünümlü kişiler halkın üstüne ateş açtı. 22 vatandaşımız hayatını kaybetti. Rahmetle anıyoruz. Otopsi raporlarında hayatını kaybeden 7 kişinin polis kurşunu ile öldürüldüğü tespit edildi. Bunu yapan canileri nefret ile kınıyoruz. Bunlar birilerinin projelerini etnik kökenli mahallelerde gerçekleştirmek istedi. Mesepsel çatışmaya dönüştürmek istediler. Ancak kanaat önderleri sağ duyulu davranıp bunun önüne geçtiler. Süreç içerisinde yatıştırıldı. Olaylarda hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Bu olayların ülkemizde olmamasını temenni ediyorum.” konuşmasını yaptı.

 

AK PARTİ ŞEHİTLERİ ANDI VE KADINLARI UNUTMADI

 

 

Ak Parti adına söz alan Av. Hasan Esat İlhan da söz alarak ; “ Ak Parti Grubu olarak Zeytin Dalı Operasyonunda hayatını kaybeden askerlerimize şehit olan TSK personelimize Allah’tan rahmet ve ailelerine sabır diliyoruz. Mart ayı içerisinde Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyoruz. ” dedi.

 

 

TAPU MUAMMASINDA DAVA ÇIKMAZI

 

 

Sultangazi’nin içerisinden çıkılmaz hale gelen 2404 nolu mera alanı görünümlü parseli için Milli Emlak’ın açtığı dava vatandaşlar lehine sonuçlandı. Gazi ve Zübeyde Hanım Mahallelerini kapsayan alan için mahkeme kararı Meclis Gündemine taşındı. CHP’li Sait Coşkunoğlu : “ Vatandaşlardan bir bilgi geldi. Belediyemiz Emlak Müdürlüğü Gazi ve Zübeyde Hanım Mahallesinde Tapu Tahsis Belgesi olan vatandaşlarımızdan bir dilekçe almış. 2404 ana parsel içerisinde olan parseller bunlar, burada Milli Emlak Daire Müdürlüğü’nün açtığı dava vatandaş lehine sonuçlanmış ve Belediye bu parselleri vatandaşlara satmaya hazırlanıyor. Ancak bize gelen bilgi üzerine Milli Emlak bu karara itiraz etmiş dahası yeni bir dava açmış. Şimdi bu satışlar vatandaşlara yapılır ise gelecek hafta dava süreci yeniden başlarsa vatandaşlar para ödedikleri ile kalır ve mağdur olurlar. Bunun için bir çalışma yapılması şarttır. Mera Parseli olarak iddia edilmişti. Yalnız kontrolör buranın mera alanı olmadığını tespit etmişti. Bu dava ile ilgili durum nedir bilgi talep ediyoruz.” dedi.

 DSC_0335

 

Sultangazi Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Ceyhan konu ile ilgili bilgi vererek şunları söyledi : “ Hazine’nin açtığı davam senelerden beri sürüyor ve burada işlem yapılamıyor. İmarlı olan yerler için de aynı durum var. 1. kademe dava hazine’nin aleyhine sonuçlandı. Temyiz edildi ve sonuç gelecek. Bu parseller Belediye’ye ait. Üzerinde hakları bulunan vatandaşların haklarını alabilmeleri ve uyarı mahiyetinde hatırlatma mahiyetinde yazı yazdık. Bir sıkıntı olmazsa, Belediyemize ait 41 parsel var ,  bu parsellerin üzerinde gecekondu olanlar için hak sahiplerine göre ilgili maddesine göre kendilerine verilecek. Daha sonra gelişme olursa bilgi vereceğiz.”.

 

 

 

CHP’li Coşkunoğlu da cevap vererek tekrar bilgilendirdi ve sorunun çözülmesini istedi. CHP’li Coşkunoğlu : “ Gazi, Zübeyde Hanım ve 75. Yıl Mahallesi’nde bu sıkıntı var. Bende bu süreçte mağdur olanlardan biriyim. Arsama Milli Emlak tarafından dava açılmıştı. 13 yıl sonra bu işi bitirebildik. Vatandaşlar parasını ödeyip yeri satın alır ise Milli Emlak dava açmış duyumu geldi. Parasını ödeyip hiçbir tasarrufta bulunamayacak. Askıda kalır endişemiz var. 2404 ada büyük bir alan.” dedi.

 

Coşkonoğlu’nun sözleri üzerine sorunun çözüleceğini söyleyen AK Partili Başkan Yardımcısı Ceylan : “ 2404 parsel ile ilgili özellikle Hazine’ye ait olanlar ile ilgili İBB’ye bildirip isteyeceğiz. Bununla ilgili sorun olmayacağını düşünüyorum. Vatandaşımızın mağdur olmaması için çalışacağız. ” konuşmasını yaptı.

 

 

OTOYOL İNŞAATI ZARAR VERİYOR İDDİASI

 

Kuzey Marmara Otoyolu inşaatı Gazi Mahallesi, Zübeyde Hanım ve 75. Yıl Mahalleleri altından geçen tünel bağlantısı hızla devam ediyor. İnşaat çalışması sürerken vatandaşlar dinamitle yapılan çalışmalardan rahatsız oluyor. CHP’li Coşkunoğlu konuyu meclis gündemine taşıdı ve verdiği önerge ile konunun araştırılmasını istedi. CHP Grubu’nun verdiği yazılı önergede şunlar yazılıydı : “ Kuzey Marmara Otoyolu bağlantısı için Gazi, Zübeyde Hanım ve 75. Yıl Mahallesi altından geçen tünel kazı çalışması sürüyor. Mahalle sakinleri bu çalışmalardan olumsuz etkilenmektedir. Dinamit ile yapılan çalışmadan ötürü binaların sarsıldığı, çatladığı, fayansların patladığı ve sonrasında çıkan taş blokların makineler ile kırılması sırasında rahatsızlık yaşandığını gözlemliyoruz. Bu çalışmalar gece saatlerinde ve tatil günlerinde yapılıyor. Şikayet konusu oldu. Yerinde inceleme yapılıp gereğinin yapılmasını istiyoruz.”.

 

COŞKUNOĞLU FİLİSTİN İZLENİMLERİNİ AKTARDI

 

CHP’li Sait Coşkunoğlu İBB tarafından yapılan ziyaret kapsamında gittiği İsrail Gezisi ve Filistin ziyareti ile ilgili izlenimlerini Meclis’te dile getirdi. CHP’li Coşkunoğlu : “ İBB olarak Filistin gezisi vardı. Tetkik inceleme gezisiydi. O bölgeye gittikten sonra Filistinlilerin içler acısı halini gördük. Orada biz bir devlet göremedik. İnsanlar zülüm içerisinde yaşıyor. Ekonomik durumları çok kötü durumdadır. Tüm güvenlikleri İsrail tarafından sağlanıyor. O bölgede inceleme yapılması gereklidir.”. dedi.

 

Ak Partili Mustafa Demir’de Nisan ayında gerçekleştirilecek Filistin Gezisi ile ilgili söz alarak : “ İBB olarak bizler de gideceğiz. Filistin Gezisi diyoruz ancak orada ki yerel belediyenin daveti üzerine gidiyoruz ki o belediye bizim kardeş belediyemizdir. ” dedi.

 

 

DSC_0310

DSC_0311

DSC_0313

DSC_0316

DSC_0318

DSC_0319

DSC_0321

DSC_0323

DSC_0325

DSC_0328

DSC_0331

DSC_0332

DSC_0337

DSC_0341

DSC_0338

Genel - 15:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.