13° Hafif yağmur
  • EURO 6.12
  • DOLAR 5.33

DOĞA KATLİAMI MI YAŞANACAK ?

Genel - 13 Şubat 2018 15:28 A A

İstanbul’un 3. Havalimanı Projesine eklenen Liman Projesi kapsamında Karadeniz’e ÇED raporu kapsam dışında tutularak 15 bin m2 alana ilave dolgu alanı yapılacak !..

 

Bahçelievler Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Seyit Ali Aydoğmuş hazırladığı yazılı soru önergesini Meclis toplantısında sözlü okudu ve 3. Havalimanı Projesine eklenen Liman Projesini meclis gündemine taşıdı. İnşaatı devam eden 3. havalimanı projesine eklenen liman projesinin doğayı yok edeceğini söyleyen uzmanların görüşlerine önerge de yer veren CHP’li Seyitali Aydoğmuş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı proje kapsamında 15 bin metrekare ilave dolgu alanına ilişkin “Çevresel etki değerlendirmesi gerekli değildir” kararının kabul edilemez olduğunu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ileride doğacak doğa katliamı ile ilgili tarih önünde hesap vereceğini ve İBB Meclisi’nin müdahale etmesinin zorunluluk olduğuna dikkat çekerek İBB Başlkanı Av. Mevlüt Uysal’a şu soruları sordu: “1- Önümüzdeki 30 yıl içerisinde kuraklığın had safhaya ulaşacağı, dünyada ve ülkemizde su kaynaklarının yok edilmesiyle ilgili yapılan bu doğa katliamına karşı herhangi bir önleminiz var mı? 2-Havaalanı inşatı çalışmalarında bu güne kadar 400 kişinin hayatını kaybettiği, günde ortalama 4 kişiye denk düşen bu ölüm olayları ile ilgili herhangi bir iş ve işçi güvenliği ile ilgili bir girişiminiz var mı? 3-İstanbul’un tek oksijen ve su kaynağı olan bu bölgede şu ana kadar 1.300.000 ağacın katledilmesi ile ilgili bir önleminiz var mı? 4-İstanbul için hayati önem taşıyan birçok projede ÇED raporuna gerek yok anlayışı sizce de doğru bir karar mı? 5-Binlerce bitki türünün, yüzlerce kuş türünün ve göçmen kuşların göç yolu olan bu bölgede gerek 3. Havalimanı, gerek Kanal İstanbul projesi ile yaşanacak doğa katliamı ile ilgili ne tür önlem almayı düşünüyorsunuz?”

 

CHP-İBB-Mcl.Üysi-SeyitAliAydoğmuş

 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi 2018 yılı Şubat ayı Meclis toplantılarında İBB Meclisi CHP Üyeleri Seyit Ali Aydoğmuş, Esin Hacıalioğlu, Mehmet Berke Merter, Hasan Tapan, Sait Coşkunoğlu ve Ahmet Timurlenk imzaları ile önerge meclise sunuldu ve oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edildi.

İBB MECLİS BAŞKANLIĞI’NA

Doğa katliamı ile inşaatı devam eden 3. Havalimanı Projesine eklenen Liman Projesi, genişletilmesi çevresel etki değerlendirilmesine (ÇED) tabi olmayacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı proje kapsamında 15 bin’m2 ilave dolgu alanına ilişkin “Çevresel etki değerlendirmesi gerekli değildir” kararını verdi.

Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon ortaklığıyla kurulan İGA şirketi, 28 Aralık’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 3. Havalimanı Kıyı Projesi için başvurmuştu. İstanbul Yeni Havalimanı İkmal Terminali ilave dolgu Projesinin dosyasına göre “Karar alanı ile bağlantı sağlayacak dolgu alanı yanaşma ve bağlama yapacak gemilerin kötü hava şartlarında korunabileceği doğu dalga kıran, kuru yük ve genel kargo gemilerinin yanaşabileceği bir rıhtım ve sıvı yük gemilerinin yanaşma ve bağlanması için dolgu tipi iskele yapılacak.”

Proje kapsamında 87757 m3 dolgu, yaklaşık 6 aylık bir zaman diliminde ve 15 bin’m2 lik alanda yapılacak. Ayrıca dosyada “projede ki batı dalgakıranı o lokasyondaki zayıf zemin karakterinden ötürü stabilite problemlerine karşı önlem olarak 35 metre kuzeye ötelenmiş ve değişiklik yapılmıştır” denildi. Yani değişiklikle birlikte 550 metre olarak yapımı hesaplanan doğu dalgakıranda 100 metre uzatılarak 650 metre olacak. Bu proje gerçekleştiğinde, dolgu sırasında oluşacak bulanıklık, ışık geçirgenliğini azaltacağı için Fitoplanktonik organizmaların gelişimi açısından istenmeyen bir durum yaratacaktır. “ÇED raporu gerekli değildir” diyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ileride doğacak doğa katliamı ile ilgili tarih önünde hesap verecektir.

 

12

 

Bu bağlamda; Aşağıda sorularımın cevaplandırılması için önergemizin başkanlığa havalesini arz ederiz.

1- Önümüzdeki 30 yıl içerisinde kuraklığın had safhaya ulaşacağı, dünyada ve ülkemizde su kaynaklarının yok edilmesiyle ilgili yapılan bu doğa katliamına karşı herhangi bir önleminiz var mı?

2- Havaalanı inşatı çalışmalarında bu güne kadar 400 kişinin hayatını kaybettiği, günde ortalama 4 kişiye denk düşen bu ölüm olayları ile ilgili herhangi bir iş ve işçi güvenliği ile ilgili bir girişiminiz var mı?

3- İstanbul’un tek oksijen ve su kaynağı olan bu bölgede şu ana kadar 1.300.000 ağacın katledilmesi ile ilgili bir önleminiz var mı?

4- İstanbul için hayati önem taşıyan birçok projede ÇED raporuna gerek yok anlayışı sizce de doğru bir karar mı?

5- Binlerce bitki türünün, yüzlerce kuş türünün ve göçmen kuşların göç yolu olan bu bölgede gerek 3. Havalimanı, gerek Kanal İstanbul projesi ile yaşanacak doğa katliamı ile ilgili ne tür önlem almayı düşünüyorsunuz?

 

timthumb

Genel - 15:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.