13° Hafif yağmur
  • EURO 6.12
  • DOLAR 5.33

20 YILLIK SORUN ÇÖZÜLDÜ

Genel - 10 Şubat 2018 23:39 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

 

Fatih’te 20 yılı aşkın süredir devam eden sorun Belediye Başkanı Mustafa Demir’in talimatıyla Ak Partili ve CHP’li Meclis Üyelerinin çabaları ile çözüme kavuştu. Türkiye Sakatlar Derneği’nin Arpa Emini Mahallesi’nde ki 5 katlı yapının 64 m2’lik bina tecavüzüne dair yaklaşık 23 bin TL’lik Ecrimisil Borcu Fatih Yerel Parlamentosu’nda çözüme kavuşturuldu. Meclis Hukuk Komisyonu, Derneğin icralık olan 23 bin TL’lik borcunun 1000 TL’ye indirilmesi için görüş bildirdi. Meclis üyeleri de Belediye Başkanı Mustafa Demir’e ortak proje yapma yetkisi vererek “ Protokol ” imkanı tanıyan maddeyi uzlaşı ile kabul etti. Böylelikle adeta kangren olmuş Ecrimisil Borcu Sorununa nokta konulmuş oldu.

 

 

Fatih Belediyesi Şubat ayı son Meclisi gerçekleştirildi. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Hasan Suver Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Yahya Atıcı, CHP Grubuna Kazım Akşahin Grup Başkan Vekilliği yaptı. İlçe ve Grup Başkanı Soner Özimer de meclis salonunda hazır bulundu. Oturumda 13 gündem maddesi üyelerin oylarına sunuldu.

 

2

 

BEYAZ SARAY DOSYASINI KOMİSYONA İSTEDİ

 

 

Meclis’te CHP Grubu 4 yazılı soru önergesi verdi. Önergelerden ilkinde, CHP’li İmar Komisyonu Üyesi Mimar Coşkun Yeşilyurt, Beyazıt Meydanı Yeniçeriler Caddesi üzerinde bulunan Beyaz Saray’a ait Revak yapının Revaklarının yasal olmayan yollar ile imar planlarına aykırı olarak kapatıldığı ve işlemin hukuksuz izinsiz olarak yapıldığını iddia edip soru önergesi verdi. Yeşilyurt yapının dosyasının incelenmek üzere imar komisyonuna gönderilmesini talep etti.

 

RAKİP İŞLETME AÇILMAMASI İÇİN Mİ YAPILDI ?

 

 

Önergelerin ikincisi CHP’li Soner Özimer’e aitti. CHP’li Özimer, Binbirdirek Mahallesi At Meydanı Caddesi numara 6’da bulunan bir işyeri hakkında önerge verdi. İddiaya göre Fatih Belediyesi tarafından işyerinin önüne toprak dökülüp zemin yükseltildi ve işletmenin ruhsat alması engellenmek istendi. Yine iddiaya göre belediye tüm bu işlemleri işyerine komşu olan numara 4’te ki Belediye’nin işletmesi olan kafeteryaya rakip çıkmaması için yaptı. Tüm bu iddiaları CHP Grubu hazırladıkları önerge ile Başkan Mustafa Demir’e sordu.

 

 

TURİZM RUHSATLI İŞLETMEYE ÖNERGE VERDİLER

 

 

Meclisin tuhaf önergesi 3. önerge oldu. CHP Grubu Çemberlitaş’ta Abdülhamit Han Türbesi karşısında bulunan İçki satışı yapan restoranı gündeme taşıdı. CHP Grubu ibadethaneler ile alkol satan işyerleri arasında 100 metre kuralını hatırlatıp işyerinin içki satışı yapmasının kanuna uygun olup olmadığını Başkan Mustafa Demir’e sordu. Anlamsız önerge üzerine Gazetemizin yaptığı araştırmada işletmenin Turizm Bakanlığı’ndan Ruhsatı bulunduğu ortaya çıktı.

 

 

NARGİLE İÇİN SORU ÖNERGESİ

 

 

CHP’lilerin son önergesi nargile için oldu. CHP’liler Fatih’te ki nargile salonlarını mercek altına aldı. Beyazıt’ta bulunan Çorlulu Ali Paşa Medresesi’nde nargile sunumu ve satışı yapılmasını gündeme taşıyan CHP’li Ayşegül Görgü Okumuş, İsmail Koç ve Aynur Çolak tarihi mekanda nargile sunumu yapılmasının uygun olmadığını dile getirip gereğinin yapılmasını istedi. On yıllardır nargile satışı yapılan, içerisinde 4 bağımsız işletmenin faaliyet gösterdiği ve defalarca haberlere konu olan medrese için ne gibi işlem yapılacağı merak konusu oldu. Öte yandan bu önerge sonrası CHP’li Okumuş, Koç ve Çolak’ın ilçede ki diğer batakhaneler, nargile salonları ve ruhsatsız işletmeleri de dile getireceği umudu doğdu.

 

20 YILLIK SORUN ÇÖZÜLDÜ

 

Fatih’te 20 yılı aşkın süredir devam eden sorun Belediye Başkanı Mustafa Demir’in talimatıyla Ak Partili ve CHP’li Meclis Üyelerinin çabaları ile çözüme kavuştu. Türkiye Sakatlar Derneği’nin Arpa Emini Mahallesi’nde ki 5 katlı yapının 64 m2’lik bina tecavüzüne dair yaklaşık 23 bin TL’lik Ecrimisil Borcu Fatih Yerel Parlamentosu’nda çözüme kavuşturuldu. Meclis Hukuk Komisyonu, Derneğin icralık olan 23 bin TL’lik borcunun 1000 TL’ye indirilmesi için görüş bildirdi. Meclis üyeleri de Belediye Başkanı Mustafa Demir’e ortak proje yapma yetkisi vererek “ Protokol ” imkanı tanıyan maddeyi uzlaşı ile kabul etti. Böylelikle adeta kangren olmuş Ecrimisil Borcu Sorununa nokta konulmuş oldu.

 

CHP YEDİTEPE BİENALİ’NE HAYIR DEDİ

 

 

Fatih Belediyesi Cumhurbaşkanlığı himayesinde Türk Sanatları Vakfı işbirliği ile Yeditepe Bienali düzenlemeye hazırlanıyor. 15 Mart – 15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve 60 gün boyunca sürecek olan “ Ehl-i Hiref ” temasının işleneceği bienal kapsamında ; sergiler, seminerler, paneller, konferanslar, açık oturumlar, film gösterimleri, müzik dinletileri, iç ve dış mekan enstalasyon çalışmaları, sanat duayenleri anma programları, tanıtıcı geziler ve ziyaretler düzenlenecek. Gündemin 12. maddesi olan Yeditepe Bienali’ne ilişkin Başkan Mustafa Demir’e protokol yapma yetkisine CHP Grubu ret verdi. Fatih’in Kültür ve Sosyal alanda ilerlemesine katkı sağlayacak olan etkinliğe CHP Grubunun hayır demesi biz Gazeteciler nezdinde “ CHP Kültür Gelişimine Karşı Çıktı “ olarak yorumlandı.

.

 

BU NE CİDDİYETSİZLİK SAYIN ÖZ

 

 

Oturumda 10 numaralı gündem maddesi için tartışma çıktı. Başkan Vekili Hasan Suver üyelerin oylamaya katılmasını talep etti. Üyeler gündem maddelerini kabul etmek için ellerini kaldırmayınca maddeler Oy Birliği değil de Oy Çokluğu ile kabul edilmiş sayıldı. Ak Parti Grubunun itirazı üzerine maddenin Oy Çokluğu değil Oy Birliği olduğu ifade edildi. Tartışmaya dahil olan CHP’li Hikmet Öz de Meclis Başkanı Suver’e hitaben “ bu iş iyice sulandı, siz de el kaldırmalısınız yoksa oy birliği değil oy çokluğu olur. ” dedi. Ak Partili Veysel Karani Yüksel de “ itiraz ediyoruz 10. madde oy birliği ile geçmiştir ” dedi. Ak Partili Yahya Atıcı tartışmalar son noktayı koydu. Ak Partili Atıcı : “ Madde oy birliği ile geçmiştir. 15 yıldır Meclis Oturumlarında ki gündem maddelerin oylama usulü bellidir. Bunu tekrar tekrar burada gündem yapıp oylama şeklini sulandırmanın bir anlamı yoktur. Lütfen ciddi olalım. Her iki Grup Başkanının işareti yeterlidir. Diğer arkadaşların ayrıca indirdin kaldırdın bindirdin sağa döndün sola döndün şekli olmaz. Meclis’in bir ciddiyeti var. ” dedi. Ak Partili Atıcı’ya, CHP’li Öz “ 15 senedir bunu sulandıran sistemde gidiyor bu meclis.” diye sataşma yapınca Ak Partili Atıcı’nın cevabı sert oldu. Ak Partili Atıcı : “ Burada Sayın Öz, Meclis Başkanına İşaret Etmediniz diyorsunuz. Bu ne Ciddiyetsizlik Sayın Öz. Sayın Başkanın oy hakkı yoktur. Sayın Başkan Meclis’i yönetiyor. Kaldırdın indirmedin şeklinde ciddiyetsiz teklifler yapıyorsunuz. Hoş olmuyor. Sayın Hasan Suver Başkan sizlerden rica ediyorum. Her iki Grup Başkan Vekilinin işareti yeterlidir. Sizler nezaket gösterip arkadaşların katılım sağlamasını istiyorsunuz. Ancak bunu bu şekilde yönetirseniz memnun oluruz. Farklı gündemlere çekilmesinin önü kesilmiş olur. Sayın Öz, sizin gibi tecrübeli bir arkadaşın bunu gündem yapması ciddiyetsizlik oluyor. ” dedi. CHP’li Fazıl Uğur Soylu da “ Grup kararı alınmadığı takdirde her meclis üyesi tek başına oy kullanabilir. Bağımsız oy kullanabilir. Grup başkan Vekili işaret etti diye meclis üyesi iradesi yok sayılamaz.” diyerek tartışmaya katıldı. Tartışmalar üzerine Başkan Vekili Suver de : “ Meclis üyeleri enerji harcayıp maddeler için ellerini kaldırırsa uygun olur. ” dedi ve gündem maddesi tekrar oylanarak oy birliği ile kabul edildi. Tartışma da böylelikle bitmiş oldu.

 

CHP BASIN İÇİN DENETİM İSTEDİ

 

CHP Grubu Meclis Oturumlarını takip edecek Basın Mensupları için denetim istedi. Fatih’in Sözde Ablası, Kaynağı Belirsiz Derleme Sipariş Önergelere İmza Atan ve Pisuvarlar ile ilgili verdiği önerge sonrası İstanbullu Helacıların Gönlünde Taht Kuran CHP’li Ayşegül Görgü Okumuş’un ısrarı üzerine alındığı iddia edilen karar doğrultusunda basın mensupları denetlenecek. Meclis sonunda Fatih’te faaliyet gösteren Yerel Gazeteciler ile toplantı yapan Ak Partili Yahya Atıcı ve CHP’li Kazım Akşahin Mart ayından itibaren Meclis Salonunun da Gazetecilere yönelik faaliyet izin belgesi sorgusu yapılacağını söyledi. Geçerli güncel belgeye kimliğe sahip olmayanların oturuma kabul edilmeyeceğini ifade eden siyasilere bizlerde 2018 yılı için geçerli Gazete Yayımlama izin Belgelerimizi Kimliklerimizi temin edip getirip göstereceğimizi deklare ettik. Belki Gazeteciler olarak bir kaç ay meclis oturumlarını takip edemeyebiliriz ancak bu girişim üzerine biz Gazeteciler de CHP’li Meclis Üyelerinin vazifelerini yapıp yapmadığını daha dikkatli ve olduğundan daha fazla ciddi takip edeceğimizi buradan ilam ediyoruz. Gazetecilik salonlarda değil çok iyi bildiğimiz sokakta yapılır bunu da sizlere hatırlatıyoruz. Denetimden memnuniyet duyduğumuzu da bir kez daha ifade ediyoruz. Keşke CHP Genel Merkezi de sizlerin trajikomik önergelerinizi denetlese de partisinin iktidar olma yolunda bir adım atsa diyoruz.

 

CHP’li Hikmet Öz’e karşı Ciddiyetsizlik suçlamalarının dile getirildiği oturum gündem maddelerinin oylanması ile son buldu.

 

 

1

3

4

5

6

DSC_0275

DSC_0281

DSC_0293

DSC_0296

DSC_0298

DSC_0303_

DSC_0305

DSC_0307

DSC_0312

DSC_0316

DSC_0317

Genel - 23:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.