13° Hafif yağmur
  • EURO 6.12
  • DOLAR 5.33

MECLİS’TE HAK-HUKUK-ADALET VURGUSU YAPILDI

Genel - 8 Ocak 2018 13:43 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

 

Sultangazi Belediye Meclisi’nin 2018’yı ilk oturumu gerçekleştirildi. Oturumda söz alan CHP Sultangazi Belediyesi Grup Başkan Vekil Sait Coşkunoğlu İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırılan Ataşehir ve Beşiktaş Belediye Başkanları hakkında konuşma yaptı. CHP’li Coşkunoğlu ; “ Belediye Başkanlarımız bilinçli bir şekilde yıpratılmak istenmektedir ve bu algı operasyonudur. Bu operasyonlar 2019 öncesi seçim hazırlığıdır. Ülkemizin vatandaşları sessiz de kalsa bu bir algı yönetimidir. 2019’da vatandaşlarımız iktidara hesap soracak halkın iktidarında Devlet Kurumları bağımsız olacak. Hak – Hukuk – Adalet herkese lazım size de lazım.” dedi.

 

 

Sultangazi Belediye Meclisi’nin 2018 yılı ilk birleşimi Belediye Hizmet Binası Meclis Salonunda gerçekleştirildi. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Av. Hacı Orhan Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Mustafa Demir, CHP Grubuna Sait Coşkunoğlu Grup Başkan Vekilliği yaptı. HDP’li Ali Yurt, Ak Partili Timur Soysal ve Recep Tilki oturuma mazeret bildirmeden katılmadı.

 

Oturum başlamadan söz alan CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Sultangazi Belediyesi Grup Başkan Vekil Sait Coşkunoğlu İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırılan Ataşehir ve Beşiktaş Belediye Başkanları hakkında konuşma gerçekleştirdi.

 

 

CHP’li Coşkunoğlu Hak-Hukuk-Adalet vurgusu yapıp uygulamayı eleştirdi ve şunları söyledi ; “ 2018 Yılının ilk toplantısını yapacağız, ülkemizde ki olumsuzlukların son bulmasını, Dünya’da ki savaşların bitmesi dilerim. Son birkaç aydır CHP’li Belediye Başkanlarımız İçişleri Bakanlığı tarafından, Ataşehir Belediye Başkanı Sayın Battal İlgezdi ve Beşiktaş Belediye Başkanımız Murat Hazinedar görevlerinden uzaklaştırıldı. CHP’li Belediye Başkanlarına FETÖ örgüt üyeliği yaftası vurulmaya çalışılıyor. İşyerlerinden FETÖ’ye himmet adı altında para toplayanları da görün. Belediye malına özel şahıslara yedirmek için usulsüz imar verip karşılığında bodrumda villa hediyesi alanlar var. Genel Başkanımızın kızana ucuz Rezidans dairesi sunmak ve buna benzer iddiaların samut belgeleri kanıtları varsa bu güne kadar bunların ispatlanması gerekmektedir. Belediye Başkanları mahkemelerde mahkum edilmeden yargı kararı beklenmeden böyle bir uygulamaya gidildi. Belediye Başkanlarımız bilinçli bir şekilde yıpratılmak istenmektedir ve bu algı operasyonudur. Bu operasyonlar 2019 öncesi seçim hazırlığıdır. Ülkemizin vatandaşları sessiz de kalsa bu bir algı yönetimidir. Bu bir gündem değiştirme çabasıdır. 2019’da vatandaşlarımız iktidara hesap soracak halkın iktidarında Devlet Kurumları bağımsız olacak. Yargı Bağımsızlığı sağlanacaktır. Adalet Güçlünün değil haklının mazlumun Adaleti olacaktır. Bizler asla bu baskılara boyun eğmeyeceğiz. Yüzde 77 oyla seçilen Belediye Başkanlarımızı görevden uzaklaştırabilirsiniz. Ancak seçmenlerimizin gönlünden uzaklaştıramazsınız. Bu baskıyla bizleri sindiremezsiniz. Hak – Hukuk – Adalet herkese lazım size de lazım.

 

Coşkunoğlu’nun açıklamalarına cevap veren Ak Partili Mustafa Demir ; “ Türkiye’nin bütün belediyelerinde son bir yıldır yoğun bir müfettiş yoğunluğu var. Bu müfettişler çalışıyor ve yargıya intikal etmesi gerekenleri ediyor. İçişleri Bakanlığımızda bu doğrultuda tedbirlerini alıyor. Bugüne kadar 93 tane HDP’li, istifa eden belediye başkanları dışında 9 tane Ak Partili, 3 tane MHP’li ve 2 tane CHP’li belediye başkanı görevlerinden uzaklaştırıldı. Bunların hiçbir hukuksal ve siyasi yönü yok. Buradan siyasi bir malzeme çıkarmak doğru değildir.” Dedi.

 

DSC_0215

 

DENETİM KOMİSYONUNDA SÜRPRİZ YAŞANDI

 

Oturumda Denetim Komisyonu seçimleri yapıldı. Seçimler sonucunda Ak Parti Grubundan Ercan Kuşoğlu 28 oy, İzzet Açıkgöz 28 oy ve Hamdullah Altıntop 26 oy alarak komisyona girdi. CHP Grubunun komisyon üyelerinin sayısı 5’e yükseltilsin önergesi ret edilirken komisyona aday gösterilen Doğan Olgun 6 CHP’li üyenin oyunu aldı. Seçimde bir de sürpriz yaşandı ve 2 Ak Partili üye AK Partili Altıntop’a oy vermeyip CHP’li Olgun’un komisyonda olması için oy kullandı. Ak Parti arasında ki bu küçük aykırı seslerin kim olduğu ise merak konusu oldu.

 

 

Komisyon seçimleri sonrasında CHP’li Coşkunoğlu eline aldığı Sayıştay Raporunu oturumda kaldırarak “ Ak Partili üyeler bu raporu iyi okuyun bunu anlayın ona göre oy kullansaydınız keşke ” dedi. Oturum 18 Gündem maddesinin üyelerin oyları ile ilgili komisyonlara havale edilmesi ile son buldu.

 

DSC_0221

DSC_0224

DSC_0227

DSC_0231

DSC_0229

Genel - 13:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.