17° Açık
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

ESNAFA ZULÜM YAPMAYIN YETER ARTIK!

Manşet - 8 Nisan 2024 02:58 A A

GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN

 

Sultangazi’de gün geçmiyor ki adi bir olay yaşanmasın. Vatandaşlar evlerine giren hırsızlardan, yolda yürürken telefonlarını kapkaç yapan kapkaççılardan, otomobillerini çalan soysuzlardan, otomobilleri soyulurken elleri cebinde izleyip bir şey yapmayan bekçilerden, çocuklarına uyuşturucu satan torbacılardan, kendilerini parklarda rahatsız eden pisliklerden, haraç için dükkânlarını kurşunlayan çetelerden ve ocaklarını söndüren kumarhanelerden artık yaka silkiyor. Ha keza aylar geçti ancak kadına yönelik şiddet dâhil değişen bir şey yok.

Hal böyleyken Haziran ayında yüksek ihtimalle APK uzmanı ya da Müfettiş olarak aktif olmayan göreve çekilecek olan 2. sınıf Emniyet Müdürü Hakan Alparslan Kırbaş’ın başarısız yönetiminde ki emniyet birimleri pansuman çözümlerle suç ve suçlulara baskı yapmaya çalışıyor. Ancak Sultangazililer köklü icraatlar bekliyor. Sokaklardaki uyuşturucu sorununu bitirmek mümkün olmayabilir ancak torbacılara yönelik çalışmaların artması vatandaşın takdirini kazanır. Bekçilerin kendi güvenliklerini de hiçe sayan yol ve işletme uygulamaları ise esnafı canından bezdiriyor.

 

Palavraya itibar etmeyin, gerçekleri yazıyoruz!

 

Geçtiğimiz gün Sultangazi Cebeci Mahallesi’nde bir bilardo salonu önünde kızılca kıyamet koptu. Konuyu araştırdım, öyle kamuoyunda iddia edildiği gibi aranması olan şahsı vermemek için direniş söz konusu değil. Yani palavra üretiyorlar ve servis ediyorlar! Buna itibar etmeyin.

 

Olayın aslı ise vatandaşlardan edindiğimiz bilgiye göre şöyle vuku buluyor:

 

B. ve M. isimli Gece Bekçileri bilardo salonuna görev yaptıkları süre boyunca 6 kez uygulama yapıyor. Bunu son iki üç hafta içerisinde gerçekleştiriyorlar. Bakın, sadece iki bekçi içeride onlarca müşteri olan bir işletmeye kendi güvenliklerini hiçe sayarak girip kimlik kontrolü yapıyor. Bakın içeride bir cinayet zanlısı ya da aranan bir azılı suçlu olabilir! Olması muhtemel bu şahıs bekçileri şehitte edebilir Allah korusun. Buradan anlaşılacağı üzere Bekçilerimiz kendi güvenliklerini hiçe sayıyor.

 

İki bekçinin yaptığı kontrollerde 4 gün önce işletme sahibinin oğlu bekçilerin yanına gidiyor ve kendisinin aranması olduğunu söylüyor ve Bayram’dan sonra cezaevine gir çık yapacağını söylüyor. Bekçiler ise şahsı gözaltına alıp gidiyor. Buraya kadar her şey normal akışında ilerliyor.

 

Ancak bekçiler GBT uygulamasına almadan polisiye bir taktik izleyip aranan şahsı yatıştırmak için gözaltına almayacağız diyor ve şahsın babasına da güvence veriyorlar. Ancak bekçiler görevlerini yapıp gözaltına alıyorlar şahsı.

 

Olaydan 4 gün sonra yani önceki gün işletmeye yakın bir köftecinin önünde yakalanan şahsın babası ile karşılaşan iki bekçi sözlü olarak tartışmaya başlıyor. Güvenlik kameralarında da görüldüğü üzere baba bekçilere sitem ederken bekçiler hesap mı soruyorsun sen diyerek vatandaşa dikleniyor ve davranıyor biber gazına. Bekçiler takviye kuvvet çağırırken kalabalıkta artıyor.

 

Deyim yerindeyse polisi, bekçisi, vatandaşı sokak savaşına tutuşuyor. Araya Sultangazi’nin seçilmiş belediye meclis üyeleri de girmeye çalışıyor ancak ortamı yatıştırmak mümkün olmuyor. Bol biber gazlı mobingli uygulamalar sonrası 18 Sultangazili gözaltına alınıyor.

 

Olaylar polis merkezi önüne de yansıyor. Seçilmiş Meclis Üyeleri konuyu takip etmek için polis merkezine gittiğinde onların da yüzene kapılar kapanıyor.

ŞEHİT YAKININA BU YAPILMAZ BU SÖZ SÖYLENMEZ MÜDÜR KIRBAŞ!

 

Bekçilerle tartışan ve gözaltına alınan aile fertlerinin akrabaları ise Şehit Sani Çiçek ve Şehit Kemal Özevin olduğu biliniyor. Şehit Kemal Özevin’in kardeşi Arif Özevin ise polis merkezi önünde Emniyet Müdürü Kırbaş ile konuşmak istiyor “Müdürüm böyle olmasını istemezdik, nasılsınız Müdürüm” dediğinde ise iddiaya göre Kırbaş’tan şu ifadeyi duyuyor “İyi değilim, vatan hainliği yaptınız, vatan hainisiniz!”. Bu sözler üzerine polisler polis merkezi önünde şehit kardeşi dahil seçilmiş meclis üyeleri dahil herkesi nezaketsiz bir tavırla uzaklaştırıyor.

 

HİKÂYENİN SONU BU!

 

Günün sonunda köfteci önünde başlayan tartışma ve gözaltına alınan 18 kişiden 2 kişinin tutuklanması bilanço oluyor. 16 kişi ise serbest kalıyor. Suçları ise fındıkkabuğunu doldurmayacak bir mesele oldu. Polise Mukavemet suçu da cilası oldu. Üstelik tutuklananlardan biri polis merkezi önünde babasının akıbetini sormak için gelen bir şahıs.

 

Konuyu bizzat takip ettiğim için biliyorum; 2006 yılında 31 yaşında şehit olan ankara Cinayet Büro Amir Yardımcısı Erkan Ataman’ın nasıl şehit edildiğini araştırın Bekçiler! Önce can güvenliğiniz gelir! 2 kişi 6 kez aynı işletmeye girip uygulama yapamazsınız, bunun adı olsa olsa mobing olur. Canınız önemlidir. Uygulama olacaksa kendi güvenliğinizi alın lütfen. Arantısı olan gelip benim arantım var demeyebilir. Allah korusun dikkat edin Bekçilerimiz.

 

İstanbul Manşet Gazetesi olarak Sultangazi’nin emniyette olmadığını, denetimlerin pek çoğunun keyfi denecek derecede yapıldığını, bekçilerin kendi can ve mal güvenliklerini bilinçsizce riske attıklarını defaatle yazdık haber olarak. Müdür Kırbaş’ı defalarca uyardık. İftardan sonra esnafa baskı yapılmamasını bunun yerine hırsızların kol gezdiği saat 04:00-06:00 arası bekçilerin çalışması gerektiğini söyledik. Bekçi Polis bizim Asker Jandarma bizim ancak esnafa zulüm toplumsal bir infiale neden oluyor. Emniyet ile Vatandaşın kenetlenmesinin önüne geçiyor. Sultangazi’nin efsane Müdürleri Ufuk Kayadelen ve Turan Çelik döneminde ilçenin dengeleri korunuyor, aranan şahısların yakalanması ve gözaltına alınması toplumsal bir kaosa dönüşmüyordu.

 

Müdür Kırbaş, Sultangazi’de Emniyet Birimlerini yönetmekte ve kontrol etmekte görüldüğü üzere yetersiz kalıyor. Tecrübeli, bizim de 17 yıldır tanıdığımız Müdür Kırbaş anlaşılan o ki vazifesini yeteri kadar başarılı yapamıyor. Tecrübeli bir Müdür’e yakışmıyor bu olay. Başarabilirsin Müdür Kırbaş, Sultangazi’yi huzurun başkenti yapabilirsin. Biraz daha gayret biraz daha nezaket gereklidir.

SULTANGAZİLİLERE ÖZÜR BORÇLUSUN MÜDÜR KIRBAŞ

 

Ezcümle; vatandaş ve güvenlik birimleri arasına nifak sokan her kimse namerttir. Vatandaş ve güvenlik birimleri arasında kaosa neden olan her kimse haindir. Her kim ensafa üniforma altından sopa gösteriyorsa ve mobing yapıyorsa o da zalimdir. Şehit kardeşine “Vatan Haini” denmiş ise ki bunu demek yakışmaz özür ya da açıklama bekliyoruz Müdür Kırbaş!

 

İşte olayın güvenlik kamerası kayıtları ve olay anına dair videolar:

 

 

 

Manşet - 02:58 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  19 Mayıs Sultangazi’de Muhteşem Kutlandı
  Haber: Engin Belli   19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 105. yılında Sultangazi’de gençlerin sergiledikleri performanslarla muhteşem kutlandı.   19 Mayıs 1919, “Ya istiklal ya ölüm!” düşüncesiyle yürütülen Türk Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı olarak tarihe geçmiştir. Atatürk, bağımsızlık ve aydınlanma meşalesini yaktığı bugünü “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak Türk gençliğine armağan etmiştir. Millî mücadelenin […]
 • 02
  19 Mayıs Kutlamaları Çelenk Sunma İle Başladı
  Haber: Engin Belli   19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 105. yılında Sultangazi’de çelenk sunma töreni yapıldı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 105. yılı Sultangazi’de çelenk sunma töreni yapıldı. Atatürk Büstü ’ne Sultangazi Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından çelenk konuldu. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın […]
 • 03
  ESENTEPE UYUŞTURUCU BATAĞINA MI BATTI?
  HABER: ENGİN BELLİ   Çağımızın kanayan yarası hatta vebası olan uyuşturucu illeti satışı ve kullanımı Sultangazi Esentepe Mahallesi’nde hızla artıyor. Esentepe Mahallesi’nin taş ocakları mevkiinde kalan Adana Mahallesi olarak bilinen bölgede uyuşturucu satışının son 1 yıl içerisinde operasyon olmayışından arttığını söyleyen mahalle sakinleri canından bezmiş durumda. Torbacıların mahalle sakinlerini tehdit ettiği ve kavgalar yaşandığı iddia […]
 • 04
  FATİH MECLİSİ’NDE DENETİM KURULU RAPORU GÜNDEM OLDU
  HABER: ENGİN BELLİ   Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Recep Önem, denetim kurulu raporuna dair konuşma gerçekleştirdi. CHP’li Önem rapora dair niçin şerh koyduklarını açıkladı, araç kiralamalarına, engelli personel alınmayışına ve ihale yerine doğrudan temin metodu ile 88 defa 11 milyonluk alım yapıldığına dikkat çekti. Oturumda CHP’lilerin Amatör Spor Kulüplerine yönelik ödül yönetmeliği teklifi de […]
 • 05
  CHP’Lİ KARA TEMCİT PİLAVI GİBİ SİYASET YAPTI
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi Belediyesi’nin motto olarak kullandığı ve kentin sloganı haline gelen dahası yıllardır bu mottoyu anlamayanların Sultan Şehir üzerinden siyaset üretme çabasına CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Kara’da sarıldı. CHP Sultangazi İlçe Başkanlığı’nda önceki gün çıkan tartışmada CHP’liler tarafından tokatlandığı iddia edilen Hüseyin Kara morali bozuk olarak katıldığı meclis oturumunda boş siyaset […]