21° Açık
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

CHP’Lİ KAFTANCIOĞLU’NUN TUTUKLANMASI MECLİS GÜNDEMİNDE

Manşet - 8 Haziran 2022 17:32 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Sultangazi Belediye Meclisi 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde teşekkül ettiği günden bu yana ilk defa tartışmaların, sataşmaların ve atışmaların yaşanmadığı bir oturuma sahne oldu. Jet Meclis olarak tanımlanabilecek oturum sadece 22 dakika sürdü. Oturumda cezası onanan ve siyasi yasak getirilen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu gündem oldu.

 

Sultangazi Belediye Meclisi’nin Haziran ayı ilk oturumu gerçekleştirildi. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili İmdat Kamacı Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Kemal Eyyüpoğlu, CHP Grubuna Mithat Çelik Grup Başkan Vekilliği yaptı. MHP’li Yaşar Koçyiğit, Av. Fatih Sayın ve İYİ Partili Enver Hamzaoğlu ve Kemal Karuç oturumda hazır bulundu. MHP İlçe Başkanı Yusuf Özel ve kurmayları, İYİ Parti İlçe Başkanı Sinan Taşkın ve yöneticileri, Gelecek Partisi İlçe Başkanı Ramazan Altan ve teşkilat mensupları oturumu izleyici sıralarından takip etti. CHP’li Belgin Poyraz oturuma katılmadan salonu mazeret bildirip terk etti.

 

KAFTANCIOĞLU MECLİS GÜNDEMİNDE

 

Oturumda ilk sözü CHP’li Meclis Üyesi Erol Odabaş aldı. CHP’li Odabaş sözlerine Gezi Olaylarını, Şair Nazım Hikmet’i, Ahmet Arif’i ve Orhan Kemal’i anarak başladı. Odabaş bir dizi kutlama yaptıktan sonra CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun tutuklanmasına dair de şunları söyledi; “İstanbul seçimlerinden hemen sonra başlayan hukuksuz adaletten yoksun yargılama süreci, iktidarın sopası haline gelen hukuk İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu’nun cezasının onanması ile devam etmektedir. Aynı zamanda İstanbul’da iki kez seçilen Belediye Başkanımıza adaletten yoksun bir yargılama süreci başlamıştır. Dünün mağdurları bugünün iktidar sahipleri geçmişte ne kadar şikâyetçi oldukları antidemokratik uygulama varsa bugün kendileri geçmişin kat be kat fazlasını yapmaktadırlar. AKP yargı eli ile cezalandırmaya çalıştığı aslında sadece İl Başkanımız ve İBB Başkanımız değildir. Özgürlük mücadelesi veren kocaman bir halkı cezalandırmaktadırlar. İl Başkanımızın hapis cezasının onanması ve siyasi yasak getirilmesi toplumun güzünde tükenmiş bir iktidarın son çırpınışları olarak görülmektedir. Biliyoruz ki zulüm çok yakında son bulacaktır. AKP iktidarının yoksulluğa mahkûm ettiği ve karanlığa bıraktığı ettiği insanlar, karanlıkta bıraktığı insanlar, geleceğini çaldığı gençler ve özgürlük isteyen milyonlarca insanlar ile hep birlikte vatandaşın gönlünce yaşayacağı bir ülke hep birlikte kuracağız. Kötülüğü, talanı ve zulmü hep birlikte yok edeceğiz.” dedi.

Sözlerini sürdüren CHP’li Odabaş ayrıca SUGAŞ’ta çalışan işçilerin sözleşmesinin yenilenmesinde maaşların en az 10 bin TL olmasını teklif etti.

Ak Partili Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı olan Av. Fatih Sultan Mehmet Çiçek oturumda söz aldı ve CHP’li Canan Kaftancıoğlu’nun toplumun milli ve dini değerlerine hakaret eden twitlerini hatırlattı ve hukuk gereğini yapmıştır dedi. Çiçek cezaları az bulduğunu da söyledi.

Ak Parti Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu oturumda söz alarak meclis oturumunun saygınlığının ve güzel ortamının bozulmaması için tartışma çıkartacak genel siyaset gündemine değinmedi. Eyyüpoğlu, belediye işçileri için de zam konusunun değerlendirildiğini düzenleme yapılacağını söyledi.

Ak Partili Meclis Üyesi Yılmaz Durmuş SUGAŞ Genel Müdürü olarak konuştu. Durmuş, işçiler ile ilgili gelecek ay toplu sözleşme yapılacağını ifade etti ve gereken düzenlemelerin yapılacağını söyledi.

CHP’li Nevzat Altun’da oturumda söz aldı, Türk Hava Kuvvetlerinin kuruluşunu tebrik etti, Süleyman Demirel’i rahmetle andı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk için şiir yazan Nazım Hikmet’i andı.

CHP’li Halit Kollik spor karşılaşmalarında ki başarıları tebrik ettikten sonra Kent Ormanlarında ki mangal yasağını gündeme taşıdı. Kollik iki ayrı Kent Ormanında çifte standart uygulandığını iddia etti.

Ak Partili Mehmet Kişmir’de oturumda söz alarak 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve hükümetin yaptığı icraatlar için konuşma yaptı. Kişmir Atatürk Havalimanı’na kurulan Millet Bahçesine de değinen Kişmir son 20 yılda ağaçlandırma konusunda adeta destan yazıldığını söyledi.

MHP’li Meclis Üyesi Yaşar Koçyiğit oturumda söz alarak ülkücü şehitleri andı ve Abdullah Çatlı’nın annesinin vefatından dolayı üzüntü duyduğunu söyledi.

 

 

Manşet - 17:32 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  FATİH’TE MÜTEAHHİT FİRMA KAÇTI MİLLET BAHÇESİ DURDU
  HABER: ENGİN BELLİ   Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan’ın ilçesi için en büyük vizyon projesi olan Kara Surları Millet Bahçesi Projesi’nde yüklenici firma havlu attı. Cumhurbaşkanlığı’nın ülke çapında yüklenici firmalar için ihale alan firmaların işin yüzde 15’ini tamamladıktan sonra işi bırakabilir yönündeki kararnamesinden yararlanan firma Kara Surları Millet Bahçesi Projesinden çekildi ve vizyon projenin yapımı […]
 • 02
  İBB’NİN PROJESİNE FATİHLİ CHP’LİLER “HAYIR” DEDİ!
  HABER: ENGİN BELLİ   İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Fatih’in en kalabalık bölgesi için hazırlanan Aksaray Meydan Projesi ve İSKİ eski binasının yerine yapılmak istenen otopark ve üzerine yapılmak istenen yeşil alan projesi CHP’lilerin vetosu ile karşılaştı.   Geçtiğimiz ay CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun cezasının onanması ve siyasi yasak getirilmesine tepki olarak oturumu terk eden […]
 • 03
  CHP’Lİ KAFTANCIOĞLU’NUN TUTUKLANMASI MECLİS GÜNDEMİNDE
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi Belediye Meclisi 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde teşekkül ettiği günden bu yana ilk defa tartışmaların, sataşmaların ve atışmaların yaşanmadığı bir oturuma sahne oldu. Jet Meclis olarak tanımlanabilecek oturum sadece 22 dakika sürdü. Oturumda cezası onanan ve siyasi yasak getirilen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu gündem oldu.   Sultangazi Belediye Meclisi’nin […]
 • 04
  ÖNCE PROTOKOL KRİZİ SONRA ÇELENK TEPKİSİ
  HABER: ENGİN BELLİ   19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için Sultangazi’de gerçekleştirilen çelenk sunma merasiminde AK Parti, Deva ve Gelecek Partisi arasında önce protokol krizi çıktı sonra Atatürk’ün büstüne bırakılan çelenk 5 dakika geçmeden kaldırılınca bu kez CHP’liler duruma “Atatürk’ü gönülden sevin, zoraki yapmayın, Ata’ya saygınız 5 dakika mı? Varlık sebebimiz o […]
 • 05
  GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI
  HABER: ENGİN BELLİ   19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Sultangazi’de coşkuyla kutlandı. Sabah ilk iş olarak Atatürk’ün huzuruna çıkan Sultangazililer daha sonra gençlerin sergiledikleri performanslarla keyifli anlar yaşadılar. Sultangazi Hükümet Konağı’nda sabah saat 09:00’da Atatürk’ün büstüne sunulan çelenkle başlayan kutlamalar Sabri Ülker İmam Hatip Konferans Salonu’nda gençlerin Gazi Paşa’yı anan ve armağan […]