17° Parçalı bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

FATİHLİLERİN MUTLULUĞU İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Manşet - 9 Nisan 2022 02:31 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Fatih Belediyesi’nin 2021 yılı Faaliyet Raporu Görüşmeleri tamamlandı. Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan kürsüye çıktı ve yaklaşık 2 saat süren başarılı bir sunum gerçekleştirdi. Başkan Turun sözlerine “Allah sevgi, saygı ve samimiyetin hâkim olduğu bir ortamda uyum içerisinde çalışmanın iyilik ve güzelliklerini bu şehre inşallah yaşatsın diye dua ediyorum. Şehrimizin düzeni, huzuru ve refahı için hepimize, bütün çalışma arkadaşlarımıza, meclis üyelerimize ve bizlere Rabbimiz sağlık ve esenlik versin.” diyerek başladı. Başkan Turan sözlerini şöyle sürdürdü: “İçerisinde yaşamaktan iftihar ettiğimiz Fatih’i tarihi ile kültürü ile somut ve soyut değerleri ile yarınlara taşıma görevini şerefli bir emanet olarak ben ve arkadaşlarımız bütün meclis üyesi arkadaşlarımız ile belediyede çalışma arkadaşlarımız şerefli bir emanet olarak görüyoruz. Göreve geldiğimiz günden itibaren bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bütün çalışma arkadaşlarımız ile birlikte göreve geldiğimiz günden beri tek bir gayemiz var; halkımızın mutluluğu için çalışıyoruz.” dedi.

 

2021 yılının pandemi koşullarının zorlu şartlarına rağmen Fatih’te çok verimli bir yıl geçirdiklerini söyleyen Başkan Turan fiziki, sosyal ve kültürel alanlarda birçok faaliyet gerçekleştirdiğini ifade etti. Turan; kendilerine iletilen istek ve şikâyetleri dikkatle dinlediklerini özellikle kadın ve gençlerden gelen taleplere özen gösterdiklerini ifade etti. Fırsat eşitliğine de önem verdiklerini söyleyen Başkan Turan zihinsel ve bedensel gelişim, sağlıklı sosyalleşmeye ve fırsat eşitliğine ağırlık verdiklerini ifade etti. Turan gençlere ayrı bir önem verdiklerini sözlerinde defaatle tekrarladı. Başkan Turan “taş üstüne taş koymak iyidir ancak gönülleri de ihmal etmemek gerekir” dedi ve asıl olanın gönül kazanmak olduğunu ifade etti. Turan, Fatih’te çalışmaların aralıksız devam edeceğini ve hizmet çıtasının yükseleceğini sözlerine ekledi.

Başkan Turan bu konuşmalarının ardından sunumuna geçti ve 2021 yılında Fatih’te neler yapıldığını, hizmetlerini ardı ardına sıraladı.

 

FATİH KÜTÜPHANELER DİYARI OLDU

 

Başkan Turan Fatih denilince eğitim, öğretim ve kütüphanelerin akla geldiğini söyledi. Başkan Turan bu bağlamda sıcak bir yuva konforunda olan kütüphanelerin sayısının 13’e ulaştığını söyledi. Fatih genelinde toplam 1800 kişilik oturma kapasiteli ve 150 bin kitap kapasiteli kütüphaneler siyaset insanlarının dahası bilim insanlarının dikkatini çektiğini söyleyen Başkan Turan, kütüphanelere bir ayda gelen öğrenci sayısı 120 ila 140 bin arasında olduğunu ifade etti dahası 70 bin 175 gencin Suriçi Kart sahibi olduğunu sözlerine ekledi. Başkan Turan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 25 gençlik projesinin açılışını yaptığını ifade etti ve kütüphanelerin Fatihli gençler için fırsat olduğunu söyledi. Turan, Zeyrek Akademi’nin de Doktora ve Yüksek Lisans öğrencilerine hizmet verdiğini söyledi.

MEDRESE DAVUTPAŞA DOKTORA VE YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİLERİNE HİZMET VERİYOR

 

Başkan Turan Medrese Davutpaşa’da Doktora ve Yüksek Lisans Öğrencilerine hizmet verildiğini söyledi. 2021 yılında 369 Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencilerine hizmet verildiğini söyledi ve kendilerine ayrılan yerde çalışma yaptığını ifade etti. Turan, Fatih’te Fatih Anne ve Çocuk Merkezi FANÇO’nun hayata geçtiğini ifade etti. Başkan Turan Fındıkzade Çukurbostan Parkına da donatı alanı bağlamında çalışma yapıldığını söyledi. Başkan Turan 14. Kütüphanenin de Vatan Caddesi’ne yapılacağını söyledi ve projeyi ilk defa duyurdu. Gençleri kötü alışkanlıklardan koruyacak olan sportif faaliyettir diyen Başkan Turan: “belediyeye ait spor merkezlerindeki sportif faaliyetlere 7 bin 393 kişi kayıt yaptırdı” dedi.

FATİHİN GENÇLERİ ÇOCUKLARI KANO, KÜREK VE YELKEN ÖĞRENİYORLAR

 

“Fatih’imizin çocukları kano, kürek ve yelken eğitimi alıyorlar” diyerek Fatih Kano ve Kürek Sporları Merkezi’nin öneminin altını çizen Başkan Turan eğitim, kültür ve sportif faaliyetlere ara verilmeden devam edildiğini söyledi. Neslişah Sultan Spor Kompleksi ve Toplantı Salonu’nun da inşa edildiğini söyleyen Başkan Turan yapının kısa zamanda bitirileceğini söyledi. Cibali, Zeyrek ve Ali Kuşçu bölgesinde spor kompleksi yapıldığını ifade etti. Bölgenin zorlu bir yapıya sahip olduğunu ancak yapıldığını söyledi. Başkan Turan kültür ve sanatta da iddialı olduklarını söyledi. 2. Yeditepe Bineali’nin yapıldığını söyleyen Turan, yerli ve yabancı 226 sanatçının katıldığını söyledi.

FATİH 12 YENİ KÜLTÜR VE SANAT MEKÂNI KAZANDI

 

Başkan Turan Fatih’te 12 yeni kültür ve sanat mekanı hayata geçirildi dedi ve Devlet Tiyatrolarından 12 defa sahne aldığını söyledi. Fatih Belediyesi’nin Kültür Sanat Merkezi Devlet Tiyatrolarının Sahnesi olduğunu da ifade etti. Fındıkzate Musiki Buluşmalarını da yaptıklarını söyleyen Başkan Turan yaz boyu bol bol etkinlik yapılacağını söyledi. 2021 yılında Hürriyet Sanat ve Kitap Fatih Belediyesi Yayınlarından olan kitabı ilk 50’de seçti. Başkan Turan, çocukların yaptığı resim ve fotoğraf yarışmasının da yapıldığını söyledi.

KARINCA PROJESİ İLE ÖĞRENCİLER EĞİTİM ALIYOR

 

İlçede sürekli eğitim faaliyetine ağırlık verildiğini söyleyen Başkan Turan, Karınca Projesi ile 2 bin 627 öğrenci 42 branşta eğitim aldı dedi. Fatih’te 1800 kişinin psikolojik destek verildiğini söyledi. Diyetisyenlerin de yaklaşık 6 bin kişiye hizmet verdiğini ifade etti. Kültür gezileri sürerken sosyal yardımların da devam ettiğini söyleyen Başkan Turan, 2021 yılında yaklaşık 60 bin erzak yardımı yapıldığını söyledi ve diğer yardımları sıraladı.

Başkan Turan kültürel mirasın da korunduğunu söyledi ve kentsel projeler yapıldığını ifade etti. Fatih’te 2021 yılında 6 bin 700 yapının sivil mimari eseri olduğunu tespit edildi. Encümen arşivinin de sayısallaştırıldığını söyleyen Başkan Turan, Yedikule Hisarı restorasyonunun da devam ettiğini söyledi. Kapalıçarşı’da son 120 yılın restorasyonunu yapıyoruz ve bitiriyoruz dedi.

 

KAMULAŞTIRMALAR İLE DONATI ALANLARI ARTTIRILIYOR

 

Başkan Turan, Fatih’te yıllardır kangren olan kamulaştırılmaların hızla yapıldığını ve bu alanların donatı alanlarına dönüştürüldüğünü söyledi. Karasurları Millet Bahçesi başta olmak üzere projelerin hızla devam ettiğini söyledi. Mevlanakapı Mahallesi’nde de hiç kimsenin üzülmeden kırılmadan kamulaştırmaların yapıldığını ifade etti.

Başkan Turan konuşurken CHP’li İsmail Şahin ile Ak Partililer arasında sözlü sataşma tartışması çıktı. Tartışma Meclis Başkan Vekili Av. Faruk Gökkuş’un durama müdahalesi ile son buldu.

 

FATİHLİLER MEVCUT YÖNETİMİ İYİ ANACAKLAR

 

Karasurları Millet Bahçesi’nin hızla tamamlandığını söyleyen Başkan Turan, yaşları 15 ile 50 arasında değişen Fatihlilerin mevcut yönetimi ileride iyi anacaklarını söyledi. CHP’nin hizmeti engellemeye çalıştığını söyledi Başkan Turan kendisine TOKİ’ci Başkan diyenlere Fatih’i güzelleştirmeye geldiğini söyledi.

Başkan Turan müjde diye Santa Farma İlaç Fabrikasının yerinin Fatih Belediyesi mülküne katıldığını söyledi. Başkan Turan’ın kaynak üretimi noktasında kişisel çabalarının büyük olduğu dikkatlerden kaçmadı.

 

FATİH’E 6 YENİ PARK YAPILDI

 

2021 yılında 6 adet yeni park yapıldığını söyledi ve Fatih’te park alanı üretmenin zorluklarından bahsetti Başkan Turan. Ayvansaray’da üzerinde 48 gecekondu olan bölgede “Ayvansaray Bahçe” yapacaklarını da söyledi. Gecekondu sahiplerinin gönüllerinin kırılmadığını da sözlerine ekledi. Başkan Turan 1950 binanın dış cephesinin yenilendiğini söyledi. Turan: sokak hayvanlarına, geri dönüşüm ve atık merkezine ve arama kurtarma ekibine dair konuşma yaptı. Parklara güvenlik kamerası yaptıklarını söyleyen Başkan Turan suç oranı istatistiklerinde İstanbul’da 6. Sıraya düştüklerini söyledi.

DENETİMLER DEVAM EDİYOR

 

Başkan Turan bir yılda 24 bin dilencinin toplandığını ve haklarında yasal işlem yapıldığını söyledi. Denetimlerin sürdüğü Fatih’te 182 apart dairenin de mühürlendiğini söyledi. Kazlıçeşme-Sirkeci Tren Hattı’nda yenileme ve yeşil alan kazandırma çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Başkan Turan, İstanbul’a 69 bin m2 yeşil alan ve donatı alanı kazandırıldığını söyledi. Başkan Turan 18 otoparkın aktif olduğunu söyledi ve yeni projelerin devam ettiğini ifade etti. Başkan Turan Fatih’te İBB’ye ait 3 otoparkın faal hale getirilmesini istedi.

FATİH’İN DENT BÜTÇESİ VAR

 

Ordu caddesinin yayalaştırıldığını da söyleyen Başkan Turan önceliklerinin Fatihlilerin mutluluğu olduğunu söyledi. Ordu caddesinde 40 zabıtanın görev yaptığını söyledi ve yükün Fatih Belediyesi’nde olduğunu ifade etti. Başkan Turan 2021 yılının çok verimli geçtiğini söyledi. Bütçenin ise yüzde yüzünün gerçekleştiğini söyledi. 2019 yılında 391 milyon TL olan bütçenin gelirde yüzde 99 giderde de yüzde 95 oranında gerçekleştiğini, 2020’de 465 milyon TL bütçenin gelirde yüzde 101 giderde yüzde 99 olanında gerçekleştirildiğini, 2021’de ise 653 milyon TL olan bütçenin gelirde 101, giderde de yüzde 100 oranında gerçekleştirildiğini söyledi. 2022 bütçesinde gelirdeki gerçekleşmenin oranı yüzde 39 olduğunu söyleyen Başkan Turan bütçelemenin başarılı olduğunu ifade etti. Başkan Turan’ın bütçe gerçekleşme oranında çabalarının büyük olduğu ise dikkatlerden kaçmadı.

Başkan Turan bütün ihalelerin canlı yayında yapıldığını söyledi ve şaibe olmasının önüne geçildiğini ifade etti. Turan kendisini sokakta çalışan belediye işçilerinin temsil ettiğini söyledi. Başkan Turan sözlerine başta işçiler olmak üzere hizmet ederken emeği bulunanlara teşekkür ederek son verdi.

 

Manşet - 02:31 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  ÖNCE PROTOKOL KRİZİ SONRA ÇELENK TEPKİSİ
  HABER: ENGİN BELLİ   19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için Sultangazi’de gerçekleştirilen çelenk sunma merasiminde AK Parti, Deva ve Gelecek Partisi arasında önce protokol krizi çıktı sonra Atatürk’ün büstüne bırakılan çelenk 5 dakika geçmeden kaldırılınca bu kez CHP’liler duruma “Atatürk’ü gönülden sevin, zoraki yapmayın, Ata’ya saygınız 5 dakika mı? Varlık sebebimiz o […]
 • 02
  GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI
  HABER: ENGİN BELLİ   19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Sultangazi’de coşkuyla kutlandı. Sabah ilk iş olarak Atatürk’ün huzuruna çıkan Sultangazililer daha sonra gençlerin sergiledikleri performanslarla keyifli anlar yaşadılar. Sultangazi Hükümet Konağı’nda sabah saat 09:00’da Atatürk’ün büstüne sunulan çelenkle başlayan kutlamalar Sabri Ülker İmam Hatip Konferans Salonu’nda gençlerin Gazi Paşa’yı anan ve armağan […]
 • 03
  19 MAYIS’TA ATATÜRK’ÜN HUZURUNA ÇIKTILAR
  HABER: ENGİN BELLİ   19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Çelenk Sunma Töreni Sultangazi Hükümet Konağı’nda ki Atatürk Büstünde gerçekleştirildi.   Tertip edilen program İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Naci Usta himayesinde yapıldı. Saat 09:00’da Hükümet Konağı’nın bahçesinde gelen İlçe Protokolü mensupları Siyasi Parti Temsilcileri, Mahalle Muhtarları, Belediye Meclis Üyeleri, Kamu ve Belediye […]
 • 04
  BAŞARISIZ YÖNETİM MUHALEFETE MECLİSİ TERK ETTİRDİ
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi Belediye Meclisi’nde Meclis Başkan Vekili İmdat Kamacı göreve başladığından bu yana kavgalar, atışmalar ve sataşmalar adeta zirve yaptı. Nezaket dışı olarak kabul edilen oturumu terk etmeler ise Başkan İmdat Kamacı’nın yetersiz yönetimi nedeniyle oluyor ve bir türlü bitmiyor. Muhalefete söz hakkı tanımaktan imtina eden Meclis Başkan Vekili İmdat Kamacı çok […]
 • 05
  3 YILIN ARDINDAN SÖZ ALDI ELİNE VERİLEN METNİ OKUYAMADI
  HABER: ENGİN BELLİ   Fatih Belediye Meclisi 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde teşekkül ettiğinden bu yana ilk defa söz alan Ak Partili Meclis Üyesi Selahattin Kara eline verilen metni okuyamadı. Kara önce diğer meclis üyesinde gözlük ödünç aldı sonra heyecanlandı ama bir türlü eline verilen metni okuyamadı. Kara konuşmasına 19 Mayıs’tan girdi, İstanbul’un Fethi ile devam […]