17° Parçalı bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

HİZMET ODAKLI GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİ ANLATTI

Manşet - 8 Nisan 2022 03:10 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Sultangazi Belediyesi’nin 2021 yılı Faaliyet Raporu Görüşmeleri tamamlandı. Kürsüye çıkan Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun Meclisi 2 saat boyunca bilgilendirdi. Başkan Dursun “Sultanşehir” sloganı ile Sultangazi’ye yaptığı, yapacağı ve yapılması gereken hizmetleri tek tek sıraladı. İBB’ye yapmadığı hizmetler için çatan Başkan Dursun “İBB yapmazsa biz yaparız!” diyerek Sultangazililerin yanında olduğunu gösterdi.

 

Başkan Dursun her bir hizmetinde önce Sultangazi önce Sultangazililerin menfaati dediğini vurguladı. Başkan Dursun ilçe olan Sultangazi için Şehir kelimesini dilinden düşürmedi. İlçenin alt ve üst yapı çalışmalarında başarı sağladığını söyleyen Başkan Dursun eğitim, kültür ve sanat alanında da ilçeye büyük hizmetler yapıldığını ifade etti. Sosyal Yardımlara da ara vermeden devam ettiklerini söyleyen Başkan Dursun “ilçemizde nerede bir gariban nerede bir yardıma muhtaç var ise Sultangazi Belediyesi yardımına koşuyor.” dedi.

Başkan Dursun ilçede yaşayan vatandaşların Sultangazi’de yaşam standartlarını yükseltmeye çalıştığını söyledi. Sultangazi’nin kendilerine vatandaş tarafından emanet edildiğini söyleyen Başkan Dursun, belediyenin kendi öz kaynaklarından projeler hazırlandığını ve borçlanmaya gidilmediğini ifade etti. Başkan Dursun “görmek isteyene duymak isteyene anlatacağım” dedikten sonra sözlerine başladı ve takdiri milletten beklediğini belirtti.

Asıl olanın hizmet etmek olduğunu söyleyen Başkan Dursun, hizmet etmenin ve insanlarla buluşup gönüllere dokunmanın Ak Parti’nin işi olduğunu da dile getirmeyi unutmadı. Hizmet Odaklı Gönül Belediyeciliğini anlatan Başkan Dursun daima vatandaşın yanında olduklarını ve olacaklarını defaatle söyledi.

 

BAŞKAN DURSUN GÖRMEK İSTEYENLERE DUYMAK İSTEYENLERE 2021 YILINDA NELER YAPILDIĞINI ANLATTI

 

Başkan Dursun çalışmalarının güzel bir ekiple başarılar sağladığını ifade etti. Başkan Dursun 543 bin 380 nüfuslu ilçenin İstanbul’un 7. Büyük ilçesi unvanına sahip olduklarını dile getirdi. Başkan Dursun elektrik alt yapısının ilçe genelinde tamamlandığını söyledi ve kar yağdığında bile hat arızasından elektrik kesintisi yaşanmadığını söyledi. Dursun 15 mahalleye eşit ve adaletli olarak hizmet edildiğini söyledi. Dursun konuşmasında yapılan hizmetlerin banka kredileri ve faizli borç ile alınmadığının altını çizdi. Başkan Dursun yıllardır kangren olan Cebeci S Caddesinin sonundaki su baskınlarının önüne drenaj hattı yapılarak geçildiğini söyledi. 14 metre yerin altına tünel yapıldığını ve suların Alibey Barajına aktarıldığını söyleyen Başkan Dursun 35 bin m2’lık alanı kurtardıklarını dile getirdi.

ZÜBEYDE HANIM VE CEBECİ KÖYÜ’NÜN DOĞALGAZ SORUNU ÇÖZÜLDÜ

 

Başkan Dursun konuşmasını sürdürdü, Zübeyde Hanım ve Cebeci Köyü’ndeki doğalgaz sorununun çözüldüğünü söyledi. Başkan Dursun alınan Meclis Kararı ile İGDAŞ’ın istediği taahhüdü verdiklerini söyleyip İBB’nin mazeret üretmesinin önüne geçildiğini ifade etti. Başkan Dursun yolların değişmeyeceğini, değişirse biz maliyeti karşılayacağız sözü verdi ve sorunu çözdük dedi. Bizi görmezden gelen CHP ve İGDAŞ’a nazaran biz onlara teşekkür ediyoruz. Asıl olan halka hizmet etmedik dedi Başkan. 10 yıl boyunca bir imalat olursa biz bunu ödeyeceğiz dedi. Başkan Dursun Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ni de Sultangazi Belediyesine kazandırdıklarını söyledi. 39 ilçe arasında 8 belediye bu belgenin sahibi ve Sultangazi’de Bakanlık onaylı strateji belgesi sahibi olmuş oldu.

Başkan Dursun 40 Çeşme Tarihi Su Yolları Projesi ile 10 eserin Kültür Varlıkları Korumu Kurulu’ndan tescil edildiğini söyledi. Dursun eserlerin ihya edileceğini de dile getirdi. Sultangazi’de donatı odaklı kentsel dönüşüm çalışması yapıldığını, park içinde kalan gecekonduların kamulaştırılıp alanın parka dâhil edildiğini söyledi. Gecekondu sahiplerinin ise mağdur edilmediğini bunun yerine daire verildiğini söyledi. 30 yerin temizlenip 48 bin m2 donatı alanı kazandırıldığını ifade etti.

 

CUMHURİYET MAHALLESİ İÇİN KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇÖZÜMÜ

 

Başkan Dursun Cumhuriyet Mahallesi ile ilgili de geçmişte plan iptalleri yapıldığını hatırlattı. Dursun zemin artı 4 kat olan yerlerin zemin artı 5 kat olmak üzere sadece bir kat artış yaparak 90 bin ile 120 bin TL borçlanma hakkı tanınan vatandaşa sunulduğunu söyledi. Başkan Dursun, vatandaş karar verirse projenin başlayacağını söyledi. Sunum sırasında projenin prototipi de izletildi. Başkan Dursun Cumhuriyet Mahallesi sakinlerinin proje konusunda uzlaşı sağlaması gerektiğini aksi takdirde hayata geçilmeyeceğini söyledi. Dursun kazanım varsa Cumhuriyet Mahallelilerin kazanımı olacaktır dedi.

Dursun konuşmasında çöküntü alanı olan Dökümcüler Sitesi olarak bilinen 2. Cebeci Caddesi ve civarındaki dönüşüm projesi hakkında da bilgi verdi. Yüzde 95 özel mülk olan bölge için plan notu değişikliği yapıldığını söyledi.

 

Başkan Dursun yeni yapılacak yapılarda bodrum katlarda yaşamı ortadan kaldıracaklarını söyledi. Teras katlar için de dubleks kavramının biteceğini onun yerine bodrumdan kaybedilen hakkın en üst kattan kazanım sağlanacağını söyledi. Çatıda artık kaçak dönemi bitecek.

 

SULTANGAZİ’YE YENİ OKULLAR İNŞA EDİLİYOR

 

Başkan Dursun yeşil, okul ve park alanı çevresinde dahası içerisinde kalan yapıların kamulaştırılacağını söyledi. Başkan Dursun plan notu değişikliği ile donatı alanlarının artacağını ifade etti. Ada bazında da birleştirme imkânı tanınacağını söyleyen Başkan Dursun otopark ve yeşil alan ortaya çıkacak dedi. İmar artışı da veren plan notu değişikliği ile ilçenin çehresinin değişeceğini ifade etti.

 

Başkan Dursun 350 araçlık 3 katlı otopark projesi yaptığını söyleyen Başkan Dursun borçlanma yapmadan kendi öz kaynakları ile yapının tamamlanacağını söyledi. 50. Yılda Deprem Eğitim Parkı’nın altına yapılacağını da söyledi Başkan Dursun. Otoparkın üstünde de park yapılacağını ifade etti.

Sultançiftliği Mahallesi’nin Mahmutbey Caddesine bakan kısmına Gürültü Bariyeri yapılacak. Başkan Dursun İBB’nin yetkili olduğunu ancak Sultangazi Belediyesi’nin yapacağını ifade etti. Başkan Dursun İBB’nin kesin olarak bunu yapmayacağını söyledi.

 

Başkan Dursun eğitim öğretim ile ilgili de okul alanları kazandırıldığını ifade etti. Esentepe’de Lise ihtiyacı olduğunu ve bunu çözdüklerini söyledi. Malkoçoğlu, 75. Yıl ve Esentepe’de ihaleler yapıldı okullar kısa sürede inşa edilecek. Gazi ve Yayla’da da okulların yapılacağını söyledi Başkan Dursun. Habipler Mahallesinde de 3 gecekondunun kamulaştırıldığını, hak sahiplerine daire verildiğini ve okullara alanın açıldığını söyledi. Habipler’de Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ile Ana Kucağı adlı Kreşin de yapılacağını ifade etti.

 

KENT ESTETİK KOMİSYONU İLÇENİN SÜLİETİNİ DÜZENE KOYUYOR

 

Başkan Dursun daha önceden kurulan Kent Estetik Komisyonu’nun sokak ve caddelerde yapılan inşaatlarda dış cepheden işyerlerine asılan tabelaya kadar nasıl imalat yapılacağını kontrol edeceğini söyledi. Başkan Dursun binaların uyumlu olacağını söyledi. Başkan Dursun 315’e ulaşan yeşil alan ve park sayısının da her yıl artacağını söyledi. Ormanda Atlı Polis Birlikleri için de pist yapıldığını söyledi. Cebeci Millet Bahçesi projesinin de bulunduğunu söyleyen Başkan Dursun kuşaklama yolunun aşağısında Cebeci Tünelinin üstünde alanın inşa edileceği ve 170 bin m2 yeşil alan kazandırılacak dedi.

SULTANGAZİ EKOTURİZM İLE TURİST ÇEKECEK

 

Alibey Barajı ve Cebeci Köyü civarına yapılacak olan proje ile Sultangazi Ekoturizm’e kavuşacak. Böylelikle ilçeye civar ilçelerden vatandaşlar gelecek dahası Cebeci Köyündeki Kilise dahil tarihi eserler ihya edilecek. Cebeci Köyü’ne de kamyonların girişinin yasaklanacağını söyledi. Üretim yapan tesisler de bölgeden taşınacak ve Cebeci Köyü pırıl pırıl olacak.

Başkan Dursun çöp toplama araçları dâhil toplamda 54 aracı kendi öz kaynakları ile satın aldıklarını söyledi. Toplamda 120 milyon TL’lik ihale yerine 48 milyon TL’ye mal ettiklerini söyleyen Başkan Dursun KDV muafiyetini kullanan ilk belediye olarak yaklaşık 9 milyon TL’den de kurtularak 38 milyon TL’ye satın alındığını söyledi. Başkan Dursun 27 Eylül 2021 tarihinde Sıfır Atık Belgesi’ni de aldıklarını söyledi.

 

İHTİYAÇ SAHİPLERİ UNUTULMADI 2021 YILINDA YARDIM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI

 

Başkan Dursun 2021 yılında ilçedeki ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıldığını, seferberlik haline dönüşen yardımlarda her bir ihtiyaç sahibi için dertlenildiğini ifade etti. Yardımların ise uzmanlar eşliğinde yapıldığını, tespitler yapıldıktan sonra yardımın ulaştırıldığını söyledi. Başkan Dursun ihtiyaç sahibi ise vatandaş kendisine gereken yapılıyor dedi. Dursun, Sosyal Destek Kart ile de 1700’e ulaşan aileye maddi destek verildiğini söyledi. Başkan Dursun Balık Dağıtımlarına da ücret ödenmediğini söyledi.

SULTANGAZİ BELEDİYESİ ZOR ZAMANLARDA VATANDAŞIN YANINDA

 

Başkan Dursun ihtiyaç sahiplerine yardımlar devam ederken cenaze olduğu durumlarda il dışına çıkan otobüslerin yakıt ihtiyacının belediye tarafından karşılandığını söyledi. 53 öğretmenin Sultangazi Belediyesi bünyesinde olduğunu ve binlerce minik öğrenciye eğitim verdiğini söyledi. Kitap Kafelerin ise açılmaya devam ettiğini söyleyen Başkan Dursun 2021 yılında 2 kitap kafeterya ve 5 kütüphanenin ilçeye kazandırıldığını söyledi. Dursun okullara da sportif faaliyetler için destek olunduğunu söyledi. Spor Kulüplerine de desteklerin sürdüğünü ifade etti.

İLÇEDE EĞİTİM, KÜLTÜR VE SANAT ATILIMI YAŞANIYOR

 

Prof. Dr. Fuat Sezgin Kültür Sanat Sezonu yapıldığını söyleyen Başkan Dursun ilçede yapılan tiyatro etkinliklerinde salonların dolduğunu hatta oturulacak yer bulunamadığını söyledi. Başkan Dursun ödüllü fotoğraf yarışması, şenlikler ve geziler düzenlendiğini dile getirdi. Dursun “hoş geldin bebek” projesinden, Sanat Sokağındaki faaliyetlerden, huzurevindeki etkinliklerden ve yardımlardan ve illere yönelik festivallerden bahsetti. Aile Destek Merkezi’nde de 324 kadının psikolojik destek aldığını söyledi. Dursun ayrıca Arama Kurtarma Ekibinin de AFAD üzerinden 3. Derece Eğitiminin tamamlandığını söyledi. Dursun profesyonel ekibin ülke çapında afetlere müdahale ettiğini söyledi. Dursun kurbanlık kesim ve satış merkezinin de artık sabitlendiğini ifade etti. Dursun mülk kazandırılarak yapılan alanın kurbanlık satış merkezi olarak her yıl aynı bölgede kurulacağını söyledi. Dursun kariyer merkezinde ise 3 bin 509 Sultangazilinin iş bulduğunu söyledi.

MOBİL ÇÖZÜM OFİSİ İLE ÇÖZÜM DAHA KOLAY

 

Sultangazi Belediyesi’nin Mobil Çözüm Ofisi 15 mahalleye gidiyor ve vatandaşın sorunlarını dinliyor. Çözüm için ilgili birime bildirilen talepler çözüme kavuşuyor. Başkan Dursun bu yöntemin verimli olduğunun altını çizdi. Habipler Kapalı Pazar alanının da kurulduğunu Özdemir Bayraktar Kültür Merkezi’nin de hizmete açıldığını söyleyen Başkan Dursun kültür atılımının devam edeceğini dile getirdi. İsmetpaşa Nene Hatun Kültür Merkezi’nin de faaliyete bu hafta ile başlayacağını söyledi. Açılışın ise gelecek ay yapılacağını duyurdu Başkan Dursun. Sultançiftliği Ana Kucağı Projesi’nin de inşaatının bittiğini söyledi. Başkan Dursun 50. Yılda Ağız ve Diş Hastanesi’ne 10 ünite kazandırıldığını söyledi ve Esentepe ve Uğur Mumcu Mahallelerinde devam projelerini anlatmaya devam etti. Malkoçoğlu’na da Hizmet Tesisi yapılacağı müjdesini de verdi Başkan Dursun.

ZÜBEYDE HANIM MAHALLESİNE HİZMET TESİSİ GELİYOR

 

Başkan Dursun modern bir tesisin Heykel Park diye bilinen bölgede Zübeyde Hanım Mahallesi’ne kazandırılacağını söyledi. Binanın yapımının 2022 yılında tamamlanacağını söyleyen Esentepe’ye de öz kaynaklarla tesis kurulacağını söyledi. Yunus Emre Mahallesi’ne de tesis inşa edileceğini söyleyen Başkan Dursun gençliğe yönelik tesisin kısa sürede tamamlanacağı müjdesini verdi.

Cebeci Mahallesi Kültür Merkezi ve Belediye Hizmet Tesisi yapılacağını söyleyen Başkan Dursun 32 galericilerin de tesise taşınacağını söyledi. İçerisinde Kongre Merkezi, Kütüphane ve Spor Tesislerinin olacağı tesisin tamamını Sultangazi Belediyesi inşa edecek. Devasa bir yeşil alana kavuşacak olan mahallede Pazartesi Pazarı tesise taşınacak. Cuma Pazarı ise yerinde kalacak. Tesis Mayıs ayında ihale edilecek ve 2022’de tamamlanması planlanıyor.

 

İBB SÖZLERİNDE DURMUYOR GAZİ MAHALLESİ HİZMET TESİSİ YERİNDE SAYIYOR

 

Başkan Dursun Gazi Mahallesi Hizmet Tesisinin İBB tarafından bitirilmediğini aradan geçen bir yılda bir tuğla bile konulmadığını dile getirdi. İBB’nin Sultangazi’ye hizmet noktasında gereken ilgiyi göstermediğini söyleyen Başkan Dursun, İBB’nin Sultangazi’ye hizmet etmesi gerektiğini ifade etti.

Cumhuriyet Mahallesi için de İBB’nin yine sınıfta kaldığını ifade eden Başkan Dursun tesisin bir an önce inşa edilmesi gerektiğini söyledi. Malkoçoğlu’na da İBB’nin proje yapmadığını söyleyen Başkan Dursun resmi yazılara İBB’nin planlamamızda yok yanıtı verdiğini söyledi.

 

İBB’NİN YAPAMADIĞINI SULTANGAZİ BELEDİYESİ YAPIYOR VE YAPACAK

 

Başkan Dursun İBB’nin Habiplerde yapmaya başladığı ancak çivi çakmadığı okula ait kapalı spor salonu için eleştirilerde bulundu. Başkan Dursun, İBB’nin yapamadığını dev bütçe ile gerçekleştiremediği işlerin Sultangazi Belediyesi tarafından yapıldığını söyledi. Başkan Dursun güçlü irade ile İBB’nin yapması gereken projeleri bitireceklerini söyledi.

5 istasyonu olan Metro Projesi ile ilgili de konuşan Başkan Dursun projeye İBB’nin çivi çakmadığını söyledi. İBB’yi eleştiren Başkan Dursun, İBB’nin Sultangazililere de hizmet etmesi gerektiğinin altını çizdi. Seçime 2 yıl kaldığını hatırlatan Başkan Dursun İBB’yi uyardı.

 

Başkan Dursun yaklaşık 2 saat boyunca bilgilendirme yaptıktan sonra “güçlü bir şekilde hizmetlerimiz devam edecek, bize ayak uydurun, hizmet Ak Parti’nin işidir, hep beraber ilçemizde mutlu yaşayalım” diyerek konuşmasını tamamladı ve alkışlar eşliğinde kürsüden indi.

 

Manşet - 03:10 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  ÖNCE PROTOKOL KRİZİ SONRA ÇELENK TEPKİSİ
  HABER: ENGİN BELLİ   19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için Sultangazi’de gerçekleştirilen çelenk sunma merasiminde AK Parti, Deva ve Gelecek Partisi arasında önce protokol krizi çıktı sonra Atatürk’ün büstüne bırakılan çelenk 5 dakika geçmeden kaldırılınca bu kez CHP’liler duruma “Atatürk’ü gönülden sevin, zoraki yapmayın, Ata’ya saygınız 5 dakika mı? Varlık sebebimiz o […]
 • 02
  GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI
  HABER: ENGİN BELLİ   19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Sultangazi’de coşkuyla kutlandı. Sabah ilk iş olarak Atatürk’ün huzuruna çıkan Sultangazililer daha sonra gençlerin sergiledikleri performanslarla keyifli anlar yaşadılar. Sultangazi Hükümet Konağı’nda sabah saat 09:00’da Atatürk’ün büstüne sunulan çelenkle başlayan kutlamalar Sabri Ülker İmam Hatip Konferans Salonu’nda gençlerin Gazi Paşa’yı anan ve armağan […]
 • 03
  19 MAYIS’TA ATATÜRK’ÜN HUZURUNA ÇIKTILAR
  HABER: ENGİN BELLİ   19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Çelenk Sunma Töreni Sultangazi Hükümet Konağı’nda ki Atatürk Büstünde gerçekleştirildi.   Tertip edilen program İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Naci Usta himayesinde yapıldı. Saat 09:00’da Hükümet Konağı’nın bahçesinde gelen İlçe Protokolü mensupları Siyasi Parti Temsilcileri, Mahalle Muhtarları, Belediye Meclis Üyeleri, Kamu ve Belediye […]
 • 04
  BAŞARISIZ YÖNETİM MUHALEFETE MECLİSİ TERK ETTİRDİ
  HABER: ENGİN BELLİ   Sultangazi Belediye Meclisi’nde Meclis Başkan Vekili İmdat Kamacı göreve başladığından bu yana kavgalar, atışmalar ve sataşmalar adeta zirve yaptı. Nezaket dışı olarak kabul edilen oturumu terk etmeler ise Başkan İmdat Kamacı’nın yetersiz yönetimi nedeniyle oluyor ve bir türlü bitmiyor. Muhalefete söz hakkı tanımaktan imtina eden Meclis Başkan Vekili İmdat Kamacı çok […]
 • 05
  3 YILIN ARDINDAN SÖZ ALDI ELİNE VERİLEN METNİ OKUYAMADI
  HABER: ENGİN BELLİ   Fatih Belediye Meclisi 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde teşekkül ettiğinden bu yana ilk defa söz alan Ak Partili Meclis Üyesi Selahattin Kara eline verilen metni okuyamadı. Kara önce diğer meclis üyesinde gözlük ödünç aldı sonra heyecanlandı ama bir türlü eline verilen metni okuyamadı. Kara konuşmasına 19 Mayıs’tan girdi, İstanbul’un Fethi ile devam […]