17° Parçalı bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

PLAN TADİLATI TARTIŞMA ÇIKARTTI

Manşet - 5 Aralık 2021 21:00 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

Sultangazi Belediye Meclisi’nin son oturumunda Sultangazi Belediyesi’nin ek hizmet binasının da bulunduğu bölgenin ticaret ve konut alanına açılmasına yönelik plan tadilatı teklifi Ak Partililer ve CHP’liler arasında tartışma çıkarttı. CHP’li Av. Mithat Çelik teklife rant var diye karşı çıkarken Ak Partili Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit söz konusu parselde rantın olmadığını savundu dahası Gazi Mahallesi’nde 2 parselin İBB’ye sosyal konut yapılmak üzere devir edildikten sonra İBB encümen kararı ile satılmak istendiğini söyledi. Yiğit asıl rant burada var deyince meclis üyeleri Yiğit’i alkışladı.

 

Sultangazi Belediyesi’nin son meclis oturumuna İmdat Kamacı Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Kemal Eyyüpoğlu, CHP Grubuna Av. Mithat Çelik grup başkan vekilliği yaparken İYİ Partili Kemal Karuç, MHP’li Av. Fatih Sayın ve Yaşar Koçyiğit salonda hazır bulundu. Oturumda gündem maddelerine geçilmeden söz hakları kullanıldı.

 

CHP’Lİ GÖRER ÖĞRETMENLERİ UNUTMADI

 

Oturumda söz alan CHP Meclis Üyesi Zeki Görer 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tebrik ederek sözlerine başladı. CHP’li Görer hükümeti eğitim sistemi açısından eleştirdi ve öğretmenlere gereken değerin verilmesini istedi. Görer ücretli ve sözleşmeli atamaya da karşı olduklarını söyledi.

KURBAN SATIŞ VE KESİM REZALETİNİ BİR KEZ DAHA SORDU

 

CHP’li Görer Kurbanlık Kesim ve Satış Alanındaki rezalet ile ilgili soru önergesine cevap gelmediğini söyledi ve Başkanlık makamı tarafından cevaplanmasını istedi.

NAR HEDİYESİ EŞLİĞİNDE BAŞKAN DURSUN’U ELEŞTİRDİ

 

CHP Grup Başkan Vekili Av. Mithat Çelik ‘te söz alarak İBB Başkanı İmamoğlu’nun seçim meydanlarında bol keseden attığı “Taş Ocağı’nı kapatacağım, orayı büyük bir hayvanat bahçesi yapacağım!” sözü ve bu sözü tutmadığını unutarak Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun’a çattı sözüm ona. Siyasette havanda su dövmeyi gelenek haline getiren Av. Mithat Çelik İBB üzerinden çürük siyaset yapmayı sürdürdü ve “Hafta içi bölgemize İBB Başkanımız geldi. Taş ocakları ile ilgili çalışmaları yerinde incelemiştir. Sultangazi Belediyesi’nin sitesinde bir haber var. Haber derken Sayın Belediye Başkanının bir açıklaması. 45 gün sonra Taş Ocaklarının sorunu çözülüyor diye başlık atılmış.” dedi. Haberi de okuyan CHP’li Çelik İmamoğlu’nun seçim meydanlarında binlerce kişiyi kandırdığını aklından çıkartmış olacak ki Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun’a sataştı. Taş Ocaklarına pansuman yapılan alternatif yoldan bahsederek açıklamayı okuyan Çelik, İBB’nin yaptığı bir çalışma diye Sultangazi Belediyesini eleştirmeye çalıştı. CHP’li Çelik, Sultangazi Halkından toplanan verginin yüzde 40’ının İBB’ye gönderildiğini ise sözlerine eklemedi. Çelik konuşma yaparken AK Partili Hüseyin Alagöz’ün dağıttığı narları ise CHP grubu poşet poşet almayı ihmal etmedi.

AK PARTİLİ EYYÜPOĞLU DEPREM İÇİN KONUŞTU

 

Ak Parti Grup Başkan Vekili Kemal Eyyüpoğlu de oturumda söz alarak 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tebrik etti. Eyyüpoğlu sözlerinde CHP’ye de çatmayı ihmal etmedi. Eyyüpoğlu depreme uygun yapılarında bir an evvel tamamlanmasını istedi ve geçmiş depremlerde hayatını kaybeden vatandaşları saygı ve rahmet ile andı.

RANT MI DEĞİL Mİ?

 

Sultangazi Belediye Meclisi’nin son oturumunda Sultangazi Belediyesi’nin ek hizmet binasının da bulunduğu bölgenin ticaret ve konut alanına açılmasına yönelik plan tadilatı teklifi Ak Partililer ve CHP’liler arasında tartışma çıkarttı. Oturumda söz alan CHP’li Meclis Üyesi Nihat Demir; “Lütfü Aytaç Bulvarı, Yunus Emre Bulvarı, Der Saadet Caddesi ve 2375. Sokak ile çevrili bulunan Sultangazi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ile ilgili kullanılan bölgenin T5 Ticaret ve Konut alanına alınmıştır. Oluşturulan ticaret ve konut alanına gelecek nüfusa ayrılan yeşil alan ve dini tesis alanı ayrılmıştır. Belediye hizmet alanında eksilme vardır. Esentepe Mahallesinde eş değer yer ayrılmıştır. Zorunlu haller dışında belediye hizmet alanları düşürülmemelidir. Yapılmak istenen plan tadilatını kamu yararı görmediğimiz için uygun bulmuyoruz.” dedi.

Bu sözlere cevap gecikmedi ve Ak Partili Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yiğit teknik bilgisini konuşturdu ve “Söz konusu bölge mevcut yapısında yarısı ticaret ve konut alanı diğer yarısı Sultangazi Belediyesi’ne aittir. Vatandaşlardan kesilen bir yer değildir. Hazinede takasla karşılanmıştır. Şu anda yapılan tadilatın amacı hazineden aldığımız yerin ticaret ve konut alanına alınmasıdır. Burada yeterince sosyal donatı alanı ayırdık. Belediyenin mülkiyetindeki yeri sosyal donatı alanı arttırıyoruz. CHP sosyal donatı alanı artırımına karşı çıkmıştır. Sultangazi’nin lehinedir, Sultangazililerin yararınadır.” açıklamasını yaptı.

CHP’Lİ ÇELİK “İKNA OLABİLİRİZ KOMİSYONA ÇEKELİM” DEDİ

Bu sözler üzerine CHP’li Çelik söz aldı; “Sultangazi Belediyesi’nin elinde olan en değerli yerdir. Çok önemli bir karara el kaldıracağız. Buradaki husus şu; amaç burada çok yüksek değerli konut ve ticari alanların alt yapısını yapıyoruz. Tem Avrupa gibi mi Tem Point gibi bir yapı yapılacak. Sultangazi’nin sahip olduğu yerden Sultangazililerin faydalanması mümkün değil. Milyonluk daireler yapılıp satılacak. Projenin amacı budur.  Rant amaçlı plan teklifidir. Sultangazi halkına bir faydası da yoktur. Bizim endişelerimizi giderebilir belki Mehmet Yiğit. Komisyona çekelim geri gündem maddesini.” dedi.

TEKLİFTE RANT YOK, ASIL RANT İBB’DE

 

Ak Partili Yiğit ise Çelik’in teklifini dikkate almadı ve “Sosyal donatı alanı diyoruz rant diyor. Biz 2 bin metre kare ilave konut alanı oluşturuyoruz. Emsal alan da üretiyoruz. Gazi Mahallesi’nde 2 parseli İBB’ye devir ettik. Sosyal konut yapılmak üzere devrettik. İBB geçen ay satış için getirdi. Esas rant burada. Encümen ile satmak istiyorlar şimdi. O parselde katma değer üretmektir. Rant bunun neresindedir?” diyerek gündem maddesinin oylanmasını istedi.

KAMACI YİNE MUHALEFETİN SESİNİ KISTI

 

Bu sözlerden sonra Meclisin başarısız Başkan Vekili İmdat Kamacı CHP’li Çelik’e söz vermedi ve gündeme geçti. Kamacı böylelikle muhalefetin sesini bir kez daha kısmış oldu. Meclis gündem maddelerinin oylanmasının ardından son buldu.

 

 

Manşet - 21:00 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  KAR SINAVI BAŞARILI GEÇİYOR!
  HABER: ENGİN BELLİ   Meteoroloji Genel Müdürlüğü akşam saatlerinde İstanbul için bir kez daha yoğun kar yağışı uyarısında bulunmuştu. Beklenen kar yağışı başladı ve her yer beyaza büründü. İstanbul’un kuzey ve batı kesimleri ile boğaz çevresinde yoğun olmak üzere deniz etkili kar yağışlarının ise 3 gün boyunca kenti etkisi altına alması bekleniyor. Köprü ve viyadükler […]
 • 02
  İSTANBUL’DA KAR NÖBETİ BAŞLADI!
  HABER: ENGİN BELLİ   Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM’un ardı ardına yaptığı uyarılardan sonra İstanbul’da beklenen kar yağışı akşam saatlerinde başladı. Avrupa ve Anadolu yakasında yoğun yağan kar aralıklarla devam ediyor ve hayatı olumsuz etkiliyor.   KAR CUMARTESİ GECESİ ŞİDDETLİ YAĞACAK   Yerel Yönetimler de hazırlıklarını Cuma sabah saatleri itibariyle tamamlamıştı. İBB, İstanbul’da toplam 7 […]
 • 03
  CHP’Lİ BAŞKAN ÖZİMER’DEN ÇOK ŞIK DAVRANIŞ!
  Cumhuriyet Halk Partisi Fatih İlçe Başkanlığı geleneği bozmadı, her yıl olduğu gibi “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde” ilçenin tek yerel gazetesi olan İstanbul Manşet Gazetesi Ailemizin gününü tebrik etti.   CHP Fatih İlçe Başkanı Soner Özimer’in ev sahipliğinde İlçe Başkanlığında gerçekleştirilen tebrik ve kutlama merasimine CHP İlçe Yöneticileri, Gençlik ve Kadın Kolu Başkanları ve CHP […]
 • 04
  MHP’Lİ BAŞKAN MEHMET CELEP GAZETECİLER GÜNÜMÜZÜ UNUTMADI
  Milliyetçi Hareket Partisi Fatih İlçe Teşkilatı “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde” Fatih’in tek yerel gazetesi olan İstanbul Manşet Gazetesi’ni unutmadı.   MHP Fatih İlçe Başkanı Mehmet Celep’in himayesinde İlçe Başkanlığı’nda 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle tebrik programı düzenledi. İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve Fatih Belediyesi MHP Meclis Üyesi Muharrem Caymaz’ın da katıldığı tebrik programında […]
 • 05
  KEŞKE HERKES NEZAKETİ SÖZDE DEĞİL ÖZDE HİSSETSE
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   Sultangazi Belediye Meclisi’ni yıllardır takip ederim. 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinden sonra ise fire vermeden takip eden tek Gazeteciyim. Her oturuma katıldım, videolar çektim, haberler yazdım, analizler yaptım… Kamuoyu adına oturumlarda bulundum ve halkı bilgilendirmek için vazifemi yaptım. Yakın zamanda Meclis Üyelerinin karnelerini de eğitimci kimliğim ile dağıtacağım!   Benim vicdanım […]