17° Parçalı bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home2/u5973906/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

BURS TARTIŞMASI YİNE ALEVLENDİ!

Manşet - 5 Aralık 2021 23:34 A A

HABER: ENGİN BELLİ

 

CHP Grubunun geçen ay gündeme taşıdığı “Fatihli öğrencilere Fatih Belediyesi burs versin!” teklifi Meclis 1. Başkan Vekili Av. Faruk Gökkuş tarafından oylamaya sunulmadan gündeme alınmamıştı. Ak Partililer “bütçe yapıldı, burs bütçeye yük olur!” demiş ve CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin söz isteyince çıkan gerginlikte CHP’liler oturumu terk etmişti. Tartışma son meclis oturumunda bir kez daha alevlendi.

 

Fatih Belediye Meclisi’nin son oturumuna Av. Faruk Gökkuş Başkanlık yaptı. Ak Parti Grubuna Mehmet Sarıtemur, CHP Grubuna Kazım Akşahin ve MHP Grubuna Murat Omurtag Grup Başkan Vekilliği yaptı.

 

BURS TARTIŞMASI YENİDEN BAŞLADI

 

CHP’li Meclis Üyesi Av. İsmail Şahin oturumda söz aldı. Şahin, CHP Grubunun bir önceki oturumda Fatihli üniversite öğrencilerine burs verelim teklifinin Meclis Başkan Vekil Av. Faruk Gökkuş tarafından gündeme alınmayışını eleştirdi ve “Meclis Başkanı suç işlemiştir!” ifadesini kullandı. Hukukçu kimliği ile Şahin Ak Partili Gökkuş’u yönetmelik maddeleri üzerinden eleştirdi.

BİR DAHA TARTIŞMA YAŞANMASIN TEMENNİSİ

 

CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin’de oturumda söz aldı ve Pazartesi günkü oturumu terk etme sebeplerini açıkladı. Akşahin; “Fatih Meclisi örnek bir meclistir. İlklerin meclisidir ve halkımız yararına oy birliği ile kararlar alan bir meclistir. TBMM’ye Milletvekili gönderen bir meclistir. Fatih Meclisi 31 Mart yerel seçimlerinde 3 partinin temsil edildiği bir meclis olmuştur. Hepimizin amacı Fatih için çalışma yapıp hizmet üretmektir. Pazartesi günkü konu ile ilgili grubumuz bir çalışma yaptı ve gündem ekine bir madde getirmek istedik. Sayın Başkan Vekilimiz bunu oylamaya sunmadan reddetti. Bu doğru bir usul değildir. Biz muhalefet olarak konuşuruz sonra iktidar partisi konuşuruz. Yerel yönetici olduğumuz için de saatlerce burada konuşabiliriz. Sayın Başkanın gündem ekini oylamadan reddetmesi ile grubumuz adına bana söz vermemesi Fatih halkının iradesine ipotek koymuştur. Bir daha böyle konuların yaşanmamasını temenni ediyorum.”

ÖĞRENCİ DOSTU BİR BAŞKANIMIZ VAR

Bu sözler üzerine Meclis 1. Başkan Vekili Faruk Gökkuş’ta şunları söyledi; “CHP’li Grup Başkan Vekiline aynı konuda 2 kez söz verdim. Hukukçu meslektaşım konuyu anlattı. Aynı görüşte değilim. Bazı konuların siyasi istismar konusu olmamalıdır. Bu ilçe hepimizindir. 1990’lar da Süleyman Demirel diyordu o ne veriyor ise ben 5 veriyorum kavgalarını yaşadık değil mi? Seçim döneminde İstanbul’un suyu pahalı dediniz. İSKİ batıyor şimdi. Belediyedeki mevcut iktidar İSKİ zammı istiyor, seçim kazanmak için pragmatik vaatlerdir bunlar. Meclis gündemine teklif edilecek konular belediye çalışmaları ile ilgili değildir. Öğrenci dostu bir Belediye Başkanımız var. 12 Kütüphane açtık, üniversitelerimiz var. Öğrencilerimiz geliyor çalarını içiyorlar, çorbalarını içiyorlar. Bütçede getirmediniz şimdi getirdiniz. Görüşünüze saygı duyuyorum.”.

BURSLARI İPTAL ETTİREN CHP’DİR! SİYASETEN GÜVENMİYORUZ CHP’YE!

 

Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Sarıtemur’da söz aldı ve “sözlerime müdahale etmesinler rica ederim” uyarısı ile konuşmasına başladı. Ak Partili Sarıtemur sözlerine başladığında ise bu uyarının dikkate alınmadığı ortaya çıktı. Sarıtemur sataşmalar rağmen konuşmasını şu şekilde başlayıp tamamladı; “Burs, bizim tarihimize 27 Mart 1994 yılında Sayın Recep Tayyip Erdoğan seçimleri kazanması ile girdi. O süreçte İstanbul’da öğrencilere burs verilme ihtiyacıydı. Bu süreç 15 yıl sürdü. CHP Grubu Anayasa Mahkemesine başvurdu ve Belediye burs veremez dedi. Cumhuriyet Gazetesi de bunu haber yapmış. Bu burslarla ilgili CHP Grubunun yerinde olsaydım ağzımı bile açmazdım. Siz burs diyorsanız biz onu burs olarak algılarız. Bunu kalkıp da CHP’nin Fatih İlçe Teşkilatı sosyal medyasına atıyorsunuz. Siyasi rant elde etmeye çalışıyorsunuz. Biz size güvenmiyoruz. Siz 350 bin öğrencinin hakkını yediniz yaptığınız müracaatla. Biz AK Parti olarak Cumhur İttifakı olarak 452 bin kişiye burs veriyoruz. Yaklaşık 1 milyon öğrenciye kredi veriyoruz. Bunlar zor işler. Yapıyoruz. Olumlu eleştirileri dikkate alıyoruz. Merkez kütüphanemize 1960 günlük genç arkadaş geliyor. Belediyemize gelen vatandaş sayısının 2 katıdır. Çorba ve çayları var ikram olarak öğrencilerimizin. Siyasi eylem ve söylemde tutarsızlık gördüğümüz için katılmadık. Biz gençler için hayır demeyiz ama burslarla ilgili kendi geçmiş siyasi tarihlerine baksınlar.”

BİZİM DERDİMİZ FATİH’E HİZMET ETMEK

 

CHP Grup Başkan Vekili Kazım Akşahin’de yeniden söz aldı ve “Mehmet Beye böyle bir hazırlık içerisinde olduğumuzu tek tek oturum öncesi anlattık. Burada rast gele demedik. Beraber geçirelim dedik. Bizim amacımız Fatih Halkına hizmet etmek. Bursu kim veriyor? Devletimiz veriyor. Ak Parti mi veriyor burs! Merkez kütüphanesi ile ilgili her kütüphaneye destek verdik. Yangın çıkış kapılarını kapattınız.”.

Bu sözlere sataşmalar da geldi. Ak Partili Sarıtemur; “Bu kulaklar 2020 yılında Kazım Akşahin’in yeter kütüphaneler biz görmek istemiyoruz sözünü duydu. Bu bütçe gerçekleşmezi de duydu ama gerçekleşti. CHP Grubunun ve CHP’nin siyasi tarihine bakalım.” dedi.

Başkan Gökkuş’ta “Bursu Devlet verir ama hükümet karar verir. CHP burslara itiraz eden bir siyasi partidir.” söyleminde bulundu.

 

CHP’Lİ ÖNEM BURS KONUSUNDA KONUŞTU

 

CHP’li Meclis Üyesi Recep Önem gündemin 4 numaralı gündem maddesi hakkında söz aldı. CHP’li Önem burs konusu hakkında da fikirlerini dile getirdi.

AK PARTİLİ ULUDAĞ CHP’Lİ ÖNEM’E ÇATTI

 

AK Partili Cebrail Uludağ da oturumda söz aldı ve bütçeyi hazırlayanlara hakaret ettiğini iddia eden CHP’li Önem’e çattı. Ak Partili Uludağ taşınmazlar ile ilgili görüşlerini dile getirdi.

AK PARTİLİ SARITEMUR RANT YOK DEDİ!

 

Ak Partili Mehmet Sarıtemur’da rant ve peşkeş iddialarına yanıt verdi ve parsellerin kamu alanında olduğunu söyledi.

CHP’Lİ KÜÇÜK KADINLARI UNUTMADI

 

Oturumda söz alan CHP’li Gizem Medine Küçük 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet Günü hakkında konuşma yaptı.

AK PARTİLİ SARPKEN CHP’Lİ ÇOLAK’I YALANLADI

 

Ak Partili Süleyman Sarpken oturumda söz alarak geçen meclis oturumunda CHP’li Ersin Çolak’ın iddialarına yanıt verdi. Sarpken, CHP’li Çolak’ın gerçekleri konuşmadığını ifade etti.

CHP’Lİ ÇOLAK İDDİALARINI SAVUNDU

 

CHP’li Ersin Çolak’ta Kulüpler Birliğine Üye olmayan malzeme alınmaz diye eleştiri sundum dedi. Ersin Çolak benim kulübüm var ve yeşil beyaz forma göndermişler diye serzenişte bulundu.

AK PARTİLİ ÖZTEN KADINA ŞİDDET İÇİN KONUŞTU

 

Ak Partili Büşra Uncu Özten de oturumda söz alarak önce 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı daha sonra 25 Kasım Kadına Karşı Şiddet Gününe dair konuşma yaptı.

AK PARTİLİ GÜRSOY SPORA DAİR KONUŞTU

 

Oturumda söz alan Mesut Gürsoy’da spor ile ilgili çalışmalardan bahsetti.

 

Manşet - 23:34 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  KAR SINAVI BAŞARILI GEÇİYOR!
  HABER: ENGİN BELLİ   Meteoroloji Genel Müdürlüğü akşam saatlerinde İstanbul için bir kez daha yoğun kar yağışı uyarısında bulunmuştu. Beklenen kar yağışı başladı ve her yer beyaza büründü. İstanbul’un kuzey ve batı kesimleri ile boğaz çevresinde yoğun olmak üzere deniz etkili kar yağışlarının ise 3 gün boyunca kenti etkisi altına alması bekleniyor. Köprü ve viyadükler […]
 • 02
  İSTANBUL’DA KAR NÖBETİ BAŞLADI!
  HABER: ENGİN BELLİ   Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM’un ardı ardına yaptığı uyarılardan sonra İstanbul’da beklenen kar yağışı akşam saatlerinde başladı. Avrupa ve Anadolu yakasında yoğun yağan kar aralıklarla devam ediyor ve hayatı olumsuz etkiliyor.   KAR CUMARTESİ GECESİ ŞİDDETLİ YAĞACAK   Yerel Yönetimler de hazırlıklarını Cuma sabah saatleri itibariyle tamamlamıştı. İBB, İstanbul’da toplam 7 […]
 • 03
  CHP’Lİ BAŞKAN ÖZİMER’DEN ÇOK ŞIK DAVRANIŞ!
  Cumhuriyet Halk Partisi Fatih İlçe Başkanlığı geleneği bozmadı, her yıl olduğu gibi “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde” ilçenin tek yerel gazetesi olan İstanbul Manşet Gazetesi Ailemizin gününü tebrik etti.   CHP Fatih İlçe Başkanı Soner Özimer’in ev sahipliğinde İlçe Başkanlığında gerçekleştirilen tebrik ve kutlama merasimine CHP İlçe Yöneticileri, Gençlik ve Kadın Kolu Başkanları ve CHP […]
 • 04
  MHP’Lİ BAŞKAN MEHMET CELEP GAZETECİLER GÜNÜMÜZÜ UNUTMADI
  Milliyetçi Hareket Partisi Fatih İlçe Teşkilatı “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde” Fatih’in tek yerel gazetesi olan İstanbul Manşet Gazetesi’ni unutmadı.   MHP Fatih İlçe Başkanı Mehmet Celep’in himayesinde İlçe Başkanlığı’nda 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle tebrik programı düzenledi. İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve Fatih Belediyesi MHP Meclis Üyesi Muharrem Caymaz’ın da katıldığı tebrik programında […]
 • 05
  KEŞKE HERKES NEZAKETİ SÖZDE DEĞİL ÖZDE HİSSETSE
  GAZETECİ ENGİN BELLİ’NİN KALEMİNDEN   Sultangazi Belediye Meclisi’ni yıllardır takip ederim. 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinden sonra ise fire vermeden takip eden tek Gazeteciyim. Her oturuma katıldım, videolar çektim, haberler yazdım, analizler yaptım… Kamuoyu adına oturumlarda bulundum ve halkı bilgilendirmek için vazifemi yaptım. Yakın zamanda Meclis Üyelerinin karnelerini de eğitimci kimliğim ile dağıtacağım!   Benim vicdanım […]